PANG is alleen RANG als er RANG op staat. riDken is een der eudsti in bel fiosiei DE AVONTUREN VAN BIM EN BAM, DE VROLIJKE BEERTJES BUUUULtJUUULUJUUUUUUULUJULaJUUULlUUUUUULUJUULUJULJLUJUUULIULU^^ ^TmTrnTrmTrr»TmTr5"ir»Tm'irTmTinrrirrinnmxmTmT»'riiTrmi'rrnm"rinnrmTmTirnrirrr5TnTmTm"BT^Tg'gTmTn^ YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE KAPELLE-BIEZELINGE Boerderijbranden april 1958 Thee-nt-gewoonte maakte 3 fazen door o TC I Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabrieken De postduiven. Door de postduivenhoudersvereniging „De Noordster" werden vorige week twee wedvluchten georganiseerd en wel uit Chateauroux en St. Qentin. Aan de eerste vlucht namen 204 duiven deel. Zij werden gelost op 13 juni om 5.30 uur. De eerste ,duif kwam binnen om 18.12.35 uur. Deze dag kwamen slechts drie duiven aan. De prijzen werden als volgt behaald: 1, 6, 10, 27, 42 Joh. van Es; 2 M. Minnaard; 3, 8, 9, 22, 33, 34 C. de Koeijer; 4, 40 G. Boone; 5, 11, 15, 35 C. Vermast; 7, 13, 18, 21, 24, 28, 29 J. J. van Oeveren; 12, 16, 32, 36 E. Vermast; 14 M. Pekaar; Jzn.; 17 P. van Stee; 19, 23, 41 Th. Koster; 20 A. Zoeteweij; 25 W. M. van Haver; 26 Chr. Everse; 30 M. H. v. d .Plasse; 31, 39 P. J. Poleij; 37 Jac. v. d. Plasse; 38 C. A. Elenbaas; 43 C. F. Hout; 44 W. A. Vette. Aan de vlucht van St. Quentin namen 224 duiven deel. Zij werden ge lost om 11.25 uur. De eerste duif kwam binnen om 14.15.29 uur met een snelheid van 1128.25 m per minuut. De prijzen waren hier: 1, 4, 20, 21, 29 E. Th. Zoe teweij; 2, 16 M. C. Lamper; 3, 41 Joh. van Stee; 5, 17, 24 J. J. van Oeveren; 6, 9, 39, 47, 53 C. Vermast; 7, 15, 54 Chr. Everse; 8, 27 G. Boone; 10, 25 M. Mol; 11, 31, 49 W. M. van Haver; 12, 34, 51 A. Zoeteweij; 13, 19, 22, 30, 35, 56 C. A. Elenbaas; 14 P. Lindenberg; 18, 40 Joh. Minnaard; 23, 50 Jac. van Stee; 26 J. Zoeteweij; 28, 37 E. Ver mast;' 32, 44 C. de Koeijer; 33 C. F. Hout; 36, 48 M. Minnaard; 38 L. Kos ten; 42 M. Pekaar; 43 W. A. Vette; 45, 55 <P. de Koeijer; 46 P. van Stee; 52 Th. Koster. Geslaagd. Geslaagd voor het eindexamen aan de Middelbare Handelsschool te Goes mej. T. Boeye en F. Jonkheer. Geslaagde brandweerwedstrijden. Zaterdag was het al vroeg een grote drukte in het dorp. Naast de bekende wHtte brandweerwagen van Yerseke verschenen er elk uur meer om deel te nemen aan de wedstrijden, die werden gehouden voor 22 korpsen van Zuid en Noord-Beveland. Als operatieterrein was gekozen de oude gasfabriek, waar een brand moest worden geblust in de fabriek. Dat er hard werd gewerkt was de brandweermannen wel aan te zien aJs ze van het terrein afkwamen. Voor de meer dan 200 manschappen werd ook aan ontspanning gedacht. Men kpn een boottocht maken op de Ooster- schelde, een bezoek aan de oesterput ten, kreeftenpark en film. Om zeven uur volgde een défilé voor het ge meentebestuur van Yerseke en een groot aantal brandweerautoriteit'èn, welke voor het gemeentehuis stonden opgesteld. Voorafgegaan door de har- rffonie Mozart" slaagde ook dit on derdeel van het programma in alle op zichten. Als besluit van deze dag werd eert cabaretvoorstelling gegeven in zaal Nolet, waar het ook niet aan belang stelling ontbrak. De jury, bestaande uit dhrn. C. Berrevoets, H. Nijhof, Van Óoyen, Bouman en Bogaert, had geen gemakkelijke taak bij de toekenning der prijzen. Een eerste prijs werd be haald door: