UitsisS CAOMcüQX DE AVONTUREN VAN BIM EN BAM, DE VROLIJKE BEERTJES PUROL verdwijnt door YERSEKE Filmniemvs. Scheldetheater brengt zaterdag een film waarvan het Amerikaanse Mini sterie van Marine verklaarde: „Zij be hoort tot de prachtigste films, die ooit over de oorlog gemaakt werden". Mach tig opgezet, met volledige medewerking der Amerikaanse marine, die voor de film 200 schepen en 15000 manschap pen beschikbaar stelde. Het aangrijpen de en heroische verhaal van een schip én de dappere kerels, die vochten te gen de zelfmoordvliegtuigen der Jap pen. Op bruggenhoofden en drijvende brandstapels werd over hun lot beslist. Een film, die U zult willen zien. In prachtige kleuren. Ronde van Yerseke. De burgerij van Yerseke wordt na mens het wielercomité verzocht tijdens de wielerronde hun katten en honden thuis te houden, dit ter voorkoming van ongevallen. Het parcours is Lan- geville, Vierstraat, Kerkplein, Paar denmarkt, Breeweg, Hogeweg, Grind weg. Voor deze belangrijke wielerwed strijd zijn ruim 50 deelnemers in geschreven uit geheel Nederland. Rectificatie. Op de lijst der C.H.U. komt voor als no. 6 dhr. J. J. Robër voor de gemeen teraadsverkiezing. Dit is helaas onjuist aan ons opgegeven. Van dhr. Robër vernamen wij, dat hij zich niet verkies baar stelt. WEMELDINGE Vergadering Oranjevereniging. Deze week kwam de Oranjevereni ging in vergadering bijeen in hotel Smits. De voorzitter, dhr. Jac. Burger, heette allen welkom en sprak de hoop uit, dat de opkomst ter vergadering steeds beter mag worden. Uit het ver slag van de penningmeester bleek, dat het saldo per 1 januari 1958 247,06 bedroeg. Over 1957 was een bedrag van 200,beschikbaar gesteld uit de ge meentekas voor tractatie der school jeugd. De periodiek aftredende be stuursleden dhrn. Jac. Nijssen, C. Traas en A. de- Schipper werden bij acclama tie herkozen. Op 30 april zal ter ge legenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een aubade gebracht wor den voor het gemeentehuis door de schooljeugd, waarna de kinderen op school getracteerd zullen worden. Ver der zal O.K.K. 's avonds een muzikale rondgang door de gemetene houden. Voetbal. Wemeldinge H speelde zaterdag j.l. een competitiewedstrijd tegen Krabben- dijke II. Met de rust was de stand 10 voor de gastheren, eindstand 20 voor Wemeldinge. KRUININGEN Kringvergadering Jehova's getuigen. Van vrijdag 4 tot zondag 6 april 1958 kwamen de 240 getuigen van Jehovah uit de 9 gemeenten van Zeeland en West Brabant te Souburg bijeen. Twin tig sprekers leidden tezamen met vele andere medewerkers het programma. Het hoogtepunt vormde de openbare lezing „Een nieuw lied voor alle men sen van goede wil". Deze werd gehou den door dhr. R. J. Engelkamp, dis trictsopziener over alle gemeenten van Jehovah's getuigen in Nederland en werd tegelijkertijd op internationale schaal in alle 16883 gemeenten van de getuigen van Jehovah uitgesproken. De 27 getuigen van Jehovah van de gemeente Kruiningen, die deze ver gadering bezochten, zijn van plan deze boodschap van hoop ook aan allen in hun woonplaats door te geven. Hiertoe is in de uitgave van het tijdschrift De Wachttoren van 15 april als hoofd artikel de toespraak opgenomen. Raadsvergadering. In de maandagavond 14 april j.l. ge houden raadsvergadering deelde de I voorzitter, burgemeester A. Schipper, mede, dat op 25 april a.s. de aanbeste ding zal plaats heben van het riool gemaal met de persleiding. Op een vraag van dhr. A. Weststrate (P.v.d. A.) deelde