PFRFF Burgerlijke Stand Boekbespreking conöoR öe luxe WONING met gelegenheid voor autostalling Van der Peyl In bl verwachting Kinderzomerrokjes Fa. SERVAAS - YERSEKE F. VAN DER PEYL Fa. Servaas Blanke theekoppen genieten de voorkeur De poëzie van het theedrinken Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. ADVERTENTIES Maria Jorens geb. Erasmus Een prima school vulpenhouder Boekhandel Kruiningen Wegens vertrek te koop een goed onderhouden P. A. DE MUNCK precisie vulpen Parker 2/' Lastina kruisband beha's met rond- gestikte cup vanaf f 7,50 landbouwtentoonstelling ADVERTEREN DOET VERKOPEN 1 f 29.75 9- ca A. C. BASTIAANSE Voor uw inlijstwerk Boekhandel F. VAN DER PEYL 3Comt CU ook ólaapruimte te kort Een gezin kan nog wel eens tobben met slaapruimte. De tyd dat elk kind een eigen kamertje kon krijgen is voor bij. Het is nu eenmaal onmogelijk om zomaar van huis te veranderen en dus is het zaak de kamers zo goed mogelijk te verdelen en zo efficiënt mogelijk in te richten. Etage-jeugdbedden, etage-divan bedden en dubbeldivanbedden Etagebedden zijn dè oplossing voor kleinere kamers waar twee of meer kinderen moeten slapen. Zij zijn er in verschillende uitvoeringen, terwijl ook verschillende combinaties mogelijk zijn. Het bovenbed met het losse, lage on derbed geeft twee slaapplaatsen op de ruimte van één. Het onderbed kan worden verplaats), wat gemakkelijk is bij het .'pmaken Bovendien is het voor - m pratti slapen wanneer ze ri zo "lak elkaar liggen. Onder het bovenbed divanbed worden, des nachts dienst ka- applaats en overdag a1 - zogenaam de etage-diva De a' dn an deze bedden zijn 80 u slaapruimte hebben voor .ueren, dan kan onder het boven- èen dubbeldivanbed worden ge- piaatst. Dit is een type bed met vol doende ruimte tussen de twee bedden voor matras en beddegoed van het on derste bed. De bedden worden bij het slapengaan naast elkaar gezet. Dit dubbeldivanbed kan ook dienst doen in een zitslaapkamer voor de jon ge echtparen die het voorlopig maar met 'n zitslaapkamer moeten doen. Het is verkrijgbaar in de afmetingen: 80 x 190, 90 x 190, 90 x 200, 120 x 190 en 130 x 190 cm. Gewone divanbedden. Gewone divanbedden zijn er in vele goede uitvoeringen, zowel voor jeugdige personen als voor volwassenen; in mo dellen die het goed zullen doen op jon genskamers en die meer geschikt zijn voor meisjes. Modellen ook, die over dag als zitbank kunnen dienst doen en dus ideaal zijn voor een zit-slaapkamer. Slaapkamerameublementen. Het slaapkamerameublement, zoals wij dat van vroeger kennen, is wat in diskrediet geraakt. Nieuwe tijden eisen nieuwe vormDe kleine en lage ka mers van kunria de grote en massievp eub - ;nten niet meer berge zaak r lf een com- bir nodige meubelstukken 7 is de vierk ante-buis-construc- or slaapkamermeubels, waardoor ■n moderne, strakke lijn is bereikt. De tafel in dit model is zo geconstrueerd, dat het tafelblad over het bed kan wor den gezet (gemakkelijk wanneer in bed moet worden gegeten). Tegen de muur geschoven kan deze tafel heel goed als schrijftafel dienst doen. Elke vrouw zal toch wel graag een toilettafel willen hebben. Een model, dat kan worden opgehangen is aardig, heeft nog wat bergruimte en neemt niet véél plaats in. De Nederlandse industrie heeft op het gebied van bedden en slaapkamermeu bels zeer veel goeds te bieden. Er be staan zelfs demontabele één- en twee persoonskamers van Nederlands fabri kaat, die in dozen van resp. 65 x 20 x 95 cm en 65 x 20 x 135 cm kunnen worden verpakt, wat niet alleen econo misch is bij vervoer en opslag, maar ook handig wanneer de huisvrouw de slaapkamer wil leeg halen. De ware synthese van thee en poëzie treffen we nergens beter en zuiverder aan, dan in het moederland China. Dat is begrijpelijk; geen sterveling kan een pas geboren èn een al lang tot volle wasdom gegroeid kind zuiverder en lieflijker bezingen dan de bloedeigen moeder. China moet ruim 2000 jaar vóór het begin