GAZELLE RIJWIEL Joz. Slabbekoon POLDERMAN Boekhandel van der Peijl Voor 't neusje van de zalm moet U een aanschaffen. Wasmachines KASTPAPIER DE MODE FA. SERVAAS - YERSEKE 'postzegelverzamelaars BUITENLANDSE POSTZEGELS vanaf 25 cent per mapje Yerseke Kruiningen KORT E GOLFJES 23STE JAARGANG No. 47 26 APRIL 1958 Tweede blad Zaterdag 19 april 1958 Vrijdag 18 april ho pen onze lieve ouders en grootouders Joh. Bom en J. C. Bom-v. d. Endt hun 40-jarige echt- vèreniging te herden ken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven, is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Yerseke, april 1958 Damstraat 45 Woensdag 23 april a.s. hopen onze lieve Opa en Oma M. Kole en A. Kole-Mieras hun 50-jarig huwe lijksfeest te vieren. Dat ze nog lang voor ons gespaard mogen blijven is de wens van hun kleinkinderen Hans en Addie j Kruiningen, 17 april 1958 Zouteweg 31 Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de betoonde deelneming na het overlijden van onze geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder, behuwdzuster en tante Neeltje Kopmels wed. van Joos Sandee Inzonderheid dank aan H.H. Dr. Polderman en Dr. Ampt voor de medi sche hulp gedurende haar ziekte Fam. SANDEE Yerseke, april 1958 Heden overleed in het ziekenhuis St. Joanna te Goes, na een kort stondig lijden, onze innig geliefde echt genoot, vader, broe der, schoonzoon en zwager Johannes Pieter Lambertus Zonruiter in de leeftijd van 44 jaar N. ZONRUITER- VAN STEE LEO en HANS Familie ZONRUITER Familie VAN STEE Yerseke, 13 april '58 Marijkelaan 44 De begrafenis heeft plaats gehad te Yerseke op woensdag 16 april. Na een zeer kortston dige ziekte overleed zondag 13 april plot seling onze lieve mees ter en prettige kollega J. P. L, Zonruiter Leerlingen en personeel der O.L. School Yerseke, 18 april '58 Voor de betoonde deel neming na het overlijden van onze geliefde vader, behuwd-, groot- en over grootvader, broeder, zwager en oom, de heer Abraham van Stee vvedn. van Maria Houtman betuigen wij onze har telijke dank. Inzonder heid onze dank aan H.H. Dr. Polderman en Dr. Ampt voor de genees kundige behandeling tij dens zijn ziekte. Fam. VAN STEE Yerseke, april 1958 Nog onverwachts werd ons door de dood ontrukt onze ge achte voorzitter, de heer J. P. L. Zonruiter in de leeftijd van 44 jaar K.V. „Volharding" Yerseke Vraagt U eens aan de GAZELLE-SPECIALIST in Schuttershof 12 - Yerseke Voor o.a. KöHLER, ERRES MIELE, BICO enz. ook met elektrische verwarming te leveren HANSWEERT, telefoon 477 KRUININGEN, telefoon 348 Afwasbaar Zwitsers BLIJF NIET ACHTER BIJ maar schaf een TERLENKA ROK aan in zo'n prachtige Italiaanse schaduw- ruit. Wij hebben vele kleuren en modellen. Alleen het b-e-t-e-r-e 15 regels 75 cent, volgende regels 15 cent, 11 voor 7,50; by vooruitbetaling Inzenden: uiterlijk to. Woensdagsavonds Korte Golfjes onder No. o 1 adres Bureau van dit Blad 0,25 extra Een goede B.H. draagt het merk „Sanbella". En voor een goed korset op hetzelf de merk gelet. J. de Neef, Tel. 416, Wemeldinge. Beter in kwaliteit Gaat langer mee Moderne dessins Echt iets aparts Van der Peijl - Yerseke ir> o> Uw stencilwerk wordt goed, vlug en niet duur geleverd door het vanouds bekende adresStencilinrichting J. A. Weststrate, Middelburg, tel. 2453, Rouaanse Kaai 2. Zoek belangrijke verzame ling of party postzegels. - Brieven Postbus 15, Die- men (N.-H.) Lees- en studieboeken, ro mans, jeugdlectuur, atlas sen enz. levert U Boekhan del F. van der Peyl, Markt 19, Tel. 381, Kruiningen. Balatum in mooie dessins. Vakkundig gelegd. - Van Nimwegen-Heyboer, Telef. 