NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- ND oveRöenkmq Uifslgg verdwijnt door PUROL 23STE JAARGANG No, 47 26 APRIL 1958 STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN BANK VOOR ZEELAND N.V. GOES Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRA TE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—245S Abonnementsprijs btj vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De offeranden Gods zijn een gebroken geest; een gebroken en verslagen hart zult Gij, o God, niet verachten. Psalm 51 19. Een gebroken geest en een verslagen hart, dat zijn de enige offeranden, die onze God van ons aanneemt, nadat het grote offer, waarop alle offers der oude bedeling zagen, is gebracht. Geen an dere stemming des harten en der ziel past ook aan mensen die het belijden: „Voor mijn ongerechtigheden liet Gij U aan 't kruishout slaan". En toch de hoogmoed bracht de mens eens tot een diepe val. De hoogmoed is het nu nog, die ons van de Here verwijderd houdt. Inderdaad, daar moet heel wat geschieden en in ons worden afgebro ken, eer onze tot opstand geneigde geest verbroken en ons eigenwillig hart klein is geworden en verslagen in ons. En toch daartoe moet het komen, en het is voor de Here niet te won derlijk om ons in deze nederige stem ming te brengen. Voor Hem is geen ding onmogelijk. Ook niet, een verblind mensenhart tot zelfkennis te brengen. Voor Hem is geen ding onmogelijk. Hoe zalig is dan Zijn verzekering, dat Hij, de almachtige God, een zwak, hulpe loos mensenkind niet verachten zal. Al zijn onze zonden bergen hoog, wij be hoeven niet te vrezen. Hij veracht geen tollenaar. Hij neemt hem in genade aan. 'k Breng U niets dan zonde en smart, Niets dan zwakheid en gebreken, Maar Uw Goddelijk liefdehart Luistert naar mijn angstig smeken, 'k Sla mijn armen om U heen: Gij geeft rust mij, Gij alleen. (Uit een Dagboek) Koningin Wilhelmina op de fiets. Dat was een kostelijk plaatje in de krant, waar heel Nederland van genoot en waar de wereld van stond te kijken. Vijftig jaar geleden toch vroegen vele goede vaderlanders zich nog in gemoe- de af, of de koningin wel dit en zou zij wel dat. En men stond met zijn oren te klapperen, wanneer de koningin „als een gewoon mens" zich in de arreslee of op de fiets zo maar in het publiek vertoonde. Buitenlanders konden hun ogen niet geloven, wanneer zij zagen op een plaatje of „echt" bij een bezoek aan ons land, dat een heuse koningin zich zo maar vrij bewoog te midden van de bevol king, zonder machtige militaire afzet tingen of een zwaarbewapende lijf wacht. En in de totalitair geregeerde landen lacht men U vandaag nog uit, wanneer U vertelt van een koningin, die een rijtoer maakt door de volks buurten van b.v. Amsterdam, van een enthousiast e menigte, die het rijtuig omstuwt, die zelfs de paarden uitspant en zelf de wagen voorttrekt, van meis jes die bloemen aanbieden enz. enz. Een „gewone" koningin. Wij zijn er aan gewend geraakt, dat de koningin zich heel gewoon en vrij beweegt tussen haar volksgenoten. Maar met name de ouderen onder ons merken toch duidelijk het verschil met de vorige generatie. Zij denken aan het statige, dat altijd nog het kenmerk was van de regering en het optreden van koningin Wilhelmina. En men drukt zich naief uit, door te zeggen, dat ko ningin Wilhelmina nog een „echte" ko ningin was, terwijl koningin Juliana dan een „gewone" koningin wordt ge noemd. Maar het spreekwoord doet ook nog altijd opgeld: de tijden veranderen en wij met hen. Wat volledig paste bij het koningschap van de vorige generatie, zou vandaag wat ouderwets aandoen. En overigens: de gratie van dit hoge ambt straalt bij tijden en gelegenheden ook vandaag nog terdege uit van de oranjetroon. Onze koningin: unieke positie. Hebben wij ons wel eens gerealiseerd