NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenki nq oliekachel ExcyüÉfi 'iïlMM' 24STE JAARGANG No. 2 14 JUNI 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN ClDaarom óchatyen wy onó juiót NU een aan De onzichtbare lifter Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR ROUAANSE KAAI 21 TE LEF. 011802453 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28496 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 eent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Hij versteekt mij in Zijn hut ten dage des kwaads, Hij ver bergt mij in het verborgene Zijner tent, Hij verhoogt mjj op een rotssteen. Ps. 27 5. De Here onze God geeft zulke rijke beloften aan Zijn kinderen. De erva ring der mannen Gods was reeds in de oude bedeling, dat Hij Zijn beloften waar maakt. Dat wij niet anders kun nen dan allen, die ons dierbaar zijn, te wijzen op en getuigen van die Heer, die niet ophoudt ons te zegenen en zulk een getrouwe Beloner is van degenen, die Hem zoeken. Immers de kwade da gen zijn vele in het menselijk leven en gevaren omringen ons overal. Gevaar voor ziekte en voor ongevallen. Gevaar voor verleiding, voor omgevoerd te worden door allerlei kwade overleggin gen; gevaar voor kwaadwillige men- sen. Nu zegt de Heere niet tot Zijn kinderen: „Gij zult nimmermeer in ge- j vaar komen! Gij zult nooit in verzoe king gebracht worden!" Maar dit: als de kwade dagen komen, dan zult gij bjj Mij schuilen, Die uw toevlucht wil zijn en uw Vertrooster, ja, bij Wie gij vei lig geborgen zjjt. En als de strijd u te bang is en u ganselijk dreigt te ont moedigen, dan strek Ik Mijn hand naar u uit en maak u onkwetsbaar voor de vergiftige pijlen, die op u worden af gezonden. Dan geef Ik u een wapen rustig tegen de strijd, die op u aan loopt. Ja, Ik breng u op de Rots, die nimmermeer wankelt, en die voor u vast en veilig is. Als gevaren mjj omringen, Zal ik zingen Van genade, trouw en macht! (Uit een Dagboek) Het mag wat vreemd klinken nu juist het mooie weer is begonnen al weer te moeten denken aan het volgende stook- seizoen, noodzakelijk is het wel, wan neer althans is besloten over te scha kelen op olieverwarming. Het beste koopt men een oliekachel (haard) na melijk in de zomermaanden. Het in stalleren vereist veel aandacht, geduld en kennis en in het seizoen, wanneer het zeer druk is, hebben de installa teurs vaak te weinig tijd en wordt er wel eens te veel haast gemaakt. Dit is niet goed, omdat een goede functione ring van de kachel voor een groot deel afhangt van de installatie. Goed in stalleren betekent het opmeten van de trek, het afstellen van de trekregula- teur en het controleren van de grootte van de vlam en dit gaat niet in een handomdraai. Trekregulateur of trekbegrenzer. Teneinde zuinig te branden en een hoog rendement te bereiken is het nood zakelijk het te veel aan trek door mid del van de trekbegrenzer terug te bren gen tot de normale trek. De installa teur kan de trek meten met een spe ciaal hiervoor ontworpen trekmeter. De trekregulateur, die op geen oliekachel of -haard mag ontbreken, moet door hem worden afgesteld aan de hand van zijn metingen. Wanneer eenmaal afge steld, wordt het teveel aan trek auto matisch teruggebracht tot de normale. Heel belangrijk is de capaciteit. De benodigde capaciteit hangt af van de grootte van de kamer en de bijkomende factoren als ligging van het te verwarmen vertrek (op noorden of zuiden), een hoog of laag plafond, be tonnen of stenen vloer enz. De capaci teit kan de installateur met behulp van de capaciteitslineaal voor U berekenen. Laat ze dus in eerste instantie bepalen. Schoorsteen. Het is beslist noodzakelijk dat de oliehaard aan een goed trekkende schoorsteen wordt aangesloten. Zonder voldoende trek kan een oliehaard (ka chel) niet goed branden. Het roeten wordt veroorzaakt door de lage schoor- steentrek of door teveel olietoevoer. In bijna alle gevallen is een slechte schoor steen de reden dat een oliehaard niet goed brandt. Er moet vooral onderscheid worden gemaakt tussen oliekachels zonder af voer en die met afvoer, dus aangesloten op de schoorsteen. De oliekacheltjes die zonder afvoer branden, verbranden de zuurstof in uw kamer en geven een on aangename reuk; dit is beslist niet het geval met de oliekachels die op de schoorsteen zijn aangesloten. De