de voorz. mede, dat met de eigenaren van de percelen, waarin de leiding zal worden gelegd, reeds een overeenkomst is getroffen over de schadevergoeding aan de gewassen. Het laat zich aanzien, aldus de voorz., dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van de gecombineerde kleuterschool te Hansweert nog deze week verkregen zal worden. Nu de plannen voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school te Hansweert voorlopig niet verwezen lijkt kunnen worden, is de school thans enigszins opgeknapt, zodat het gebouw voor de eerstvolgende vijf jaar weer tamelijk bruikbaar is. Restauratie van de zeer oude schoolbanken is evenwei niet mogelijk. Daarom stellen B. en W. voor in principe te besluiten tot de aan schaffing van nieuwe banken, waarmee een bedrag van rond 10.000,ge moeid zal zijn. B. en W. achten deze uitgaaf volkomen verantwoord, omdat dit meubilair later in de nieuwe school overgeplaatst kan worden. Het verlang de krediet werd dan ook toegestaan. Z.h.st. werden de volgende voorstellen van B. en W. aanvaard: vaststelling van een verordening tot het toekennen van. een duurtetoeslag over het eerste i halfjaar 1958; vaststelling van de ge- meentelijke vergoedingen voor de bij- I zondere scholen over 1957vaststelling ivan de vergoeding voor het vakonder- wijs in de nuttige handwerken voor i meisjes aan de bijzondere school te Oostdijk over 1957het aangaan van een geldlening, groot 24.000,bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tegen een rente van 5*4 verkoop van een perceel bouwgrond aan de Slotstraat aan M. J. Ie Clercq te Kruiningen, be stemd voor de bouw van 2 woningen. In een vorige raadsvergadering waren een aantal leerlingen van de Land- bouwhuishoudschool te Kruiningen te genwoordig. Deze leerlingen hadden hun bevindingen over deze vergadering op schrift gesteld en toegezonden aan de burgemeester. Deze toonde zich hier mede zeer verheugd. Hij was verrast over de zorg waarmee deze verslagjes waren samengesteld. Verschillende wa ren versierd met fraaie tekeningen. Hij zegde toe na de officiële vergadering de werkstukjes door de raadsleden te laten beoordelen. Raadsverkiezingen. Alhier zijn voor de a.s. raadsverkie zingen niet minder dan 9 kandidaten lijsten ingediend. Behalve de lijst van de K.V.P., C.H.U.combinatie A.R. groep Oostdijk, S.G.P., P.v.d.A. en V. V.D. is er een vrije lijst van de heer J. Witte, een lijst van vrije C.H.-kiezers en een lijst met als enig kandidaat de heer M. H. Stevense te Hansweert. De A.R. en de groep Oostdijk (J. de Bat) zijn met een gecombineerde lijst uitgekomen. Hierop komen voor: 1. J. Hoogstrate, Hansweert; 2. J. de Bat, Oostdijk; 3. J. J. Notebaart, Hansweert; 4. P. A. Philipse, Oostdijk; 5. J. J. Mol, Hansweert; 6. J. Harthoorn, Oostdijk-, 7. S. C. Verbrugge, Kruiningen; 8. M. Kole, Kruiningen. De lijst van de S.G.P. vermeldt de volgende kandidaten: 1. G. Willemse, Kruiningen; 2. A. Sinke, Oostdijk; 3. M. Hoogerheide, Oostdijk; 4. A. Loker- se, Kruiningen; 5. L. de Bat, Oostdijk; 6. C. Sinke, Kruiningen. De vrije lijst" Witte vermeldt de vol gende kandidaten: 1. Jan Witte, Krui ningen; 2. M. J. van der Maas, Krui ningen; 3. M. Loog, Hansweert; 4. A. D. Peijtel, Kruiningen. Herstel toren. Deze week is men met de herstel werkzaamheden aan de torenspits be gonnen. De leibedekking zal geheel wor den vernieuwd, terwijl het houtwerk een behandeling zal ondergaan tegen hout worm en boktorren. Met het plaatsen van een stelling langs de spits is men in enkele dagen tijds reeds een heel eind gevorderd. Het werk is opgedragen aan de N.V. Concerduc te Goes, in overleg met de firma Jobse te Middelburg en onder toezicht van het instituut T.N.O. j te Delft. Opbrengst collecte. i De P.H.