YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE FEUILLETON Filmnieuws. Scheldetheater presenteert a.s. zater dag de actievolle en spannende verfil ming over een liefdes-idylle rond een diepzee-duikverhaal, met Brigitte Bar dot in „Manina, het meisje zonder slui er". Zelden zag U zo'n prachtige film, opgenomen op de mooiste eilanden van zuid-Frankrijk. Fascinerende diepzee opnamen, die U lang zullen bijblijven. Gevonden voorwerpen. Gevonden een busje Buisman, een baddoek, washandje, zeep en borstel. Terug te bekomen ter gemeentesecre tarie. Gevonden voorwerpen. Gevonden een muntbiljet van 10, een muntbiljet van 1,en een water pomptang. Inlichtingen ter secretarie. Raadsvergadering. Dinsdag 13 mei vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester C. N. F. van Sas. Goedgekeurd werd een rapport betref fende opneming van kas en boeken van het Burgerlijk Armbestuur over het le kwartaal 1958. Een bericht dat de wij ziging van de verordening begrafenis rechten bij Kon. besluit d.d. 24 maart 1958, no. 12, is goedgekeurd. Van G.S. van Zeeland was bericht ingekomen van goedkeuring van de volgende be sluiten van de raad: het verhuren van een woningwetwoning aan H. van Oos ten Hzn.; een extra krediet in reke ning-courant bij de N.V. Bank van Ned. Gemeenten; het aangaan van een le ning van 15.000,het verhuren van perceeltjes tuingrond; een extra krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot 1 mei 1958; het aangaan van een kasgeldlening van 200.000,het verstrekken van een kasgeldlening van 5.000,aan de afd. Wemeldinge van de vereniging Het Groene Kruis. De voorlopig vast gestelde rekening over 1957 van de centrale werkplaats voor minder-vali- den „De Bevelanden" werd goedge keurd. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning Nieuwendijk 16, eigendom van dhr. J. Ruissen. De hoofd-ingenieur van de Volkshuisves ting en Bouwnijverheid in Zeeland heeft tot onbewoonbaarverklaring ge adviseerd. De woning is onbewoond. De ontruimingstermijn kan worden gesteld op één dag. Voorstel tot wijziging van de politieverordening. In deze verorde ning is thans opgenomen een uitvlieg- verbod voor postduiven gedurende het tijdvak van 15 maart tot 1 mei. Op ver zoek van het Landbouwschap wordt voorgesteld de betreffende bepaling te doen luiden: „Het is verboden in een door B. en W. te bepalen en op de ge bruikelijke wijze openbaar te maken tijdvak van zes weken duiven te hou den anders dan in hokken of in afge sloten ruimten en wel zodanig, dat mo gelijk uitvliegen op of over gronden van anderen dan de eigenaar of be heerder dier duiven wordt voorkomen, behalve gedurende het tijdvak tussen twee uren voor zonsondergang en zons opgang. Van dit verbod kan voor het houden van wedstrijden met postduiven of anderzins in bepaalde gevallen door B. en W. ontheffing worden verleend". Verder is er een voorstel tot het voe ren van een onteigeningsprocedure te gen dhr. J. Zuijdwegt in verband met de onteigening van perceel Zandweg 10. De onteigening van dit pereel is bij Kon. Besluit uitgesproken. Na deze uit spraak ondernomen pogingen om langs minnelijke weg in het bezit van het perceel te geraken hebben geen resul taten opgeleverd. Thans dient te wor den overgegaan tot het voeren van een procedure voor de arr.