336, Wemeldinge. Straks gaat U met baby of kleuter naar buiten. Wij bieden U een pracht sorte ring voorjaarsgoed in fiets- jasjes, wagenjasjes, truitjes en vesten, enniet te vergeten de speelbroekjes in No Iron kwaliteit. Zie de etalage Vierstraat. Fa. Servaas. Te koop: Een z.g.a.n. kin derwagen, kinderledikantje (55 x 110) met commode, kinderstoel en een 2-pers. ledikant met spiraal en bed. Te bevragen: Sluisplateau 12, Wemeldinge. Tjydelijke reclame! Lange lederen jassen, prima rund leder p.d.p. voering, nu 99,St. Antoine, Roo sendaal. Zojuist ontvangen: Kinder blouses No Iron, Poplin en Cloqué, gekleurd en wit. Bijna dagelijks ontvangen wij nieuwe zendingen kin derkleding. En U weet het: niet duur, maar steeds het nieuwste en altijd iets aparts! Textielhandel Snoep-van Willigen. Alleen verkoop Azét-, Woka- en Ramo kinderkleding. Mocca meika's 100 gram 55 cent. Fruitblokjes 250 gram 55 cent. - M. J. Ho- vestadt, Yerseke. Te koop: Kinderwagen, En gels model, zo goed als nieuw. - Ten Houtenstraat 23, Yerseke. Geachte lezers. Zaterdag 19 april is het nog inleveren van boeken. Komt allen, anders komen wy ze halen met extra kosten. De C.J. M. V.-bibliotheek te Wemel dinge. Te koopHerenxostuum, maat 48, prima kwaliteit, bestaande uit zwarte jas en vest en streepjesbroek. Adres te bevragen bij C. Willemsen, Wilhelminastr. 54, Wemeldinge. Te koop: Restant 10Ó kg zetaardappelen, Eigenh. kl. E m. 25/28. - Grintweg 19, Yerseke. Frisse keukenvalletjes m. kant en tussenzet, 88 ct. p. m. Moderne badstof keu kendoeken in mooie kleuren v.a. 99 ct. tot 1,77. Flinke degelijke baddoeken, kleur echt, v.a. 1,35 tot 4,10. Nout Sinke, Yerseke. Hedenmiddag 3 uur wieler wedstrijd Ronde van Yer seke. Start en finish Lan- geville. In damestassen, kindertas jes, portemonnaies en an der leerwerk hebben we een grote sortering tegen lage prijzen. P. Huysse, Yerseke. Geboortekaarten, verlo vingskaarten, ondertrouw- kaarten en -circulaires rouwcirculaires. Uitgebreid modellenbóek ter inzage. Drukkery van der Peyi Wij ontvingen reeds nu grote zendingen Ramo kin derkleding. Jurkjes, pak jes, overgooiers, blouses, broekjes, blazers, enz. enz. Grote keuze, pracht kwa liteit en héél aparte model letjes. En vooral niet duur!! Textielhandel Snoep-v. Wil ligen. En toch hebben wij een grotere sortering speelgoed! Voor ieder kind kunt U het beste bij ons siagen. Lage prijzen. Grote service. P. Huysse, Yerseke. Cellofaan aan vellen, rol len en zakken. Diepvries- cellofaan. Plasticzakken v, gewone en diepvriesverpak king. - Papierhandel J. A. Weststrate, Middelburg, tel. 2453, Rouaanse Kaai 21. Geen stopwerk meer, wij hebben nu ook de Terlenka sok, merk Milock. Prak tisch onverslijtbaar. Vast gestelde prys 4,50. - Fa. Servaas. Prüliebakken in diverse uitvoeringen, carton, me taal, plastic en fiber. Boek handel F. van der Peyl Markt 19, Tel. 381, Krui ningen. Bij nieuwe voorjaarskleding hoort een goed passende B.H. Sanbeila B.H.'s in ieder gewenst model heb ben wy in alle prijzen voor radig. Vanaf 1,65. Betaal voor een goede B.H. vooral niet te veel!! Sanbella is beter en veel goedkoper!!! Textielhandel Snoep-v. Wil ligen. Latex, de afwasbare muur verf, dekt in één maal over zachtboard, bij ons verkrijg baar. - Fa. M. de Koeijer Zn., Yerseke. Te koop: Een bankstel, een 3-zitsbank, 2 crapeauds, ta feltje en theemeubel. - Joh. Minnaard, Schotte 8, Yer seke. Bijverdiensten voor ieder een. - Postbus 61, Sittard. U ontvangt p.o. antwoord! Rademakers hopjes in luxe dozen vanaf 45 cent. Ra- demakers kersenbonbons in luxe dozen vanaf 1,55. - M. J. Hovestadt, Yerseke. Tijdelijk aanbod. Bij aan koop van een pak dames- verband v. 73 ct. een plastic verbandhouder