-collecte (voor praktische hulp) te Groesbeek heeft te Kruiningen opgebracht 89,45. Wat is er in „Ons Dorpshuis" te doen? Zaterdag 19 april: Solistenconcours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang I Veredelt". I Woensdag 23 april: Uitvoering van ,,d' Oprechte Amateur", i Donderdag 24 april: Uitvoering Kunst- I kring Oostelijk Zuid-Beveland. „De j Markiezin". I Zaterdag 26 april: Uitvoering Chr. Toneelgroep uit Souburg. „Stenen voor brood". Solistenconcours. j Onder auspiciën van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" wordt zaterdag 19 april gen solistenconcours gehouden in „Ons Dorpshuis". Ter ge legenheid hiervan zal de Kon. Harmo nie E.M.M. om 4 uur een muzikale rondgang door het dorp maken. Voor het Poliofonds. Een groep Zeeuwse amateurs geeft woensdag 23 april 's avonds om 8 uur een uitvoering in „Ons Dorpshuis" al hier, waarvan de hele netto-opbrengst bestemd is voor het Prinses Beatrix Poiiofonds. De Stichting ,,d' Oprechte Amateur" voert bovendien een aktie, welke ten doel heeft het bedrag Voor het Prinses Beatrix Poliofonds zo hoog mogelijk te doen zijn. Onder meer wordt er tijdens de pauze van de uitvoering een verloting gehouden, waarvan de prijzen door de middenstanders van Kruiningen beschikbaar werden gesteld. Laat ieders leuze op 23 maart zijn: Be strijdt de kinderverlamming! „De Zwarte Dame" vergaderde. Dezer dagen hield de schaakvereni ging „De Zwarte Dame" alhier in het Dorpshuis haar jaarvergadering. Er werd besloten om het volgende seizoen met één tiental aan de schaakcompeti tie der K.N.S.B. deel te nemen, nu het spelpeil der leden zonder twijfel ge stegen is. In totaal telt „De Zwarte Dame" thans 18 leden. De schaakavond werd vdn maandag op dinsdagavond vastgesteld, terwijl het gehele jaar door geschaakt zal worden. Het bestuur werd als volgt gekozen: Voorzitter: J. W. Hasmaui secretaris; H. van den Berg; penningmeester: M. Schrijver; wed strijdleider: P. Valk; materiaalcommis saris: M. J. Kole. Alhoewel het tame lijk laat was toen de vergadering was afgelopen, werden toch de schaakbor den nog' even op tafel geplaatst en enige vriendschappelijke partijtjes ge speeld. De boerenbruiloft. Er zijn nu reeds redenen om aan te nemen, dat de oude boerenbruiloft op 30 april a.s. een gezellig feest zal wor den. Ruim 150 personen hebben zich opgegeven. Naar wij vernemen zullen de deelnemers zich verzamelen op de hofstede van dhr. J. J. de Jonge aan de Slagveldstraat. Van daaruit zal de bruidsstoet zich begeven naar een nog nader te bepalen plaats in het dorp, om de bruid af te halen. Vervolgens trekt de stoet dan naar de Korenbeurs, waar in de oude „rechtkamer" het hu welijk van het jonge bruidspaar van zo'n honderd jaar geleden zal worden voltrokken. Onze burgemeester heeft daarvoor in principe zijn medewerking toegezegd. De personen van bruid en bruidegom zullen eerst op 30 april be kend gemaakt worden. Geslaagd. Op het deze week te Middelburg ge houden examen voor plantmaterialen- kennis van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, slaagde dhr. M. Pieterse alhier. HANSWEERT Diamanten bruiloft. Maandag 14 april vierde het echtpaar Potter-Kole alhier zijn diamanten brui loft. 