mo derne oliekachel heeft ongeveer dezelf de capaciteit als de kolenhaard en er zijn vele voordelen aan verbonden. De voordelen. Een oliekachel is met 10 minuten op volle capaciteit en geeft wanneer zij van plaatijzer is vervaardigd direct de ze warmte af aan het vertrek. Let er dus op dat de kachel inderdaad van plaatijzer en niet van gietijzer is ge maakt. De vlam van een oliekachel komt niet in aanraking met de plaat of wand van de verbrandingskamer en er is dus geen mogelijkheid van door branden. Bij een kolenkachel komen de brandende kolen in aanraking met de wanden van de verbrandingsruimte en daarom wordt hier wèl gietijzer ge bruikt. Tijdbesparing. De oliehaard (kachel) geeft een grote tijdbesparing. Met aanmaken geen as en stof. Dit aanmaken is in een wip gebeurd, waardoor U op een koude zo meravond de kachel voor een paar uurtjes kunt aanmaken en daarna weer uitdraaien. Wanneer de kachel op een vat van 200 liter, dat zich meestal in de tuin bevindt, is aangesloten, dan heeft men in het geheel geen gesleep met olie. Ook wordt veel aangesloten op een klein siertankje dat in een hoek bij de schoor steen staat. Deze tankjes hebben een binnentankje, dat buiten de kamer kan worden gevuld. Niet duur in het gebruik. Omdat een oliekachel niet steeds op volle capaciteit behoeft te branden en des nachts niet behoeft door te bran den (het is na aansteken immers bin nen 10 minuten behagelijk warm) is zij niet duur in het gebruik. Het laag branden gedurende de nacht is boven dien niet aan te raden. Wanneer de vlam te laag is geeft deze geen warmte af aan het vertrek en bestaat er een mogelijkheid dat de schoorsteen te koud blijft en zich condensatie vormt. Een zogenaamde waakvlam heeft in de praktijk bewezen niet te voldoen. Een goede oliekachel steekt men bovendien gemakkelijk met één lucifer aan, zodat een waakvlam overbodig is. zwakstroom, zodat een eventuele kort sluiting geen gevaar oplevert. De Nederlandse industrie levert goe de oliehaarden. Er is zelfs een fabriek, en dit is de enige ter wereld, die behalve complete oliehaarden, ook alle onder delen hiervan vervaardigt. Dus van A tot Z Nederlands fabrikaat. Zelfs ge renommeerde binnen- en buitenlandse fabrikanten betrekken hier de essenti- ele onderdelen. Wie een Nederlandse oliehaard koopt kan ervan overtuigd zijn dat deze is afgestemd op de Nederlandse stookge- woonten, dat hij steeds een goede ser vice zal genieten en dat hij een kwali- teitsprodukt koopt. Dat „wat Nederland maakt er mag zijn" geldt zeker voor de olieverwarming! Er is over lifters al zoveel geschre ven, pro en contra, dat het onderwerp afgezaagd begint te worden. Sommige automobilisten nemen ze mee, andere negeren ze, maar één lifter is bevoor recht boven alle andere, hij komt al tijd mee, iedere passerende wagen is hèm, hij behoeft geen uren te staan wachten, want voorkeur heeft hij niet en geen enkele automobilist kan hem weigeren, want hij is onzichtbaar. Zijn bagage heeft niet veel om het lijf, en kel maar een zeis. Meestal stapt hij aan het eind van de rit weer uit zonder opgemerkt te zijn geweest, maar een enkele keer slaat hij toe. Doordat hp in alle wagens en achterop scooters, brommers, ge wone fietsen en motoren meelift, lo pen zijn zeisklappen in een jaar al gauw in de duizenden. Soms is het de schuld van de man achter het stuur, soms van de ander, soms van geen van beiden, maar de oogst van de lifter met de zeis ligt j langs de weg. Dan is er hulp nodig, j deskundige hulp (want ondeskundig gedoe kan een winstpuntje van de zei senman zijn) met verbandmiddelen, met een brancard, met lantaarns, met een telefoon om een dokter en eventueel een geestelijke, te waarschuwen en/of een ziekenauto. Langs hoofdverkeerswegen kunt U de bekende blauwe borden met het rode kruis aantreffen, ongeveer 5 km van elkaar verwijderd. Daar is een Rode Kruis-hulppost gevestigd op geheel vrijwillige basis en er» is geen symbool waaraan de onzichtbare lifter een groter hekel heeft. Hier staan dag en nacht mensen klaar om het tegen hem op te nemen. Aan toewijding en uitrusting zal het stellig niet liggen, en regelmatig con troleert de A.N.W.B. op verzoek van het Rode Kruis of alles in orde en pa raat is en als een nieuwe post gewenst wordt geacht, wordt daartoe een voor stel gedaan. Er zou reeds