welk een voorrecht het is, dat de oranjetroon, vele tientallen jaren ge leden gevestigd, nog steeds vast en on bewogen staat te midden van de wan kelende tronen en vallende vorsten der Europese dynastieën? Wist U, dat ropa in het jaar 1914, dus bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog, negentien monarchieën telde, dat dit aantal in 1939, bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog, tot vijftien was geslonken en dat er thans nog slechts tien „vorstenlanden" over zijn, te we ten: Noorwegen, Zweden, Denemarken, België, Nederland, Luxemburg, Enge land, Griekenland, Monaco en Liechten stein? En wat speciaal de positie van de koninginnen betreft: och, Faroek ver stootte zijn Farida, de sjah van Perzië laat Soraya los en in verschillende der genoemde landen, waar de vorstinnen nog gebleven zijn, leven zij toch veelal geheel in de schaduw van haar echt genoten, nemen slechts een plaats in op de achtergrond. Maar het grote Engeland dan? Het statiebezoek van het Engelse koninklijk paar aan Nederland ligt pas achter de rug. Maar stellig geen enkele Neder lander zal zich voor zijn koningin heb ben geschaamd, toen hij de vorstin van „het kleine landje bij de zee" zag in haar verschijning en optreden naast de souvereine van „het goede oude Enge land". Veeleer zijn wij allen trots ge weest op het bezit van zülk een ko ningin! Moge zij nog lang gespaard blijven voor haar rijksgenoten en moge Nederland, tezamen met de rijksdelen overzee, onder de dynastie der Oranjes nog een gelukkige toekomst tegemoet gaan! (Nadruk verboden) Aan het 38e jaarverslag van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes ontlenen wij, dat het jaar 1957 zich kenmerkte door het zich duidelijk aftekenen van een ongunstige wending der conjunc tuur, die overigens internationaal plaats vond. Op de inkomsten van de Bank voor Zeeland echter had het optreden der economische teruggang dit jaar geen merkbare invloed en viel er zelfs in dit opzicht een verbetering te con stateren, aldus de Directie. De bedrijvigheid op de effectenmarkt was, evenals vorig jaar, van weinig omvangrijke aard, waardoor de baten uit deze tak van bedrijf dienovereen komstig minder waren. Daarentegen gaven de baten uit anderen hoofde een vermeerdering te zien, zodat het totaal der inkomsten dan ook alleszins reden tot tevredenheid gaf. Het debiteurencijfer nam toe, als mede de aan de Bank toevertrouwde bedragen in Deposito op korte termijn en de creditgelden in rekening-courant. Inleggelden op Spaarrekening, zo mede in Deposito op lange termijn ga ven een lichte teruggang te zien. Deze ontsparing is een algemeen voorkomend verschijnsel en vindt hoofd zakelijk zijn oorzaak in het feit, dat een gedeelte van deze gelden werd aangewend voor inschrijving op de Na tionale Woningbouwlening en diverse aantrekkelijke obligatieleningen, waar door ongetwijfeld een hoger rendement kon worden verkregen. Voor de landbouw was het jaar 1957 geen gunstig jaar. De vele regen en de te lage temperatuur waren van zeer nadelige invloed op de kwaliteit en hoeveelheid van de oogst, terwijl van enige compensatie door hogere prijzen geen sprake was. De handel in aardappelen en uien was in 1957 niet bijster voordelig. Wel iswaar gaven de eerste maanden van 1958 enige opleving te zien ten opzichte van de handel in aardappelen, doch niettegenstaande deze kleine verbete ring, kan toch, evenals met de uien, moeilijk van een levendige handel wor den gesproken. Ook de fruitteelt zag schade aanrich ten door nachtvorsten tijdens de bloei der bomen, waardoor de fruitoogst in het algemeen aanmerkelijk lager kwam dan normaal. In tegenstelling met an dere streken, was er in ons gewest ech ter nog een zeer behoorlijke produktie, zodat mede door de abnormaal hoge