NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- ND oveRöenkinq Wal voor weer hebt II straks ia dw vakantie (Si® PU ROL Aanpakken 23STE JAARGANG No. 49 10 MEI 1958 STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN verdwijnen met Plaatselijk Nieuws YERSEKE Iedereen REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAAN8E KAAI 21 - TKLXF. «1180—2462 Abonnsmsctsprijs bfi vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ziet dan hoe gij voorzichtiglijk wandelt, niet als onwijzen, maar als wijzen, de tijd uit kopende. Ef. 5 15, 16. Kort is het leven en snel vliegt de tijd. Er is geen waarheid, die minder tegengesproken en ook onweerlegbaar der bevestigd wordt door de ervaring van elke dag. En toch bouwen wij ons hier tabernakelen en scheppen ons luchtkastelen. Wij springen roekeloos om met onze dagen en uren, alsof ze ons niet waren toegeteld door Hem, die het uurwerk van ons leven in de hand houdt. Die ons rekenschap zal vragen van al wat Hij ons hier toevertrouwde, ook van de snel voorbijvliegende tijd. Begeren wij van Hem, die eeuwig blijft, en daarom juist wil, dat wij re kenen zullen met het stukje eeuwigheid, dat Hjj ons toevertrouwt, voorzichtig lijk onze weg te gaan, niet traag in het benaarstigen, ook niet als hemelbestor mers. Wij noemden de tijd opzettelijk een stukje eeuwigheid. Waarom? Om er elkaar aan te herinneren, hoe elke daad, elk verzuim betekenis kan heb ben voor de eeuwigheid en doorwerkt ver buiten de grenzen van onze waar neming. Hier hangen van geringe schre den vaak deugd of ondeugd af; van ogenblikken eeuwigheden, aan gindse zij van 't graf. Lere de Here ons heden en alle dagen ernst maken met tijden en gelegenheden, die Zijn genade ons verleent en verlengt. Ik zie mijn tijd daar henen snellen. O Heer van tijd en eeuwigheid, Leer mij mijn ogenblikken tellen, En houd mij tot Uw komst bereid. (Uit een Dagboek.) Is er wel één onderwerp denkbaar, waarover meer wordt gesproken dan het weer? Bij de kapper, in de tram en in de trein, altijd is het weer een dankbaar objekt voor mensen die niet direkt iets anders weten te zeggen. Maar niet alleen als bron voor conver satie is het weer belangrijk. Het is het ook zondags als U een dagje uit wilt, en helemaal belangrijk wordt het als U met vakantie gaat. Augustus is dè regenmaand, zegt de een, blijf dan maar thuis. Welnee, zegt een ander, regenen doet het altijd en overal. Vorig jaar ben ik 14 dagen in juli weggeweest. Wij hadden toen 2 regenbuien, één van 9 dagen en één van 5! Wij hebben geen stap buiten de deur kunnen zetten, het was ons geld in armoede verteren. Ja, de regen kan ons in ons landje behoorlijk parten spelen. Vooral de laat ste jaren was dat treurig. Eigenaars van pensions en strandtentjes, organi satoren van personeelsuitstapjes, voor stellingen in openluchttheaters, land dagen, muziek- en zangconcoursen zou den U daar alles over kunnen vertel len. Zoals tegen elk ander risico, heeft de mens echter ook gezocht om zich tegen regen te kunnen verzekeren en met de zomer in zicht is het misschien interessant om U daarover iets te ver tellen'. 't Begon in het smalste huis van Amsterdam. Evenals zovele andere vormen van verzekering, stond de wieg van de re genverzekering in Engeland. Als eerste land van het contingent volgde Frank rijk en in 1921 was het mogelijk zich ook in Nederland te verzekeren. Merk waardig was het, dat de regenverzeke ring in eerste instantie als een „recla meverzekering" was bedoeld. Heel spoe dig bleek echter, dat de werkelijke be hoefte aan deze verzekeringsvorm zeer groot was. In ons land werd de regen verzekering geïntroduceerd door Lugt Sobbe Co., welke firma gevestigd is in het smalste huis van Amsterdam. Wanneer U in