NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Voor de balie: U ROL P O NTI A C Huidgenezing 24STE JAARGANG No. 7 19 JULI 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Wie reizen er in de economy-klasse 1 Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE VAN WILLEGEN .HORLOGES REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur 10 Dwaalt niet, God laat Zich niet bespotten, want wat de mens zaait, dat zal hij ook maaien. Gal. 6:7. Van ieder leven gaat enige invloed uit, ten goede of ten kwade. Wij zaaien op de akker des levens, of wij willen of niet. Wij zaaien voor ons zelf en voor anderen. Inderdaad. God laat niet met Zich spotten. Hij stelt elkeen ver antwoordelijk voor het uitgestrooide zaad. De vrucht daarvan zal hij maaien en niet eens anderen zaad. Zouden de kinderen Gods nu ooit moedeloos mogen worden tegenover deze ingrijpende waarheid, deze wet des Koninkrijks? De bozen zal het een maal een ontzaglijke zaak zijn, de oogst van hun zaaisel zelf te moeten inhalen als hun loon. Maar Gods kinderen, die zaaien in hope, zouden ze moedeloos worden, omdat zij hier de oogst niet zien rijpen? Onkruid schiet welig op. Het kostbare tarwegraan moet eerst verteren in de aarde, eer het wortel schietende opwaarts spruit en vrucht kan voortbrengen. Menig zaad des eeuwigen levens zal eerst in de eeuwig heid worden gemaaid. Wjj, die dit lezen, leven nog in de zaaitijd. Wat is het, dat wij zaaien in eigen hart, in eigen kring en omge ving? Bedenken wij het wel, ook he den, dat van alle zaad door ons ge strooid door woord of daad, ons reken schap zal worden gevraagd in de eeu wigheid. Laat ons gestadig wand'len In 't spoor, dat Hij ons wijst, Dat is alleen het hand'len, Dat de Verlosser prijst. (Uit een Dagboek) INTERESSANTE RESULTATEN VAN K.L.M .ENQUETE OVER DE EERSTE MAANDEN Hoewel de „economy-klasse" in de luchtvaart nog maar kort bestaat, heeft een enquête door de K.L.M. ge durende de maanden april en mei on der de economy-klasse passagiers ge houden, wel uitgewezen dat een be hoorlijk deel van de reizigers in deze klasse öf in het geheel niet gereisd zou hebben óf met een ander vervoermiddel de Oceaan overgestoken zou zijn. In de eerste maand na de invoering van de nieuwe klasse was dit bijna 17 van het totale aantal passagiers, in mei reeds bijna 21 Drie maanden geleden werd de eco nomy-klasse op de Noordatlantische routes ingevoerd door de luchtvaart maatschappijen die geregelde diensten op dit traject uitvoeren. Men hoopte door dit, twintig procent beneden het huidige van de toeristenklasse liggen de tarief, een nieuwe categorie reizigers aan te trekken en verwachtte een ver dere ontwikkeling van het luchtvervoer. Ook is door de K.L.M. bij deze en quête een onderzoek ingesteld naar de reden van de reis. Uit de gegevens van deze eerste twee maanden kan gecon cludeerd worden, dat de passagiers in de economy-klasse van de K.L.M. voor namelijk bestaan uit reizigers die fa> milie en kennissen gaan bezoeken, eventueel gecombineerd met him vakan tie. Vooral bij de Amerikanen waren deze twee redenen het doel van de reis. Canadese ingezetenen gingen vooral uitsluitend op familiebezoek (40 tot 50 in beide richtingen). De emi gratie zal daaraan niet vreemd zijn! Vele Europeanen emigreerden in de economy-klasse naar de Verenigde Sta ten en Canada. Het waren voornamelijk Amerikanen die in de enquête-periode in beide rich tingen van de economy-klasse gebruik maakten. Interessant is tenslotte van deze, uiteraard de vervoersresultaten van slechts twee maanden behandelen de enquête, dat van de Amerikaanse passagiers in april 65 en in mei 75 een inkomen genoten van minder dan 10.000 per jaar. Het grootste percentage van hen die de reis in het geheel niet of met een ander transportmiddel zouden hebben gemaakt, indien de economy-klasse niet zou zijn ingevoerd, lag in april in de inkomensgroepen 410.000 dollar. In mei zakte dit niveau tot de inkomens beneden 6.000 dollar. 