van onze jaartelling thee en thee drinken gekend hebben. Mede als bewijs daarvoor gelden overgebleven delen van theeserviezen, die oorspronkelijk bestonden uit ongeglazuurd bruin of rood getint aardewerk. Het beroemde Chinese porselein, dat een nimmer ge- imiteerde blankheid (hetgeen iets an ders is dan witheid!) bezit, stamt eerst uit de negende eeuw na Christus. Lu Yu, de eerste grote thee-literator, beschouwde blauw als de beste kleur voor een theeservies omdat de groenige tint van de thee zelve daardoor beter tot haar recht kwam. In de Sung-peri- ode dwaalde men tot in de kontreien van donkerblauw en blauwzwart aarde werk. Thee heeft overigens ook een kleur van zichzelf: bruin, zegt de mens die van zijn thee houdt. Die kleur is we zenlijk bijdragend tot de geur, omdat we bjj een zintuigelijke handeling, wat het drinken is, nooit één enkel maar altijd meerdere zintuigen inschakelen: hier de smaak, het gezicht en de reuk. De kleur komt het best tot haar recht in een romig blanke kop, zonder frat sen en tierelantijnen. En omdat men, als het tenminste goed is, thee minder moet drinken dan wel genieten, past het ze te savoureren in een fijn in de hand liggende kop, licht en utigebalanceerd, zonder een eigen opdringerige karakteristiek, maar dienstbaar gemaakt aan de inhoud. Aan deze veeleisendheid voldoet slechts één materiaal: porselein. Thee drinken dient mede, naar Tien Yi-hing zei, om het lawaai van de we reld te vergeten. Onze wereld is te ge haast om aan de thee en het thee drin ken die minuscule zorg te besteden als de Japanners doen. Doch beseffen we, als consolatie, dat vijf minuten, mits goed besteed, een ganse dag zorg en bedrukking kunnen neutraliseren. Etagebed met daaronder dubbeldivanbed, dat onder het bovenbed past Mens en Dier. Maandblad voor dierenvrienden. Dit maandblad geeft boeiende, in vlotte stijl geschreven reportages, in structieve rubrieken, prachtige illustra ties en een fraaie verzorging, die er toe zullen leiden, dat dit blad met graagte gelezen zal worden door oud en jong, door vakman en leek, door lien die van dieren houden en ook door hen die aan dieren nimmer aandacht besteden. Een dierenarts beantwoordt vragen van de lezers en geeft raad bij behandeling, verzorging, voeding, enz. Wij zijn overtuigd, dat dit mooie tijd schrift een welkome gast in zeer vele gezinnen zal zijn, naar wiens komst ieder steeds weer verlangend zal uit zien. De abonnementsprijs is slechts 7,50 per jaar of 4,25 per half jaar. Verkrijgbaar bij Boekhandel van der Peyl te Yerseke en Kruiningen. In de schaduw van de spoetnik. In één dramatische nacht, de nacht van de 22e oktober 1946,.zijn door de Russen uit de Oostzone bij verrassing niet minder dan 5000 Duitsers per trein op transport gesteld naar Moskou. Onder hen bevonden zich 200 raket ten-specialisten, geleerden en technici, in de oorlog de staf van de uitvinder van de gevreesde V 1 en V 2, Wernher von Braun. Ir. von Braun zelf, die des tijds in het door de Amerikanen bezette gebied woonde, was er niet bij, omdat hij kort tevoren al op contract in de Verenigde Staten te werk was gesteld. Wie er wel by was, dat was zijn naaste medewerker, chef-constructeur Helmut Gröttrup, die met zijn vrouw en de bijna complete groep van Duitse raketten- specialisten uit Peenemiinde op over rompelende wijze weggesleept is naar Rusland. Gröttrup was toen, volgens Ir. von Braun, „één der knapste ra ketten-specialisten van de wereld". Bijna even verrassend als Helmut Gröttrup met zijn gezin en medewer kers in 1946 naar de Sowjet Unie zyn afgevoerd, zyn de meeste van hen zeven lange jaren later, op 25 november 1953 in West-Europa teruggekeerd. Wat zich in die 7 jaren van gedwon gen verblijf met deze mensen in Rus land heeft afgespeeld zou vrijwel on bekend gebleven zyn, ware het niet dat de dappere en intelligente vrouw van het hoofd van deze goed-getrainde groep van raketten-specialisten, Irm- gard