NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: 24STE JAARGANG No. 5 5 JULI 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Plaatselijk Nieuws YERSEKE VAN WILLEGEN REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ik ben wel ellendig en nood druftig, maar de Here denkt aan mij. Ps. 40 18. De man, die hier spreekt, toont in deze woorden zichzelf te kennen en niet vreemd te zgn aan de kennis des He ren. Hoe staan wij tegenover deze mede reiziger naar de Eeuwigheid Erken nen wg met hem, dat wij ellendig en nooddruftig, d.i. hulpbehoevend zijn? Wij bedoelen niet voor dit aardse le ven! Ach, wjj zgn maar al te geneigd ons besef van hulpbehoevendheid tot dit tijdelijke te beperken, en in de zor gen van het stoffelijke leven al onze ellende te zien. Maar daartoe beperkt zich de klacht van de psalmist niet. Hij weet het, en och, of wij het wisten, dat wij verre zijn van het beeld Gods, dat wij op de aarde hebben te dragen. Dat wjj verre leven van Zijn gemeen schap. Dat w(j niet voldoen aan de heilige eisen Zijner gerechtigheid en daarom hulpbehoevende zijn tegenover onze God. Erkennen wij reeds onze ellende en nooddruftigheid Vragen wij toch ernstig, elke dag opnieuw, dat Gods Geest ons hart verlichte. Opdat wij het zien mogen, dat in ons en dat is in ons vlees, geen goed woont. Dat wij niets hebben en niets vermogen, ten zij het ons van boven gegeven worde. God zij eeuwiglijk gedankt! De ze kerheid, dat God aan ons denkt en van eeuwigheid gedachten des vredes over ons gehad heeft, richt ons op. Die maakt ons tot Zijn geliefde kinderen. Als mijn God maar voor mij is, Wie is er dan mij tegen? Hij is alle macht te sterk, En een bron van zegen. (Uit een Dagboek) vallen gaat. Dat zweepte hem op tot groot enthousiasme. En dat is verkeerd voor sprekers. Dan zeggen zij meer dan zij kunnen verantwoorden. Net op dit ogenblik gaf de vrouw van het raadslid haar echtvriend ten aanschouwe van het verzamelde pu bliek een por tussen de ribben. Zijn mond sloot zich met een klap, hij schoot rechtop, en terwijl hij de ogen opende, drongen allerlei beledigende uitdrukkingen zijn oren binnen. Dat heeft de spreker van hedenavond drie tientjes boete gekost. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief NEEN, SPREKER Dit had de spreker van hedenavond niet moeten doen. Het was allemaal zo aardig, zo interessant en zo vlot ver lopen. Nu bedierf hij de hele boel in één klap. De leden van de vereniging hadden met belangstelling gekeken naar de filmpjes die de spreker van heden avond had opgenomen: van de auto tocht voor bejaarden, van het konin- ginnefeest en van het schoolreisje. Daarna schakelde het programma over op populair wetenschappelijk gebied. De avond was nog niet vol, en de spre ker ging de filmpjes vertonen die hij in zijn vakantie had gemaakt. Een groot deel van de zaal keek vol belangstelling. Een ander deel ging on der zeil. Maar dat is het voordeel van films. Als men niet te hard snurkt, kan men rustig een dutje doen zonder dat iemand het bemerkt. In de nabijheid van de filmprojector zat evenwel het raadslid. Het raadslid heeft een hond. De hond wroet elk voorjaar in de tuin van de buurman, zodat allerlei gewassen vergeefs moe ten trachten ondersteboven te groeien. Sindsdien leeft het raadslid in onmin met de buurman. En de buurman was de spreker van hedenavond. En het raadslid was tijdens de lezing in slaap gesukkeld, na een vermoeiende dag in de groentewinkel. De spreker van hedenavond zag niet zonder afgrijzen hoe de gehate buur man, tevens raadslid, in slaap sukkelde onder de voortdurende woordenstroom. Raadsleden moesten beter in zulke din gen getraind zijn. Op het beddeiaken verscheen