Rilland, 632.1 pnt.; Yerse ke, 621.9 pnt.; Goes I, 614.4 pnt.; Krui- ningen, 614.1 pnt.; Goes III, 601/7 pnt!; Heinkenszand 595.1 pnt. Een tweede prijs behaalden: Goese damesploeg, 562 pnt.; Barssele, 549.4 pnt.; 's-Hee- renhoek, 539.4 pnt.; Kattendijke, 537 pnt.; 's-Heer Arendskerke, 522.5 pnt. EJen derde prijs behaalden: Nieuwdorp, 473.9 ptn.; Wemeldinge, 461.3 pnt. Wolf aartsdijk, 457.1 pnt.; Kats, 446.3 pnt. Wegens het niet behalen van het minimum aantal punten kon aan de vol gende ploegen geen prijs worden toe gekend: Krabbendijke, 442.4 pnt.; Kloe- tinge( 435.7 pnt.; Kortgene, 414.5 pnt.; Kamperland, 396.5 pnt.; Kwadendam- me, 391.4 pnt.; Kapelle, 366.9 pnt.; 's-Gravenpolder, 364.8 pnt. Elke deel nemende ploeg kreeg een medaille, ter wijl Rilland in het bezit kwam van de door de B.B. uitgeloofde wisselbeker. Algemeen was men zeer tevreden over de perfecte organisatie en het verblijf te Yerseke. Vooruitgang te Yerseke. Door de fa. Gebrs. Waverijn alhier is deze week een douchecel geplaatst in de gritmaalderij van de fa. J. D. van der Endt. Naar wij vernemen is dit de eerste douchecel die voor personeel be schikbaar is gesteld. En nu maar dou chen Gevonden voorwerpen. Gevonden een paar oorclips, een ro de plastic portemonnaie, een rode sok, een hoofddoek. Terug te bekomen ter gemeentesecretarie. Op het politie bureau kan worden afgehaald een wit te dapieshandschoen, enig geld, een bruine kinderportemonnaie, een wit kindertasje met zonnebril, een rood truitje, een portemonnaie met inhoud, een oalpoint, een witte gebreide wol len sjaal en een kunstgebit (onder gebit). Oud-dorpsgenoot kreeg onderscheiding Deze week werd in Hilversum in het drukkerijbedrijf van het dagblad „De Gooi- en Eemlander" aan dhr. Jac. de Wee, machinezetter bij dit bedrijf, door de locoburgemeester van Hilversum dé zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt voor 40-jarige dienst bij dit bedrijf. De heer De Wee, die zoals wij hierboven reeds schreven afkomstig is uit Yer seke, begon zoals zovele drukkers in die tijd zijn loopbaan in het bedrijf van de fa. Van der Pejjl aan de Oudetoren- straat. Hij kwam als loopjongen in dienst, bezorgde het Yersekse krantje en wou zetter worden. Na nog in Zalt- bommel te hebben gewerkt, kwam hij in het bedrijf te Hilversum, waar hij dus nu 40 jaar werkzaam is. Ook wij willen aan de vele gelukwensen die dhr. en mevr. De Wee mochten ont vangen, gaarne de onze toevoegen. Vrouwenvereniging op reis. De Ned. Herv. Vrouwengroep „Dor cas" bracht per autobus een bezoek aan Rotterdam, waar veel beziens waardigheden werden bezocht, o.a.de fabriek van Van Nelle etc. Schoolreisje. Vrijdag maakten de leerlingen van de chr. school met twee bussen een reis naar Gorcum en vervolgens naar Loe- vesteijn, de Warande te Oosterhout, Rozenoord en Bergen op Zoom. De kinderen keerden allen voldaan van deze mooie reis huiswaarts. Ongeval. In de buitenhaven voor de midden- sluis alhier kwam dinsdag de 16-jarige schippersknecht J. P. van B. uit Rot terdam op het tankschip „Hilternia" bij het opdraaien van het achteranker met zijn rechterhand tussen de anker lier, waardoor drie vingers werden af geknepen. De jongen is ter verpleging haar het ziekenhuis „St. Joanna" te Goes overgebracht. Voetbal. q Zaterdag speelde Wemeldinge I een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen ,,Luetor">» van Heinkenszand. De wedstrijd had een zeer aantrekkelijk verloop en ondanks dat de gasten in jje eerste helft met windvoordeel speel den, moestert' 'ze toch hun meerdere erkennen in Wemeldinge, door te ver liezen met 6—3. f Na een zeer prettige reis keerden zij in een uitstekende stemming weer thuis, waaar de Kon. Harmonie E.M.M. als gewoonlijk aanwezig was om hen met muziek te begroeten.. Benoeming. De heer A. Janse, onderwijzer aan de o.l. school alhier, is benoemd tot leraar aan ï\et Petfus Hondius- lyceum te Terneuzen. Zangvereniging op reis. t'c De gem. zangvereniging „Crescen do" alhier maakte een reis naar Apel doorn. Het gold hier een tegenbezoek aan het Hervormd Kerkkoor aldaar, dat vorig jaar door „Crescendo" werd ontvangen. De ontvangst in Apeldoorn was allerhartelijkst. Bezoeken werden gebracht aan het Bosbad en het park „Berg en Bos", waarbjj de Apeldoor- ners zich uitmuntende gastheren en gastvrouwen toonden. Des avonds wer den de Kruiningse gasten ontvangen in „Irene", waar de Apeldoornse vereni ging een gezellige avond organiseerde. Ondanks dé lange reis kwam „Cres cendo", na ongeveer een etmaal van huis te zijn geweest, in opgewekte stemming in Kruiningen aart. Brandweer rukte uit. De afgelopen week werd de brand weer twee keer gealarmeerd. Maandag was het voor een brandje aan cle dijk van de Olzendepolder, woensdag voor eenzelfde geval aan de kanaalingang ite Hansweert. Beide malen was het verdroogde gras in brand geraakt en had de brandweer het zaakje vlug on der de knie. Geslaagd. Voor- het eindexamen aan het Chr. Lyceum voor Zeeland afd. H.B.S.-B, slaagde deze week onze dorpsgenoot dhr. E. P. van JDalsen. ;s Wedvlucht. r Met 84 qude duiven* wérd door de P.V. „De Vrijheidsduif" alhier deelge nomen aan een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence, afstand 259 km. De dui ven werden om 6.45 uur gelost en de eerste bereikte zijn hok om 10.22.01 uur en had een snelheid gemaakt van 1260.60 m per minuut. De uitslag was als volgt: 1 J. Oele Jz.; 2 M. Kole; 3 en 11 M. Blok; 4 en 7 M. Poleij; 5, 6, 15 en 16 Steenpoorte-Buijze8 M. Eek- hardt; 9, 19, 20 en 21 M. Christocho- witz; 10 G. de Bruine; 12 J. J. Oele; 13 A. Neve; 14 K. Tjarks; 17 en 18 P. Kakebeeke. Succes voor brandweer. Bij de te Yerseke gehouden brand weerwedstrijden behaalde het plaatse lijk korps onder bevelvoering van dhr. P. Leijs een le prijs met 614.1 punten. Avondvierdaagse. Aan de avondvierdaagse alhier heb ben in totaal slechts 61 personen deel genomen. Te Krabbendijke namen 22 personen deel aan deze tochten. Voor de organisatoren was het een teleur stelling, dat slechts zo'n gering aan tal deelnemers zich voor dit wandel- gebeuren aanmeldde. De W.S.V. „Krui ningen had niettemin voor een perfec te organisatie gezorgd. Het was jam mer dat enkele jeugdige deelnemers te Kruiningen probeerden er een snel heidswandeltocht van te maken. Na tuurlijk zal getracht worden herhaling te voorkomen, want dit mag niet wor den toegestaan. Uitstapje bejaarden. De bejaarden vhn Kruiningen maak ten woensdag een uitstapje naar Rot terdam;- waar de diergaarde Blijdorp werd bezocht. Deze tocht "werd möge- i lijk gemaakt door de medewerking van 44 autobezitters en de financiële bij- j dragen van de Kruiningse bevolking. Lijk opgevist. Zaterdag 14 -juni werd op de Wes- terschelde nabij Baarland het lijk