gratis. Pri ma badstof verband 3-slags voor 43 ct. - Nout Sinke, Yerseke. Hartedief jes ondergoed voor uw kleintje. Schattige kantjes in rose en bleu aan slipje en camisole. - Fa. Servaas. Nu het nog te koud is voor uw kind onr in een blouse naar school te gaan, is het nu tijd om een badstof swéater aan te schaffen. Vele kleuren voorradig. Fa. Servaas. Laat nu uw haard of ka chel schoonmaken en zo nodig van nieuwe onder delen voorzien. Ook hebben we mica en glas in alle maten. - P. Huysse, Yer seke. Een sieraad in uw huiska- mer is een mooie ets van kerk en toren. Prys 14,50. Boekhandel F. van der Peyl, Markt 19, Tel. 381, Krui ningen. Onze sortering kinderjas jes in rood, bleu, koren, camel en ruitdessin is nu nog compleet, wacht niet tot er maten uit zijn. U hebt nu nog voldoende keu ze. - Fa. Servaas. goede vaderlanders zich nog in gemoe- de af, of de koningin wel dit en zou zij wel dat. En men stond met zijn oren te klapperen, wanneer de koningin „als een gewoon mens" zich in de arreslee of op de fiets zo maar in het publiek vertoonde. Buitenlanders konden hun ogen niet geloven, wanneer zij zagen op een plaatje of „echt" by een bezoek aan ons land, dat een heuse koningin zich zo maar vry bewoog te midden van de bevol king, zonder machtige militaire afzet tingen of een zwaarbewapende lijf wacht. En in de totalitair geregeerde landen lacht men U vandaag nog uit, wanneer U vertelt van een koningin, die een rijtoer maakt door de volks buurten van b.v. Amsterdam, van een enthousiast e menigte, die het rijtuig omstuwt, die zelfs de paarden uitspant en zelf de wagen voorttrekt, van meis jes die bloemen aanbieden enz. enz. Een „gewone" koningin. Wy zgn er aan gewend geraakt, dat de koningin zich heel gewoon en vry beweegt tussen haar volksgenoten. Maar met name de ouderen onder ons merken toch duidelijk het verschil met de vorige generatie. Zij denken aan het ^statige, dat altijd nog het kenmerk was van de regering en het optreden van koningin Wilhelmina. En men drukt zich naief uit, door te zeggen, dat ko ningin Wilhelmina nog een „echte" ko ningin was, terwijl koningin Juliana dan een „gewone" koningin wordt ge noemd. Maar het spreekwoord doet ook nog altijd opgeld: de tijden veranderen en wij met hen. Wat volledig paste bij het koningschap van de vorige generatie, zou vandaag wat ouderwets aandoen. En overigens: de gratie van dit hoge ambt straalt bij tijden en gelegenheden ook vandaag nog terdege uit van de oranjetroon. Onze koningin: unieke positie. Hebben wy ons wel eens gerealiseerd welk een voorrecht het is, dat de oranjetroon, vele tientallen jaren ge leden gevestigd, nog steeds vast en on bewogen staat te midden van de wan kelende tronen en vallende vorsten der Europese dynastieën? Wist U, dat 'ropa in het jaar 1914, dus bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog, negentien monarchieën telde, dat dit aantal in 1939, bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog, tot vyftien was geslonken en dat er thans nog slechts tien „vorstenlanden" over zyn, te we- VCllllCCilUClXltg wv. BtVM) der inkomsten dan ook alleszins reden tot tevredenheid gaf. Het debiteurencyfer nam toe, als mede de aan de Bank toevertrouwde bedragen in Deposito op korte termijn en de creditgelden in rekening-courant. Inleggelden op Spaarrekening, zo mede in Deposito op lange termijn ga ven een lichte teruggang te zien. Deze ontsparing is een algemeen voorkomend verschijnsel en vindt hoofd zakelijk zijn oorzaak in het feit, dat een gedeelte van deze gelden werd aangewend voor inschrijving op de Na tionale Woningbouwlening en diverse aantrekkelijke obligatieleningen, waar