NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: De bromfiets 24STE JAARGANG No. 4 28 JUNI 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG „DE SCHELDEBODE" STICHTING Verschijrrf zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN moet worden schoongemaakt Spanning SSsfcSb* Plaatselijk Nieuws YERSEKE VAN WILLEGEN REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE KRUININGEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10- cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Waarlijk, tevergeefs verwacht men het van de heuvelen en de menigte der bergen; waar lijk, in de Here onze God is Israëls heil! Jeremia 3 23. Wij menen toch niet, dat dit woord ons niet geldt? Wij menen toch niet, omdat wij geleerd en zo vaak nagezegd hebben, dat bij de Here alleen heil is, dat de klaagtoon der Profeten niet op ons toepasselijk is? Wie durft een blik slaan in zich zelf en God met een oot moedig hart vragen hem de spiegel recht voor te houden? Die ontdekt daar met verbazing wellicht, met bescha ming voorzeker, hoezeer wij allen ge neigd zijn onze verwachting te bouwen op machten der aarde. Op invloeden buiten God. Op mensen, wier <ioen en helpen ijdelheid is, als de daad en de hulp niet hun oorsprong hebben in de kracht Gods. „Waarlijk", roept de Here ons heden toe, als wilde Hij het onze ziel door de drang Zijner ontfermende liefde doen aannemen, om ons er voor te behoe den, dat wij, eigenwijze kinderen, door schade en moeite zouden moeten wijs worden: „Ik alleen ben uw Heer en Heiland. Ik alleen heb een arm met macht. Bij Mij alleen is vrede. Door Mij alleen is zaligheid. Zie dan af, doe het van heden af voor eens en voor al, van mensenhulp en aardse macht. Zie, bij Mij alleen is uw heil". (Uit een Dagboek) Jong en oud „bromt", dat is een eis des tijds. Maar velen vergeten dat elke machine onderhoud vraagt. De motór van een brommer is maar klein, de minste hapering kan oorzaak zijn tot dienstweigering. Het is en blijft oppas sen, dat het motortje 100 bedrijfs- zeker loopt. De bougie moet geregeld, liefst maan delijks, worden schoongemaakt met een beetje benzine (denk om het brand gevaar!). Droogwrijven en zonodig kool- en vuilresten met een smal staal- borsteltje wegborstelen. Goed afvegen alvorens de bougie in te schroeven. Denk erom de electrode niet te ver buigen! Is de electrode te ver inge brand, zodat geen goede vonk meer onstaat, dan kan er beter een nieuwe bougie ingedraaid worden. Let op de koeling! De motor zal aan de buitenzijde spoe dig vervuilen en hebt U er wel eens op gelet hoe vuil de koelribben van de ci linder kunnen worden? U begrijpt zeker wel, dat deze koel ribben er niet voor de aardigheid op aangebracht zijn, ze doen wel degelijk dienst. Juist door het aanbrengen van koelribben heeft men een grotere op pervlakte verkregen, een oppervlakte die nauwgezet berekend is voor de af koeling van de cilinders. Wanneer nu die tussenruimten vol vuil zitten, ver kleint dit de nuttige oppervlakte en kan de motor niet voldoende warmte meer kwijt, met alle gevolgen van dien. Deze buitenwand moet dus grondig schoon gehouden worden. Met een kwast benzine en daarna met een scho ne doek bereikt men al spoedig het ge wenste resultaat. De koeling blijft daardoor gewaarborgd. Ketting en tandwielen. Verder zijn er de z.g. transmissie onderdelen, die de loop mogelijk ma ken. Bij kettingoverbrenging moeten de assen, de tandwielen en de kettin gen in goede staat worden gehouden. Alle vuil werkt remmend en verkort de levensduur van het draaiend mecha nisme en zeer zeker de bedrijfsveilig heid. Indien