NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq DameS Voor de balie: E3 A G2I L^l*J 23STE JAARGANG No. 46 19 APRIL 1958 STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER FEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw handen HAMEA-GELEILLïË®21sil Engeland verloor Amerika aan de thee Plaatselijk Nieuws YERSEKE Ook Spierpi jn REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG BOUAAKSS KAAI 21 TE LEF011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De discipel dan welke Jezus liefhad, zeide tot Petrus: „Het is de Here!" Joh. 21 7. Het was een der liefelijkste morgens, die over de aarde ooit opgingen, toen Jezus' discipelen moedeloos ronddool den op de zee van Tiberias en de Heer hun verscheen, staande aan de oever. Ja, Hij was hef de Verrezene uit de doden, de Ve." cerlijkte, niet langer rondwandelend in knechtsgestalte, ook niet meer delende, zo meenden zij, in hun arbeid en hun levensstrijd. O, hoe vergisten zij zich, deze jongeren. Hoe liefelijk en vriendelijk beschaamde de Heer hun ongeloof. Straks wordt het j net met de ruimste overvloed van vis sen gevuld. Straks vinden zij aan de oever de maaltijd bereid door Zijn zor- j gende liefde. Hoe vaak vergissen ook wij ons tegenover deze zorgende Vriend! Hoe vaak zitten wij troosteloos en moe deloos neer, en menen wel dat Hij verre is, en geen bemoeienis houdt met ons werk, onze gevaren, onze strijd. En toch, Hij is er, alle dagen! Hij staat aan de oever van onze levenszee, en heeft ons iets te zeggen nog eer wij Zijn nabijheid hebben bespeurd. Hij doet nog als aan Genesarets meer. Hij voorziet in onze nood, nog eer wij onze dagtaak beginnen. Hebben wij dit niet vaak on dervonden, als wij terugzien? Laat dan ook heden ons hart zich tot Hem ver heffen. Dan zal ook in ons de dank toon niet ontbreken: „Het is de Here!" (Uit een Dagboek) EMELTEN Nu de dagen weer gaan lengen en de nachten zachter worden, worden de emelten weer actief en veroorzaken door vreting aan granen, gras, klaver en andere cultuurgewassen in vele ge vallen aanzienlijke schade. Tegen deze schade moet vanzelfspre kend wat gedaan worden en gelukkig heeft men de beschikking over zeer goede bestrijdingsmiddelen, zoals b.v. Hexamelt-L, waarmede een aantasting snel tot het verleden behoort. De middelen worden met zemelen ge mengd en daarna bevochtigd met wa ter. Dit bevochtigen met water moet zo geschieden, dat een rulle, goed uit- strooibare massa verkregen wordt. Een goede mengverhouding is 15 liter water op 25 kg zemelen. Per ha wordt meestal 25 kg zemelen gebruikt. Het is van belang, dat men met het uitstrooien wacht tot een betrekkelijk warme nacht verwacht wordt, daar men dan de kans heeft, dat zoveel mogelijk emelten bo ven de grond komen en van het lokaas kunnen eten. MISBRUIK VAN DE PARAPLU De potige dame in het verdachten bankje stak ver uit boven haar onvol groeid echtgenoot je, dat, met pleisters beplakt, op de tribune de afloop van de rechtszaak afwachtte. Tenslotte was het mannetje er de oorzaak van, dat zijn struise echtgenote in botsing kwam met het Wetboek van Strafrecht. „Ik kom meteen terug", had hg die avond gezegd, toen hij zijn fiets pakte om even naar het station te gaan. Zijn vrouw knikte en zette vast melk klaar voor de koffie. Hij kon binnen een kwartier terug zijn. Na een half uur was hg er nog niet, zodat zij ongerust begon te worden. Na anderhalf uur was zij zelfs uitgesproken zenuwachtig. Ondertussen had de omgeving van het station een hartelijk tafereel te zien gegeven. Het mannetje Henk was nauwelijks van zijn fiets gestapt toen hij een zware hand op zijn schoudertje voelde slaan. Verrast