NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Grote veranderiogeD op lil io de Landbouw P0NTIAC PUROL Het beste van het beste 24STE JAARGANG No. 7 JUNI 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw verdwijnt door Taak van hei landbouwkredietwezen in de toekomstige ontwikkeling. Plaatselijk Nieuws YERSEKE VAN WILLEGEN HORLOGES REDACTEUR: BOUAANSK KAAI 21 - TE LEF. 01130-2453 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,28 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28428 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Zoekt de Here terwijl Hij te vinden is, roept Hem aan ter wijl Hij nabij is. Jes. 55 6. Daar komen in ieder mensenleven bijzondere ogenblikken, waarin Gods genade machtig op onze ziel tracht in te werken. „Genade-uren of -tijden" zouden wij ze kunnen noemen. Somtijds zijn het dagen van ziekte en beproe ving, waarin de Here ons zeer nabij treedt en de eeuwigheidsgedachten in ons opwekt, die Hij in de bodem onzer ziel heeft gelegd. Reeds in onze jeugd komt de Here alzo tot ons. Door de gebeden ener trouwe moeder. In de ure onzer belijdenis. Later door allerlei er varingen en teleurstellingen. Het is een ontzaglijke verantwoordelijkheid als de roepstem des Heren ons bereikt, maar niet tot ons hart doordringt. Hoe me nige schone gelofte is op het ziekbed uitgesproken, die als men herstelde vergeten was. Dat komt omdat men de „genade-uren" liet voorbijgaan, zonder waarachtige inkeer tot ons zelf en een overgave van het hart aan de Here. Ook heden is Hij nabij, maar wij moeten met ons hart Hem zoeken, wil len wij Zgn nabijheid ondervinden. De Here wil gebeden zijn! Hg heeft er recht op onze stem te horen! Van Paulus van Tarsen staat geschreven: Zie, hij bidt. Zal het heden ook van ons in de hemel worden getuigd: hij of zij bidt? Leer toch 't heden te besteden In de dienst van God de Heer; D' uren ijlen zonder wijlen En er keert geen enk'le weer! (Uit een Dagboek) is voor onze kinderen maar nauwelijks goed genoeg en ieder ouderpaar zal zich ongelimiteerde moeiten en opoffe ringen getroosten om zijn kinderen het allerbeste te verschaffen. Over abnormale gevallen praten wij niet. Maar wat is het beste van het bes te? In de eerste levensdagen van het kind is dit de melk die de moeder het als een grote weelde kan verstrekken. Niets en niets gaat dat te boven. Maar er zijn moeders die van deze zegen verstoken blijven, die niets of nagenoeg niets voor haar kind hebben en dan zijn er nog de te vroeg gebore nen, wier moeder vrijwel nooit iets heeft en voor deze kindertjes is de natuur lijke voeding zo bitter hard nodig: minstens de helft van hun voedsel dient uit moedermelk te bestaan. En als die er niet is? Het antwoord kunt U zelf maar al te gemakkelijk geven. Wat doet nu het Rode Kruis? Dank zij zijn uitstekende organisatie wordt in vele plaatsen in den lande door er varen medewerksters bg moeders die over voldoende voeding beschikken, dit meerdere ingezameld. Hierbij wordt o.a. veel medewerking ondervonden van de zuigelingenklinieken, waar men de ge zondheidstoestand en andere omstandig heden van de moeder kent. Het inzamelen dient met inachtne ming van de grootste zindelijkheid te geschieden om infectie of bederf te voorkomen. De verstrekking kin geschieden na koken of steriliseren, maar liever volgt men een andere weg. Uit de melk wordt alweer onder grote voorzorgen een poeder vervaardigd dat zeer lang houdbaar is, gemakkelijk in water of koemelk oplost en op een kleinigheid na gelijkwaardig is aan verse moeder melk. Ieder jaar worden honderden