-rechtbank te Middelburg, waartoe de raad moet be sluiten. Al deze voorstellen worden met alg. stemmen aangenomen. Opbrengst collecte. De collecte voor de militaire fond sen heeft opgebracht 70,27. Geslaagd zangconcours. Zaterdag werd in het dorpshuis een zeer geslaagd zangconcours gehouden van de Bond van Chr. Zang en Orato riumverenigingen in de ring Zeeland. Volgens de jury, die bestond uit dhm. A. de Braai te Arnhem en Herman de Wolf te Rotterdam, was het een echte zangmiddag, waarin heel goede pres taties zijn geleverd. Zeeland komt op dit gebied gelukkig niet achter bij an dere provincies. De uitslagen waren als volgt: Kin derkoor „Van knop tot bloem", Nieu- werkerk, 204 pnt., 2e prijs; Jeugdkoor „De jonge zangers",, Nieuw en Sint Joosland, 236 pnt., le prijs; Kinderkoor „De kleine Lofstem", Zierikzee, 203 pnt., 2e prijs; Jeugdkoor „Zuiderstemmen", Oost- en West-Souburg, 244 pnt., le prijs. Derde afdeling: „De Heer is onze Ba nier", Waterlandkerkje, 218 pnt., 2e prijs; Herv. Kerkkoor, Colijnsplaat, 212 pnt., 2e prijs; „De Lofstem", Lewe- dorp, 202 pnt., 2e prijs; „Jubilate Deo", Kruiningen, 230 pnt., le prijs. Tweede afd.: „Kunst naar kracht", Ovezande-Driewegen, 196 pnt., 2e prijs; „Soli Deo Gloria", Borssele, 196 pnt., 2e prijs; „Sursum Corda", Scharendij- ke, 198 pnt., 2e prijs; „Ons Lied", Rit- them, 226 pnt., le prijs; „Halleluja", Grijpskerke, 160 pnt. Eerste afdeling: „Jubilate Deo", Goes 227 pnt., le prijs; Nieuwlands Dames koor, 225 pnt., le prijs; „Sursum Cor da", Oostkapelle, 216 pnt., 2e prijs; Ned. Herv. Kerkkoor, Kloetinge, 247 pnt., le prijs; „Ons Genoegen", Hein- kenszand, 214 pnt., 2e prijs. Ere-afdeling: „Eén in Geest en Stre ven", Serooskerke, 225 pnt., le prijs; „Soli Deo Gloria", Oost- en West-Sou burg, 247 pnt., le prijs. Vergadering A.R. Kiesvereniging. Dinsdag vergaderde de A.R. Kies vereniging alhier onder leiding van de voorzitter, dhr. A. Geelhoed. Dhr. R. Hagoort te Goes hield een interessante beschouwing over het onderwerp „Wat zeggen ons de statenverkiezingen voor de gemeenteraad". De vergadering was goed bezocht. Folklore in Kruiningen. In de op dinsdag gehouden vergade ring van de besturen der buurtvereni gingen alhier is besloten volgend- en zo mogelijk elk jaar, op Koninginnedag weer feestelijkheden te organiseren in Zeeuwse klederdracht. De voorzitter, dhr. J. J. van Dijke, memoreerde in zijn openingswoord de wel zeer geslaagde viering van de oude boerenbruiloft op Koninginnedag en dankte in het bij zonder bruid en bruidegom, wederzijdse ouders, de 180 bruiloftsgasten en de boerenkapel, die aan het slagen van deze dag hebben medegewerkt. De grote verscheidenheid welke de Zeeuw se klederdracht biedt, is wel zo mooi, dat getracht moet worden deze," al thans de herinnering daaraan, ook voor de toekomst te behouden. Ongetwijfeld zal de gelegenheid om elk jaar in kle derdracht aan de viering van Koningin nedag mede te werken, hiertoe bijdra gen. Getracht zal worden in de loop van dit jaar door deskundige voorlich ting nog meer te bereiken, dan nu reeds het geval was. Het ledental van de ge zamenlijke buurtverenigingen beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en om vat thans 434 huisgezinnen. Een jubileum. Op 20 mei a.s. is Ds. J. Koolstra 30 jaar predikant bij de Geref. Kerk al hier. „De Zwarte Dame". Voor de onderlinge competitie van „De Zwarte Dame" werden de volgen de partijen gespeeld: J. Quakkelaar- B. Cok 10; C. J. de VisserM. J. Ko- le y2H. VolbedaW. A. Verbeek 10; C. M. GoedegebuureJ. A. J. v. Nieuwenhuijzen 10; mej. B. v. Nieu wenhuijzen-C. W. Saaman 01; J. A. J. v. NieuwenhuijzenJ. W. Hasman 01; mejj B. v. NieuwenhuijzenH. Volbeda 1#—%; C. J. de VisserH. v. d. Berg