keek hg om. Nog verraster was hij toen hij een oude schoolmakker ontdekte, die hij in geen jaren had gezien. Hoe gaat dat onder oude schoolmak kers. Zij bleven geruime tijd op het trottoir staan, elkander op de schouder slaand en handen gevend. Daarop be sloten zij een kopje koffie te gaan drinken. „Niet meer dan één", zei Henk ge wetensvol, „want ik heb gezegd, dat ik zo terug was". Eenmaal op het terras tegenover het station gezeten, kwamen zij tot de ontdekking dat zg thuis ook wel koffie konden krijgen, zodat de mannen hun toevlucht zochten tot geestrijker dran ken. Zij dronken borrel na borrel, en aan de herinneringen kwam geen ein de. Vrouwen hebben er geen idee van hoe gezellig het kan zijn met kerels on der elkaar. Na vele borrels schoot het de man Henk echter te binnen, dat hij beloofd had vlug thuis te zullen komen. Zij waren nu aangeland in het stadium der vertrouwelijkheid. Met zachte stem maakte hij de ander deelgenoot van zijn zorgen. „Een beste vrouw", zei hij, „een vrouw uit duizenden. Maar als het er op aan komt is ze niet gemakkelijk". Oude makkers laten elkaar niet in de steek in zulke moeilijke momenten. De ander begon te peinzen en liet nog een borrel aanrukken. „Ik heb het!" juichte hij, na enig gefrons. „Ik zal kwasi je huis opbel len en als ze dan zegt dat je er nog niet bent, zeg ik: als hem maar niets overkomen is. Dan wordt ze ongerust, en dan is ze blij als je heelhuids weer thuis komt. Dan praat ze nergens meer over. Dat zul je zien!" Dit was een staaltje van hersenwerk waarop met recht een borrel kon wor den gedronken. Vervolgens ging de oude vriend'naar de telefooncel en deed zgn vriendenplicht. De struise dame aan de andere kant was op dit ogenblik al lang over het stadium der ongerustheid heen. Zij was nu in de periode der zenuwachtigheid. Nauwelijks had de vriend gezegd „als hem maar niets is overkomen" of zij smakte de telefoon op de haak, nam een taxi en ging informeren of er er gens een ongeluk was gebeurd. Nergens was het slachtoffer te vin den, maar op haar tocht kwam zij ook langs het terrasje, tegenover het sta tion. Daar zag zij de beide borrelende mannen, die net bezig waren elkander weer op de schouders te slaan. Zij sloeg mee, met haar paraplu. Vandaar die pleisters op die echtgenoot, zodat Henk nu werkelijk iets had. Ook de goede vriend kwam er niet zonder schrammen af. Een surveillerende agent bevrijdde de mannen. Moe ging naar huis met de taxi. Henk op de fiets. De vriend lo pend. En de rechter heeft haar vijf gulden boete gegeven. Men mag zijn paraplu niet gebruiken voor andere doeleinden dan die, welke de fabrikant heeft be doeld. Daar behoort het afranselen van 's mans vrienden niet toe. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) HAMFA-f ruw of schraal THEE SPEELDE BELANGRIJKE ROL IN HET WERELDGEBEUREN In 1285 is er eens een Chinese mi nister van financiën geweest, die het veld moest ruimen, omdat hij een te hoge belasting op thee wilde heffen. Dat zal weinigen wellicht overtuigen van de belangrijke rol, die de thee heeft gespeeld in de geschiedenis der mensheid. Veel markanter echter en van aan zienlijk recenter datum is het feit, dat de thee Engeland beroofd heeft van een belangrijke kolonie, die tegenwoor dig algemeen bekend staat als de Ver enigde Staten van Amerika. In het kort samengevat zit het al dus: In de tweede helft van de 18e eeuw was de Britse schatkist niet bij zonder welgevuld. George III had daar echter een remedie voor: hij belastte alle goederen voor de Amerikaanse ko loniën met een nogal fikse belasting. Het verzet, dat echter van de overzijde van de Oceaan oprees, was