Amsterdam bent, moet U zelf eens gaan kijken op de Heren gracht No. 554. Natuurlijk was de regenverzekering niet direkt tot in de perfectie georga niseerd. Allerlei kinderziekten moesten worden overwonnen. In 1928, toen in Amsterdam de Olympische Spelen wer den gehouden, was de produktie echter al aardig op gang. In dat jaar werd reeds meer dan 100.000,premie ge maakt. Dit was het gevolg van een enorme publiciteit. Vele artikelen wer den aan deze nieuwe verzekering ge wijd. De ouderen onder onze lezers zul len zich dit waarschijnlijk nog wel her inneren. Dat deze publiciteit de popu lariteit van de regenverzekering sterk ten goede kwam, is begrijpelijk. Het schade percentage mocht er echter ook zijn. Vele kleine, maar ook vele grote claims werden uitbetaald. Ook de laatste jaren zijn grote som men uitbetaald. Dat de regenverzeke ring in Nederland gehandhaafd kan ble ven, is dan ook alleen te danken aan de brede basis, waarop zij rust. Het uitermate natte klimaat in Nederland levert over het algemeen een niet te best resultaat op. Dat de regenverzeke ring desondanks hier toch blijft be staan, komt alleen omdat de maatschap pij, waar deze verzekering wordt on dergebracht, niet alleen in Nederland werkt, doch vrijwel over de gehele we reld. Andere landen met een beter kli maat maken het dus mogelijk, dat de maatschappij haar regenpolis in Ne derland kan handhaven. Op koninginnedag komt de stroom al los. Het aantal objekten, dat jaarlijks te gen regen wordt verzekerd, neemt steeds toe. Elke gebeurtenis immers, die in de openlucht plaats vindt en waarvan het succes afhankelijk is van de weers gesteldheid, vormt een dankbaar objekt voor de regenverzekering. In april komt de grote stroom van aanvragen reeds los. Een voorbeeld is Koninginnedag. Op deze dag worden veel festiviteiten georganiseerd en het zijn vooral de Oranjeverenigingen, die er hoe langer hoe meer toe overgaan de door hen ge organiseerde feesten tegen regen te verzekeren. Vanzelfsprekend is het ook mogelijk zich gedurende langere termijn tegen regen te verzekeren. Vooral spe cifieke seizoenbedrijven zoals hotels en pensions, restaurantbedrijven, dieren parken, zweminrichtingen, botenver- huurbedrijven e.d. maken veel van deze mogelijkheid gebruik. Het aantal mogelijkheden op regen- verzekeringsgebied is legio. Naast de reeds vermelde polissen kent men de „VVV-Arnhem-polis" en de „Vrije-dag- Pluvius-polis". Dit zijn de polissen, waarbij gedurende een aantal uren per dag dekking wordt verleend tegen een uniforme premie. Het nieuwste op dit gebied is wel de „vakantie-regen-ver- zekering", welke in juni 1957 werd ont worpen. Deze vakantie regenverzeke ring biedt gedurende 7 dagen (dag en nacht) een dekking tegen regenschade, tegen een premie van slechts 10 waarbij de verzekerde zelf kan vast stellen of hij voor een uitkering in aan merking komt of niet. Ga de vakantie beschermd tegemoet. Voor een „Vakantie-Regenpolis" af gesloten wordt, dient eerst nog een keu ze gemaakt te worden uit een van de tien Hoofdstations van het K.N.M.I. Deze Hoofdstations zijn: 1. Den Helder; 2. Ypenburg; 3. Vlissingen; 4. Leeuwar den; 5. Vliegveld Eelde; 6. Schiphol; 7. De Bilt; 8. Vliegveld Twente; 9. Eind hoven; 10. Vliegveld Zuid-Limburg. Wanneer de nieuwslezer van de A. N.P.