op gevist van de 36-jarige matroos Jacob Klins uit Keulen. Deze werd sinds 29 oktober van het vorige jaar vermist. Hij is van de „Rhenus 42", een Duits motorschip op weg naar Antwerpen, tussen Hansweert en Saeftinge over boord gevallen. Hoewel direkt een in tensieve speurtocht werd gehouden, bleef hij ran vindbaar. Het lichaam werd dus na ruim 8 maanden door de Wa- terpolitie opgehaald. Het reeds in verre staat van ontbinding verkerende li chaam is naar Vlissingen vervoerd. Export. Dat de- expert y*anuit Hansweert,- al waar de totale tonnages gecontroleerd en geregistreerd werden, dit jaar groot was, blijkt wel uit de volgende cijfers. In totaal werden van augustus 1957 tot juni 1958 uitgevoerd aan aardappelen 45.985.40Df kg, aah uien 3.036.140 kg, aan peen 135.170 kg, aan appels 37.455 kg, aan tomaten 27.659 kg, zodat er in totaaleen'uitvoer is geweest van 49.221.824®. kg. De produktën Werden door 22 a schepen, voornamelijk kust vaartuigen, ngar vele en verre landjen vervoerd, zoals o.a. Algiers, Engeland, Finland, Noorwegen, Zweden, enz. Geslaagd. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot het Sint Willibrordcollege te Goes Benny Martens. Hersenschudding opgelopen. Mevr. K. uit Bergen op Zoom kwam zondagmiddag op de steenglooiing te Bath zodanig te vallen, dat zij een her senschudding opliep. Dr. Kamps, die de eerste hulp verleende, liet de patiente naar Bergen op Zoom vervoeren. Opbrengst collecte. De zakjescollecte voor het Ned. Roo- de Kruis heeft in deze gemeente op gebracht 628,32. Begin van brand. Maandagmiddag om half vijf werd de brandweer gealarmeerd. Het bleek, dat bij dhr. M. Zandee aan de Stati onsstraat een begin van brand was ontstaan. Doordat een gordijn vlam- vatte (boven een gasstel) raakte ook de zoldering, die met karton was be spijkerd, in brand. De omwonenden wis ten de vlammen te doven. De inmid dels aangekomen brandweer behoefde geen dienst meer te doen. De reis van de ouden van dagen. De collecte voor de reis van ouden van dagen heeft 1060,opgebracht. A.s. week zal er een reis gemaakt worden met 122 oudjes. Er zijn 43 auto's beschikbaar gesteld. De reis gaat deze keer naar Tilburg en om geving. Vrouwenvereniging op stap. De afd. Rilland-Bath van de N.C.V. B. bezocht woensdag de toogdag te Middelburg en vandaar werd nog een uitstapje gemaakt naar Breda en om geving. Benoeming. Mej. C. Zachariasse te Goes is be noemd als 3e leerkracht aan de School met de Bijbel. Muzikale rondgang. Vrijdagavond maakte de muziekver eniging „Rillandia" met haar drum band een muzikale omgang door het dorp. Ondertussen werd door enkele dames met lijsten gecollecteerd voor de drumband, speciaal voor de uitbrei ding der uniformen en tevens voor de oprichting van een signaalafdeling. Deze collecte bracht 344,35 op be nevens de toezegging voor 2 signaal horens en een uniformjas. Donderdag 19 juni heeft het korps in Bath de col lecte voortgezet, terwijl tevens ben se renade gebracht werd aan dhr. Dafn- man, beschermheer der vereniging, die deze dag zijn 70ste geboortedag her dacht. Overdracht kerkgebouw. De nieuwe Geref. kerk aan de Val- ckenisseweg zal a.s. donderdag 26 juni aan de Kerkeraad worden overgedra gen. Zondag 22 juni zal de oude kerk voor het laatst worden gebruikt en 29 juni zal de eerste dienst in het nieu we gebouw worden gehouden. Vergadering Veilingsvereniging