veel gewonnen zijn, als ieder weggebruiker steeds op zijn hoe de wilde zijn voor de onzichtbare lifter: voorzichtigheid, verantwoordelijkheid, controle op stuurinrichting, remmen en verlichting. Slaat de zeis dan tóch nog toe, dan staat daar het Rode Kruis paraat om het leed naar menselijk kunnen te ver zachten. HELPT UW RODE KRUIS HELPEN! Rustig denken Mijnhardt'i uwtabietten Veiligheid. Een oliehaard biedt meer veiligheid dan een kolenhaard. Er is in het geheel geen gevaar voor kolendamp en schoor steenbrand is ook uitgesloten, daar al leen rookgassen zonder vonken de schoorsteen verlaten. De carburateur of niveauregelaar is een absolute beveili ging tegen doorvloeien en overlopen van olie. Ontploffing is eveneens on mogelijk, wanneer de haarden zijn voor zien van een deksel boven in de ver brandingsruimte; hierdoor hebben wij een automatische veiligheidsklep. Denkt U er dus over op olie over te schakelen, doe dit dan juist nu. De in stallateur heeft alle tijd voor U en bo vendien kunt U op koude zomeravon den van uw nieuwe oliehaard profiteren. Vooral in Nederland, waar men graag gezellig bij de kachel zit, is uitstraling een eis geworden. Bij het ontwerpen van de nieuwe modellen is hiermede dan ook rekening gehouden. Voor ouderen en slechtzienden is elek trische ontsteking een oplossing. Aan te bevelen is alleen een ontsteking op ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Abonnee. Vraagt adressen van in formatiebureaus voor personen en za ken. Antwoord: U kunt bfl de re dactie van dit blad een antwoord ha len. Wij kunnen U dit niet toezenden, omdat uw adres ons niet bekend is. J. B. Mijn (jonge) kippen ver orberen met z'n allen direct de pas ge legde eieren. Wat staat mij te doen? Antwoord: Zo gaat dat veelal als bij toeval een ei stuk getrapt is. Als ze er dan van proeven hebben ze de smaak te pakken en het is moeilijk hun dit af te leren. De door U geconstru eerde oplossing is heel goed, alleen komt dit nu niet tot z'n recht daar de kippen blijkbaar loslopen. Het is het instinct van de kip, meestal in de hand gewerkt door ondoelmatige legnesten. Voor hoenders mogen de legnesten niet te plat van bodem zijn, niet te ondiep en voorts dient een legnest voorzien te zijn van een kunstei. Bij eenden, die dit doen, past men de methode toe van vasthouden tot ze gelegd hebben, wel licht kunt U dit ook proberen met uw kippen, andersde pot in, schrijft een vakman in één van zijn boeken. Een paardemiddel is: neem en ei, blaas dit uit en vul het met spaanse peper, daarna de gaatjes dichtmaken met gips. De vereniging tot dierenbescherming protesteert hiertegen en begrijpelijk. M. S. Kan men iemand die doop lid is van de Ned. Herv. Kerk verplich ten tot het betalen van kerkelijke be lasting Antwoord Het antwoord op de ze vraag kunt U vinden in het des betreffende reglement der Ned. Herv. Gemeente in uw woonplaats. In vele gevallen kan men U inderdaad de ver plichting opleggen, maar deze bepa ling is niet overal gelijk. J. H. H. Wanneer voor een of an der doel een plaatselijke verloting ge houden wordt, goedgekeurd door B. en W., voor hoeveel percent van de loten- verkoop moet er dan aan prijzen be schikbaar zijn? Antwoord: Uw vraag slaat ken nelijk op het geval, bedoeld in art. 3 van de Loterij wet: Tot het aanleggen en houden van een loterij, uitsluitend strekkende tot een liefdadig doel of be vordering van wetenschap, kunst of een ander algemeen belang en waarin de prijzen of premiën niet in geld of gelds waardig papier bestaan, kan toestem ming worden verleend en wel door bur gemeester en wethouders der gemeente, waar de loterij zal worden gehouden, indien de prijzen en premiën gezamen lijk geen grotere waarde dan van vijf honderd gulden of in een gemeente met meer dan 50.000 zielen van dui zend gulden hebben en in andere gevallen door onze minister van justi tie. J. S. Hoe wordt de regenval in mm hoogte gemeten? Antwoord Om de regenval te meten gebruikt men een regenmeter met bijbehorend maatglas. De regen meter (zoals die op de waarnemings stations van het K.N.M.I. gebruikt wordt) heeft de vorm van een cilinder met kegelvormig onderstuk en is van de spits tot de rand 33 cm hoog. Ze bestaat uit twee delen: le een zinken trechter met nauwkeurig afgedraaide cirkelvormige koperen rand, waarvan de opening