NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: 23STE JAARGANG No. 51 24 MEI 1958 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Het Sanatorium „Sonnevanck' bestaat 50 jaar Land- en Tuinbouw De bloemetjes op het behang VAN WILLEGEN P0NTIAC HORLOGES Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De Here is getrouw, die zal u versterken en bewaren van de boze. De Here des vredes zelf geve u vrede te allen tijde in allerlei wijze. 2 Thess. 3 13, 16. Vele zijn de aanvechtingen en de ver storingen, die in het hart worden ge werkt door de inblazingen van de boze. Met name bij Gods kinderen gaat hij rond als een briesende leeuw, hunke rend of hij hen tot zijn prooi kan ma ken. Maar zien wij het goed onder de ogen. Niet alleen door de inblazingen in ons hart, ook bij monde van kwaad willige mensen, die ons komen ont stemmen, werkt de boze in ons. Ja, bij monde van onze vrienden tracht hij zijn invloed op ons te doen gelden. Wij zijn alzo op allerlei wijze en te aller uur in gevaar, om te worden afgetrok ken van onze vastheid, en de vrede van ons hart te verliezen. Maar dan is het oneindig vertroostend aan de morgen van een nieuwe levensdag de verzeke ring des Heren te vernemen: „Ik ben getrouw. Schiet uw kracht te kort, Ik zal u versterken. Valt de boze op u aan, Ik sta naast u als uw schild, Ik ben immers machtiger dan hij. Dreigt het leven met zijn aanvechtingen u de vrede te benemen, Ik sta met de vol heid Mijner hemelgaven gereed. Blijf slechts bij Mij, de Vredevorst, en uw vrede wordt vermenigvuldigd. Ja, die wordt dan ook behouden, als alles op aarde u tegenloopt". (Uit een Dagboek) In oktober 1958 hoopt het oudste prot. chr. sanatorium voor tuberculose patiënten „Sonnevanck" te Harderwijk zijn gouden jubileum te vieren. In de loop van een halve eeuw is dit sanatorium uitgebreid tot één van de modernste inrichtingen van het land Duizenden patiënten werden er ver pleegd. Velen vonden er genezing van deze zo gevreesde volksziekte. De laatste jaren loopt, dank zij de vorderingen van de medische weten schap, de tuberculose terug, doch niet temin maakt de tuberculose toch nog elk jaar veel nieuwe slachtoffers. Opneming in een sanatorium is door gaans het begin van een maandenlang verblijf. Het stelt vele gezinnen voor grote niet voorziene uitgaven. Het suppletiefonds van „Sonnevanck" heeft in het verleden reeds velen tot steun kunnen zijn en veel zorgen helpen ver lichten. Dat werk moet blijven doorgaan, want ook nu nog blijft het noodzake lijk dat de patiënten een goede en liefdevolle behandeling krijgen in een omgeving, die overeenkomt met de sfeer en het milieu thuis. In verband hiermede zal in de maand juni een jubileuminzameling worden gehouden onder geestverwanten. Het suppletiefonds van „Sonnevanck" re kent daarbij op de meelevende steun van velen, opdat het zijn gezegende arbeid voor patiënten van prot. chr. huize zal kunnen blijven voortzetten. van moord en brand. Eén van de bin- nenstaanden had het geval gezien. Hij begreep, hoe deze buitenstaander zich moest voelen, nu plotseling een van zijn koffers van hem was afgesplitst. De rijdende man nam een kloek besluit. Hij greep de koffer die al op het bal- Kon stond en wierp die met een ferme zwaai op straat, naast de vluchtheu vel. Daar barstte de koffer open, en de passagiers zagen vol leedvermaak hoe de ander daar buiten het boeltje bij elkaar graaide, terwijl hij woest naar de wegrijdende tram wees en luide kre ten slaakte. „Hij roept zeker: Goede reis!" dacht er een, en alle anderen vonden dat een goede opmerking. De reis werd evenwel niet zo goed als men zou mogen verwachten. Na enige tijd stopte de tram opnieuw, en uit de