De wasmachine NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq PUROL 23STE JAARGANG No. 50 17 MEI 1958 - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN 2.o de ouden zongen verdwijnen met Jeugd. Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE TE LEF. 01180—2453 ROUAANSE KAAI 21 Abonnementjpiljs bjj vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Onze wandel is in de hemelen, waaruit wij ook de Zaligmaker verwachten, namelijk de Here Jezus Christus. Filip. 3 20. Volgens andere Bijbeloverzettingen betekent de uitdrukking „wandel in de hemelen", „ons burgerrecht". Het is dus wel een heerlijk woord, dat wij hier overdenken. Ons burgerrecht, ook ter wijl wij hier op aarde wandelen, op een plaats in de hemelen, is ons ver zekerd. Wij herinneren ons hoe Paulus van Tarsen, de Hebreër, nochtans het burgerrecht bezat van de wereldstad Rome. Dit recht gaf hem een vrijpas, die hem vrijwaarde voor menige ver nedering. Een voorrang, die hem de eerbiedenis ook van zijn vijanden ver zekerde. Zou het burgerrecht van der hemelen heerlijkheid van minder be tekenis zijn voor ons? Moet de weten schap, dat onze plaats daar bereid, en onze erfenis daar verzekerd, en ons burgerrecht daar ten duursten prijze van het kostbaarste bloed gekocht is, ons niet een kracht ten leven zijn? Een hulp om te volharden in de goede keu ze en de rechte weg, zó, dat wij daar door eerbied afdwingen aan de vijan den des Kruises? Reeds de aartsvaders hebben het beleden,, dat zij vreemde lingen waren en gasten op aarde. Zij zijn zalig geweest in hope. Wjj hebben het oog op het Nieuwe Jeruzalem, welks heerlijkheid wij niet kunnen in denken. Wat betekent 's levens leed en de moeite der reis, waar wij ons op weg weten naar 't Vaderland, waar wij welkome burgers zijn! Dat ik ginds een burger worde, Laat mij hier een vreemd'ling zijn. (Uit een Dagboek.) zo piepen de jongen. Jeugd imiteert graag goed en kwaad en de op voeding houdt daar terdege rekening mede. Jeugd doet graag en waarom zouden wij haar daarin niet zo ruim mogelijk tegemoet komen Al doende leert men en jong gewend is oud ge kend. Er valt en er is voor onze jeugd veel te doen, zelfs zoveel dat ouders en op- voedejs een selectie moeten toepassen om tégen schadende overdaad te wa ken. Daarom is het ook dat het Ne- derlandsche Roode Kruis als het bij zijn werk ook de jeugd wil betrekken dit niet individueel doet, maar zich wendt tot ouders, leerkrachten en jeugdlei ders. Deze beslissen welke taken door de kinderen kunnen worden volbracht en zien erop toe dat ze goed volbracht worden: onafgemaakt of slecht uitge voerd werk schaadt, maar hoeveel vreugde schenkt niet een gezamenlijke inspanning die tot een goed einde werd gebracht Het Rode Kruis heeft vele van die taken, lichte en zwaardere, maar alle steunend op Hulpvaardigheid, Vriend schap en Gezondheidsbescherming. Hulpvaardigheid kan betoond wor den aan zieken, minderbedeelden, blin de en gebrekkige en geestelijk gehandi capte kinderen en aan bejaarden. Op handenarbeidcursussen kan menig aar dig stukje speelgoed of handig ge bruiksvoorwerp (bijvoorbeeld bedlesse- naar of kussensteun) worden vervaar digd. Aan zieken en bejaarden kunnen zelf-getekende prentbriefkaarten wor den gezonden. Kinderen in rampgebie den in het buitenland zullen stellig dankbaar verrast zijn met een pakje van een vriendje of vriendinnetje uit een ander land. Hoe aardig is het niet te musiceren of een stukje op te voeren in kinder ziekenhuizen of verzorgingstehuizen. Denk