een oppervlakte heeft van 400 cm2 (middellijn 22.57 cm) en waar van de steel tot de bodem van de re genmeter reikt; 2e een verzamelbak, bestaande uit een cilindervormig deel met eveneens nauwkeurig afgedraaide koperen rand met een opening van 400 cm2 en een kegelvormige bodem en voorzien van een door een dopje af te sluiten tuit, waardoor het opgevangen water kan worden uitgeschonken. De trechter grijpt met de benedenrand over de rand van de verzamelbak en sluit deze bijna geheel af. De regenmeter rust door middel van twee paar nok ken, aangebracht ter weerszijden op T-vormige koperen aanzetstukken, in de uithollingen van een ijzeren beugel. De aan deze beugel geklonken ijzeren banden worden ingelaten in het boven einde van een korte, stevig in de grond staande, paal en daaraan met schroe ven en bouten bevestigd. Het maatglas is een kegelvormig glas op voet, on geveer 5 dm hoog, waarop een verde ling is geëtst, die de hoogte van de opgevangen neerslag aangeeft. De ver deling is tot 3 mm in tiende, verder in hele en halve mm uitgevoerd en loopt tot 11 mm. Wanneer meer dan 11 mm is opgevangen, wordt de neerslag in etappes gemeten. Voor de opstelling van een regenmeter gelden uiteraard officiële voorschriften, o.a. enige be schutting, tochtvrij, doch vrije toegang voor de regen. Van bomen, huizen, mu ren enz. moet de regenmeter minstens anderhalf maal zo ver verwijderd zijn als deze voorwerpen hoog zijn. Tot slot zij opgemerkt, dat 1 mm neerslag gelijk staat aan een liter water per vierkante meter. Op de z.g. regenstations wordt de neerslag elke morgen te 8.40 uur gemeten. J. S. Hoe maakt men een schat ting van de bewolking in tiende delen van de hemel? Antwoord: De bewolking wordt aangegeven in een schaal van 0 tot 10 (althans in de klimatologie) aanduiden de hoeveel tiende delen van de hemel (van horizon tot horizon) volgens schat ting door wolken bedekt zijn. Het cijfer 0 geeft aan, dat de hemel geheel hel der, het cijfer 10, dat deze geheel met wolken bedekt is. Is de bewolking zeer gering, dan gebruikt men het cijfer 1, ook al bedekken de wolken nog niet het tiende deel van de hemel; laten de wolken een klein deel onbedekt, dan bezigt men de 9, al is de open ruimte niet geheel een tiende deel. Bij zeer dunne wolken of wazige lucht worden als onbewolkt beschouwd de gedeelten, waar het blauw van de hemel zichtbaar is. Bij nevel of lichte mist, waarbij men door de mist of nevel heen nog kan waarnemen, of en hoeveel bewol king aanwezig is, bezigt men het schattingscijfer, door de hoeveelheid be wolking bepaald. Zodra de mist zo dicht is, dat geen bewolking kan worden waargenomen, wordt voor de bewolking 10 gegeven. Het is te begrepen, dat na enige oefeningen een en ander gemak kelijk is geworden. H. E. Waar kan ik te weten ko men of ik teveel huur betaal? Antwoord: Tegen betaling van 2,50 kunt U de huurprijs laten vast stellen door de huuradviescommissie. Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd" wie kent niet het mooie gedicht van Guido Gezelle, waar zóveel liefde voor de Natuur uit spreekt... De natuur spreekt óók in King. King-pepermunt ontleent haar verkwikkende eigenschappen aan de „krui dige" pepermuntplantde na tuur is niet te verbeteren Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub De Pion voortgezet. De uitslagen waren: P. van AnrooyN. P. Oele 10. De afgebro ken partij van 29 januari tussen J. Zuidweg en L. M. C. Manneke werd verder gespeeld en weer afgebroken. Oesterverzending. De oesterverzending over de maand mei 1958 bedroeg als volgt, met tussen haakjes ter vergelijking de cijfers over mei 1957: Holland 5.460 (13.936) België 34.570 (41.450) Engeland 1.800 (4.900) Duitsland 2.550 (600) Diversen 200 (2.200) Totaal 44.580 (63.086) Over mei 1958 zijn er dus 18.506 minder verzonden dan over mei van het vorige jaar. Samen in het gehele seizoen zijn er 2.028.821 minder ver zonden. In totaal verzonden 20.395.918. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1521 juni 1958 Dinsdag 17 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.12 2.42 7.56 8.22 Maandag 2.54 3.23 8.37 9.02 Dinsdag 3.35 4.03 9.14 9.38 Woensdag 4.16 4.43 9.51 10.17 Donderdag 4.57 5.20 10.30 10.56 Vrijdag 5.35 5.54 11.06 11.34 Zaterdag 6.14 6.31 11.46 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1