dusdanig fel, dat men schielijk deze zware druk liet vallen, dit echter met uitzondering van die op de thee. Het waren de Hol landers, die in deze situatie grote win sten verborgen zagen, die zich schielijk gingen specialiseren in smokkelhandel* met thee naar Amerika, welks invoer officiéél door het Engelse koninkrijk gemonopoliseerd was. Amerikaanse kooplieden namen fluks dit avontuur lijk voorbeeld over en gezamenlijk slaagde men er in de markt ruimelijk te bevoorraden zonder dat de schatkist van George III er noemenswaardig door gespekt Werd. Dit vreemde spel van schijn en wer kelijkheid duurde 3 volle jaren. Toen ging men in Londen inzien, dat alles nu niet bepaald verliep zoals een pre tentieus kanselier van de schatkist zich dat eigenlijk gedroomd had. Er zat niets anders op dan te trach ten het roer zodanig om te gooien en de verloren gegane iharkt weer te her overen. De meest geschikte methode daartoe scheen een aanbod van Engel se thee, ver onder de geldende prijs. Economisch mocht dit misschien ver nuftig bedacht zgn, men had echter danig buiten de waard, in casu de na tionalistische Amerikanen, gerekend. Deze zagen hun met durf en zorg op gebouwde eigen theehandel bedreigd met als gevolg, dat ze de 3 schepen, die vanuit het Britse moedereiland met 342 kisten thee de haven van Boston binnenvoeren, eigenhandig te lijf gin gen en de kostbare lading het water in smeten. De theeslag leidde de Ameri kaanse vrijheidsoorlog in, die in 1783 leiden zou tot erkenning van Amerika's zelfstandigheid. Men mag nu opwerpen, dat de thee in dit geval meer aanleiding dan oor zaak geweest is en dat bij abstinentie der 342 kisten wel een ander motief gevonden zou zijn om te gaan rebel leren. Dat zij op voorhand toegegeven. Maar niet te ontkennen valt, dat de thee toch een dusdanig belangrijk con sumptie-artikel was gaan vormen, dat een samenleving ervoor in opstand kon geraken. Het feit, dat diezelfde Ame rikanen momenteel 35 van hun thee consumptie opsouperen in de vorm van theeballen, en dat ze de iced tea, thee dus in ijswater gekoeld als schrille te genstelling tot wat de Chinezen er onder verstaan, verheven hebben tot een hunner meest favoriete zomer- dranken, doet daar niets aan af. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Mevr. X. 1. Zou graag willen weten hoe ze eieren die in waterglas ingemaakt zijn, moet los krijgen. 2. Hoe moet ik mijn cactus behandelen? 3. Hoe moet ik mijn geranium behan delen Antwoord: 1. Wij raden U aan uw pot met eieren in waterglas in een kuip met warm water te zetten en tij dens deze verwarmingsperiode de pot met eieren af te dekken; onafgedekt waterglas wordt vast en blijft vast. 2. Over het algemeen kunnen we wel zeggen dat cactussen in de volle groei en in gezonde toestand in de zon mo gen staan. Het zijn planten uit een warm klimaat en meestal uit dorre, zeer warme streken. Denk echter om eventuele brandvlekken. Alleen in de rusttijd moeten ze het wat koeler heb ben en niet teveel in de volle zon. Staan ze in de volle zon, dan ook flink water geven en zo nu en dan wat verdunde bloemenmest. Laat echter nooit water in de sierpot of op het schoteltje staan en wees niet al te royaal met mest geven. De pot niet te groot en het grondmengsel niet te zwaar en te vet. Veel cactussen gaan te gronde door een te goed verzorging. 