de transmissieketting door een óliebad loopt, moet de olie op tijd ververst worden, anders verliest zij de smerende werking. Loopt de ketting niet door een oliebad, dan dienen we haar er op gezette tijden af te halen en schoon te maken. Dat schoonmaken doen we in een bak met petroleum, door de ketting er een tijd in te laten liggen, waarna zij gedroogd wordt om vervolgens te worden ontdaan van alle aangekoekte vuil. Na dit petroleum- bad moet de ketting gedroogd worden en daarna gaat ze in een oliebadje. Ook hierin moet ze enige tijd blijven liggen, opdat de olie gelegenheid heeft goed tussen de schakels te dringen. Na dit bad de overtollige olie afvegen en dan de ketting weer op de tandwielen leggen, nadat deze kettingwielen eerst goed schoongemaakt zijn, anders heeft de schoonmaak van de ketting geen zin. Wanneer deze kettingschoonmaaK moet plaats hebben is zo niet te zeg gen, veel hangt ook af van het weer en eveneens van het gebruik. Wacht in elk geval onoit tot de ketting geheel droog is, want beweegbare onderdelen kunnen alleen hun werk blijven doen als ze voldoende geolied zijn. Het spannen. Het afnemen van een ketting is een eenvoudig werkje, meestal kan men volstaan met een eenvoudig ketting boutje los te schroeven. Er dient voorts voor gezorgd te worden, dat de ket ting voldoende gespannen is, rekking kan plaats hebben door gebruik niet alleen, maar ook door verschuiving van het achterwiel. De methode van spannen is meestal gelijk aan die van het spannen van een rijwielketting, dus dat behoeft voor niemand bezwaren pp te leveren. De kabels voor bediening van de gashandle dienen op gezette tijden na gekeken en zonodig bijgesteld te wor den. Dit kan nog wel eens moeilijkhe den opleveren, zodat het aanbeveling verdient bij twijfelgevallen, de vakman het even na te laten kijken. Kabels zgn van staaldraad gemaakt en dus onder hevig aan roestvorming, ergo kans op afbreken. Let er dus op en laat de draad vervangen door een nieuwe als dat nodig mocht zijn .Een paar drup pels olie op de gevoelige plaatsen, dat zgn die plaatsen waar ze bevestigd zijn aan handles e.d. kan al veel narigheid voorkomen. (Nadruk verboden) mag niet leiden tot overspan ning Blijf dat opgejaagde ge voel de baas met de altijd ver frissende King-pepermunt Geef de King-rol een plaatsje in uw handtas, in uw bureau, in uw jaszak... King beschermt uw adem, is goed voor de keel en heeft de zeldzaam verkwikkende eigen schappen van het natuurpro- dukt kan denken op een dergelijke manier zijn geliefde terug te winne. Deze jon geman is daar stellig niet in geslaagd. Grietje lustte hem niet meer. „Zulke liefdesbrieven zie je niet vaak", peinsde de officier. Dat klopt. In de officiële brieven boeken, waaruit men van alles kan le ren, staan ze zo niet. Als dat meisje half zo slecht is als jij schrijft, ben je een grote sufferd dat je er ooit verliefd op bent gewor den!" vond de rechter. De verdachte zweeg. Onder de ge geven omstandigheden was dat het verstandigste wat hij kon doen. Maar hij had er wat eerder mee moeten be ginnen. Dertig gulden of zes dagen heeft hij gekregen. Omdat hij het meisje opzet telijk heeft beledigd, hebbende hij haar door middel van de P.T.T. deze lelijke brief doen toekomen. Althans woorden van dergelijke aard en strekking. Dat stond in de dagvaarding. 