ook eens aan de Rode Kruis- boot die telkens met groepen chroni sche patiënten aan boord een kruis tocht door ons land onderneemt. Gelden zijn er altijd nodig voor ve lerlei doeleinden. Zelf dat geld bij el kaar verdienen met karweitjes, post zegels verzamelen, oude metalen capsules, zilverpapier er zijn tal van aardige mogelijkheden. Internationale Vriendschapsgedach te, in deze tijd van meer dan normaal belang. Uitwisseling van schoolalbums, schooltekeningen en schoolmuziek. Ge luidsbandjes zijn prachtige dingen, die met een nieuwe tekst of nieuwe mu ziek kunnen worden teruggezonden. Gezondheidsbescherming beperkt zich voorlopig in ons land nog tot cursussen voor Jeugd-E.H.B.O. Een nieuw pro gramma is in voorbereiding. Het Rode Kruis kan niet buiten uw medewerking, straks zijn uw kinderen groot en ook hun hulp is dan onont beerlijk. Laat ze nu al de waarde van het Rode Kruis leren kennen en ervaren welk een grote voldoening er in ge legen is, belangeloos te werken voor de naaste. HELPT UW RODE KRUIS HELPEN! De vereniging voor Ziekenhuisver- pleging in Zuid- en Noord-Beveland verhoogt haar uitkeringen. Uitkeringen voor onbeperkt aantal dagen In een zaterdag j.l. te Goes onder voorzitterschap van de heer Mr. Dr. A. J. J. Mes gehouden buitengewone al gemene vergadering van de vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland werd met algemene stemmen besloten tot verhoging van de uitkeringen over te gaan, zonder daarvoor de contributie te verhogen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de oprichting van de vereniging op 10 mei 1928, zodat zij precies 30 jaar bestaat. In verband hiermee is aan alle patiënten in de beide Goese ziekenhuizen en aan het personeel in deze ziekenhuizen een kleine traktatie uitgereikt. Vervolgens feliciteerde de voorzitter de secretaris-penningmeester, de heer A. de Lange, met de hem toegekende Koninklijke onderscheiding. Daarna kwam het voorstel van het bestuur tot verhoging van de uitkerin gen in behandeling. Besloten werd: Aanvullende verzekering: Aan de pa- tienten, die na 31 december 1957 bij een Ziekenfonds uitgetrokken zijn en ver der voor rekening van de Aanv. ver zekering op medische indicatie in een erkend ziekenhuis worden verpleegd een onbeperkt aantal dagen te ver goeden, zolang dit medisch noodzake lijk is. (Voor psychiatrie 30 dagen.) Verder kan aan deze aanvullend ver zekerden een vergoeding van 25 voor medisch noodzakelijke Sanatorium-ver- pleging worden toegekend. Een geheel nieuwe uitkering aan de aanvullend verzekerden is die voor kosten van waarneming in gezin of be drijf, voor ziekenbezoek, enz. tot een bedrag van 3,per dag (voor pa- tienten van 16 tot en met 20 jaar) of van 5,per dag (voor patiënten van 21 jaar en ouder). De voorzitter wees op het grote be lang van deze uitkering, als b.v. een kostwinner of de huisvrouw moet wor den opgenomen. Deze uitkering gaat in op dezelfde dag, waarop de patient voor rekening van de aanvullende verzeke ring komt, dus op de 71ste dag. Verder zal aan de aanvullend ver zekerden worden uitgekeerd een ver goeding van dat gedeelte van het zie- kenvervoer, dat door het Ziekenfonds niet wordt vergoed, terwijl voor kin deren van aanvullend verzekerden, die op medische indicatie in een gezond heidskolonie moeten worden opgenomen een bedrag van 1,— per dag wordt vergoed. A- en B-verzekering. Voor de patiën ten, die lid zijn van de A- en B-ver zekering, werd besloten de uitkering, waarvoor zij verzekerd zijn, eveneens gedurende een