y2y2; P. A. HuissonM. J. Kole 10; P. A. HuissonC. J. de Vis ser 1—0; B. CokJ. W. Hasman 01; J. W. Hasmanmej. B. v. Nieuwen huijzen 10; J. QuakkelaarC. M. Goedegebuure 01; J. A. J. v. Nieu wenhuijzenH. v. d. Berg y2y2B. Cok— A. J. Dek Na deze partijen is de stand in de onderlinge competitie: 1. J. W. Hasman 13 y2 uit 15 2. P. Valk 11 ff 11 3. J. Quakkelaar 9 ff 15 4. C. M. Goedegebuure 8% ff 13 5. A. J. Dek 8 ft 14 6. P. A. Huisson 7 13 7. M. Schrijver 7 ff 13 8. H. Volbeda 7 13 9. C. W. Saaman 7% 15 10. H. van de Berg 6 ff 13 11. J. A. J. v. Nieuwenhuijzen 5% ff 12 12. B. Cok 5 ff 11 13. C. J. de Visser 3 ff 13 14. W. A. Verbeek 2% 14 15. Mej. B. v. Nieuwenhuijzen 1% ff 8 16. M. J. Kole 1 ff 13 Duivensport. Met 88 oude duiven werd door de P.V. „De Vrijheidsduif" deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Pont St. Maxen- ce, afst. 259 km. De uitslag was: 1 en 8 P. Kakebeeke; 2, 9 en 20 G. de Brui ne; 3 J. van Iwaarden Mz.; 4, 7 en 19 Jac. J. Oele; 5 en 12 H. Dek; 6 K. Tjarks; 10, 11 en 17 Jan van Iwaarden; 13 M. Kole; 14 M. Eckhardt; 15 en 18 J. Oele; 16 M. Christochowitz; 21 en 22 H. Poleij. Succes voor „Excelsior". Op Hemelvaartsdag heeft de man dolinevereniging „Excelsior" deelgeno men aan het internationaal muziek concours voor mandoline- en accordeon orkesten te Grubbevorst. Uitkomende in de afd. uitmuntendheid werd beslag gelegd op een le prijs met lof van de jury met 287 pnt. (het maximum te be halen puntental was 300). Dit was het hoogste aantal punten van 't concours. Na afloop hiervan volgde een erewed- strijd, waaraan werd deelgenomen door die verenigingen, welke het hoogste aantal punten in hun afdeling hadden behaald plus een le prijs. Ook hier was het „Excelsior" dat met een 9 onbereik baar bleek voor de andere deelnemende verenigingen. A.s. zondag volgt een 2e concoursdag. Dan zal uitgemaakt wor den of er op die dag een vereniging is die „Excelsior" in de erewedstrijd nog voorbij zal gaan. Als ernstigste con current hiervoor wordt gedacht aan het Duitse mandolineorkest „Edelweis" uit Duiken. De dirigentenprijs, die te vens aan dit concours verbonden is, zal ook pas zondag worden bekend ge maakt. Ook hiervoor is de kans aan wezig dat deze naar Kruiningen zal komen. Luctor et Emergo-wandeltochten. Bijna 600 wandelaars namen op He melvaartsdag deel aan de Luctor et Emergo-wandeltochten alhier, die voor de 5e maal werden georganiseerd dooi de W.S.V. „Kruiningen". Deze vereni ging heeft ditmaal veel extra werk op zich genomen door naast de organisa tie van deze tochten ook ter opluiste ring van de wandelaars te zorgen voor muziek. De Kon. Harmonie E.M.M. ver leende daarbij haar medewerking, maar ook een tweetal jeugddrumbands, n.l. van Scherpenisse, met hoornblazers, en van Breda, met pijpers waren aanwezig om de wandelaars in het dorp te bege leiden. Het was ongeveer half één toen burgemeester A. Schipper de wande laars meti enkele toepasselijke woor den „wegschoot". Onder begeleiding van de muziekkorpsen begonnen de deelne mers aan hun 25, 15 en 10 km. Het de- filé werd door de burgemeester afge nomen vóór het gemeentehuis. Door de diverse groepen wandelaars werden keurige prestaties geleverd en de jury zal geenszins een gemakkelijke taak hebben gehad om de uitslag vast te stellen. De tochten gingen alle tussen Kruiningen, Schore, Kapelle, Wemel dinge en Yerseke. Na terugkomst te Kruiningen konden alle deelnemers een medaille in ontvangst nemen. Voor de groepen waren er bovendien nog groeps- prijzen. Burgemeester