kluwen der saamgedrevenen maakte zich een persoon los om te kunnen uitstappen. Hij greep een zwa re koffer van het balkon. En op dit moment kreeg men de indruk alsof de tramwagen onder stroom was komen te staan. De gedienstige passagier had name lijk de verkeerde koffer op straat ge worpen. De man, die weg wilde, ont dekte nu de fatale vergissing. Hij slik te vele malen met grote hevigheid en ving aan met zijn ledematen te schud den, gelijk een bordpapieren harlekijn. De schuldige gedienstige passagier trachtte vergeefs dekking te zoeken achter de massa. De ander plukte hem er uit als een rijpe vrucht. Hij dreef hem het balkon af en de tram uit. De bestuurder zette de verkeerde koffer naast de mannen, belde, en reed door. Er was, naar tijdens de zitting bleek, een groot verschil in lichamelijke uit groei tussen de beide mannen. De ge dienstige was een klein, schrielig man netje, dat in zijn jeugd kennelijk niet op tijd naar een vakantiekolonie was gezonden. De ander daarentegen was onwaarschijnlijk breed en zijn spieren waren dwars door zijn colbertje zicht baar. De grote joeg de kleine op naar het politiebureau. De kleine bezweek bijna onder de koffer, die de ander hem dwong te dragen. Maar de woedende oermens gebruikte zijn lichamelijk over wicht niet zonder succes. Met inspan ning van zijn laatste krachten zeulde het kleintje de verkeerde koffer het politiebureau binnen. Daar zat de recht matige eigenaar al te wachten, zodat ieder zijn eigen bagage terug kreeg. Maar de gedienstige kleine man bleek vol schaven te zitten. Dat heeft de grote nu vijfentwintig gulden boete gekost. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) eruit, varen met de grote salonboot „Kasteel Staverden", die U van de zo mer wel eens op het IJsselmeer hebt gezien. Varen doo, het zomerse Neder land, over onze wijde waterwegen, on der de blauwe luchten met die over zeilende witte stapelwolken. Ze krijgt met bed en al een plaatsje voor de grote ramen en dan heeft ze maar niets anders te doen dan het landschap aan zich voorbij te laten trekken en bloe men te tellen. Nee, niet te tellen, want het zijn er vele miljoenen en misschien zal ze die wel eens niet meer zien, om dat haar ogen vol tranen schieten. De helpers en helpsters van het Rode Kruis doen wel of ze dat niet zien, maar die tranen van geluk zijn voor hen de kostbaarste beloning die ze voor hun vrijwillige hulp kunnen in casseren. Twintig weken vaart „Het Kasteel" voor het Nederlandsche Roode Kruis, twintig maal zeventig chronische pa tiënten, onder toegewijde hoede. Lezer, hoeveel bloemetjes staan er op het behang van uw slaapkamer? Nooit geteld? Ik ook niet. Wat zijn wij be voorrecht boven die wèl-bloemetjes- tellers. Zouden wij misschien iets voor hen kunnen doen? HELPT UW RODE KRUIS HELPEN! ONKRUIDBE STRIJDIN G IN GRANEN Onze graangewasesn moeten, indien wij geen maatregelen nemen, de be schikbare grond delen met vele on kruiden. Deze onkruiden doen schade, wat later bij de oogst merkbaar is door een lagere opbrengst. Wij hebben echter de beschikking over vele goede onkruidbestrijdingsmiddelen, zodat deze schade niet behoeft op te treden. Naast de kleurstoffen, welke op een vroeg tijdstip moeten worden toegepast en die het beste werken tegen zaad onkruiden, bezitten we tevens de be kende groeistoffen, waarvan de M.C. P.A.-produkten, als b.v. Nolachiet, wel het meest gebruikt worden. De groeistoffen worden op een later tijdstip toegepast en wel na het uit stoelen en voor het in de aar schieten van het graan. Naast vele zaadonkrui den, worden ook de wortelonkruiden als distels gedood. Het is van belang de behandeling op een gunstig tijdstip uit te voeren, dus niet te lage tempe ratuur en luchtvochtigheid. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief DE FATALE TRAM De tram was vol. Nu is vol een zeer betrekkelijk begrip bij trams, want nergens blijkt zo duidelijk dat de mens als het nodig is met weinig Lebens- raum toe kan, als in de stadstram. Men hangt een aantal lieden aan lussen, plaatst enkelen op de likdoorns van anderen en doet de rest op het bal konnetje. Zo was het ook toen deze tram stopte naast de vluchtheuvel. Enkele mensen stapten uit, enkele anderen schoven tussen de menigte op het bal kon. En één man, die daar al geruime tijd met twee grote koffers had staan wachten, klom met een koffer naar het balkon, zette zijn bagage daar neer en daalde weer af om de tweede koffer te halen. Trams hebben echter evenveel haast als de mensen die er in zitten. De man had nauwelijks de hand geslagen aan het handvat van zijn tweede koffer toen de tram zich uit de voeten begon te maken. De gedupeerde passagier be gon op de vluchtheuvel te schreeuwen Er staan zevenentwintig bloemetjes naast elkaar op het behang en onder elkaar moeten het er vijftien zijn. Dat maakt met elkaar vierhonderd en vijf. Dat heb ik uit mijn hoofd uitgerekend en daar heb ik een hele morgen over gedaan. Het viel niet mee, maar de tijd schoot er wat mee op. Ik kan die vier honderd en vjjf bloemetjes niet alle maal zien, want voor de vijfde verticale rij staat de linnenkast tot de achtste en die kast reikt tot de negende van de grond af Nu bent U, lezer, misschien al om geduldig geworden van het vijf secon den lezen van deze leuterpraat, maar de jonge vrouw die al deze sommetjes heeft uitgerekend en nog veel meer van dat soort zou die bloemetjes op haar behang voor geen geld willen mis sen, want zij zyn voor haar een der weinige „amusementen". Wanneer U en ik naar ons werk gaan, op de fiets misschien en mopperend op de felle te genwind of drenzerige regen, ligt zjj op haar bed en telt bloemetjes. Wanneer U en ik er eens op uit trek ken, als wij in de schouwburg zitten, in ons tuintje werken, spelen met ons kind ofnoem maar op, ligt zij in bed en telt bloemetjes op het behang. De wijkzuster komt getrouw twee maal per dag, tegen half zes komt haar man thuis, dan wordt er gegeten, hij brengt Fransje vijf jaar naar bed en om tien uur gaat het licht uit en dan zijn de bloemetjes op het behang voorlopig niet meer te zien. Soms ziet zij ze overdag ook niet: als haar ogen vol tranen staan. Dat kan ze zich alleen veroorloven als er niemand in de kamer is, want ze wil zo heftig graag de sfeer bewaren in huis, geen blok aan het been zijn. Bloemetjes, bloemetjes Maar nu, mogen we hier „Godlof"! zeggen, gaat ze eruit. Een volle week C. L. te K. Kunnen zwagers, al dan niet van dezelfde politieke partij, zitting hebben in dezelfde gemeente raad? Antwoord: Artikel 23 gemeente wet bepaalt in dit geval: bloedver wantschap of zwagerschap in de eerste of tweede graad of huwelijk mag niet bestaan tussen de burgemeester en de leden, noch tussen de leden onderling. Als tijdens een zittingsperiode een der gelijke verwantschap ontstaat, kan be trokkene blijven zitten tot afloop van de zittingsperiode. Staan twee zwa gers op de verkiezingslijst en worden ze beiden gekozen, dan beslist het lot. Wij raden U aan dit artikel en de daaropvolgende artikelen in de ge meentewet op de secretarie (afdeling verkiezingen) even door te lezen. Of er in uw gemeente eventueel een nadere bepaling hieromtrent bestaat, dient U eveneens te informeren op het gemeen tehuis in uw gemeente. Wij kunnen dit niet voor U doen, aangezien wij niet weten waar U woont. Mevr. T. S. Is het zo, dat iedere eigenaar verantwoordelijk is voor