't Is wel lang geleden sinds vurige jongemannen op koolzwarte hengsten hun geliefde gingen terugwinnen. WILLY H. HEIT LING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief staat deze extra meter zodanig aan te schakelen, dat alle te verbruiken stroom, die het inwonende gezin ver bruikt, door die extra meter loopt, want anders heeft het geen zin. Als er b.v. een stopcontact is, bij gebruik waar van de stroom niet door die extra me ter loopt, dan zou dat gèzin dit stop contact kunnen gebruiken voor diver se doeleinden, zoals elektrische ver warming .strijken, enz. enz. en betaalt U dit verbruik dan geheel. W. Kunt U mij zeggen hoeveel de waarde is van een gouden tientje? Antwoord: De waarde hiervan bedraagt 25,68. U kunt dit tientje hiervoor inleveren bij één der kantoren van de Nederlandse Bank. LIEFDESBRIEF KOST DERTIG GULDEN Dit is geschreven tot lering en tot waarschuwing aan alle versmade min naars in den lande: schakel de P.T.T. niet in om achteraf boze brieven naar het voorwerp van uw liefde te zenden. Dat loopt verkeerd af. Zoals vandaag duidelijk is gebleken uit het leerzame geval van de jongeman in het blauwe pak. Kennelijk had hg dat blauwe pak aangetrokken om de rechter de illusie te geven dat hier een fatsoenlijk man voor de balie stond, een ridderlijk iemand, geslagen door het leven, ver smaad door zijn geliefde; iemand die van de toekomst niets meer te ver wachten heeft. Dat zei het blauwe pak allemaal. Maar de officier zei heel andere din gen. De illusie van fatsoen had de ver dachte al bij voorbaat stukgeslagen. Door middel van die boze brief. Geruime tijd had de verdachte ver kering gehad met ene Grietje. Deze Grietje behoorde tot de schoonheden van het dorp. Maar zij was desondanks geenszins van verstand ontbloot. Toen zij er niets meer in zag, maakte zij de verkering uit. De strafbare daad die de afgewezen minnaar nu stelde, komt naar onze mening eerder voort uit een gevoel van gekrenkte eigenwaarde dan uit op rechte en onbaatzuchtige liefde. Hij nam een postzegel van een dubbeltje en plakte die op een enveloppe. In die enveloppe stortte hij zijn gal uit. Ver volgens bracht de postbode de enve loppe met gal naar Grietje. En die heeft het de politie laten zien. De officier las er enkele citaten uit voor. „Huichelaarster!" had de ver dachte geschreven, met een uitroep teken. „Je kunt er van op aan dat ik je net zo lang schaduw tot je in mijn handen valt, daar ze me jeuken van wraak!" Het is ons niet duidelijk hoe iemand Aagje. Leeft de schrijfster Marie Koenen, die o.a. „De Andere" en „Het Hofke" geschreven heeft, nog? Zo ja, waar woont ze dan? Is het waar dat ze indertijd van haar man, de auteur Felix Rutten gescheiden is? Antwoord: Marie Koenen (ge boren te 's-Hertogenbosch, 19 januari 1879) woont in Huize Vroenhof te Houthem-St. Gerlach (L.) en Dr. Felix Jan Joseph Hubert Rutten (geboren te Sittard, 1 juli 1882» verblijft Via Aure lia 269 te Rome. Abonnee. Stelt een vraag over in komstenberekening bejaarden-zieken fonds in verband met eigen woning be zit. Antwoord: Inderdaad stelt het bedrag, vermeld onder huurwaarde op het biljet personele belasting het be drag voor, dat U als huurder zou moe ten betalen en als verhuurder dus bruto zou ontvangen. Eén der grondslagen der personele belasting is de huur waarde, bij huurders wordt deze ge steld op de huurwaarde of wel op de huur, welke zij per jaar werkelijk be talen. Voor mensen, welke eigen panden bewonen, wordt de huurwaarde geschat door vergelijking met daarvoor ge schikte verhuurde panden. Bij de be paling van het inkomen voor de pre mieberekening van het bejaardenzie kenfonds telt men alle inkomsten uit bezit bij elkaar op en wordt de waarde hiervan berekend naar 6 of 8 al naar gelang men gehuwd dan wel on gehuwd is. Deze vaststelling heeft plaats door de gemeente, bij wie U der halve nadere inlichtingen