babies in ons land op deze wijze in het leven gehouden, honderden andere over hun eerste moeilijke dagen heengeholpen. Duizenden moeders oogsten daarvoor de dank van duizenden haar onbekende moeders aan wier kinderen zij het beste van het beste hebben mogen geven. Er zijn thans 28 inzamelcentra van de Moedermelkcentrale van het Neder- landsche Roode Kruis, mede onder lei ding van het Groene-, het Wit-Gele en het Oranje-Groene Kruis. Achtentwintig, die in 1956 ruim vijf duizend liter inzamelden. Deze ge tallen kunnen worden verhoogd, moeten worden verhoogd in het belang van onze kinderen. Wordt uw medewerking op enigerlei wijze gevraagd, aarzel niet, maar doe wat ge kunt om onze kinde ren het beste van het beste te be zorgen. HELPT UW BODE KRUIS HELPEN! ONKRUIDBESTRIJDING IN WEILANDEN In het voorjaar en voorzomer lijken vele weilanden soms meer op bollevel- den dan op grasland door de vele bloeiende onkruiden. Deze vele onkrui den betekenen verlies voor de boer, wat zich openbaart in lagere hooi- en melk- opbrengsten. Kruiden in grasland zijn vaak nuttig voor het vee, maar, indien er te veel zgn, kan men met recht van onkruiden spreken. Om aan dit te veel aan on kruiden een einde te maken, moet naast cultuurmaatregelen een onkruidbestrij- ding worden toegepast en wel met groeistoffen. Om zoveel mogelijk on kruiden in één behandeling te doden, verdienen M.C.P.A.-preparaten, zoals bijv. Nolachiet, d.e voorkeur. Met deze preparaten worden zowel distels, paar debloemen en boterbloemen gedood. Het tijdstip van behandeling moet zo gekozen worden, dat het samenvalt met het begin van de bloei van het hoofdonkruid. Onder het hoofdonkruid verstaan wij die planten, welke het meest aanwezig zijn. De andere on kruidsoorten, welke aanwezig zijn en die vaak niet op het meest gunstigste tijdstip worden behandeld, worden ech ter zeer sterk teruggezet. Nadat de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in zijn toespraak op donderdag 29 mei 1958 te Utrecht ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan gehouden algemene ver gadering van de Centrale Coöperatieve Raiffeisenbank zijn grote, gemotiveer de waardering had uitgesproken voor het prachtige werk van het boeren leenbankwezen in ons land en de jubi lerende „Centrale" op grond van haar grote verdiensten zgn welgemeende ge lukwensen heeft aangeboden, heeft Dr. Vondeling enkele opmerkingen ge maakt over de functie van het geld en het krediet in de landbouw en over de toekomstige ontwikkeling van de Ne derlandse landbouw. De bewindsman, die voordien de instelling van de com missie Verrijn-Stuart, welke een studie maakt over het landbouwkredietwezen, had geprezen, vooral ook vanwege de ruime opdracht en de brede samenstel ling, wees op de noodzaak van een harmonisch samengaan van de produk- tiefactoren in de landbouw: grond, ar beid, kapitaal, die in deze zin in prin cipe elk van gelijke betekenis zijn. Waar in Nederlandse verhoudingen de helft van de grond is gepacht en de helft van de arbeid niet door de on dernemer zelf wordt verricht, kan men zich afvragen of voor de financiering van kapitaalgoederen een andere hou ding moet gelden. Als grond en arbeid wel „geleend" mogen worden, is er ook geen bijzondere reden om kapitaal niet te lenen. Het gebruik van andermans geld staat om de een of andere reden niet in zo'n goeie reuk als het gebruik van andermans grond of arbeid. In te genstelling tot het gezegde: „Geld riekt niet", herinnerde Dr. Vondeling aan de fundamentele waarheid, dat geld net als mest werkt: het werkt pas goed als het