zijn huisdieren Antwoord: Wij begrijpen uit hetgeen U schreef, dat U er zelf ook van overtuigd bent, dat uw kat de schade veroorzaakt heeft. Welnu, deze schade zult U als eigenares van de kat moeten vergoeden. A. v. d. S. Ik ben geboren 7 augus tus 1944, naar de lagere school gegaan op 1 september 1950 en op 1 septem ber 1957 naar de huishoudschool. Mag ik met augustus de school verlaten? Antwoord: U bent dus met sep tember 8 jaren naar school geweest, zodat U dan de school moogt verlaten. Mevr. V. D. Op al mijn planten, o.a. begonia's en cactus zit een soort luis. Hoe te handelen? Antwoord Wij raden U aan, uw planten te behandelen met een ni- cotinepreparaat, in de bloemenzaak te verkrijgen. Nabehandelen na ongeveer acht dagen. A. M. O. V. Kunt U mjj inlich tingen verstrekken over eventuele ho gere waarde van zilveren dubbeltjes met het jaartal 1941 in verband met grote zeldzaamheid? Antwoord: Het aantal dubbel tjes, zilveren, met het jaartal 1941, ge slagen tijdens de Duitse bezetting, be draagt 43.000.000. De grootste aantallen per jaar vóórdien zijn geslagen in 1918, 1937, 1938 en 1939, elk jaar rond 20 miljoen stuks. Deze zijn dus geenszins zeldzaam, met 't jaartal 1941 dus hele maal niet. Zij dragen rechts onder het jaartal het muntteken van Utrecht, het esculaap teken en links onder het jaar tal het muntmeestersteken: de drui ventros. In Amerika zijn in 1941 dub beltjes geslagen van hetzelfde type, tevens de muizen kunnen bestrijden. U schrijft echter niet welke muizen U hier bedoelt, daar er verschillende soorten muizen zijn, die elk weer met andere middelen bestreden moeten worden. Veldmuizen, welke ook in schuren huizen, met stompe kop en korte staart en bruin met grijs en wit van kleur, bestrijden met muizentarwe en in bietenkuilen met rookgaspatro nen. Huismuizen met spitse snuit, gro te oren en een lange staart, bruingrijs tot grijs van kleur, bestrijden met mui zentarwe, lokaas niet verpakken, strooi- poeders of een beschuit met vloeibaar vergif. Niet vlak bij de gaten uitleg gen maar op ongeveer 50 cm afstand of op rustige plaats onder de vloer. Strooipoeders op de looppaden strooien. Vraag eens bij een goede drogist in uw woonplaats. KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1102-223 cr> Kul» ie'.keuze 800.000 stuks, voor Suriname (300.000) en Curasao (500.000). Deze dragen als muntteken een P (munt Philadelphia) en links een palmboom. Deze zijn iets meer waard, ongeveer enkele dubbel tjes. C. K. K. Hoe moet men een ver vuilde parketvloer schoonmaken Antwoord: U kunt hiervoor in een zaak voor parketvloeren cleaner krijgen. Voor het verwijderen van vlek ken gebruikt U zo nodig staalwol. D. W. Ik woon in een oud huis, mijn slaapkamer is beneden aan de straat en grenst aan de buurman zijn woonkamer en is gescheiden door een halfsteensmuur. Nu staat er bij de buurman vlak tegen de scheidingsmuur aan een radio, deze knettert over alles wat mij niet interesseert. De muur is van mijn kant solide aangepleisterd, van buurman's kant niet. Hoe kunnen wij deze muur afdoende isoleren? Antwoord: Een halfsteensmuur iosleren tegen het geluid van de radio van uw buurman is niet zo eenvoudig. U kunt er het beste een geheel vrij staande wand voor (laten) zetten, op een paar cm afstand van de betreffen de halfsteensmuur. De staanders van de extra wand aan de muurzijde voor zien van zachtboard of het speciale ge luiddempende materiaal kramfors. Aan de andere zijde kupnen dan hardboard platen aangebracht worden, die dan kunnen worden geschilderd of behan gen. Deze wand dient zorgvuldig te worden afgewerkt, opdat nergens kie ren ontstaan. Ook mag de extra wand nergens contact maken met de muur, zodat