onbeperkt aantal dagen te verlenen, behalve voor psychiatrie (30 dagen), neurologie (100 dagen) en reuma (150 dagen). Alles eveneens op medische indicatie en bij opname in een erkend ziekenhuis. Al deze verhogingen zijn mogelijk zonder contributie-verhoging. Nadat een voorstel tot wijziging van de Statuten was aangenomen, deelde de voorzitter namens het bestuur me de, dat personen, die uit een particu liere verzekering, uit het I.Z.A. of uit een ziekenfonds overkomen, zonder wachttijd kunnen worden ingeschreven, indien de gezondheidsvragen gunstig kunnen worden beantwoord. Militairen, die hun dienstplicht vol brengen, blijven tijdens hun militaire diensttijd administratief ltd (zonder premiebetaling) Nadat de voorzitter zijn blijdschap over deze verbeteringen in de uitkerin gen had uitgesproken, werd de verga dering gesloten. een huishoudelijke hulp bij uitstek In deze tijd van kleine behuizing, weinig huishoudelijke hulp en vele vrouwen die hun werkzaamheden bui tenshuis verrichten, is een wasmachine een niet te onderschatten hulp, die er toe zal bijdragen de efficiëncy in de huishouding te verhogen. Het is ver heugend dat ook onze Nederlandse in dustrie in de ontwikkeling van deze huishoudelijke apparaten haar rol mee speelt en dat er prima Nederlandse wasmachines en centrifuges aan de markt zijn. Welke machines zijn er? We onderscheiden hoofdzakelijk twee types wasmachines en wel de zogenaam de snelwasmachine met pulsator en de wasmachine met heen-en-weergaande wasbeweger of wasvin, de agitator. De pulsator zit in de bodem of zijwand van de machine en over het algemeen gesproken kan dit type wasmachine wat meer slijtage veroorzaken dan dat met een agitator. Hiertegen zijn door verschillende fabrieken echter al weer voorzieningen getroffen. Het voordeel is de snelheid waarmede het goed wordt gewassen. Voor de huisvrouwen die wat huive rig zijn voor deze snelheid en die meer houden van de heen-en-weergaande was- J Ronde agitatorw as machine met wringer beweging zijn er moderne agitator machines in de handel in niet te grote afmetingen, zowel in ronde als in vier kante vorm, waarvan de vierkante ma chines dubbelwandig zijn. Ze hebben een behoorlijke kuipinhoud, waarin een was van 2 2% kg in één keer kan worden gewassen. Voor grotere gezin nen is een machine met een kuipinhoud van 4550 liter geschikter, waarin 3 V24 kg droog wasgoed in één keer kan worden behandeld. De prijs wordt vastgesteld exclusief elektrische- of gasverwarming, wringer en wringer- steunen. Deze voorzieningen komen er desgewenst dus apart bij. Gaat U tevoren goed na met welk type wasmachine U het beste kunt wer ken en hoe groot de kuipinhoud moet zijn. Laat U daarbij door deskundigen voorlichten. Weinig droogruimte dan een centrifuge. Indien men over weinig droogruimte beschikt is de aanschaf van een centri fuge aan te bevelen, ook al zou men niet over een wasmachine beschikken. Zoekt men het in een combinatie van wasmachine en centrifuge, dan moet men wanneer beide op één motor lopen wel nagaan of de capaciteit van de centrifuge niet heeft te lijden door het aan de wasmachine gekoppeld zijn. Er zijn uitstekende combinaties en ook hier geldt dus weer deskundig advies vragen. In gezinnen met jonge kinderen is het aan te bevelen een centrifuge met veiligheidsdeksel te gebruiken. Deze centrifuges kunnen alleen draaien als het deksel dicht is. Een centrifuge moet gelijkmatig wor den gepakt. Het wasgoed moet langs de wand van de centrifuge worden ge legd en goed