prijzen, de financiële resultaten uitein delijk zeer gunstig genoemd kunnen worden. De oestercultuur had een redelijk seizoen; de groei der oesters was be neden de normale en de handel toonde in het algemeen een kalm beeld. Wat de mosselbranche betreft, zag het er aanvankelijk niet hoopvol uit in verband met de zeer geringe vraag uit Frankrijk in de eerste maanden van het seizoen, zulks tengevolge van de slechte monetaire toestand in dat land. Later is de vraag echter aanmerkelijk toegenomen, waardoor uiteindelijk de mosselkwekerijen nog op een bevredi gend seizoen kunnen terugzien. De han delaren in dit produkt konden elkaar niet vinden, waardoor er een hevige concurrentie optrad, welke helaas tot gevolg had, dat de resultaten in deze sector allerminst bevredigend zullen zijn. De Directie spreekt de hoop uit, dat deze resultaten aanleiding zullen zijn om voor de toekomst een gezondere samenwerking te verkrijgen. De Balans sluit in actief en passief met een totaal bedrag van 4.736.038,41 terwijl aan intrest en provisiën een be drag werd geboekt van 174.438,82. Na betaling van onkosten en salaris sen, een dotatie aan het Fonds Perso neelsvoorziening ad 7294,34 en diverse reserveringen tegen mogelijke risico's en koersverschillen eigen fondsen, wordt >p de gewone aandelen een onveran derd dividend uitgekeerd van 10 De aan de Bank toevertrouwde gel den belopen per 1 januari 1958 een be drag van 4.371.848,85. HET ONDERHOUD VAN BETON SILO' S Nu op onze boerderijen steeds meer silo's verrijzen, verdient het onderhoud hiervan onze volle aandacht. Immers cementen silo's, van hoe sterk verdicht beton ze ook gebouwd mogen zijn, kun nen niet tegen de aanvretende zuren van ingekuild veevoer. De bestanddelen van beton bevatten calcium, magnesium en andere verbin dingen, die door zuren meer of minder worden aangetast, en waardoor zelfs de vaste betonstructuur vernietigd kan worden. Het aanbrengen van een be schermingslaag aan de binnenzijde van de silo is dus noodzakelijk. Het is echter een vergissing te me nen, dat het aanbrengen van een be schermingslaag slechts daar nodig is, waar met conserveringszuren gewerkt wordt. In gevallen waar niet met con serveringszuren wordt gewerkt, vor men zich echter tijdens het gistings proces ook zuren, die voor het beton gevaarlijk zijn. In het bijzonder moeten hier de melkzuren genoemd worden, die van alle organische zuren het meest gevreesd worden. Bij het onderhoud van betonsilo's moet dus terdege rekening gehouden worden met de bescherming van de binnen wand. Deze bescherming kan het best worden uitgevoerd met tencofixsilolak. j Dit preparaat is een oplossing van zui- I vere bitumen in een mengsel van vluch tige stoffen. Uitgestreken op cement- mortel of beton levert dit materiaal een stevig hechtende laag, welke een goe de bescherming levert tegen de inwer king van zuurreagerende stoffen. De betonwand bevat zeer veel poriën. Door deze poriën dringen de zuren in het beton en de kalk wordt ontbonden. Het betonoppervlak wordt brokkelig en tegelijkertijd vormt zich koolzuurgas, dat tussen beton en beschermingslaag blaasjes vormt. Tijdens het vullen der silo worden deze blaasjes vernield, en komt het betonoppervlak weer vrij. Om het binnendringen van zuren door de beschermingslaag te voorkomen, moeten deze microscopisch kleine poriën ge dicht worden. Dit kan men bereiken door de binnenwand van de silo min stens driemaal te bestrijken met bitu- menlak. Tevens moet men aandacht schenken aan het betonoppervlak. Bij het aan brengen van de bitumenlak moet dit absoluut droog zijn. Het beton mag niet glad zijn en ook niet afbrokkelen. Denk daarom aan het onderhoud van uw silo's voor het te laat is! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b\jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief I. N. Hoe luidt het adres van de „felicitatiedienst" die kort geleden is opgericht en o.a. bruidsparen bezoekt? Antwoord Ons is geen andere felicitatiedienst bekend, dan die waar over U inlichtingen kunt krijgen bij de radio-omroepvereniging A.V.R.O. te Hilversum. J. M. Hoe luidt het adres van Ro my Schneider? Antwoord: Het adres luidtHui ze Mariëngründ bij Berchtesgaden. B. v. d. M. Hoeveel aardappelen mag men telen? Antwoord Teeltvergunningen zijn nodig voor de teelt van groenten onder glas en in de volle grond en vroege aardappelen. Vrij geteeld mogen worden asperges, witlofwortelen, zaai- uien, stamerwten en aardbeien. Hieruit ziet U, dat U voor de handel dus een teeltvergunning voor de teelt van vroe ge aardappelen nodig heeft. Zolang U dus alleen maar aardappels teelt voor eigen gebruik mag U die zonder teelt vergunning telen, doch zodra U wilt gaan verkopen of veilen, mag dat niet zonder vergunningen. Het zal dus ge heel van de grootte van uw gezin af hangen, hoeveel aardappelen U mag verbouwen zonder in strijd te komen met de teeltvergunning. Gaat het om een teeltvergunning, dan moet U zich om inlichtingen wenden tot de Provin ciale Voedselcommissaris in uw pro vincie. De kosten hiervan bedragen f 15,—. W. P. te Z. Bij de laatste meter opname is geconstateerd, dat door lek kage 300 m3 water is weggelopen. Het is een huurhuis. Eind 1957 is hetzelfde gebeurd (90 m3). De oorzaak zit in de slechte leiding. Moet de huurder dit verlies betalen of kan hij dit op de ver huurder verhalen? Antwoord Wij achten verhuur der voor deze schade wel aansprakelijk. Indien hij niet bereid is te betalen, of m.a.w. als hij niet inziet, dat deze schade een gevolg is van zijn nalatig heid in het onderhoud van de waterlei ding, welke onderhoudsplicht op hem rust, zult U tegen hem een proces moeten beginnen. De hulp van een (kan tongerechts (deurwaarder hebt U m.i. daarvoor wel nodig. Wij begrijpen niet, dat U niet eerder in het geweer is ge komen. Wat hebt U gedaan, nadat U ontdekt had, dat de waterleiding niet in orde was? Hebt U er al werk van gemaakt, om de oorzaak opgeheven te krijgen Zoals U wellicht weet, is slechts een eenvoudige procedure nodig om de verhuurder zover te brengen. Aangezien ons nadere gegevens ontbre ken, raden wij U aan ook deze aan gelegenheid met bedoelde deurwaarder te bespreken. W. J. S. Hoe komt het dat febru ari 28 dagen en de andere maanden 30 en 31 dagen hebben? Antwoord Een jaar telt 365.2422 middelbare zonnedagen of 365 d, 5 u, 48 m, 46 s. Volgens de Gregoriaanse tijdrekening werd een jaar verdeeld in 365 dagen met één schrikkeldag om de 4 jaar, waarbij de eeuwjaren, die niet door 400 deelbaar zijn, geen schrikkel jaren zijn. Hierdoor wordt het gemid delde jaar verdeeld in 365,2425 dagen. De maanden zijn naar de omlooptijd van de maan om de aarde genoemd. Beschouwen we de omlooptijd van de maan om de aarde t.o.v. de zon, dan duurt een maand 29% dag (synodische maand). Om nu een geheel aantal maanden in een jaar te verkrijgen, heeft men de overigens vrij willekeu rige verdeling gemaakt van 7 maan- ren van 31 dagen (217 dagen), 4 maan den van 30 dagen (120 dagen) en één maand met 28 dagen, in totaal dus 217 120 28 365 dagen. In de schrikkeljaren krijgt februari er één dag bij, dus 29 dagen en heeft het jaar 366 dagen. Amateur. Mijn kippen pikken el kaar erg kaal. Wat is hiervan de oor zaak en wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: Het komt veelal voor dat kippen zich vervelen. Ze moeten wat te doen hebben en dat kunt U be reiken, althans gedeeltelijk, door graan in het strooisel te geven en/of door groenvoer of rode wortelen in het hok beschikbaar te stellen. Verder kunt U een kool ophangen in de ren van het hok, op zodanige hoogte, dat