geen geluidstrillingen van de muur op de scheidingswand worden overgedragen. De mogelijkheid blijft dan nog over, dat een deel van het ge luid wordt overgedragen door de (door lopende?) balken van vloer en pla fond. Hiertegen is niet veel te doen, daar dan de constructie van het huis zou moeten worden veranderd. Daar een en ander geen goedkope oplossing van het probleem is, zou het wel zo voordelig zijn, wanneer U met uw buur man tot een vergelijk kon komen en hij de bewuste radio b.v. tegen de muur aan de andere zijde van het vertrek zou willen zetten en wat minder luid! J. B. Als men uien in de tuin plant, blijven de muizen weg. Kunt U ook mededelen waar dit op berust, kun nen de muizen b.v. niet tegen de reuk van de groeiende ui? Zou het ook mo gelijk zijn muizen uit een schuur te houden door daar geoogste uien neer te leggen? Antwoord Het is ons niet be kend, dat men door uien te planten de muizen zou afschrikken. Wel is het ons bekend, dat men een preparaat van wilde uien of derg. hiervoor gebruikt. Het is echter licht te proberen, daar we de uien goed gebruiken kunnen en V.Z.O.S. gaat naar Arnhem. A.s. maandag, 2e Pinksterdag, zullen een groot aantal leden van onze plaat selijke gymnastiekvereniging V.Z.O.S. deelnemen aan de Bondsfeesten ter ge legenheid van het 90-jarig bestaan van het K.N.G.V., welke te Arnhem worden gehouden, 's Morgens wordt deelgeno men met jongens, meisjes en dames aan de wedstrijden, welke bestaan uit de knots- en lintenoefening voor dames en meisjes, klassikaal laag brug en klassikaal springen; voor jongens de vrije oefening jongens 1958, klassikaal ringen en springen, 's Middags wordt er meegewerkt aan de optocht met 20.000 gymnasten uit binnen- en bui tenland, vergezeld door 22 muziekkorp sen, waarna een massale demonstratie begint op de grote Sonsbeekweide, o.a. de vrije oefening door 4000 heren en jongens en de knots- en lintenoefening door 8000 dames en meisjes. V.Z.O.S. gaat zodoende 's morgens al om half zes op pad, terwijl de dag wel bijna helemaal om zal zijn eer ze terug ver wacht kunnen worden. Laten we ho pen dat mooi weer een en ander zal begunstigen, zodat het een onvergete lijke dag zal kunen worden. Gymnas ten, goede reis en succes! Nader vernemen we nog, dat V.Z.O. S. zaterdagavond 21 juni een gym- nastiekdemonstratie hoopt te verzorgen op het sportveld aan de Marijkelaan. Neptunus 7e in volleybaltournooi. Op Hemelvaartsdag nam Neptunus deel aan een volleybaltournooi te Ber gen op Zoom, op uitnodiging van de organiserende vereniging Olympia '47. Aan dit sterk bezette tournooi werd deelgenomen door 17 ploegen uit Bra bant en 3 uit Zeeland. De uitslagen van de door Neptunus in poule D gespeelde wedstrijden luiden: Nept.Avanti 11 (7—15, 15—8); Nept. V.I.O. 2—0 (15 —6, 15—7); Nept.—B.B. 2—0 (15—11, 154). Daar Neptunus en Avanti in deze poule gelijk eindigden, volgde een beslissingswedstrijd voor de le finale, die door Avanti met 20 werd ge wonnen (146, 715), waardoor Nep tunus werd teruggewezen naar de 2e finale (voor de bezetting van de 5e, 6e, 7e of 8e plaats). In deze finale speelde Neptunus de volgende wedstrijden: Nept.—O.V.C. 11 (12—15, 15—7); Nept.—Minenco 1—1 (8—15, 15—12); Nept.—A.M.V.J. 0—2 (10—15, 7—15). Neptunus behaalde hiermede de 7e plaats. Winnaar werd Olympia '47. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2531 mei 1958 Maandag 26 mei: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.53 8.13 1.15 1.33 Maandag 8.45 9.11 2.05 2.31 Dinsdag 9.54 10.21 3.09 3.47 Woensdag 11.07 11.37 4.23 5.07 Donderdag 12.24 5.32 6.10 Vrijdag 0.50 1.27 6.36 7.07 Zaterdag 1.51 2.26 7.31 7.59 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1