3. Dat van uw geranium (Pelargonium) bloemen en bladeren verdrogen kan verschillende redenen hebben, a. In de rusttijd (win ter) teveel gegoten, terwijl ze in rust moeten verkeren, dus een koele, vorst- vrije plaats en droog houden. Tracht ze dus in de winter niet teveel te prik kelen tot groei, want dat geeft on gelukken. Er is dan weinig licht en de plant verlangt dan rust. b. Door teveel water geven, zodat de plant verdrinkt, daar deze in de winter (zie a.) zeer weinig water nodig heeft. Ga ook eens na of het gat in de pot soms verstopt zit, zodat de grond verzuurt. Maak dit open en laat ook geen water in het schoteltje staan. Wanneer de dagen langer worden en de temperatuur ho ger, mag geleidelijk meer water ge geven worden, c. Te weinig water, zo dat de plant niet voldoende kan groeien of soms ook gebrek aan voedsel. In dit geval verpotten in voedzame grond. M. d. K. Waar kan men voor N. V.L.-lasser studeren? Antwoord: Adressen, waar U voor het diploma van N.V.L.-lasser kunt leren, zijn te verkrijgen bij de Nederlandse Vereniging voor Lastech niek, Zeestraat 62, Den Haag. G. Ik heb een perceel land, be zwaard met het recht van uitweg. Wanneer nu mijn buurman door aan koop van grond toegang verkrijgt tot de openbare weg, ben ik dan nog ver plicht hem die uitweg te geven? Antwoord: Een en ander hangt er van af of het hier gaat om een za kelijk recht. Het kadaster en uw eigen domspapieren kunnen dat uitwijzen. Aannemelijk is, dat het hier gaat om een noodweg of uitweg en niet om een erfdienstbaarheid. In het eerste geval vervalt het recht van (nood)weg als de betrokken ingesloten buur een toe gang krijgt als door U omschreven. A. B. Ik trek van de ongevallen wet (30 Ben nu zelfstandig, men vertelde mij dat ik recht heb op kin derbijslag ingevolge de ongevallenwet. Antwoord; Neen, het feit dat U ongevallenrente trekt houdt niet in, dat U op grond hiervan recht hebt op kinderbijslag. Omdat U zelfstandig bent, raden wij U aan U in verbinding te stellen met de Raad van Arbeid, om te informeren naar de mogelijkheid van toekenning van kinderbijslag op grond van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen. Het aantal kinderen (minstens 3) en daarnaast een bepaald inkomen is hier van belang. Dat kunt U daar alles vertellen en hoort U het wel. A. J. Ben ik verplicht de maan delijkse huishuur per giro voor eigen rekening op te zenden of behoren deze kosten in mindering van de huur te worden gebracht? Antwoord: Huishuur is z.g. brengschuld. U dient de volle huishuur aan de huiseigenaar over te maken evt. per giro of per postwissel, of zelf te brengen, als U maar zorgt dat de huur op tijd bij de huiseigenaar is. J. B. Door het watergeven der bloemen zijn er wel eens druppels wa ter op mijn imitatie parketvloer geko men en dit zijn nu zwarte vlekken ge worden. Ik heb er al eens aan geschuurd met fijne staalwol, maar het gaat er niet uit. Weet U misschien raad? Antwoord: Dat er zwarte vlek ken door gemorst water bij het bloemen gieten op ontstaan zijn, wijst er op, dat het vocht in het hout is getrokken en daar een begin van rotting is ontstaan. Deze vlekken zijn haast niet te ver wijderen, doordat het geen oppervlak kige vlekken zijn (z.g. weervlekken) Men kan proberen met bleekwater ze wat te doen verbleken, doch dan moet men wel zorgen dat daarna het bleek water weer goed weggespoeld wordt en nadat het hout goed droog is, in de kleur wordt gebeitst. De vloer goed in de was houden voorkomt veel vlekken. B. te L. Stelt een vraag over een mahoniehouten kast. Antwoord Een mahoniehouten kast, die vol met waterspetten is ge raakt, is niet met eenvoudige middelen vlekvrg te krijgen. Ze zal opnieuw ge beitst of gepolitoerd moeten worden, doch dat kunt U dan beter aan een vak man overlaten. Wendt U zich tot een goede meubelmaker. P. J. W. Hoe kan ik mgn regen waterput schoon houden? Antwoord: Kennelijk hebt U met het schoonmaken van uw regenput het biologisch evenwicht in