's Middags bracht burgemeester Schipper een bezoek aan de jubilerende oudjes, terwijl 's avonds „Scheldegalm" haar felicitaties met pittige muziek bracht. De belangstelling was zeer groot. Opbrengst collecte. De paascollecte heeft alhier opge bracht ruim 300,hetgeen iets be neden het peil van 1957 ligt. Export van aardappelen. Ook dit voorjaar is de export van aardappelen weer in volle gang. Door de strenge keuring worden nu echter meer aardappelen afgekeurd dan in 1956, toen de kwaliteit wel eens te wensen overliet. Beroepingswerk. A.s. zondag preekt de laatste van 3 vikarissen, die alhier in de Ned. Herv. kerk op beroep hebben gepreekt. De volgende week zal een vergadering ge houden worden, waarin door de ge meenteleden de aanstaande voorganger gekozen zal worden. Voetbal. De A-junioren van de Boys komen zaterdagmiddag in het veld tegen de Kapelle A junioren en kunnen gezien de resultaten van de Boys junioren hier winst uit halen. Zondagmiddag ontvan gen de Boys Sluiskil zowel het le als het 2e elftal. Hoewel de grootste span ning voor de kopgroep na het gelijke spel van de Boys tegen Clinge er nu wel af is, geloven we toch dat het nog een echte competitiewedstrijd wordt, want Sluiskil probeert vast revanche te nemen voor de op eigen terrein ge leden nederlaag. Beide wedstrijden van gen aan om 3 uur. De oude Egyptenaren gebruikten reeds de opwek kende bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter opwekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thans King-pepermunt. King is lekker en gezond. RILLAND-BATH Voetbal. Het tweede elftal van Rillandia speel de zaterdag tegen Arnemuiden II. De uitslag was 43 ten gunste van Arne muiden. Kandidaatstelling gemeenteraad. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn deze week de volgende lijsten in gediend. C.H.U.: 1. M. A. Frangoys (aftr.); 2. 'L. Beurkens (aftr.); 3. J. v. d. Boom gaard; 4. J. P. Walrave; 5. B. Meeuw- j e; 6. M. v. d. Marei; 7. D. W. Lobbe- zoo. S.G.P. en A.R. (gecombineerd, S.G. P. oneven nummers, A.Reven num mers): 1. M. Moerman (aftr.); 2. J. C. Meulenberg (aftr.); 3. M. Murre; 4. J. A. Nieuwenhuize; 5. P. *Beeke; 6. G. Maas; 7. I. P. Vogel; 8. H. Verschuure; 9. C. van Koeveringe. K.V.P.: 1. R. Rijk; 2. B. J. Bonte; 3. C. G. Rommers; 4. C. Verweij. P.v.d.A.: 1. J. Walraven (aftr.); 2. L. P. J. Brandenburg; 3. A. Krijnsen; 4. C. Pool; 5. J. Riemens; 6. A. in de Weij; 7. J. Mol. Vrije lijst: 1. H. E. Stevens (aftr.); 2. J. Koppejan; 3. J. Blok; 4. F. Kruisse Geslaagd. Dhr. M. J. Steketee slaagde deze week te Middelburg voor het vakdiplo ma melk- en zuivelhandelaar. Vergadering Vrouwenvereniging. Woensdagavond vergaderden de leden van de Herv. Vrouwengroep onder lei ding van mevr. Den Engelse-Hol. Ds. A. de Haan van Hansweert hield een causerie over „Verscheidenheid en een heid in buitenlandse kerkdiensten". Overplaatsing. De postcommandant der Rijkspolitie, dhr. J. van Es, die binnenkort wordt overgeplaatst naar Hoedekenskerke, zal vervangen worden door de wachtmees ter le klas dhr. A. Krijnsen, thans te Barendrecht. KRABBENDIJKE Teraardebestelling L. Th. Vogelaar. Zaterdagmiddag werd onder zeer grote belangstelling het stoffelijk over schot van dhr. L. Th. Vogelaar ten grave gedragen. Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door dhr. Dek ker, die namens de Z.L.M. woorden van afscheid sprak bij het heengaan van een der actiefste leden. Verder werd het woord gevoerd door dhr. J. Vader, oud-burgemeester van Krabbendijke en persoonlijk vriend van de overledene. Burgemeester Cnossen bracht de vele werkzaamheden in gedachten, die dhr. Vogelaar voor de gemeente heeft ge daan. Dhr. Vogelaar was de eerste bur ger die de erepenning in ontvangst mocht nemen voor het vele werk voor Krabbendijke verricht. Voornamelijk in de periode van na de oorlog, hij was toen waarnemend burgemeester, en tij dens de watersnood heeft dhr. Voge laar getoond hoe moeilijkheden te over winnen zijn. Dhr. Vogelaar was in le ven ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Kandidaatlijsten gemeenteraad. Bij de kandidaatstelling voor de ge meenteraad bleken twee vrije lijsten ingediend te zijn, zodat voor de 7 zetels der raad niet minder dan 6 lijsten zijn verschenen. Dit zijn de A.R., S.G.P., P.v.d.A., C.H., lijst Griep en lijst West strate. Op de lijst Weststrate komen de volgende personen voor: 1. M. West strate; 2. J. Nieuwenhuize; 3. J. West strate; 4. Dhr. Rietdijk; 5. G. West strate. Op de lijst Griep staan o.a. de volgende personen: M. Griep, L. J. van Langevelde en J. van Doom. WAARDE Vergadering Oranjevereniging. Dinsdag werd onder voorzitterschap van de wnd. voorzitter dhr. J. J. Pie per door de Oranjevereniging een ver gadering belegd ter bespreking van de viering van Koninginnedag. Besloten werd een schoolfeest te organiseren voor de schooljeugd en zal de mede werking van de muziekvereniging „Vooruit" gevraagd worden voor een rondgang des avonds. BIM EN BAM EN DE DROMEDARIS Bim en Bam staan hier te zeuren, onophoud'lijk, alle twee: „Lieve beste dromedaris, neem ons voor een ritje mee". 'tGaat het dier al ras vervelen, dat gezanik aan z'n kop. „Nou, 't is goed", zegt hij tenslotte, „Elk één ritjestap maar op". En nu moet je ze zien hossen op de rug van 't hollend beest. Nu, ze weten héus wel, dat ze fijn uit rijden zijn geweest! Ze betasten bei hun zitvlak en zgn snel naar huis gegaan en ze kunnen niet eens zitten, moeten bij het eten stóAn! FEUILLETON Het verleden van Hanneke Schoneveld. Oorspronkelijke ro man door Joke de Valk. 19 HOOFDSTUK XI Met een ruk trok Hanneke Schone veld haar handen terug en toen ze op keek, blikte ze in het spotlachende ge zicht van haar baas. Het was Dubois, die bij hun tafeltje stond, nonchalant. Hij draaide zich nu naar Grobbe, die zijn handen nog steeds voor zich op het tafeltje had, nadat Hanneke de hare er uit getrokken had. „Misschien wilt U me even voorstel len, juffrouw Schoneveld?" Automatisch kwam Hanneke over eind en haar stem klonk toonloos, toen ze met een handbeweging naar Grobbe wees en antwoordde: „Meneer Grobbe uit Delft. En dit is mijn patroon, me neer Dubois". Grobbe was .het eerst de situatie ge heel meester. Hij stond even op, boog stijfjes en ging toen weer zitten. Om zich een houding te geven, haalde hij zijn sigarettenkoker te voorschijn en presenteerde het meisje een sigaret. Zelf stak hij er ook een aan. „Het is zeker wel gepermitteerd, dat ik er even bij kom zitten?" Zonder ant woord af te wachen, nam hij op een stoel plaats en keek lachend van de eén naar de ander. „En? Hoe vinden jullie de Elterberg? Interessant, niet?" Hij wees met zijn hand links en rechts. „Schitterend uitzicht heeft men hier. Werkelijk hoogst interessant". Hanneke was plotseling razend van woede. Maar ze hield zich in. Met stijf opeen geklemde lippen keek ze voor zich, de walmende sigaret in haar hand. De andere hand was tot een vuist ge bald. Grobbe begreep terstond, wat