gespreid is. De moeilijkheid is evenwel, dat we van de werking van de mest ongeveer alles afweten, maar van de werking van het geld in de landbouw nog veel te weinig, zodat stu die bepaald nodig is. Ook kan men wel minder voorzichtig zijn met het aan bevelen van de kredietverschaffing. Er is een enorme reclame voor het aan kopen van machines, van veevoer, van kunstmest, maar „leen mij geld" hoort men zelden. De Minister heeft de in druk, dat daar meer aan gedaan moet worden. Vervolgens over de toekomstige ont wikkeling van de landbouw sprekende, heeft Dr. Vondeling er sterk de nadruk op gelegd, dat in deze tijd van „stroom versnelling" alles in de landbouw in beweging is geraakt, ook in de ontwik keling van de kleine zelfstandige be drijven. Mechanisatie en rationalisatie gaan door en de tweede technische re volutie met intrede van het atoom tijdperk in de maatschappij houdt niet stil voor het erf van boer en tuinder. De wetenschappelijke onderzoekingen in de landbouw komen pas goed op gang. Om te kunnen blijven concurreren met andere landen moeten wg, ook in concurrentie met andere bedrijfstakken, gebruik maken van nieuwigheden. Daar bij is veel geld nodig. Men behoeft geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat grote ver anderingen op til zijn. In de ontwikke ling is voor het landbouwkredietwezen een grote taak weggelegd. ,jNT^4.je» ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", KOL'A AN SE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Werknemer. Ik heb gelezen, dat een werkgever niet verplicht is 4 vakantietoeslag te betalen. Is dat zo? Antwoord: Inderdaad, tenzg deze bepaling in uw arbeidsovereenkomst is opgenomen. Uw bond kan U nader in lichten. J. G. v. M. Wanneer, door wie en waarom is art. 36 der Ned. Geloofs belijdenis verkort geworden en wordt deze verkorting door alle kerken er kend? Antwoord: In 1896 is op de Ge nerale Synode van Middelburg der Ge reformeerde Kerken van Nederland een gravamen (bezwaarschrift) ingediend tegen de zinsede uit art. 36 die luidt: „Om te weren en uit te roeien alle af goderij en valse godsdienst, om het rijk van de antichrist te gronde te werpen". Zowel de bezwaarden als de Gen. Sy node van Utrecht (1905) die de zaak afhandelde, hebben in de gewraakte woorden een taakomschrijving van de overheid gelezen en wel in deze zin, dat de overheid desnoods met geweld ket terij uit de kerken zou moeten weren. Dit achtte de Synode niet in overeen stemming met Gods Woord en op grond daarvan is de aangevochten zinsnede geschrapt. Hoewel de kwestie van het schrappen specifiek een aangelegenheid was van de Gereformeerde Kerken, hebben deze in hun kritiek op art. 36 van enkele kanten bijval gekregen, o.m. zij het wellicht op andere gronden van de zijde van de bekende Zwit serse hoogleraar in de theologie Karl Barth. Het is echter zeer de vraag of de Synode van Utrecht 1905, de ge wraakte woorden uit art. 36 wel in het juiste verband gelezen heeft. Sommige gereformeerden van de laatste tijd wil len weer naar het ongerepte art. 36 terug. J. W. te R. Welke papieren heb ik nodig voor mg zelf en voor mijn motor, als ik met vakantie ga naar Duitsland en Oostenrijk? Antwoord: Voor U zelf dient U in het bezit te zijn van een geldig pas poort of een toeristenkaart. Voor uw motor een kentekenbewijs, een geldig Nederlands rijbewijs en de groene kaart voor uw verzekering. Toeristenkaarten aanvragen op het gemeentehuis en voor de groene kaart moet U zijn bg uw ver zekeringsmaatschappij. G. H. - Kunt U mij een recept ge ven van gebraden varkenscoteletten