juist een overzicht van het Drentse land schap. Schilderachtige dorpjes werden vertoond, met beboomde brinken en opzij wat hunebedden en langgraven. Daar zijn onze grafstenen maar kleine jongens bij. Vervolgens begonnen de jaknikkers van onze Nederlandse aardoliewinning op het laken te knikken. „En hier", zei de geachte spreker, „ziet U duidelijk onze gemeenteraads leden de gemeente besturend!" Het publiek begon binnensmonds te mompelen. Men keek opzij naar de buurman met de hond, die deze steek onder water moest incasseren. Maar de buurman incasseerde niets. Hg had het hoofd wat opzij liggen en de mond een weinig open. Het raadslid knikkebolde. Op het doek waren al lang beelden verschenen die niets met het ja-knik ken te maken hadden, maar de spreker bleef er over doorzaniken. Hij had het publiek mee, zoals dat in jjulke ge- Oempie III. Wat is het adres van het nautisch tijdschrift „De Zee"? Antwoord Administratie en re dactie van het tijdschrift „De Zee" zijn gevestigd N.Z. Voorburgwal 130, Am sterdam. Oempie I. Kunt U mij inlichten over de juiste verzorging van een schildpad Antwoord: De bijvoeding, die U uw schildpad geeft is uitstekend. Zijn hoofdvoedsel haalt hij echter uit de tuin (slakjes, wormpjes, insecten, e.d.). In de loop der jaren groeit het diertje zeker wat. Tegen de tijd dat het dier aan zijn winterslaap begint, moet U het in een kistje met bladaarde op een koele plaats zetten, waar het echter niet kan vriezen. In de keuken heeft het vermoedelijk te warm gestaan. Kel der of zolder is een betere plaats. Tij dens de winterslaap moet U 3 of 4 maal de aarde nat maken, anders droogt het diertje uit. Het antwoord op vraag II volgt nog. M. B. Stelt een aantal vragen over zijn pensioen. 2. Wat is thans de waar de van een gouden tientje? Antwoord: Alvorens op uw vra gen nader te kunnen ingaan, verzoeken wij U ons op te geven van welke in stelling U pensioen ontvangt. Er zijn vele pensioenregelingen met onderling afwijkende bepalingen, zodat wij U zon der nadere gegevens niet kunnen in lichten. 2. De waarde van een gouden tientje bedraagt 25,68. U kunt dit tientje hiervoor inleveren bij een der kantoren van de Nederlandse Bank. N. J. Th. V. Hoeveel sigaretten mag men meenemen naar België en verder door naar Frankrijk Hoeveel Belgisch en Frans geld mag men over de grens meenemen? Bestaat er in België een maximum snelheid voor bromfietsen? En in Frankrijk? Antwoord: Naar België: 200 si garetten of 50 sigaren of 250 g tabak (voor personen boven 15 jaar)dames alleen 200 sigaretten. Frankrijk: 200 sigaretten of 50 sigaren of 400 g ta bak of 100 sigarillo's (voor personen boven 17 jaar). Meenemen vreemd geld: Voor elke reis mag aan reis- deviezen (buitenlands bankpapier, mun ten en reischèque's) worden besteed 1.000, per persoon, ongeacht de leeftijd, hiervan mag gemiddeld per dag tot een tegenwaarde van 75,in het buitenland worden uitgegeven. Ne derlands geld: per persoon mag boven dien 200,— Nederlands geld uitge voerd en in het buitenland uitgegeven worden. Een maximum snelheid staat niet voorgeschreven, tenzij natuurlijk op de weg waar U zich bevindt beper kingen gelden. U dient hierop te let ten. Denkt U wel om de groene (ver- zekerings)kaart voor de verzekering? Deze kaart moet U aanvragen bij uw verzekeringsmaatschappij. Abonnee. Hoeveel stroom ver bruikt een televisietoestel van des 8 tot 10 uur? Antwoord: Aannemende, dat U een toestel met 43 cm buis bedoelt, kunt U rekenen op 6 uur gebruik voor de prijs van 1 kwu. Als U vastrecht tarief hebt, zal de prgs voor 2 uur ge bruik vast niet hoger liggen dan 8 10 cent en dat is ruim genomen. A. N. Ik heb sinds november 1957 een dienstmeisje (dagmeisje) van 15 jaar. Deze vertelde me, dat ze recht had op 9 dagen vakantie. Ik meende, dat voor huispersoneel helemaal geen vakantieregeling bestond, alhoewel ze toch wel een week vakantie met be houd van loon krggt. Het gaat er hier alleen maar om, hoeveel recht ze daar op heeft. Antwoord: Huispersoneel kan geen wettelijke rechten doen gelden, tenzij bij de indiensttreding een en ander bij overeenkomst is vastgelegd. Omdat niemand zonder vakantie kan doorwerken, geeft U haar natuurlijk minstens een week verlof met behoud van loon. Het beste is altijd bij het aannemen van personeel alles vast te leggen en samen te ondertekenen, dan is er geen twijfel mogelijk. Mej. L. v. d. R. In mijn harde stoffen rok heb ik een koffievlek ge kregen, mogelijk ook van poederkoffie. Ik probeerde reeds diverse middeltjes, maar het is mij niet gelukt de vlek te verwijderen. Hoe kan ik die vlek er uit krijgen? Antwoord Nu moet U niet al leen die koffievlek er uit trachten te krijgen, maar ooi: eventuele vlekken van het goedje, waarmede U gepro beerd hebt de vlek te verwijderen. Het is er dus niet eenvoudiger op gewor den. Probeert U het echter eens op de volgende wijze. Was de stof in een sop van synthetisch wasmiddel. Vooraf eerst betten met lauw water of sop van synthetisch wasmiddel en dit goed nabetten met water. Zijn de vlekken dan nog niet verdwenen, dan raden wij U aan deze overgebleven vlekken te betten met alcohol, n.l. met wasbrande- wgn (kleurloze) of blanke spiritus, in dien de kleur dit toelaat. C. v. L. 1. De huurder van één mijner woningen vroeg mg indertijd of hij zijn getrouwde dochter en schoon zoon, die geen huis konden krggen, bij zich mocht laten inwonen. Ik stemde hierin toe. Het bleek mij echter, dat voor die inwoning geen huurverhoging mocht worden gevraagd en thans is een tweede baby op komst en bestaat het gezin dus uit vier personen. Mag ik dan wel huurverhoging nemen 2. In de huurprijs was en is waterver- oruik inbegrepen. Het watertarief is in de loop der jaren bijna verdubbeld, mag ik het meerdere wel in rekening bren gen? Antwoord: 1. Neen, deze bepa ling is reeds in 1954 afgeschaft. 2. Ja, dat mag voor zover betreft de ver hoogde kosten. Indien b.v. de water- leidingskosten bij het aangaan der huur 0,25 bedroegen en nu 0,50, dan mag het meerdere 0,25) aan de huurder in rekening worden gebracht, echter valt het te betwijfelen, dit meerdere met terugwerkende kracht in te vorderen. U jaagt de huurder daar door op onvoorziene kosten en hoewel iedereen geacht wordt de wet te ken nen, bent U in feite nalatig geweest. De bond van huiseigenaren, waarbij U als huiseigenaar aangesloten kon en kunt zijn, had U ongetwijfeld ook wel op deze bepaling gewezen. A J. H. Zgn kinderen wier ouders reeds 65 jaar zijn en uitkering inge volge de algemene ouderdomswet ge nieten, verplicht deze ouders te steu nen? Deze kinderen hebben zelf een gezin. Antwoord: Ja, het bodempensi oen, dat uw ouders ontvangen is onvol doende om daarvan te leven, zodat op hun verzoek de dienst sociale zaken een toeslag geeft, die natuurlgk op de daarvoorin aanmerking komende kin deren kan worden verhaald, voor zo ver hun eigen inkomen daartoe ge legenheid biedt. Gemeenteraad. Maandagavond kwam de gemeente raad onder voorzitterschap van burge meester Willemsen bijeen. Afwezig wa ren dhm. P. de Koeijer en J. Elenbaas. Een verzoek van het Humanistisch Thuisfront om subsidie werd afgewe zen. De vleeskeuringsverordening en de heffing van het keurloon werden goed gekeurd. De vereniging tot verstrek king van lager onderwijs op Geref. grondslag van de Geref. Gemeente ver zoekt om grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe school, daar de oude niet meer aan de eisen voldoet en te klein geworden is. Dhr. Van Boven vraagt of het niet mogelijk is om de bestaande school uit te brei den. Dhr. Koster licht dit toe en be sluit te verklaren, dat dit onmogelijk is, daar de thans bestaande school aan de Geref. Gemeente behoort, evenals de grond waarop deze school gebouwd is. Nu wordt gevraagd om grond en geld voor de bouw van de school. Dit komt op ongeveer 200.000,Dhr. Gebraad verklaart, dat de grond naast de school niet door de Kerk gemist kan worden. Deze grond dient voor het verenigingsgebouw. Bovendien blijft er dan geen terrein meer over voor een schoolplein. Goed beschouwd heeft men recht op grond, daar reeds aangekoch te grond aan de gemeente werd afge staan, onder conditie dat men dan recht had om een school te bouwen tot 1960 toe. Dhr. Sinke betreurt, dat we nu al bijna aan het miljoen komen met de scholenbouw, maar het kan helaas niet anders. Deze aanvraag wordt na in stemming te zgn gebracht met alge mene stemmen aangenomen. De ver- •>op van een paar stukjes grond aan de Oudetorenstraat aan dhrn. Linden- berg en Hoogstrate wordt goedge keurd. Thans kwam de gemeentereini ging aan de orde. Na veel plannen en voorstellen tot modernisering van de reinigingsdienst zal de gemeente Yer- seke met ingang van 1 januari 1959 voorstellen om gezamenlijk met de ge meenten Kruiningen en Krabbendijke een moderne roltrommelauto aan te schaffen. De tegenwoordige reinigings dienst kost de gemeente jaarlijks 12.000,Dhr. De Leeuw verzoekt om nadere inlichtingen. In het kort komt het theoretisch hier op neer, dat de onkosten van de ophaaldienst plm, 14.000,bedragen, terwijl de inkom- tsen plm. 12.000,aan reinigings rechten bedragen, zodat het tekort van plm. 2.000,ten laste van de ge meente komt. Dhr. Pekaar geeft de raad om het hele tonnenstelsel op te ruimen. Alles overschakelen op water closetten zal nogal wat geld kosten, meent de voorz. Het zal dan noodzake lijk zijn om de subsidie te verhogen. Als alles opgeruimd wordt, zal dit de gemeente op 8.000,gedurende vijf achtereenvolgende jaren komen. Het voorstel om de gemeentereiniging te moderniseren wordt met algemene stemmen aangenomen. Het volgende punt van de agenda heeft al heel wat stof doen opwaaien en deed dat tradi tiegetrouw dan ook deze avond weer. Het betrof hier de vakantieregeling der winkeliers. De Kamer van Koophandel adviseert om verschillende branches uit te schakelen van de verplichte win kelsluiting gedurende een vakantieweek en om andere categories een verplichte week voor vakantie te geven. Dhr. Koster vindt het bezwaarlijk, dat er verschillende kleine winkeliers zijn die een week derving van inkomen moei lijk kunnen missen. Hij stelt voor de vakantieweek te beperken tot vrijdag avond en de manufacturiers, horlogers en elektriciens geen vakantieverplich ting op te leggen. Dhr. Sinke vindt het voorstel van dhr. Koster aanvaard baar. Dhrn. Van Schaik, Van Boven en Pekaar zijn een voorstander van al gehele vakantieverplichting. Dhr. Ge braad is tegen elke vorm van dwang. Wie met vakantie wil gaan, laat die zgn gang gaan. Dhr. Den Herder is voor verplichte vakantie. Dhr. De Leeuw is voor de mening van de Ka mer van Koophandel. Uiteindelijk wordt door stemming beslist, dat het advies van de Kamer van Koophandel de meeste voorstanders had. Mej. N. Wit te uit Kruiningen wordt met algemene stemmen benoemd als onderwijzeres aan de o.l. school. Bij de rondvraag merkt dhr. J. J. de Koeijer op dat er in de Welleweg geen verlichting aan gebracht is. De voorz. antwoordt, dat daar geen kabel ligt. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze vergadering. Handboogschieten. Te Yerseke werd de laatste wed strijd om de klassekampioenschappen van Zeeland verschoten. Het eindresul taat luidt als volgt: Kampioen klasse A: C. Lindenberg, „St. Sebastiaan" te Yerseke; kampioen klasse B: H. Steen bakker, „Juliana" te Kwadendamme; kampioen klasse C: J. Beulens, „Ju liana" te Kwadendamme; jeugdkampi oen: P. de Koeijer, „St. Sebastiaan" te Yerseke. Deze vier kampioenen gaan in augustus Zeeland vertegenwoordigen in de klassekampioenschappen van Ne derland. Gedetailleerde uistlag van de wedstrijd: Meeste punten: H. Steen bakker, „Juliana", Kwadendamme; meeste rozen: M. Glerum, „St. Sebas tiaan", Yerseke; meeste negens: C. D. Raas, „Soranus II", Heinkenszand; meeste achten: M. Steenbakker, „Juli ana", Kwadendamme; meeste zevens: J. van Stee, „St. Sebastiaan", Yerseke; meeste zessen: M. Beneden, „St. Se bastiaan", Yerseke; meeste vijven: J. Beulens, „Juliana", Kwadendamme; meeste vieren: C. Pekaar, „St. Sebasti aan", Yerseke; meeste drieën: C. Bek, „Soranus H", Heinkenszand; meeste tweeën: L. Remijn, „Juliana", Kwa dendamme; meeste enen: J. Steketee, „St. Sebastiaan", Yerseke. Benoeming. Met ingang van 1 oktober a.s. is dhr. J. Zeeman, onderwijzer aan de school der Geref. Gemeente alhier, benoemd als onderwijzer te Dordrecht. Dhr. J. van der Vegt, hoofd van de Herv. school alhier, is benoemd tot hoofd aan de Louise de Colignyschool voor l.o. (11 leerkachten), Sparrenweg te Amsterdam-oost. Gevonden voorwerpen. Gevonden een motorbril, een dames sjaal, een lederen portemonnaie en een damesglacéhandschoen. Terug te be komen ter gemeentesecretarie. O.L.S. „Prinses Beatrix". Per 1 juli zijn mej. N. Witte en dhr. B. Dolfing resp. als onderwijzeres en onderwijzer in dienst getreden aan de openbare lagere school „Prinses Bea trix" alhier. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen aan het openbaar lyceum te Goes slaagden Ad- die van Oeveren, Leo Zonruiter, Dig Ampt en Bob Glerum, allen leerlingen van de o.l.s. „Prinses Beatrix". Mej. A. Polderman behaalde het eind diploma gymnasium A aan het Rijks lyceum te Goes. Geslaagd voor het examen kleuter leidster acte A mej. L. Hoogesteger. Opbrengst collecte. De vorige week gehouden collecte voor de A.V.O. heeft in deze gemeente een bruto-opbrengst gehad van 146,07, waarvoor gevers en geefsters hartelijk worden bedankt en niet minder de col- lectantjes. Belasting betalen. Vorige week was het extra druk op het kantoor van de gemeente-ontvan ger. Een groot aantal belastingschul digen ging nog gauw even hun belas ting betalen om zodoende vervolgings- kosten te sparen. Mocht U nog niet betaald hebben, maak dan dat U er bij bent, want volgende week kan men de aanmaningen tegemoet zien. De postduiven. Door de postduivenvereniging „De Noordster" werd vorige week een wed vlucht gehouden vanuit Creil. De prij zen werden als volgt behaald: 1 H. J. van Es; 2, 15 E. Th. Zoeteweij; 3, 5 E. Vermast; 4 M. Minnaard; 6 M. C. Lamper; 7, 8 C. F. Hout; 9 Jac. van Stee; 10 J. Zoeteweij; 11, 22 C. Ver mast; 12, 18 J. Zuidweg; 13, 19 P. de Koeijer; 14 Joh. van Es; 16 M. de Koeijer; 17 G. Boone; 20 W. A. Vette; 21 L. Kosten. Reis ouden van dagen. Wij verwijzen onze ouden van dagen naar de advertentie in dit nummer, waarin zij kunnen lezen dat zij zich zo spoedig mogelijk moeten aanmelden voor de a.s. reis op 23 juli. KAPELLE (Z.B.) Telel. K 1102-223 WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 6—12 juli 1958 Woensdag 9 juli: Laatste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. 6.59 7.14 0.15 12.23 7.36 7.52 0.52 1.04 8.13 8.31 1.31 1.45 8.57 9.14 2.14 2.33 9.49 10.10 3.06 3.32 10.53 11.17 4.12 4.45 - 12.06 5.22 5.57

Scheldebode | 1958 | | pagina 1