-nieuwsdienst dus op een morgen jn de maand juni zegt: „Vliegveld Eel de neerslag 5,6 mmdan kan dit voor U een uitkering van de door U verzekerde dagsom betekenen, wan neer U de „Vakantie-Regenpolis" ten minste hebt afgesloten met vermelding van het regenstation „Vliegveld Eel de"! Het kan voorkomen, dat in de nach telijke uren een fikse bui precies vol doende millimeters regen brengt om uw uitkering veilig te stellen, zodat U dan toch nog de volgende morgen on der een stralende zon uw vakantiegenot kunt beleven. In dht geval hebt U ge luk gehad! Het kan ook voorkomen, dat uw vakantie geheel in stromen regen water ondergaat. De uitkering van de „Vakantie-Regenpolis" verzacht dan aan het eind van uw vakantie toch nog iets van uw teleurstelling. En het is bij dit alles toch een waar lijk sportief genoegen om iedere mor gen door uw radio even te horen, hoe uw regen-uitkering er voor staat! Daar bij is het prettig te weten, dat een ob jectief instituut als het K.N.M.I. te De Bilt uw „regenbelangen" behartigt. Maar U moet natuurlijk niet boos wor den, wanneer U hoort, dat het op het door U gekozen regenstation droog was, terwijl het elders regende. Want die kans zit er natuurlijk ook in. gen der mensheid bekend was: Aan pakken. Met aanpakken kunnen niet alle ziekten, tegenslagen, rampen ver holpen of bestreden worden, maar wel kan leed worden gelenigd en schade worden hersteld. Aanpakken! Zo spoe dig en zo krachtig mogelijk. Maar wie aanpakt, moet weten hoe, waar, waarmede; aanpakken is een zaak van hoofd en hand en hart, geen van die voorwaarden kan worden ver waarloosd. Gelukkig beschikken wij in ons land over duizenden mannen en vrouwen die weten hoe en waar aan te pakken als plotseling de nood aan de man komt en die dan behalve over kennis en erva ring ook over materieel kunnen be schikken. Het Rode Kruis Korps met zijn 14.000 helpers en helpsters staat dag en nacht paraat om vrijwillig en onmiddellijk in actie te komen waar zulks nodig is, ook als dat nodig is buiten de lands grenzen. Mogen wij twee namen noe men uit vele? De Stormramp en Hon garije. Maar ook in kleine dingen kunnen we op het Rode Kruis Korps rekenen. Bij sportevenementen waar de tent met de bekende vlag een gevoel van veiligheid schept langs onze stran den waar hulp aan drenkelingen, ge wonden en zoekgeraakte kinderen ver leend wordt, hulp aan zieken bij lange reizen, zorg voor gerepatrieerden, ver zorgen van culturele- en ontspannings bijeenkomsten voor invaliden, hulp bij massale inentingen en doorlichtingen, ziekenvervoer, welfarewerk voor lang durige zieken, en nu zijn wij nog zeer onvolledig gebleven. Wie doen dat allemaal? Vrijwilligers, die zich in hun vrije tijd oefenen in al les wat verband houdt met hulp aan en transport van zieken en gewonden. Zij zijn georganiseerd in colonnes die be horen tot de afdelingen van het Neder- landsche Roode Kruis en onder leiding staan van een arts die het commando over de colonne voert. Op enkele plaat sen beschikt men dan nog over een mo biele medische eenheid. Waar rampen of leed toeslaan, slaat het Rode Kruis terug, weten zijn hel pers van aanpakken. U zoudt ook graag willen helpen, maar hoe Er zijn vele wegen om het Rode Kruis te helpen, de eenvoudigste is: stuur een geldelijke bijdrage. HELPT UW RODE KRUIS HELPEN ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Er is een tijd geweest dat de alche misten zochten naar één middel tegen alle kwalen, het panacée, medische re search in de middeleeuwen. Ze hebben het nooit gevonden, hoewel een uitne mend surrogaat al van de vroegste da Abonnee te R. Moet men een hor tensia die in de tuin staat ook snoeien en zo ja, wanneer? Antwoord: De hortensia behoort tot die groep van heesters, welke aan de uiteinden van de het vorig jaar ge groeide scheuten bloeien. Daaruit volgt dus, dat de snoei zich moet beperken tot het uitdunnen van het te zwakke hout. Verder de scheuten die nu niet bloeien, wat bij buiten hortensia's veel voorkomt door vorst of inrotting, in- snoeien op een paar goede ogen aan de voet, waaruit zich weer scheuten zul len ontwikkelen, welke als afwijking vaak hetzelfde jaar nog gaan bloeien. Als alles normaal