53 van de pas sagiers die niet gereisd zouden hebben of met een ander middel van vervoer had een inkomen van 26.000 dollar. GEEN WAARDERING VOOR KUNST De kunst wordt onvoldoende gewaar deerd. Dat is nu weer gebleken, nu de dichter/tekenaar voor meneertje is moeten komen. Hij heeft vijf gulden boete gekregen inplaats van een stand beeld. Op een kwade dag ontving een echt paar een brief. Nieuwsgierig maakten de echtelieden de enveloppe open. Er kwam een document te voorschijn, dat eigenlijk tot de romantische periode behoort. Het bevatte een opschrift en een tweeregelig dichtwerk. Het op schrift luidde: „Geachte Bloedzuigers". Het vers bestond uit de volgende re gelen: „Als U wilt blijven leven moet U meer om uw kinderen geven". Dit was nog niet alles. Het geheel werd verlucht door een tweetal rake tekeningen. Eén ervan toonde een slecht gepitte aardappel, waaronder kruislings een paar soepbenen zweef den. Het was kennelijk als doodshoofd bedoeld. Het andere produkt van beel dende kunst werd gevormd door een gezette regenworm van middelbare leeftijd, die met zichzelf in de knoop was geraakt. Dit was een revolver. Het echtpaar was slechts enkele se conden verzonken in de aanschouwing van dit schoons. Het gunde zich geen tijd om rustig de schoonheid te onder gaan van het puntige vers. Integen deel, het nam de brief en rende naar de politie om de dienaren van Her mandad te laten meegenieten. Op het politiebureau werden de mo gelijke daders op een lijstje genoteerd. Het echtpaar bleek te beschikken over een half dozijn dochters en een even redig getal schoonzoons. Eén van deze twaalf personen moest dit hebben ont worpen, meende het. Want met alle twaalf was er ruzie. „En dit", zei de officier tijdens de zitting, „is wel typerend voor de fa milieverhoudingen". De politiemacht rukte uit om de twaalf mogelijke verdachten aan de tand te voelen. Maar de dader zou mis schien nooit gevonden zijn wanneer niet die avond een heer op het politie bureau was gekomen. „Het spijt me, dat ik U zoveel werk heb bezorgd", zei hij beleefd, „maar U kunt wel ophouden met langs die doch ters en schoonzoons te draven. Ik ben namelijk de dader en niet één van dat dozijn". De politie werd natuurlijk achter dochtig, want dat is toch haar taak". „Waarom komt U dat zeggen?" vroeg zij argwanend. „Ik wil U geen nodeloos werk laten doen", antwoordde de man, „en boven dien wil ik niet dat die twaalf mensen worden aangezien voor mijn stommi teiten". Nu kwam het onderzoek pas goed op gang. De man moest schrijfproeven afleggen, zijn briefpapier werd in be slag genomen en met dat van het ge dicht vergeleken, en hij moest zeggen waar hij geweest was op het tijdstip dat de poststempel vermeldde. Er viel geen speld tussen te krijgen. Hij had het gedaan. „Ik vind dat gedicht nog wel aar dig", zei de rechter, „maar die teke ningen zijn maar zo-zo. Daar had U wel wat meer uw best op kunnen doen". De officier vond het een goede noot dat de man zelf naar de politie is ge gaan. Bovendien herinnerde hij nog aan de ruzies tussen het echtpaar en het dozijn. Hij vond vijf gulden boete voldoende. De rechter ook. En de ver dachte erkende dat hij verwacht had meer te moeten betalen. Dat was ook zeker het geval geweest als de om standigheden ernstiger waren geweest. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) kracht schuilen voor de bedrijfsarbeid nog vaak onbekende mogelijkheden, die algemene aandacht verdienen. De moderne elektromotor is hier de krachtbron en kan allerlei vermoeiend en tijdrovend werk verrichten als dor sen, stro- en bietensnijden, malen, pom pen, zagen, enz. De voortschrijdende techniek heeft onvermoeid gestreefd naar perfectionering en verbetering van de elektromotor. Een voorbeeld van wat men bereikte is de Heemaf S.K.A.-motor, een uitvinding, die het gebruik van elektriciteit voor kracht doeleinden zeer heeft bevorderd. De reden van dit succes schuilt in de eer ste plaats in eigenschappen van de motor, die vooral ook voor land- en tuinbouw als eisen worden gesteld. Voorbeelden hiervan zijn: de eenvoud van uitvoering en bediening, zodat, waar een krachtwerktuig nodig is, praktisch gebruik direct mogelijk is; de druipwaterdichte uitvoering zorgt er voor, dat geen neervallend water in de motor kan dringen; de lagerschil- den hebben n.l. slechts aan de onder zijde een opening voor de luchtcircu- latie. Een bijzonderheid is ook de ro- torconstructie, die, doordat hij op een speciale manier werd uitgevoerd, de rotor vrijwel onverwoestbaar maakt. De elektromotor verdient een ruime toepassing in land- en tuinbouw. Hij heeft die reeds gevonden, maar bij de voortgang van de motorisatie in het moderne landbouwbedrijf kan aan de elektrische krachtbron nog een grotere plaats worden ingeruimd. Hierdoor verkrijgt de ondernemer immers de beschikking over een on gekend aantal paardekrachten, dat naast bedrijfszeker en voordelig, ook vlug en veilig is. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder ELEKTRISCHE KRACHT IN DE LANDBOUW In de loop der jaren is de elektrici teit ook op vrijwel alle boerderijen, die eertijds er van verstoken moesten blij ven door hun afgelegen ligging, bron van licht, warmte en kracht geworden. In de meest uiteenlopende toepassin gen geniet nu ook de landbouw van haar zegeningen; vooral in de elektrische M. P. 1. en 3. Het antwoord op deze vragen volgt. 2. Indien het zuivere inkomen van een ongehuwde beneden 1.500,per jaar ligt, is dit vrij van inkomsten belasting. Abonnee. Heeft een bankbiljet uitgegeven (gedagtekend) 19 maart 1941 nog waarde? Antwoord Neen, deze biljetten zijn ongeldig sedert de geldzuivering van oktober 1945. A. J. V. Indien men een huis verkoopt vrij op naam, hoeveel be dragen dan de kosten der koopsom ad 11.000,2. Als men iemand de huur opzegt met ingang van 1 juli, moet hij dan met 2 jaar vertrekken of is het 3 jaar? Antwoord: 1. De totale kosten, vallende op een verkoop als door U bedoeld, zijn niet in een bepaald per centage uit te drukken. Het is het bes te, indien U deze bij voorbaat en be nadering opvraagt en wel gespecifi ceerd. 2. Als U iemand de huur opzegt, zal de huurder ongetwijfeld een beroep doen op huurbescherming. De door U bedoelde termijn (3 jaar) speelt alleen een rol, ingeval de rechter de belan gen van huurder en verhuurder tegen elkaar heeft afgewogen waar sprake is van opvolging in de eigendom en de verkrijging ten doel heeft, dat de nieu we eigenaar het gekochte goed zelf wil betrekken. D. De ondermuur van onze w.c. en kelderkast gaan bol staan naar buiten toe, niet de spouwmuur maar de binnenmuur. Nu is aan dezelfde kant de afwatering, dus ook de beer put van het huis, kan deze de oorzaak zijn? Aan de andere zrjde van het huis hebben we van bol staan van de mu ren geen