kunt krijgen. J. v. E. Is het inderdaad wense lijk, wanneer men met een kruisnet vist, dat men regelmatig van plaats verandert Antwoord Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt is het van plaats veranderen toch zeer wenselijk; de kans op vangst is daardoor groter. J. R. Ik heb een uurwerk in de petroleum schoongemaakt, en droog geworden slaat het groen uit. Wat kan ik doen om dat te verwijderen en het uurwerk te smeren? Antwoord Een uurwerk kan men beter met wasbenzine, waaraan een paar druppels speciale klokkenolie zijn toegevoegd, schoonmaken. Petro leum is daarvoor niet zuiver en dun genoeg, terwijl het bovendien nog een weinig water bevat. Dat het het me taal aantast op den duur hebt U reeds gemerkt. Door het toevoegen van een weinig olie brengt U een vethuidje aan, waardoor voldoende smering en bescherming tegen oxydatie verkregen wordt. De olie mag beslist niet gaan verharsen of verdampen. G. B. Ik bewoon een oude woning, die niet onderhouden is. Nu wil de huiseigenaar het huis van buiten op schilderen en daarvoor meer huur heb ben. Moet ik meer huur betalen? Antwoord Neen, dit buiten werks opschilderen behoort tot de on derhoudswerken. Abonnee. Ik moest mijn huurwo ning verlaten, omdat hg gevorderd was door de gemeente. De gemeente bood mij een andere woning aan. Wie moet nu de verhuiskosten betalen? Antwoord: Het onbewoonbaar verklaren van een woning is een recht matige overheidsdaad. Door het des betreffend besluit wordt de woning aan de bewoning onttrokken. Indien de ge stelde ontruimingstermijn is verstreken en deze niet wordt verlengd, dan is de bewoner c.q. huurder verplicht de woning te ontruimen. Eventueel daaraan verbonden kosten zijn voor uw rekening. J. C. D. Kunt U mij inlichtingen geven over koningin Désirée Clary, de koningin van Zweden, die met koning Karei gehuwd was? Antwoord: De juiste naam is Eugénie Bernadine Désiree Clary, op 17 juli 1798 gehuwd met Jean Baptiste Jules Bernadotte, later maarschalk van Frankrijk, verheven tot prins van Pon- tecorvo en tenslotte door Karei XIII van Zweden uitverkoren tot zijn op volger (als Karei XIV). Zij werd ge boren in 1777 te Marseille, als dochter van een lakenhandelaar. Zij heeft wei nig in Zweden vertoefd, omdat het kli maat en de ontvangst aan het hof on aangenaam waren. Zij stierf, 83 jaar oud, op 17 december 1860 in het Mo- reaus paleis te Parijs, haar na haar huwelijk geschonken door haar jeugd liefde Napoleon. Dit paleis werd na haar dood afgebroken om ruimte te bieden voor de tegenwoordige Boule vard Hausmann. G. K. Wij zijn met twee groepen. De ene beweert, dat een oud gezegde luidt: „Mei guur en nat, brengt de boer zaad in 'tvat". De andere groep beweert: „April guur en nat, brengt de boed zaad in 't vat". Antwoord w Beijle groepen heb ben de klok horen luiden maar weten blijkbaar niet precies waar de klepel hangt. Daarom laten we even de vol ledige tekst van het gezegde volgen en dan ziet U, dat beide maanden genoemd worden, maar met andere woorden: „April koud en nat, vult zak en vat, geeft veel koren en veel boter. Mei koel en nat, koren in 't vat". In Vlaanderen luiden de laatste regels: „Mei koel en wak, veel koren in de zak". H. G. A. B. Mag ik op een brom fiets, voorzien van een duo, met twee personen naar west-Duitsland en wel ke papieren heb ik nodig? Antwoord: De berijder moet in het bezit zijn van een paspoort, dat eventueel niet langer dan 5 jaren ver lopen mag zijn, of van een toeristen- kaart, aan te vragen ten gemeente huize. In west-Duitsland mogen alleen kinderen beneden 7 jaar, mits zittende in een