verloopt, dus dat U nu uit de overjarige scheuten bloemen krijgt, moet U deze scheuten pas in- snoeien na de bloei op een paar goede ogen of knoppen aan de voet. Tevens past U dan scheutdunning toe. D. Waar weet men het adres van Rudolf Schock? Antwoord: U kunt het adres be komen bij het „Funkhaus" te Keulen. C. B. te Y. Welke kleur heeft het esculaapteken van een arts, dierenarts, tandarts, verloskundige Antwoord: De huisartsrood; dierenarts: groen; apotheker: zwart; tandarts: bruin; verloskundige: blauw. Als de poppendokter bij U zich een auto aanschaft hangt hij vermoedelijk een „popje" voor de achterruit en een voor de voorruit. Abonnee. Hoe kan ik een heren manchester pak, dat erg vuil is, uit wassen Antwoord Probeert U het eerst eens in gewoon water waaraan een flinke handvol zout is toegevoegd. Daar na uitspoelen en nat ophangen en la ten drogen. Is het dan nog niet schoon, dan kunt U het wassen in een goede huishoudzeep, ook daarna weer naspoe len in schoon water en nat ophangen. Laten drogen in de buitenlucht in de wind, niet in de zon. Het oppersen is een heel werkje. Mej. R. v. d. M. Kan ik zeemleren handschoenen verven? Antwoord Dat is vrijwel on mogelijk, ze worden n.l. na het verven keihard in 9 van de 10 gevallen. Ver verijen, die het vroeger wel deden, doen het al niet meer. Wilt U het er op wa gen, dan kunt U het het beste doen in koudwaterverf. Garanderen dat het goed werkt, doen we echter niet. C. J. Heeft sedert enige tijd sto ring in de ontvangst op zijn radiotoe stel. Waarschijnlijk komt dit doordat buren een antenne hebben geplaatst, in de buurt van zijn antenne. Wat is hier aan te doen? Antwoord: In een dergelijk ge val raden wij U aan de storing te mel den aan de P.T.T., die de oorzaak van de storing zal opsporen en zonodig de juiste maatregelen treffen. K. D. Hoe moet ik brood bakken? Antwoord Hier volgen een tweetal recepten voor witbrood. Wit brood I. Benodigd: 1 kg bloem, 7 a 7% dl melk, 20 g gist en 20 g zout. Be handeling: De bloem met het zout in een kom doen, in het midden een kuiltje maken en hierin de gist gieten, die met een beetje lauwe melk verdund is. Van het midden uit met de hand of met een lepel alles vermengen, telkens de melk toevoegende tot een samenhangend deeg is verkregen, dat van de handen los laat. Dit enige keren slaan op een met bloem bestrooide deegplank of tafel. Het deeg daarna toegedekt, op een ma tig warme plaats ongeveer een uur laten rijzen, dan weer doorkneden en slaan, nog eens laten rijzen en over doen in een broodblik of er de een of andere vorm van maken, die op de plaat gebakken wordt. Het deeg nu nog eens laten rijzen en eindelijk in een matig verwarmde oven gaar bakken in ongeveer uur. Als het brood uit de oven gehaald wordt, de bovenkorst on middellijk met een kwast met water bestrijken. Tweede recept: Dezelfde in grediënten. Behandeling: Bloem met het zout in een kom doen, in het mid den een kuiltje maken, hierin de vloei baar gemaakte gist gieten. Van het midden uit met de hand of een lepel alles vermengen, telkens melk toevoe gende, tot een samenhangend deeg ver kregen is, dat van de handen loslaat Dit goed doorwerken, in het broodblik leggen en hierin laten rijzen. Daarna het deeg in een hete oven gaarbakken (zelfde tijd). De bloem mag niet te koud zijn, alles moet ongeveer op ka mertemperatuur zijn. K. D. Gaarne ontvangen wij van U een lijstje met de namen van de te genwoordige ministers. Antwoord: Hier volgt de opga ve: Algemene Zaken en minister-presi dent: Dr. W. Drees (P.v.d.A.); Binnen landse Zaken, P.B.O. en Bezitsvorming: Mr. A. A. M. Struycken, tevens vice- minister-president (K.V.P.); Buiten landse Zaken: Mr. J. M. A. H. Luns (K.V.P.); Economische Zaken: Prof. Dr. J. Zijlstra (A.R.); Financiën: H. J. Hofstra (P.v.d.A.); Justitie: Prof. Dr. I. Samkalden (P.v.d.A.); Maatschap pelijk Werk: Mej. Dr. M. A. M. Klom- pé (K.V.P.); Oorlog en Marine (defen sie): Ir. C. Staf (C.H.U.); Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.); Sociale Zaken en Volksgezondheid: J. G. Suurhof (P.v. d.A.); Verkeer en Waterstaat: Mr. J. Algera (A.R.); Volkshuisvesting en Bouwnijverheid: Ir. H. B. J. Witte (K V.P.); Zaken Overzee: Mr. G. Ph. Hel ders (C.H.U.); Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: Ir. Vondeling (P. v.d.A.). H.H. CORRESPONDENTEN EN ADVERTEERDERS! In verband met de Hemelvaarts dag wordt beleefd verzocht berich ten en advertenties een dag eerder in te zenden. Bij voorbaat dank! Benoeming. Benoemd per 1 september tot onder wijzer te Haarlem dhr. P. M. Jonkheer, thans in militaire dienst. Openbare verkoping. Woensdag werd ten overstaan van notaris Kram verkocht: I. Het huis en tuin, Kerkhoekstraat 11. Hoogste in schrijver en koper dhr. A. Hollestelle voor 5555,II. Het huis en timmer manswerkplaats, Schotte 13. Koper dhr. C. Paauwe te Kapelle-Biezelinge voor 3625,—. Kreeftenvisserij. De visserij van kreeften, die 1 april 1.1. is begonnen, is nog niet best ge weest. Er werden de laatste weken on geveer 200 kg aangevoerd. De prijs was zeer goed, n.l. 13,per kg. De aanvoer uit het buitenland was zeer gering. We zullen hopen, dat het mooie weer beter vangst zal geven. Aanrijding. Bij het oversteken van de rijweg op de Zanddijk, is de landbouwer A. B. gegrepen door de passerende auto van de fa. Alb. Heyn. Dr. Polderman ver leende eerste hulp en vervoerde de ge wonde naar zijn woning in het „Kaas gat". De chauffeur trof geen schuld. Voorturnster geslaagd. Op het te Goes onder auspiciën van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. gehouden examen voor het diploma „voorturnster gymnastiek" slaagde onze dorpsgenote Coby van der Jagt, lid van V.Z.O.S. alhier, voor het diploma voorturnster 3e kl„ waarmee we haar van harte feliciteren. Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pi on" voortgezet. De uitslagen waren: Dr. PoldermanL. Grimm J. ZuidwegA. den Hoed afgebr. De af gebroken partij tussen L. M. C. Man neke en A. C. Willemsen van 22 jan. werd uitgespeeld en door L. M. C. Man neke gewonnen. Wielrennen. In Zomergem (B.) behaalde Piet Rentmeester zijn tiende overwinning. In Steenbergen kwam hij na 80 km koers door een overstekend kind ten val. Dit was voor de talrijk opgekomen wieier- supporters van hier een teleurstelling. Steeds zag men Piet de koers contro leren. Het was voor hem zeer jammer een ereplaats of mogelijk een overwin ning te zien ontgaan. Dinsdag kwam hij in Belgisch Koewacht aan de start. Met ruim honderd deelnemers, w.o. vele Nederlanders, werd deze koers onder zeer ongunstige weersomstandigheden verreden. In de kopgroep van elf ren ners bevond Piet zich als enige Ne derlander. In de eindsprint behaalde hij een eervolle vierde plaats. Dit week einde neemt Piet aan een wedstrijd in Luxemburg deel. Onze oud-dorpsgenoot Jaap Huissoon handhaaft zich uitstekend in de ronde van Spanje. Woensdag stond hij in het algemeen klassement op de 44e plaats. heeft wel eens een ogenblik dat hij zich niet helemaal fit voelt. De opwekkende en verkwikken de eigenschappen van de natuurzuivere King-pepermunt helpen u er overheen WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 11—17 mei 1958 HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.31 9.57 2.46 3.20 Maandag 10.39 11.07 3.51 4.37 Dinsdag 11.50 5.06 5.47 Woensdag 0.19 12.56 6.11 6.44 Donderdag 1.19 1.50 7.05 7.31 Vrijdag 2.10 2.34 7.51 8.11 Zaterdag 2.50 3.14 8.29 8.48 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1