door ongetwijfeld een hoger rendement kon worden verkregen. Voor de landbouw was het jaar 1957 geen gunstig jaar. De vele regen en de te lage temperatuur waren van zeer nadelige invloed op de kwaliteit en hoeveelheid van de oogst, terwyi van enige compensatie door hogere pryzen geen sprake was. De handel in aardappelen en uien was in 1957 niet bijster voordelig. Wel iswaar gaven de eerste maanden van 1958 enige opleving te zien ten opzichte van de handel in aardappelen, doch niettegenstaande deze kleine verbete ring, kan toch, evenals met de uien, moeilijk van een levendige handel wor den gesproken. Ook de fruitteelt zag schade aanrich ten door nachtvorsten tijdens de bloei der bomen, waardoor de fruitoogst in het algemeen aanmerkelijk lager kwam dan normaal. In tegenstelling met an dere streken, was er in ons gewest ech ter nog een zeer behooriyke produktie, zodat mede door de abnormaal hoge prijzen, de financiële resultaten uitein delijk zeer gunstig genoemd kunnen worden. De oestercultuur had een redelijk seizoen; de groei der oesters was be> neden de normale en de handel toonde in het algemeen een kalm beeld. Wat de mosselbranche betreft, zag het er aanvankeiy'k niet hoopvol uit in verband met de zeer geringe vraag uit Frankry'k in de eerste maanden van het seizoen, zulks tengevolge van de slechte monetaire toestand in dat land. Later is de vraag echter aanmerkelijk toegenomen, waardoor uiteindelijk de mosselkwekerijen nog op een bevredi gend seizoen kunnen terugzien. De han delaren in dit produkt konden elkaar niet vinden, waardoor er een hevige concurrentie optrad, welke helaas tot gevolg had, dat de resultaten in deze ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief I. N. Hoe luidt het adres van de „felicitatiedienst" die kort geleden is opgericht en o.a. bruidsparen bezoekt? Antwoord: Ons is geen andere felicitatiedienst bekend, dan die waar over U inlichtingen kunt krijgen bij de radio-omroepvereniging A.V.R.O. te Hilversum. J. M. Hoe luidt het adres van Ro my Schneider? Antwoord: Het adres luidtHui ze Mariëngriind bij Berchtesgaden. B. v. d. M. Hoeveel aardappelen mag men telen? Antwoord: Teeltvergunningen zijn nodig voor de teelt van groenten onder glas en in de volle grond en vroege aardappelen. Vrij geteeld mogen worden asperges, witlofwortelen, zaai- uien, stamerwten en aardbeien. Hieruit ziet U, dat U voor de handel dus een teeltvergunning voor de teelt van vroe ge aardappelen nodig heeft. Zolang U dus alleen maar aardappels teelt voor eigen gebruik mag U die zonder teelt vergunning telen, doch zodra U wilt gaan verkopen of veilen, mag dat niet zonder vergunningen. Het zal dus ge heel van de grootte van uw gezin af hangen, hoeveel aardappelen U mag verbouwen zonder in strijd te komen met de teeltvergunning. Gaat het om een teeltvergunning, dan moet U zich om inlichtingen wenden tot de Provin ciale Voedselcommissaris in uw pro vincie. De kosten hiervan bedragen f 15,—. W. P. te Z. Bij de laatste meter opname is geconstateerd, dat door lek kage 300 m3 water is weggelopen. Het is een huurhuis. Eind 1957 is hetzelfde gebeurd (90 m3). De oorzaak zit in de slechte leiding. Moet de huurder dit verlies betalen of kan hij dit op de ver huurder verhalen? Antwoord Wy achten verhuur der voor deze schade wel aansprakelijk. Indien hy niet bereid is te betalen, of m.a.w. als hy niet inziet, dat deze schade een gevolg is van zyn nalatig heid in het onderhoud van de waterlei ding, welke onderhoudsplicht op hem rust, zult U tegen hem een proces moeten beginnen. De hulp van een (kan tongerechts) deurwaarder hebt U m.i. daarvoor wel nodig. Wij