Schipper was om ongeveer zes uur weer aanwezig om de uitslag bekend te maken en de extra prijzen uit te reiken aan de groepslei ders. Het Bredase korps gaf 's avonds op de Markt nog blijk van zijn kunnen met figuurderrronstraties: In hun fleu rige uniformpjes werd dit optreden een waar succes voor deze jeugdige muzi kantjes. Een groot Apeldoorns pijper korps zorgde voor een waardig slot van deze dag. Met een stevige mars door het dorp en een taptoe op de Markt kwamen deze Apeldoorners de band met hun adoptiegemeente uit de rampdagen versterken. Het talrijke Kruiningse publiek wist dit optreden zeer te waarderen. Omhoog gevaren. Woensdagmiddag 14 mei liep door een verkeerde manoeuvre bij het inva ren in de haven een Nederlands motor schip omhoog tegen de westhavendam. Onmiddellijk schoot de sleepboot „Ja- co" te hulp en met veel wringen wist men het schip los te krijgen. Dit was van belang, omdat het afgaand water was en de kans dat het schip geheel omhoog kwam te zitten niet denkbeel dig was. Zowel aan schip als aan de voet van de dam werd lichte schade veroorzaakt. Jaarvergadering Oranjevereniging. Op de jaarvergadering van de Oran jevereniging „Prinses Beatrix" alhier, die gehouden werd op dinsdag 13 mei, is dhr. Joh. Griep gekozen tot voorzit ter. Dr. Arends had zich niet meer her kiesbaar gesteld. Dhr. Aartsen werd wederom herkozen als bestuurslid. De vergadering verliep verder rustig. Voetbal. De Boys spelen zondag op het sport terrein hun laatstq competitiewedstrijd tegen Oostburg. Hoewel er voor de Boys niets meer aan gelegen is, daar Yerseke reeds kampioen is, is het toch wel de moeite waard om de competitie zo succesvol mogelijk te eindigen en indien beide punten behaald kunnen worden, is de 2e plaats voor de Boys, wat toch ook een mooie plaats ge noemd mag worden. Voor Oostburg is het des te belangrijker, daar bij een eventuele nederlaag dit hun laatste seizoen in de K.N.V.B. wel eens kon zijn. We verwachten dan ook, dat Oost burg fel van zich af zal bijten om de laatste plaats aan 's-Heer Arendsker- ke of Aardenburg over te laten. Geslaagd. Te Bergen op Zoom slaagden voor het diploma machineschrijven de dames Tea Akkerman en Corrie Kooyman. Zaterdag slaagde te Goes als voor- turner le graad van de Z.E.B.R.A. de heer B. G. van Gorsel alhier. Aan de sportschool te Bergen op Zoom slaagde voor het diploma aspi rant (gele band) mej. J. v. d. Laak al hier. Voetbal. Zaterdag speelde Rillandia II te Kloe tinge voor de competitie tegen het tweede elftal van die naam. Met 33 eindigde deze wedstrijd. Voor de be kerwedstrijden speelde Rillandia I te gen Kloetinge I. Rillandia won met 7—0. Diploma E.H.I.O. Voor de E.H.I.O.-examens (eerste hulp in oorlogstijd) uitgaande van de B.B. kring Zuid- en Noord-Beveland werd het diploma behaald door de he ren A. Keijmel, A. Krijnsen en J. Sin- ke alhier. Vergadering Vrouwenvereniging. Voor de Herv. Vrouwenvereniging Dorcas" hield woensdagavond Zuster Fuijkschot een causerie over het onder werp „Gezonde voeding". Op duidelijke wijze werd getoond op welke wijze het beste gerechten voor de lichamelijke gezondheid kunnen samengesteld en ge bruikt worden. De spreekster werd met grote aandacht gevolgd. De presidente, mevr. Den Engelse-Hol, dankte Zuster Fuijkschot voor deze leerzame causerie. Seriewedstrijden. Donderdag (Hemelvaartsdag) werden op het sportveld seriewedstrijden ge houden, georganiseerd door de v.v. Ril landia. Begunstigd door goed weer en onder grote