K.E.O. Woensdagavond werd in een der lo kalen van de veiling de jaarlijkse le denvergadering gehouden onder leiding van dhr. v. d. Werff te Rilland-Bath. Door dhr. M. J. Noordhoek, hoofd assistent van de Tuinbouwvoorlich- tingsdienst, werd een uiteenzetting ge geven over de export van hard fruit. Hieruit bleek, dat de export naar West-Duitsland aan het afnemen is, maar de uitvoer naar België neemt toe. Voor Zeeland loopt de export niet zo erg terug als voor overig Neder land. Zeeland heeft een produktie van 32.000.000 kg hard fruit. Jaarlijks wordt er in Zeeland ongeveer 150 ha gerooid en 150200 ha ingeplant. Na deze spreker werd de huishoudelijke vergadering geopend met de herden king van 2 leden der vereniging, die in het afgelopen jaar overleden zijn, n.l. dhr. L. Vogelaar als grootste aan voerder en dhr. A. Dees, in leven ere lid en ex-bestuurder der Veiling. De voorzitter deelde verder in zijn ope ningswoord mede, dat in het afgelo pen jaar een omzet bereikt was van 3.400.000 gulden, dit is voor Krabben dijke een record. Er werd een winst geboekt van bruto 101.000,—. Goede vooruitzichten zag dhr. v. d. Werff in de vele jonge aanplant rond Krabben dijke. De commissie van toezicht deel de mede, dat het financieel beleid in orde bevondert was. De secretaris, dhr. v. d. Plassche, gewaagde in zijn jaar verslag van 1.000.000,grotere om zet dan 1956. Er werd op de. rekening 10.000,— uitgetrokken voor verlies in het koelhuis, daar er door de hoge prijzen van fruit weinig gekoeld werd in 1957. Er bestond dit jaar een goede fustcirculatie. Een pensioenpremie voor vast personeel werd dit jaar in bet leven geroepen. De vereniging telt momenteel 300 leden. De directeur der Veiling, dhr. Noteboom, deelde mede dat verschillend fust werd vernieuwd en uitgebreid Dei veilingpercentages werden vastgesteld op hetzelfde per centage als verleden jaar. Bij de be stuursverkiezing werden herkozen de heren J. v. d. Berge, D. Duindam, I. v. d. Plassche en J. Vogelaar. Als lid van de commissie van toezicht werd ge kozen dhr. H. Nagelkerke. ge week brak er in de schuur plotse ling brand uit. Het schuurtje brandde geheel af, doch de woning, die niet meer bewoond wordt, bleef gespaard. De oorzaak is onbekend. Geslaagd. Voor het examen driejarige middel bare handelsavondschool te Goes slaag de dhr. H. Slabbekoorn Wzn., te Bie- zelinge. Wedvlucht. Door de postduivenhoudersvereniging „O.W.T.B." werd deelgenomen met 94 oude duiven aan een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence, afstand 261 km. De uitslag hiervan is: 1 en 2 G. Feleus; 3 en 6 J. C. Nijsse; 4 M. Pieterse; 5, 7, 10, 11, 15, 22 en 23 Gebr. van Stel; 8 W. C. Hundersmarck; 9 en 19 Jac. Rid derhof; 12 en 18 A. A. van Driel; 13 J. H. C. Poleij; 14 en 17 J. op 'tHof; 16 Jac. Schrier; 20 M. J. Nelisse; 21 M. Bruinooge. Aanleg van tennisbaan besproken. Door diverse inwoners van Kapelle wordt behoefte gevoeld om tot aanleg van een tennisbaan te komen. Ten ge meentehuize werd er dan ook een be spreking gehouden met diverse geno digden. Er werd een uiteenzetting ge geven over de mogelijkheden en de ex ploitatie van een tennisbaan. Verschil lende aanwezigen zegden op deze bij eenkomst een financiële bijdrage toe. Er werd een commissie benoemd, die de mogelijkheden nader zal bestuderen. Waarschijnlijk zal het mogelijk zijn om achter het bestaande voetbalveld één of twee banen te leggen. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de hervormde christelijke school te Goes is benoemd mej. J. P. E. Wessels, momenteel on derwijzeres aan de openbare lagere school te Kapelle. Op reis. De hervormde vrouwenvereniging „D.E.D.D.L." maakte dit jaar weer een reisje. Dit keer ging de trip naar de omgeving van Hilversum en Zeist. Het was een mooie tocht en ook aan ge zelligheid ontbrak het niet. Pelotonschieting. Te Kapelle werd een pelotonschieting gehouden, waaraan door 25 pelotons en 4 schutters werd deelgenomen. De uit slagen hiervan zijn: le pr. „Willem Teil", Kapelle; 2e pr. „Spes Nostra", Ovezande; 3e pr. „Jacoba van Beieren", Goes; 4e pr. „Doel naar Hoger", Wol- faartsdijk; 5e pr. „Juliana", Ovezande. De individuele prijzen werden gewon nen door: le pr. H. J. Driedijk; 2e pr. P. Vermuë; 3e pr. H. Koens; 4e pr. W. de Jonge; 5e pr. M. Geense. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde het eerste elftal een promotiewedstrijd tegen Se- rooskerke I. In deze zeer onaantrekke lijke wedstrijd moest Kapelle het loodje leggen en verloor het 30. Nu ook 's-Heer Hendrikskinderen weer verlo ren heeft, zal Kapelle promoveren naar de eerste klasse, samen met Hoek en Serooskerke. De resterende wedstrijden zullen dan ook niet meer gespeeld wor den in deze promotie-competitie. Schuur afgebrand. Vorig jaar is door de christelijk na tionale school te Kapelle met als doel voor uitbreiding van de speelplaats een woning met schuur, welke achter het schoolgebouw stond, aangekocht. Vori De hoofdinspecteur van het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt het volgende mede: In de maand april 1958 zijn 25 boer- derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij zwaar beschadigd of vernield werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen, één in Friesland, twee in Drente, één in Overijssel, vier in Gelderland, één in Utrecht, twee in Zuid-Holland, één in Zeeland, zeven in Noord-Brabant en drie in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt op 783.475,ge raamd. Drie van deze branden werden ver oorzaakt door een defecte schoorsteen, één door kortsluiting, één door sluiting landbouwtractor, twee door het spelen met vuur, één door een sigaret, één door vonken uit de schoorsteen, ter wijl in 16 gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn omgekomen 25 koeien, één paard, 25 varkens en 250 stuks pluimvee. Het theedrinken, dat zonder over drijving gerangschikt mag worden on der de oudste cultuurgebruiken van het Verre Oosten, kent globaal genomen drie verschillende fasen. Het begon en duurde tot de negende eeuw aldus, dat men de verse thee blaadjes in een vijzel fijnstampte en tot een koek perste, gemengd met worte len, zout, sinaasappelen, melk, rijst, ■qalf Bim en Bam op een droogje Bim en Bam, de beide beertjes, Zie je hier op picknick gaan En ze komen na een uurtje Op een heel mooi plekje aan. Lekk're broodjes, limonade, Alles zit er in de mand, Maar o wee, een kurketrekker Die is hier niet bij de hand! ,,'tls wat moois", zegt Bim verdrietig, „Wat heb je d'r zo nou an: Frisse limonade in een Fles, die niet eens open kan!" Jimmy Kakatoe heeft zich eerst Met het schouwspel zeer vermaakt, Dan speelt hij voor kurketrekker, Zo! En kijk es, hoe het smaakt!

Scheldebode | 1958 | | pagina 2