Antwoord: U hebt nodig voor 4 coteletten van 125 g haas- of lenden- coteletten (of karbonaden) 80 100 g half vet, half boter, of boter, wat zout en eventueel peper. De bereidingswijze is als volgt: Schrap het vlees af, zout het, eventueel bestrooit U het met pe per. Laat de boter in de koekepan zo bruin worden, dat het schuim bijna is weggetrokken en leg de coteletten er in. Schroei ze aan weerszijden dicht en bak ze daarna vlug bruin. Temper het vuur, voeg een scheutje water toe en laat het vlees in Vz uur gaar wor den. Keer het halverwege de braadtijd. C. v. S. Wat is een gouden vijfje waard Antwoord: De waarde is 12,84. Hiervoor kunt U het inleveren bij de kantoren der Nederlandse Bank. L. v. d. N. Wat wil het woord steno zeggen in de geneeskunde En wat betekent het als een dokter een neuroloog wordt genoemd? Antwoord Met „steno" wordt bedoeld: nauw, vernauwd, benauwd. Het wordt gebruikt in verschillende woord samenstellingen, waarmee allerlei ziek teverschijnselen worden weergegeven. Een neuroloog is een arts, die zich heeft gespecialiseerd in de kennis van het centrale- en perifere zenuwstelsel. A. L. Een eensteensmuur slaat door met hevige regens. Wat te doen? Antwoord: Deze muur kunt U van buiten behandelen met rauwe lijn olie, 3 a 4 m2 met 1 liter. De muur moet eerst goed droog zijn, daarna pas be handelen. M. Welke kleuren passen nog meer bg donkergroen als bruin? Antwoord: De kleuren beige, lichtgroen en voorts wit en zwart. H. te L. Hoe kan ik boter- en vetvlekken uit mijn kokosloper krijgen Antwoord Door er pijpaarde op te strooien, dit enige uren te laten inwerken, daarna afborstelen en na spoelen met synthetisch sop en/of met schoon water. H. W. Betreft vraag hobby vlieg tuigen tekenen. Antwoord: De enige goede raad die wij U kunnen geven is U in verbin ding te stellen met de commandant van het door U genoemde vliegveld. Men zal natuurlijk eerst terzake wel een gedegen onderzoek naar U willen in stellen, als U begrijpt wat wg bedoe len. P. O. Gaarne zou ik willen weten waar ik correspondentie-adressen kan krijgen voor correspondentie in het Ne derlands. Antwoord: Stel U in verbin ding met postbus 529 te Amsterdam. P. de B. Van wanneer af moet de verhoogde kinderbijslag uitbetaald wor den? Antwoord: Deze verhoogde kin derbijslag wordt met ingang van het eerste kwartaal uitbetaald. G. L. H. Melk „springt" dikwijls als het bijna op kookpunt staat; is dat te voorkomen? Antwoord Veelal komt dit door dat zich een dik velletje op de melk vormt tijdens het koken; indien U vroegtijdig een klein gaatje maakt in dit vel, zal het springen niet voorko men. O. J. Welke gordijnstof kunt U mij aanraden voor mijn pension? De ramen staan veel open en zijn gelegen op de zonkant. Antwoord Plasticgordijnen zijn voor uw doel niet geschikt. U hebt het meest aan goede soort gordijnstof (b.v. marquisette), wat grof en dik. Laat U eens voorlichten door een goed vakman van een bekend staande zaak in wo ninginrichting. U moet bedenken, dat tegen zon vrijwel niets bestand is en waar ramen nog al eens open staan, komt er behalve zon (nog feller als de ramen dicht zijn) ook vochtige lucht binnen. Staan de ramen open, dan komt het vuil ook naar binnen en hebt U dus het meest aan een degelijk soort gordij nen, die gerust enige keren gewassen kunnen worden. S. Waarin zit in een kippeëi het vetbestanddeel, in de dooier of in het eiwit Antwoord: De voedingswaarde van een hoenderei is als volgt: Eiwit bestaat uit: 3.85 g eiwit, 0.04 g vet, 26.5 g water, 0.16 g zouten. Dooier: 2.5 g eiwit, 4.7 g vet, 8.3 g water, 0.12 g zouten. In de dooier komt dus meer vet voor. W. B. Hoeveel huurcompensatie hebben gehuwde mensen ontvangen bij hun uitkering algemene ouderdomswet? Antwoord: In augustus 1957 is de uitkering verhoogd met 6,voor gehuwden en 5,voor ongehuwden. Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pi on" voortgezet. De uitslagen waren: A. C. WillemsenP. Louwerse 10; C. VlamingA. den Hoed 1—0; P. LouwerseA. C. Willemsen 01; N. P. OeleL. Grimm 01. De afgebro ken partg van 26 maart tussen Dr. Polderman en L. M. C. Manneke werd uitgespeeld en door L. M. C. Manneke gewonnen. Loop der bevolking over mei 1958. Verhuizingen binnen de gemeente: A. A. Dhooge en gezin v. Emmastr. 21 n. Julianastr. 11; J. van der Have en ge zin v. Van Tienhovenstr. 36 n. Van Klinkenbergstr. 20; J. Mol v. Vijverstr. 2 n. Vijverstr. 7; J. H. C. Lindenberg en gezin v. Van Tienhovenstr. 39 n. Van Tienhovenstr. 36; J. J. Pekaar en gezin v. Van Tienhovenstr. 45 n. Van Tienhovenstr. 39; G. Bos v. Julianastr. 20b n. Damstr. 68; M. Eversdijk v. Breeweg 24 n. Noordzandstr. 6; J. van Boven en gezin v. Molenpolderweg 19a n. Molenpolderweg 31; J. Kosten en ge zin v. Molenpolderweg 20 n. Molenpol- derweg 19a; D. Stoel en gezin v. Noordzandstr. 28 n. Emmastr. 21; A. A. Martijn en gezin v. Van Tienhoven str. 16 n. Van Tienhovenstr. 27; J. Vette en gezin v. Beatrixstr. 18 n. Mo lenlaan 7; P. A. Lamper en gezin v. Van Randwijckstr. 33 n. Julianastr. 33. Ingekomen personen: J. W. de Wee v. 's-Gravenhage n. Langeville 31; P. H. Luitwieler en gezin v. Goes n. Bea trixstr. 18; H. Danker en gezin v. Aruba n. Langeville 27. Vertrokken personen: L. A. Minnaard en gezin v. Polen 11 n. Wemeldinge, Wilhelminastr. 56a; C. Bogaert en ge zin v. Paardenmarkt 11 n. Kruiningen (Hansweert), Oude Polderstr. 13; E. Th. Stobbelaar v. Breeweg 6 n. Goes, Kloetingseweg 5a; J. Verschuure en gezin v. Damstr. 134 n. Vlaardingen, Curagaolaan 160; N. Verschuure en ge zin v. Scheldestr. 4 n. Vlaardingen, Cu- ragaolaan 156. De postduiven. Door de postduivenvereniging „De Noordster" werd vorige week een wed vlucht georganiseerd vanuit Creil, waaraan niet minder dan 404 duiven deelnamen. Zij werden gelost om 11 uur en de eerste duif kwam aan om 14.05.27 uur met een snelheid van 1472.73 m per minuut. De prijzen wer den als' volgt behaald: 1 Joh. Min naard; 2, 10, 70, 78 Chr. Everse; 3, 12, 42, 43, 90 C. A. Elenbaas; 4, 7, 39, 55, 59, 67 G .Boone; 5, 11, 13, 15, 53, 64, 66, 74, 99 J. J. van Oeveren; 6 P. J. Po- leij; 8, 56, 60 M. Mol; 9, 48, 49, 65, 68, 83, 97 C. Vermast; 14, 28, 52, 54, 86, 96 Joh. van Es; 16 M. Pekaar Jzn.17, 62, 73, 101 M. de Koeijer; 18, 35, 38, 100 J. A. v. d. Plasse19, 27, 82 A. Zoeteweij20, 40, 81, 98 W. M. van Ha ver; 21, 61, 84 E. Vermast; 22, 30, 31, 45, 47, 50, 72 P. de Koeijer; 23, 33, 34, 46, 51 C. de Koeijer; 24, 37, 57, 87, 91 E. Th. Zoeteweij; 25, 32, 75, 92, 95 C. F. Hout; 26, 41, 68 M. Minnaard; 29, 63, 76 Jac. van Stee; 36 Joh. van Stee; 44, 58, 77, 89 H. J. Lacor; 69 E. Ever- se; 71, 80 W. A. Vette; 79 J. Zuidweg; 85 M. Pekaar; 93 Th. Koster; 94 Jac. v. d. Plasse. KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1102-223 1 ^uiwe, fce'uze WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 814 juni 1958 Maandag 9 juni: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.07 8.25 1.22 1.36 Maandag 8.54 9.11 2.08 2.29 Dinsdag 9.50 10.11 3.01 3.30 Woensdag 10.50 11.16 4.04 4.40 Donderdag 11.55 5.13 5.45 Vrijdag 0.24 1.01 6.13 6.44 Zaterdag 1.23 1.55 7.10 7.37 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1