Gröttrup, de moed heeft gehad een dagboek van hun belevenissen te hebben bygehouden. Haar relaas, even opwindend als ont hullend èn omdat het aantoont waar om Rusland een voorsprong heeft op Amerika t.a.v. de bouw van raketten, èn omdat het achtergronden blootlegt van het werk der Russische geheime po litie en de intieme levenssfeer der Russische mensen gaat binnenkort in boekvorm verschynen bij de Baarnse uitgevery „Het Wereldvenster". Van 2330 mei 1958 YERSEKE. Geboren: Marina Dina, dv. Leendert Comelis Wisse en Johanna Pieternella Steyn. Overleden: Apolonia Paasse, 82 j. Huw.afk.: Pieter Steketee, 24 j. en Theetje Jacoba; Margaretha Slabbe- koorn, 23 j. Van 2229 mei 1958. WEMELDINGË. Gehuwd: Jacob Bras, 20 j. en Helena van Stel, 16 j. Van 2329 mei 1958 KRUININGEN. Geboren: Johannes Comelis en Cornelis Johannes, zonen v. Krijn Ruissen en Hendrika Simonse; Johanna Cornelia, dv. Cornelis van Stee en Maria Blankenburgh; Maria Adri- ana, dv. Charles van de Pas en Johan na Rosalia Theresia van Sprundel. Gehuwd: Job Gijssel, 22 j. te Kapelle en Jacoba Wilhelmina Kole ,22 j. Overleden: Josephus Antonius Aarts- sen, 80 j., wedn. van Maria Langemaire; Pieternella Maria Stevense, 88 j., echt genote van Jacobus Sinke. VjieJlkAiiuhtm Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 u.: Ds. E. J. J. Jebbink. Bed. H. Doop 2.30 uur: Ds. J. H. Kluiver. 's-Graven- polder. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van der Leek. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. K. W. Slik. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. de Ruiter. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. Q. van de Vrie uit Veendam. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Retjenga. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. D. J. Couvee, em. predikant van Axel te Bennebroek. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. P. Honkoop. 2 uur: Leesdienst. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Vrge Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. Timmerman. Bed. H. Avondmaal. Leger des Heils Kapt. J. van Gooswilligen. Zaterdagavond 7 uur: Bidstond. Zondag: 10 uur Heiliging; 11.45 uur Zondagsschool; n.m. 6 uur Verlossings samenkomst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. van Burgeler. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Koolstra. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Hans weert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur: Ds. A. de Haan. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. den Engelse. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Bouwknegt, Wol- faartsdijk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrge Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Dhr. Ligtelyn, R'dam. K rabbend yke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur; Ds. J. van der Klaauw Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. J. B. Bel. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. G. E. Huizing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Odé, Goes. 2.30 uur: Ds. van der Waa, Goes. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Ruiter. V.m. bev. lidmaten en bed. H. Doop. De Zoon en zyn Moeder door Kees Pronk. Rinus Seegers, een kantoorbediende, komt in conflict met zyn ouders. Hij, opgegroeid in een streng godsdienstig millieu, komt in aanraking met een meisje uit het kermisbedrijf, met wie hij op zwerftocht gaat. Wanneer, na veel omzwervingen, hun kind wordt ge boren, wordt het heel moeilyk het zwerversleven te blijven voortzetten. Wanneer ze dan eindelijk bij twee een voudige mensen, die geen kinderen blij ken te bezitten, onderdak hebben ge vonden, besluiten zy hun kind daar hei melijk achter te laten. De vrouw, met de bedoeling het later weer terug te halen, de man, die de wanhoop nabij is, is echter van plan zich ook van zyn vrouw te ontdoen. Als de kans schoon is, laat hij zijn zieke