last. Antwoord: Het bol staan van de muur bij uw w.c. en kelderkast kan veroorzaakt worden door werking en/of verzakking in de fundering daar ter plaatse. Inderdaad is het mogelijk, dat de riolering met de beerput hier schuld aan hebben. Door een lek in deze lei ding is het n.l. mogelijk, dat de fun dering onderspoeld wordt en de draag- dracht daar ter plaatse langzaam ver mindert, waardoor de muren krom trekken door een te grote eenzijdige belasting. Het lijkt ons zeer wenselijk door ontgraving hiernaar een onder zoek in te laten stellen. J. W. K. P. Kunt U mij een re cept geven van aardbeienjam met ra barber Antwoord Voor 1 kg aardbeien (rabarber) hebt U nodig 2/3 kg suiker. Laat de gewassen en gekneusde vruch ten en/of de in stukjes gesneden ra barber met een bodempje kokend wa ter vlug tot moes koken en daarna, zonder deksel op de pan, tot de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid in koken. Voeg vervolgens de suiker toe en laat de jam nu nog 8 h 10 minuten inkoken, tot een druppel op een koud schoteltje niet meer uitvloeit. Doe de jam zo heet mogelijk in potten en sluit ze met cellofaanpapier af. Abonnee. Indien een huwelijk kin derloos is, hoe gaat het dan met de nalatenschap als een van beide echte lieden komt te overlijden en daarna de als er maar geen zuren in zitten. Na ongeveer een maand of drie, vier zult U daarmede vermoedelijk veel resultaat bereiken. Wij moeten hierbij echter aantekenen, dat het voor ons niet erg gemakkelijk is om zonder de hoeven te kunnen bekijken het juiste middel op te geven, doch wij denken wel dat U door gebruik van bovenstaand middel wel resultaat zult bereiken. T. B. N. M. Kunt U mij een adres geven waar men mij inlichtingen kan geven over een Duitse familie? Anbwoiord: Hiervoor moet U zijn bij de burgemeester van die plaats. D. T. Betreft uw vraag over ge volgen bij ontslagnemen op staande voet. Antwoord: Iemand die op staan de voet z'n werk er bij neerlegt ver liest alle rechten. Hij stelt zich zelfs bloot aan vervolging door zijn gedu peerde werkgever. In uw nieuwe be trekking kunt U weer uw kinderbijslag aanvragen, maar uw vakantie, c.q. toelage hebt U er in elk jjeval mee verloren. En dan moogt U nog blij zijn er zo van af te komen zonder schade loosstelling aan de vorige werkgever! langstlevende? Is een gezegeld papier voldoende of moet een testament voor de notaris worden gemaakt om geldig heid te hebben Is het waar, dat de nalatenschap na de dood van de man geheel aan de vrouwsfamilie komt en de dood van de vrouw geheel aan de mansfamilie Antwoord: Als U wilt, dat de langstlevende enig erfgenaam is, dan behoeft U geen testament op te laten maken. De langstlevende erft dan z.g. bij versterf alles en blijft na haar overlijden haar nalatenschap in de fa milie van haarzelf. Het omgekeerde geldt als de man de langstlevende is. Voor het geval dat de langstlevende echter de familie wil onterven of een bepaalde erfgenaam wil aanwijzen is uiteraard een testament, opgemaakt door een notaris, nodig. A. H. Bestaat er een middel om gepoetst koper een nabehandeling te geven, zodat het lange tijd mooi blijft? Antwoord Gepoetst koper kan men lange tijd glanzend houden door het voorwerp te vernissen. Hiertoe wordt z.g. blanke metaalvernis ge bruikt of spiritusvernis. Het voorwerp wordt matig verhit, waarna met een zacht penseel of kwastje de spiritus- Vernis opgebracht wordt. Deze droogt direct. Er is enige oefening voor nodig om een behoorlijk resultaat te berei kten. Ook de moderne synthetische lak ken zijn hiervoor te gebruiken en veel gemakkelijker