belangstelling, werden de wedstrijden gespeeld, die opgeluisterd werden met muziek van „Rillandia" en de drumband. Na afloop werden de prijzen uitgereikt in de zaal van dhr. A. van Hoek door de voorzitter, dhr. J. Riemens, waarna een gezellig bal de dag besloot. De uitslagen waren als volgt: Rillandia IHansw. Boys I 10; Meto I (Hogerheid)Oud-Vossemeer I 40. Verliezersronde: Hansw. Boys Oud-Vossemeer 20. Winnaarsronde: RillandiaMeto 10, zodat Rillandia als winnaar uit de strijd kwam. Tussen deze wedstrijden werd nog een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tussen Rillandia II en Oud-Vossemeer II. Uit slag 10. Altijd gaaf huidje POEDER -ZALF-OUE-ZEEP Korfbal. Het eerste twaalftal van V.I.O.S. al hier speelde een wedstrijd tegen E.L. T.O. I (Kapelle). Zij moesten E.L.T.O. heer en meester laten op het terrein, zodat Kapelle met de punten ging strijken. Uitslag 32. Schoenmakerloos. Vele ouderen weten heel goed, dat Waarde drie schoenmakers telde, die hun brood schamel misschien, of niet verdienden. Dit aantal minderde al heel wat jaren geleden tot één; de schoen makerij met winkel van C. Smit. Bin nen enkele weken gaat ook deze zijn leest opbergen om te gaan genieten van zijn welverdiende rust. Hij heeft zijn zaak verkocht, maar jammer ge noeg niet aan iemand die het bedrijf voort zal zetten. Zodoende komt Waar de zonder schoenmaker. Men zal daar om op Waarde niet op blote voeten moeten lopen, want naburige schoen makers trachten thans hun, klanten kring uit te breiden. Maar het gemis aan een eigen schoenhersteller zal toch gevoeld worden. Wij wensen dhr. Smit nog heel veel jaren van welverdiende rust toe. Concert. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging „Vooruit" haar eerste zomercon- cert op de tent. Jammer dat na de pauze de vele regen noodzaakte het concert te onderbreken. Uitgevoerd werd o.a. het concoursnummer 1958. Baden. In het gemeentelijk badlokaal zijn in april 461 douchebaden genomen. Voetbal. Op eigen terrein speelde Kapelle I zaterdag haar laatste competitiewed strijd tegen Goes V. Hoewel Goes in de tweede helft met 10 de leiding wist te nemen, moest het de winst toch aan de thuisclub laten. Kapelle won overi gens geheel verdiend met 21. De A- junioren trokken op eigen terrein ten strijde tegen Luctor A I. Met 41 moest men de eer aan Luctor laten. In de competitie is Kapelle I nu samen met Yerseke III aan de leiding geko men en zal een beslissingswedstrijd uit moeten maken wie er zich kampioen mag noemen. Korfbal. Hoewel Elto I vorige week op over tuigende wijze in Togo haar meerdere moest erkennen, wisten zij zich zater dag toch van de geleden nederlaag te herstellen. Op eigen terrein werd de strijd aangebonden met Vios uit Krab- bendijke. Aan spanning ontbrak het in deze wedstrijd niet, waarbij Elto met een 32 overwinning ging strijken. Koninklijke onderscheiding. Een koninklijke onderscheiding viel j dhr. J. G. van Willigen zaterdag ten deel voor het feit, dat hij 40 jaar ver bonden was aan het koninklijk kweek- bedrijf en zaadhandel D. J. v. d. Have N.V. Voor de jubilaris was deze dag een dubbele feestdag, want hij mocht ook zijn 25-jarige echtvereniging vieren. Des avonds speldde de wnd. burgemees ter, dhr. J. Balkenende, hem de zilve ren medalje verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst, terwijl ook het plaatselijk muziekkorps „Ons Genoegen" zich niet onbetuigd liet en hem een serenade kwam brengen. Bij de receptie die des middags werd ge houden werd hij toegesproken