begrijpen niet, dat U niet eerder in het geweer is ge komen. Wat hebt U gedaan, nadat U ontdekt had, dat de waterleiding niet in orde was? Hebt U er al werk van gemaakt, om de oorzaak opgeheven te krijgen Zoals U wellicht weet, is slechts een eenvoudige procedure nodig om de verhuurder zover te brengen. Aangezien ons nadere gegevens ontbre ken, raden wij U aan ook deze aan gelegenheid met bedoelde deurwaarder te bespreken. W. J. S. Hoe komt het dat febru ari 28 dagen en de andere maanden 30 en 31 dagen hebben Antwoord: Een jaar telt 365.2422 middelbare zonnedagen of 365 d, 5 u, 48 m, 46 s. Volgens de Gregoriaanse tijdrekening werd een jaar verdeeld in 365 dagen met één schrikkeldag om de 4 jaar, waarby de eeuwjaren, die niet door 400 deelbaar zijn, geen schrikkel jaren zijn. Hierdoor wordt het gemid delde jaar verdeeld in 365,2425 dagen. De maanden zijn naar de omlooptyd van de maan om de aarde genoemd. Beschouwen we de omlooptijd van de maan om de aarde t.o.v. de zon, dan duurt een maand 29% dag (synodische maand). Om nu een geheel aantal maanden in een jaar te verkrijgen, heeft men de overigens vrij willekeu rige verdeling gemaakt van 7 maan- ren van 31 dagen (217 dagen), 4 maan den van 30 dagen (120 dagen) en één maand met 28 dagen, in totaal dus 217 120 28 365 dagen. In de schrikkeljaren krijgt februari er één dag bij, dus 29 dagen en heeft het jaar 366 dagen. Amateur. Mijn kippen pikken el kaar erg kaal. Wat is hiervan de oor zaak en wat kan ik hier tegen doen? Antwoord Het komt veelal voor 'dat kippen zich vervelen. Ze moeten ke" in jaarvergadering byeen. In zijn openingswoord stond de voorzitter uit voerig stil bij het afgelopen seizoen. Wat betreft de competitie vond hij het wel jammer, dat we geen kampioen zijn geworden. De 2e plaats in de af deling was echter ook eervol. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de vereni ging bij de sneldamwedstryden, dit jaar te 's-Gravenpolder gehouden, een beker rijker is geworden. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental iets is achteruitgegaan. Hij sprak de hoop uit, dat nieuwe leden zullen toe treden voor de aanvang van het sei zoen. De financiële positie is door de daling van het ledental niet rooskleu rig. Daarom zal getracht worden een verloting te houden. De aftredende voor zitter werd als zodanig herkozen. Nu het weer tegen de zomer gaat, werd besloten de wekelijkse clubavond stil te leggen tot september. Nadat nog enige huishoudelijke zaken waren behandeld sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst. Bezoek Kamerleden. Vorige week vrijdag brachten een tweetal leden van de Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid, dhrn. Dr. Vermooten en Drs. Westerhout, een be zoek aan Yerseke om zich persooniyk op de hoogte te stellen van de econo mische toestand van de kleine oester kwekers. Speciaal de moeilijkheden in verband met de afzet van hun produkt had hun bijzondere aandacht, alsmede de uitgifte der percelen.' Met verschil lende van deze kleine zelfstandigen had men een onderhoud om zodoende direct te kunnen vernemen wat hun proble men zijn. Met de beide raadsleden dhrn. C. Pekaar en D. van Boven werd ook nog een bezoek gebracht aan de haven en bracht men ook hier de moeilijkheden naar voren van de schippers. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 27 april3 mei 1958 Zaterdag 3 mei: Volle Maan Zondag Maandag Dinsdag i Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. 8.59 9.29 2.16 2.50 10.12 10.49 3.25 4.12 11.35 4.51 5.38 0.35 12.56 6.06 6.43 1.24 1.54 7.08 7.34 2.17 2.48 7.57 8.20 3.09 3.39 8.44 9.07

Scheldebode | 1958 | | pagina 5