de put ver stoord'. Wanneer een put in goede con ditie verkeert en goed water levert, mag U er niets aan doen. Het water er in wordt n.l. gereinigd en schoon gehou den door een enorm aantal bacteriën, infusiediertjes, enz. Deze ruimen alle onreinheden op. Deze natuurlijke reini ging vindt ook in plassen, meren en zeeën plaats. Ook in rioolwaterzuive ringsinstallaties van de grote steden maakt men van de werking van deze bacteriën gebruik, zelfs in die mate, dat men uit rioolwater weer goed drinkwa ter verkrijgt. Nu U de put hebt schoon gemaakt (waarom eigenlijk?) hebt U het leger van zuiveraars verdreven en mogelijk zijn giftige stoffen voor de ge wenste bacteriën achtergebleven. Spe- ciaal de moderne synthetische was middelen geven hier moeilijkheden. U kunt de put misschien weer in orde ma ken, door deze meermalen, met tussen pozen van enkele dagen, uit te spoelen met goed water en ze daarna weer te vullen met „levend" water uit een an dere put, die wel goed drinkwater le vert. Ook op deze wijze kunnen zich de fauna en flora in de put weer herstel len. Ook de algengroei langs de wanden heeft zijn functie in dit proces! Verpakking van 454 grom 4 1 1.20 ALABASTINE HOLLAND N.V. leidsegmcht I - AMSTERDAM Piet Rentmeester won de Ster van West-Vlaanderen. Op schitterende wijze heeft Piet Rentmeester de 10e ronde van West- Vlaanderen gewonnen. In de zwaarste en langste etappe LoppemReningelst, 132 km, waarin de Zwarte- en Rode- berg voorkwamen, verstevigde Piet z'n leidersplaats door deze te winnen. Op 12 km van de eindstreep sprong Piet van zijn naaste concurrenten weg, om met een voorsprong van 1 min. en 7 sec. te triomferen. Zodoende bedroeg zijn voorsprong in het algemeen klassement op nummer 2, de Belg Frans Despeghel, 2.29 min. Zondag waren er nog twee ritten te rijden. In de eerste rit, Re ningelstZedelgem-, 75 km, eindigde Piet ex aequo op de tiende plaats. De tweede rit van die dag en laatste rit van de Ronde was een criterium te Ze- delgem over 50 km. Hier eindigde Piet als vijfde. In de eindstand kwam zo doende geen verandering meer, zodat hij met ruime voorsprong een prachtige en machtige prestatie geleverd heeft. Met drie ritoverwinningen en de eind overwinning is Piet trots kou en wind een groot overwinnaar geworden. Met deze overwinning staat Piet Rentmees ter naast Hans Dekkers, Daan de Groot, Rik van Looy, Demunster e.a. op de erelijst van de Ster van West-Vlaan deren, welke nu voor de tiende keer gehouden werd. Zaterdag start Piet al hier in de plaatselijke ronde. Opening nieuwe zaak. Heden wordt alhier weer een nieuwe zaak geopend, welke naar de eisen des tijds keurig is ingericht. Het is het pand Noordzandstraat 38, alwaar gevestigd is: De Poppendokter. Men vindt er al lerlei speelgoed van zeer bekende mer ken. De Noordzandstraat 38 heeft nieu we bewoners, 'n nieuwe zaak en wel speciaal: voor de kinderen. Oesterverzending. De oesterverzending bedroeg over de maand maart 1958 als volgt: 1958 1957 Nederland 107.845 123.700 België 1.188.277 1.350.160 Engeland 170.700 92.900 Frankrijk 76.300 232.800 Duitsland 118.190 98.590 Diversen 33.250 50.450 1.694.562 1.948.620 Weder minder dan in 1957. en rheumatische pijne;n wrijft U weg met WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 20—26 april 1958 Zaterdag 26 april: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.31 4.53 10.04 10.19 Maandag 5.02 5.25 10.33 10.50 Dinsdag 5.33 5.57 11.06 11.25 Woensdag 6.02 6.27 11.41 Donderdag 6.37 6.59 0.00 12.16 Vrijdag 7.14 7.37 0.40 12.56 Zaterdag 8.00 8.27 1.23 1.46 Te Yerseke 5 minuten later tTe Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1