namens de directie en het personeel. Dit gé- beurde door Ir. D. J. v. d. Have, die hem schetste als een ijverig en plichts getrouw werker. Uit erkentelijkheid bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. Bisamrat gevonden. Op de rijksweg te Biezelinge vond men dezer dagen een doodgereden rat, wat bij ngder inzien een bisamrat bleek te zijn. De Plantenziektenkundi- ge Dienst te Goes werd van deze vonast op de hoogte gebracht. Daar het mo menteel de paartijd van de bisamratten is, acht men het niet onmogelijk dat er zich in de buurt nog een tweede exem plaar bevindt. Bisamratten zijn zeer schadelijk en voor elk dier dat gevan gen wordt, kan men een premif ver krijgen. Raadsvergadering. In de dinsdagavond gehouden open bare raadsvergadering heeft de raad unaniem haar afkeuring kenbaar ge maakt tegen een bezwarenbrief die er van G.S. van de zijde van de commissie tot herziening van de uitbreidingsplan nen ontvangen is op de plannen om in de Ooststraat in de z.g. „Krim" na sloping van de oude woningen, hier 10 woningwetwoningen te laten bouwen. De commissie kan wel akkoord gaan met de bouw van enkele woningen, maar daar het een invalsweg betreft, acht zij het niet mooi dat er op dit punt wo ningwetwoningen zullen verrijzen, ter wijl het tevens buiten het uitbreidings plan der gemeente valt. Wel mogen de woningwetwoningen gebouwd worden aan de zo pas klaargekomen verlengde v. d. Biltlaan. Over deze zienswijze waren de raadsleden uitermate verbol- to Schoneveld. Oorspronkelijke ro man door Joke de Valk. 23) „Er zijn uitzonderingen, die de regel bevestigen, juffrouw Schoneveld". Opnieuw schudde Hanneke haar hoofd. „Meneer het spijt me ontzettend, dat dit alles is voorgevallen. Ikik vind het ontzettend jammer en vervelend, dat ik om vakantie gevraagd heb. Dit is een ellendige week geworden en ais ik rustig op kantoor was gebleven, zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn..." „Juffrouw Schoneveld, vroeg of laat zouden mijn ogen toch zijn opengegaan. Kan ik het helpen, dat ik van U ben gaan houden?" „Maar ik heb helemaal nog geen zin om te trouwen!" „O, dat hoeft ook niet op stel en sprong te gebeuren. Om te beginnen moet er op kantoor een opvolgster voor U komen en die zult U natuurlijk moe ten inwerken. Er is niets op tegen, dat we ons huwelijk uitstellen tot bijvoor beeld volgend voorjaar, hoewel „Meneer, laten we er alsjeblieft over ophouden. Ik denk er niet aan om te trouwen. Werkelijk niet. Ik ben zeer vereerd met uw aanzoek, dat spreekt vanzelf. Maarneeik kan het werkelijk niet". „Juffrouw Schoneveld, ik vraag niet vandaag een beslissing. U weet nu, hoe mijn gevoelens zijn. Ik heb besloten om vandaag nog terug te keren naar de stad. Denkt U eens kalm over mijn aanzoek na. Ik weet drommels goed, dat ik een concurrent hebnee, U hoeft me niets te vertellen daarom trent. Die meneer Grobbe doet ook zijn best om U te winnen. Als ik vandaag vertrek, weet ik, dat hij vrij spel zal hebben. Maar ik heb wel zoveel ver trouwen in uw gezond verstand, dat ik dit er op waag. Misschien heb ik me in de afgelopen dagen als een dwaas aangesteld, soit. U moet me dat maar vergeven en schrijven op rekening van mijn gevoelens jegens U. Ik wil U al leen nog dit zeggen: Ik bezit een groot huis in de stad, en dat huis is ook voor U, als U mijn aanzoek aanneemt. U kunt personeel nemen: een dienstbode, werkster en wat eventueel meer nodig is. Ik ben behoorlijk gefortuneerd en mijn beroep brengt voldoende op om U1 een zorgeloos