er in het meisje omging. Hij zocht haar blik en toen hun ogen elkaar ontmoet ten, maakte hij een geruststellende be weging met zijn oogleden. Alsof hij zeggen wilde: Blijf kalm. Daarna wend de hij zich tot de andere man en zei op rustige toon: „Ja, het is hier heel mooi. Juffrouw Schoneveld en ik heb ben er werkelijk van genoten. Inder daad is het uitzicht hier bijzonder mooi. Hebt U de omgeving al eens gezien van de andere zijde van de kerk? Kan ik U werkelijk aanbevelen". Dubois knikte. „Ik weet het, ik weet het. Inderdaad". Grobbe haalde even zijn schouders op en wenkte een kellner, die langs kwam. „U krijgt van me?" „Twee koffie, twee gebak, dat is precies éénvijftig, inclusief". „Alsjeblieft". „Dank U beleefd, meneer". Meteen stond hij op en keek Hanne ke vragend aan. „Zullen we verder gaan?" Zwijgend stond ze op, terwijl ze de sigaret uitdrukte en op <3e grond wierp. Grobbe nam haar bij de arm en op nieuw boog hij voor Dubois, die ook was opgestaan. „Laten we U niet beroven van het genoegen, hier nog een poosje te ge nieten van het uitzicht. We wensen U veel plezier". En Hanneke bij de arm meevoeren de, liep hij naar zijn wagen. Een halve minuut later reed Grobbe met het meisje naast zich de berg weer af, in een snelle vaart de smalle weg op naar Doetinchem. In het spiegeltje had Grobbe gezien, dat Dubois hen vanaf het terras stond na te kijken. In de wagen kwam Hanneke einde lijk tot zichzelf. „Zoiets schofterigs heb ik in mijn hele leven nog niet meegemaakt", zei ze ziedend. „Kent die man dan hele maal geen fatsoen Grobbe schoot in een lach. „Goeiedat zul jij wel het beste weten, denk ik. Hoe bestaat het Hanneke draaide zich met een ruk om naar haar begeleider en keek hem woedend aan. „Lacht U er nog om?" Bezwerend legde hij een ogenblik zijn hand op haar arm. „Kalm, meisje" zijn stem klonk heel rustig „wees verstandig en be kijk het hele geval van een humoristi sche kant. Dat is verreweg het beste. Die man heeft gewoon een plank voor zijn kop, anders met. Die trekt zich van de hele wereld niets aan en gaat gewoon zijn eigen gang. Is dat dus de advokaat Dubois? Ik meen, dat ik wel eens wat van hem gelezen heb". „Hijhij..is een hark. Een an der woord kan ik niet vinden. Wie doet zoiets nu?" „Meneer Dubois", antwoordde hij droogjes. „Je hebt het zelf ervaren". „Ik vind het een toppunt van on beschaamdheid Hij knikte. „Tja, zo zou je het kunnen noemen. Je hebt nu eenmaal een categorie men sen in de wereld, die er een eigen soort beschaving op na houdt. Overigens beschaving is maar een dun vemis- je „Oik kan er niet over uit ikik geloof, dat ik mijn ontslag neem Hij diepte een pakje sigaretten op en legde het op haar schoot. „Neem een sigaret, dat is veel ver standiger. Dan kalmeer je een beetje". Werktuiglijk nam ze een sigaret en stak die aan. Geruime tijd was in de wagen alleen maar het zoemen van de motor hoorbaar. Doch opeens zei Han neke: „Hoe wist hij, dat wrj in Elten waren?" Grobbe haalde zijn schouders op. „Misschien heeft hij ons zien ver trekken en heeft hij ons gevolgd. Wie zal het zeggen". „Dat moet haast wel. Wie kan an ders in Lunteren weten, dat wij naar Elten zouden gaan? Hebt U het iemand gezegd?" „Ik? Geen sprake van. Welnee, we hebben nogal kalm gereden en hij zal in Lunteren als de wind een wagen ge huurd hebben en ons achterna gereden zijn". „Wat mankeert hem in 's hemels naam?" Grobbe grinnikte. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1958 | | pagina 2