te verwerken. Woningruil. Een alleenstaande vrouw wil kleiner gaan wonen. De haar toegewezen woning is niet goed onderhouden. Kan zij verlangen dat dpze woning eerst wordt opgeknapt door de verhuurder, in casu door de gemeente Antwoord Wij zouden U zelfs willen aanbevelen om de betreffende woning slechts onder de door U zelf te stellen voorwaarden te aanvaarden. Het zou de gemeente maar al te ge makkelijk worden gemaakt. Bevalt het eventuele tegenvoorstel U niet of ac cepteert men uw voorwaarden niet, dan moet U rustig in uw eigen woning blij ven, net zo lang tot U een andere meer passende woning beschikbaar wordt gesteld. Mevr. G. J. Is Dr. Sollman in Am sterdam nog altijd in functie? Antwoord: Dr. Ph. Sollman woont in Bussum, Brediusweg. Deze arts oefent echter geen praktijk meer uit. Abonnee. Wat voor akte heeft men nodig om met schakels te vissen, of is het verboden vistuig? Antwoord: U hebt hiervoor no dig de grote visakte en vergunning van de rechthebbende op het viswater. C. W. v. d. K. Wij hebben de laat ste tijd last, dat ons paard van die droge brokkelende hoeven krijgt. Hij wordt plm. om de zes weken beslagen en loopt elke dag op de harde weg. Kunt U óns aan een middel of raad helpen om dit euvel te verhelpen of te verbeteren Antwoord Normaal is er wel iets aan te doen, n.l. om de hoeven in te smeren met een dierlijk vet, b.v. paardevet, levertraan of iets dergelijks, Dammen. Vrijdag vond de verloting plaats van de damclub „Yerseke" in cafetaria Oele. De trekking geschiedde door bur gemeester Willemsen. De prijswinnaars worden verzocht hun prijzen zo spoe dig mogelijk af te halen bij de voor zitter, dhr. P. Hoogstrate, Paarden markt alhier, onder overlegging van hun lot. (Zie de advertentie in dit blad). Piet Rentmeester won in Zandvliet (B.) Ook deze week boekte Piet Rent meester weer fraaie successen. In Hamme-Durme (B.) eindigde hij zon dag na een prima koers te hebben ge reden op de tweede plaats. In Zand vliet (B.), waar vele Nederlanders aan de start verschenen, o.a. Jo de Haan, Scholten, Van Amsterdam enz., was Piet niet te kloppen. Drie Belgen, met wie hij een voorsprong had genomen, konden niet verhinderen dat hij met de bloemen ging strijken, om zodoende voor de zeventiende keer als eerste te triomferen. Dit weekeinde start hij in Luxemburg. V.Z.O.S. gaat zwemmen. IJs en weder dienende zullen heden middag door een aantal aspirant jon gens en meisjes en leden de proeven afgelegd worden voor het verkrijgen van het zwemvaardigheidsdiploma. De eisen hiervoor zijn: Jongens en meis jes 100 m vrije slag binnen een tijds limiet van 3 minuten; dames 200 m vrije slag, tijdslimiet 7 minuten; heren 400 m vrije slag, tijdslimiet 10 minu ten. Gymnasten, doe je best en we twijfelen daar niet aan, want vooral op Yerseke is het belangrijk dat er ge zwommen wordt. Dan krijgen we wel licht in de toekomst nog eens kans dat we kunnen zeggen: Elke Yersekenaar een zwemmer! Schaken. Woensdagavond werd voor de onder linge competitie van de schaakclub De Pion slechts één partij gespeeld. De uitslag was: A. den HoedL. M. C. Manneke 01. r KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1102-223 '""Quime heu2e WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 20—26 juli 1958 Woensdag 23 juli: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.59 6.18 11.26 11.56 Maandag 6.39 6.59 12.10 Dinsdag 7.23 7.44 0.40- 12.57 Woensdag 8.11 8.31 1.28 1.52 Donderdag 9.05 9.28 2.27 2.56 Vrijdag 10.13 10.40 3.34 4.10 Zaterdag 11.29 11.58 4.47 5.27 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1