uitgeputte vrouw inderdaad achter. Het kind Licia, groeit inmiddels by de pleegouders op. Zij vindt een speel kameraadje in Simon, het zoontje van Laban en Flora Mesu, ryke boeren in de onmiddellyke nabyheid. Er ontstaat een innige vriendschap, die groeit naar mate Licia en Simon ouder worden. Dit is echter niet naar de zin van Simons ouders. Als de pleegvader van Licia ziek wordt en zyn voddenhandeltje niet meer gaande kan houden, breekt er voor deze mensen een zware tyd aan. Licia, die inmiddels te weten is geko men dat ze een „zwerversjonk" is, moet al vroeg gaan aanpakken. De tegen stelling tussen haar omstandigheden en die van haar vroeger speelkameraadje iykt te groot. Dan hoort Rinus Seegers na een ra diobericht, dat zyn moeder is overleden. Het heengaan van de vrouw, die hij in geen jaren meer heeft gezien, brengt nem tot nadenken en inkeer. Hy besluit de weg terug te gaan. Een weg, die moeilijk zal zijn en lang. Verkrijgbaar by Boekhandel van der Peijl. WAT ZULLEN WE MORGEN ETEN? De nieuwe uitgave, waarvan de eer ste aflevering voor ons ligt, willen we gaarne onder uw aandacht brengen. Met deze recepten, in grote verscheidenheid gebracht op eenvoudige en deskundige wyze, die de slager elke week zyn klan ten aanbiedt, kan een compleet vlees kookboek worden samengesteld. U kunt er ook een fleurige omslag by geleverd krijgen, zodat het album een blyvende waarde heeft. Deze aantrekkelyke service van uw slager: 0 verrijkt uw huishoudbibliotheek, frist uw warenkennis op, 0 doet U veel nieuwe ideeën aan de hand, brengt het vlees, dat ons lichaam de nodige bouwstoffen levert en dat een voedingsmiddel is met hoge bescher mende waarde, extra onder uw aan dacht. Vergeet dus niet uw slager geregeld te vragen om: Het receptenblad van de week. Heden overleed zacht en kalm, tot onze die pe droefheid, onze geliefde vrouw, moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, zuster en tante - Pieternella Maria Sinke geb. Stevense in de gezegende ou derdom van 88 jaar en 1 maand T-fc Kruiningen JAC. SINKE Kapelle G. SINKE C. SINKE-EVERSDIJK Amsterdam: L. DE RIJDER-SINKE M. DE RIJDER Oostdijk M. JOOSSEN-SINKE J. JOOSSEN Wemeldinge: J. SINKE A. SINKE-WABEKE Kruiningen: C. G. COK-SINKE B. COK Klein- en achterklein kinderen Kruiningen, 24 mei '58 Henry Dunantstraat 4 Voor de betoonde be langstelling gedurende de ziekte en deelneming na het overlijden van onze geliefde vader, be huwd- en grootvader, schoonzoon, broeder, zwager en oom, Pieter den Toonder wedn. van Geertruida Jannetje Bos betuigen wij onze harte lijke dank. Uit aller naam: J. den Toonder M. den Toonder- Stevense Yerseke, mei 1958 Voor de vele blijken van belangstelling bij mijn 80 ste verjaardag ontvan gen, zeg ik mede namens mijn familie hartelijk dank Th. Vleugel Wemeldinge, mei 1958 Voor de bewijzen van belangstelling gedurende de ziekte en deelneming na het overlijden, van onze vrouw en zeer ge liefde en zorgzame moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, zuster en tante li betuigen wij onze har telijke dank. Tevens on ze dank aan H.H. Dr. Polderman en Dr. Ampt voor de geneeskundige behandeling tijdens haar ziekte. Familie Jorens Yerseke, mei 1958 Pracht collectie in aardige vlotte modellen en lage prijzen. l '.'W Komt deze vrijblijvend C 1 75 eens bij ons proberen. Direct te aanvaarden SUPER COÖPERATIEVE LANDBOUWVERENIGING WEMELDINGE Leden en huisgenoten die de op 20 juni a.s. in Tholen per bus willen bezoeken kunnen zich hiervoor opgeven bij de secretaris J. BURGER voor 10 juni a.s. Octanium pen Electro Polished penpunt Pli-glas inkt reservoir Blankmetalen dop m Speciaal geschikt voor doorschtijfsystemen Keuze uit 3 kleuren houders U kunt htm bekijken en probeten bfi Boekhandel •ixjj su/exuD's/neesr oexocHre //AA/MACH/NS PFAFF Naaimachinehandel GOES Papegaaistraat 4 TELEFOON 0 1100-2944 Ook demonstratte aan huis hebben wij Kruiningen

Scheldebode | 1958 | | pagina 5