worden aangedrukt. Tere stukken, zoals vitrage, kan men het beste in een steviger stuk rollen, zoals een kussensloop of een badhanddoek. Met een wasmachine en een centri fuge behoort de lange wasdag waar tegen vele vrouwen toch wel erg opzien, geheel tot het verleden. Dat „een kind de was kan doen", zouden wjj niet wil len beamen. Het zijn machines waar mede men goed moet leren omgaan, al zijn ze ook nog zo eenvoudig te be dienen, om met een minimum aan moei te een maximum resultaat te bereiken^ ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief J. G. Ik meen te weten, dat men bij een hoog bedrag, dat betaald moet worden op een doktersrekening, een zeker bedrag mag aftrekken bij de be lasting. Gaarne zou ik willen weten hoe hoog dat bedrag moet zijn, dat voor aftrek in aanmerking komt. Antwoord: Met buitengewone lasten (zo worden ze in het besluit In komstenbelasting genoemd), welke een belastingplichtige heeft terzake van ziekte wordt rekening gehouden bij het bepalen van het belastingbedrag, dat hij over zijn inkomen moet betalen. Hij kan deze lasten dus bij de aangifte niet van het inkomen aftrekken, doch moet ze apart opgeven op de daarvoor bestemde plaats. Met deze lasten wordt alleen rekening gehouden, indien ze een bepaalde grens te boven gaan. Deze grens ligt op 6 van het inkomen, wanneer geen recht op kinderaftrek bestaat. Bestaat dit recht wel, dan ligt de grens op 6 minus voor ieder kind. Opgemerkt zij nog, dat wanneer deze grens eenmaal is bereikt, met de totale buitengewone lasten re kening wordt gehouden. D. B. 1. Kunt U mij zeggen hoe lang men voor röntgenassistente moet leren en waar men er voor opgeleid kan worden? Welk diploma moet men hebben om er voor opgeleid te kunnen worden? 2. Waar is in Zeeland een bu reau voor beroepskeuze? En welke uren is het geopend? Antwoord: 1. U kunt hiervoor o.m. terecht bij het Diaconessen- en St. Franciscus Ziekenhuis te Rotter dam. Normaal duurt de opleiding 2 jaar. Vooropleiding: middelbare school opleiding. 2. In de provincie Zeeland kan men terecht bij de Gew. Arbeids bureaus (Afd. Beroepskeuze). J. L. Moet bij de verkiezing voor de Gemeenteraad een lijst persé de volle kiesdeler halen om in aanmerking te kunnen komen voor een zetel? Wan neer een lijst de kiesdeler niet haalt, komt deze dan ook niet in aanmerking om mede te dingen bij de verdeling van de restzetels? Moet hiervoor mis schien een zeker percentage van de kiesdeler gehaald worden (b.v. 75 Hoe geschiedt de toewijzing van de restzetels Antwoord: U moet wel onder scheid maken tussen de diverse fasen bij de verdeling. Ie. De eerste toewij zing van plaatsen: even zovele malen als de kiesdeler is inbegrepen in het stemcijfer, wordt aan een lijst een plaats toegekend. Hieruit volgt, dat uw eerste opmerking juist is. Nu de vol gende fase. 2e. Toewijzing van rest zetels: hier moet onderscheid worden gemaakt tussen gemeenten: A) met meer dan 20.000 zielen, d.w.z. met 19 of meer leden in de raad en B) met minder dan 20.000 zielen, d.w.z. met minder dan 19 gemeenteraadsleden. Ad A). Hier geldt het stelsel der grootste gemiddelden. Het stemcijfer van elke ljjst moet worden gedeeld door het aantal in eerste instantie toe gewezen plaatsen plus 1. De eerste der restzetels wordt dan toegekend aan de lijst, welke bij die deling het grootste quotiënt (is het grootste gemiddelde aantal stemmen per plaats) aanwijst. En zo vervolgens. Zouden na deze „ronde" nog restzetels over zijn, dan volgt toewijzing als voren met een de ling