bestaan te verschaffen. Wanneer U wilt, koop ik een auto, die dan ter uwer beschikking zal staan. Ik zal U kunnen geven, wat U ver langt. Denk er eens goed over na en als U de 15e augustus weer op kantoor komt, zal ik gaarne uw antwoord ver nemen. Zou dat gaan?" Hanneke zuchtte. „Het zal weinig zin hebben, meneer, maar goedIk zal er rustigover nadenken". „Dank U, juffrouw Schoneveld. Dat is meer, dan ik durfde hopen. En wilt U nu uitstappen om uw wandeling te vervolgen?" Ze schudde haar hoofd. „Ikik heb geen zin meer. Breng me maar naar het dorp terug en laat me dan alleen alstublieft HOOFDSTUK XIII Dubois bracht haar terug naar het pension en na een handdruk namen beiden afscheid. Ten prooi aan de meest tegenstrijdige gevoelens liep Hanneke naar boven en viel op haar bed neer. Eén week had ze vakantie en in die week had ze twee huwelijksaanzoeken gehad. De eerste van een weduwnaar, die een behoorlijke zaak had. En de tweede van haar eigen baas, een goed gesitueerde advokaat. Ze hoefde tegen één van beiden maar „ja" te zeggen en ze zou, naar menselijke maatstaven ge rekend, een zorgeloos bestaan hebben. Bij één van beiden zou ze meesteres in huis zijn en kunnen beschikken over personeel, fie een had een auto, de an der wilde er een voor haar kopen. Ze zou overgeplaatst worden in een an dere wereld. Nu behoorde ze nog tot het gilde der kantoormeisjes, secreta ressen en typistes. Tot de grote cate gorie van hen, die 's morgens zich naar hun werk haastten en 's avonds zo spoe dig mogelijk thuis wilden zijn. Thuis Had ze wel een tehuis Na tuurlijk, de familie Vriezen in de Lijn baanstraat was vriendelijk en hartelijk. Ze had het er best getroffen, maar ze had alleen maar een zit-slaapkamer. Ze moest zelf voor haar natje en droogje zorgen en dat was helemaal niet erg. Daar was ze al lang aan gewend. Maar als ze dacht aan de saaie, troosteloze zondagen, die zo lang duurden, omdat ze nooit goed wist, waarheen te gaan, dan lokte het huwelijk toch wel. Na tuurlijk bewoonde Grobbe een behoor lijk huis en Dubois had gezegd, dat hij een grote woning had. Ze was er wel eens langs gefietst, toen ze pas bij hem in betrekking was, enigszins nieuws gierig om te weten, waar haar baas domicileerdek Het statige herenhuis aan de Koningslaan kende ze wel. Mei de zware, eikenhouten deur en de hoge, enigszins ouderwetse ramen. Nu was ze doodgewoon Hanneke Schoneveld, één uit het legertje van zelfstandige jonge vrouwen, die mei werken het brood verdienen. Maar als ze ging trouwen, zou ze mevrouw wor den. Mevrouw Dubois of mevrouw Grobbe, en de leveranciers, die aan de deur zouden komen, zouden haar be leefd aanspreken: jawel mevrouw1; zo als U wilt, mevrouw Onzin, als mevrouw Dubois kwam ze in het geheel niet aan de deur. Ze zou de beschikking hebben over een dienstbode, die ze haar bevelen zou kunnen geven. En als mevrouw Grobbe zou ze waarschijnlijk ook wel over dienstpersoneel kunnen beschikken. Maar een huwelijk is geen betrekking die je per maand kunt opzeggen, doch een contract voor het leven. Als een be paalde baan niet naar je zin is, kun je tegen je baas zeggen: Meneer, over vier weken ben ik vertrokken. En je zoekt een nieuwe baan. Werk genoeg in deze tijd. De kranten staan vol advertenties, waarin personeel wordt gevraagd. Ze kon wqI voor zichzelf zorgen, als het niet op de ene manier was, dan op de I andere. Haar handen stonden niet ver- 'keerd, beslist niet. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1958 | | pagina 2