kinderzitje, vervoerd worden, dus geen volwassenen. De berijder moet voorts in het bezit zijn van de z.g. groe ne (verzekerings) kaart, aan te vragen bij zijn verzekeringsmaatschappij. Ten slotte dient de berijder in het bezit te zijn van een identiteitskaart voor de brommer, nodig voor de terugkomst in Nederland. Hiervoor moet U zijn bij de ambtenaar van de invoerrechten en accijnzen. W. R. Is het mogelijk om in een huis twee elektriciteitsmeters te laten maken, dit in verband met het feit, dat het pand door twee gezinnen wordt bewoond Antwoord: Ja, in de meeste ge vallen wel. U -moet U hiervoor wenden tot de elektriciteitsmaatschappij en voor het aanleggen van de extra me ter dient U de hulp in te roepen van een elektricien, die bekend is bij de elektriciteitsmaatschappij. Wat de kos ten betreft, deze kunnen wg U niet op geven, het hangt n.l. af van zeer veel factoren, o.d. de plaats waar de meter moet komen en of er gelegenheid be Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub De Pion voortgezet. De uitslagen waren: Dr. PoldermanN. P. Oele 10; A. den HoedJ. Zuidweg De afgebro ken partij tussen L. Grimm en L. M. C. Manneke van 23 oktober 1957 werd uitgespeeld en door L. M. C. Manneke gewonnen. Laatste waarschuwing. Reeds twee jaar geleden werd een wet van kracht, waarbij het de voet gangers verboden werd om buiten de bebouwde kom aan de rechterkant van de .weg te lopen. Als men even nadenkt is het ook volkomen normaal, dat men daar de linkerkant van de weg houdt. Men kan dan immers alles aan zien ko men en tijdig ruimte maken voor het snellere verkeer op die wegen. Deze wet is dan ook ter beveiliging van de voetgangers gemaakt. Toen deze wet er nog niet was, kwam het helaas ver schillende malen voor, dat een voet ganger het slachtoffer werd van het snelverkeer. Men merkt een voetgan ger over het algemeen veel te laat op. De politie waarschuwt hier reeds lang voor, doch het schijnt dat men oost- ndisch doof is en nu is het zover, dat ook de politie niet meer mag waar schuwen en bij overtreding volgt dan •ok een bekeuring met de daaraan ver bonden boete. Het is in uw eigen be lang om buiten de bebouwde kom de linkerkant van de weg te bewandelen. Doe het dus. De tweede laatste waarschuwing be treft het op straat staan met rijwie len, brommers, kinderwagens enz. bin nen tien meter van de hoek van een straat. Ook dit is reeds jarenlang bij de wet verboden. Als de politie hier voor een waarschuwing geeft, is het een rotvent en een dienstklopper, ter wijl die man niets anders doet, en dan nog héél soepel, dan zijn voorgeschreven plicht. Thans is van hogerhand het voorschrift afgekomen om hier niet meer voor te waarschuwen en bij over treding direct proces-verbaal op te ma ken. Men zij dus gewaarschuwd. Ook het zitten in vensterbanken, etalages, enz. en het samendrommen in portie ken is verboden. Als we zo dit lijstje eens bekijken, dan kunnen we niet an ders zeggen, dan dat de politie tot he den toe erg soepel opgetreden is. Laten we het hen ook niet moeilijk maken en ons een beetje beter aan de wettelijke voorschriften houden. Dat is voor bei de partijen veel beter. KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1102-223 WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 29 juni5 juli 1958 Dinsdag 1 juli: Volle Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.31 2.11 7.16 7.51 Maandag 2.31 3.08 8.12 8.44 Dinsdag 3.27 3.33 9.02 9.30 Woensdag 4.17 4.43 9.51 10.18 Donderdag 5.02 5.22 10.34 10.58 Vrijdag 5.41 6.00 11.11 11.36 Zaterdag 6.20 6.35 11.49 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1