door het aantal in eerste instan tie toegewezen plaatsen plus 2. Ad B). Hier geldt het stelsel der grootste overschotten. Toekenning van restzetels geschiedt achtereenvolgens aan de lijsten, waarvan de stemcijfers bij deling door de kiesdeler de grootste overschotten hadden gelaten, met dien verstande, dat een lijst met een stem cijfer, dat lager was dan 75 van de kiesdeler, voor die verdeling niet in aanmerking komt. Hier hebt U dus het geval dat U bedoelt. Zouden na deze „ronde" nog restzetels over zijn, dan geschiedt verdere verdeling aan de hand van het grootste gemiddelde aan tal stemmen per zetel. Hier wordt geen lijst van de mogelijkheid tot verkrijging van een extra zetel uitgesloten. Abonnee. Ik werk in een fabriek. Slapte in het werk is er oorzaak van, dat ik halve dagen werk. Als ik nu eens ziek word, ontvang ik dan uitkering over hele of halve dagen? Antwoord: U ontvangt bij ziek te uitkering over hele dagen, mits U over die halve dagen waarop U niet werkt uitkering ontvangt van de wacht geld- en werkloosheidswet, waarover U echter niets schrijft. is niet alleen een periode van het leven, maar ook een gevoel van opgewektheid en onvernietigbare veerkracht De opwekkende en ver kwikkende eigenschappen van het natuurprodukt, waaruit King-pepermunt is bereid, be vorderen dit jeugdig gevoel van algemeen w.elzijn. Oesterverzending. De oesterverzending over de maand april bedroeg als volgt: 1958 1957 Holland 62.248 79.792 België 452.120 494.031 Engeland 101.000 79.100 Duitsland 48.170 40.900 Frankrijk 17.000 52.600 Diversen 3.050 2.104 Totaal 683.588 752.823 Dit jaar dus 64.939 stuks minder dan in april 1957. In totaal zijn er 2.010.315 stuks minder verzonden dit seizoen. Meer dan ooit! Het aantal ingeschreven patiënten bij de medische consultatiebureaus voor alcoholisme stijgt ieder jaar. Een tel ling van het aantal patiënten wees uit, dat aangenomen mag worden, dat er in ons land ten minste 40.000 men sen met alcoholmoeilijkheden leven. „Meer dan ooit" wordt hulp gevraagd en waar mogelijk gegeven. Hiervoor is geld, veel geld nodig. Maar niet alleen hulp is noodzakelijk, er moet ook wor den geprobeerd om te voorkomen! „Meer dan ooit" is er behoefte aan we tenschappelijk onderzoek en aan voor lichting over het, alcohol-vraagstuk. Maar studie en voorlichting vragen eveneens geld. Daarom wordt dit jaar weer een z.g. Blauwe Week Collecte gehouden. Van 19 tot en met 24 mei rammelen in ons land de bussen en wordt U uitgenodigd uw bijdrage te geven. Honderden collectanten zullen trachten „meer dan ooit" bijeen te brengen. Uw hulp, uw bijdrage kunnen wij niet missen. Loop de rammelende collectebus niet voorbij: weiger niet op de U voorgelegde lijst te tekenen. De opbrengst van de collecte komt de me dische consultatiebureaus van alle rich tingen ten goede en dient tevens voor de uitbreiding van het voorlichtings apparaat van alle drankbestrijders organisaties. En... ziet U geen collec tant, stort dan uw bijdrage op de post girorekening van de penningmeester van de Blauwe Week Commissie te Middelburg, nummer 96429. Uw gift is tegengif! Geef dus „meer dan ooit"! WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1824 mei 1958 Zondag 18 mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.26 3.50 9.04 9.24 Maandag 4.02 4.26 9.38 9.58 Dinsdag 4.37 5.04 10.11 10.35 Woensdag 5.14 5.39 10.48 11.11 Donderdag 5.50 6.12 11.23 11.48 Vrijdag 6.24 6.47 12.02 Zaterdag 7.04 7.28 0.28 12.44 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1