de kippen er niet al te gemakkelijk bij kunnen, zodat ze er wat voor moeten doen. Zorgt U verder voor ruime zitplaatsen in het nachthok; de kippen mogen niet te dicht bij elkaar zitten, de stokken waarop zij zitten moeten rond zijn en van zodanige dikte, dat ze zich gemak kelijk kunnen vastgrijpen. Verder raden wij aan het zoutgehalte gedurende 2 S, 3 dagen wat te verhogen. De gemiddel de pluimveevoeders bevatten ongeveer 0,3 zout, U zoudt dit eens kunnen verhogen gedurende 2 h 3 dagen tot ongeveer 2 desnoods tot 3 maar niet langer dan 3 dagen. Ook dient U er dan voor te zorgen, dat de dieren over voldoende drinkwater kunnen be schikken, goed zuiver water. Het voer, waarvan het zoutgehalte is verhoogd, is echter niet geschikt voor kuikens. U kunt zelf constateren of het zout gehalte te hoog is, want dan verliezen ze hun eetlust gedeeltelijk en krijgen ook een wat ziekelijk voorkomen. Filmnieuws. Scheldteheater brengt zaterdag 26 april een historische film over de vlucht van een circus van achter het IJzeren Gordijn naar de vrijheid, „Een circus vluchtte". Ziet hoe dwergen, temmers, clowns, trapezewerkers, acrobaten en hogeschoolrijders, glimlachend voor de dood paraderen bij de meest sensatio nele uitbraakpoging, ooit door een cir cus ondernomen. De spanning houdt gelijke tred met de twijfel aan het wel slagen van een onderneming, die door de wereldpers uitvoerig werd beschre ven. „Een circus vluchtte" is een do cument van moed en volharding, dat iedere bewoner van de vrije wereld met trotszal vervullen. Dammen. Onder voorzitterschap van dhr. P. Hoogstrate kwam de damclub „Yerse- ke" in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord stond de voorzitter uit voerig stil bij het afgelopen seizoen. Wat betreft de competitie vond hij het wel jammer, dat we geen kampioen zijn geworden. De 2e plaats in de af deling was echter ook eervol. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de vereni ging bij de sneldamwedstrijden, dit jaar te 's-Gravenpolder gehouden, een beker rijker is geworden. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental iets is achteruitgegaan. Hij sprak de hoop uit, dat nieuwe leden zullen toe treden voor de aanvang van het sei zoen. De financiële positie is door de daling van het ledental niet rooskleu rig. Daarom zal getracht worden een verloting te houden. De aftredende voor zitter werd als zodanig herkozen. Nu het weer tegen de zomer gaat, werd besloten de wekelijkse clubavond stil te leggen tot september. Nadat nog enige huishoudelijke zaken waren behandeld sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst. Bezoek Kamerleden. Vorige week vrijdag brachten een tweetal leden van de Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid, dhrn. Dr. Vermooten en Drs. Westerhout, een be zoek aan Yerseke om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de econo mische toestand van de kleine oester kwekers. Speciaal de moeilijkheden in verband met de afzet van hun produkt had hun bijzondere aandacht, alsmede de uitgifte der percelen.- Met verschil lende van deze kleine zelfstandigen had men een onderhoud om zodoende direct te kunnen vernemen wat hun proble men zijn. Met de beide raadsleden dhrn. C. Pekaar en D. van Boven werd ook nog een bezoek gebracht aan de haven en bracht men ook hier de moeilijkheden naar voren van de schippers. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 27 april3 mei 1958 Zaterdag 3 mei: Volle Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.59 9.29 2.16 2.50 Maandag 10.12 10.49 3.25 4.12 Dinsdag 11.35 4.51 5.38 Woensdag 0.35 12.56 6.06 6.43 Donderdag 1.24 1.54 7.08 7.34 Vrjjdag 2.17 2.48 7.57 8.20 Zaterdag 3.09 3.39 8.44 9.07 Te Yerseke 5 minuten later jTe Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1