T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND ovecöenkinq 3*Catoen, de natuurvezel, koudt ótand Dick Holthaus en Cees Terleth tonen hun kunnen in een keur van katoenen creaties Land- en Tuinbouw 23STE JAARGANG No. 45 12 APRIL 1958 STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG Plaatselijk Nieuws YERSEKE J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Alzo wij zo groot een wolk der getuigen rondom ons hebben liggende, laat ons afleggen alle last, en de zonde, die ons lich telijk omringt. Hebr. 12 la. Het is wel vaak de ervaring van Gods kinderen, dat zij zich gevoelen als vreem delingen in een vreemd land. Eenzaam zijn zij temidden van velen, omdat de geestesgemeenschap ontbreekt, en het burgerschap in de hemelen licht geacht wordt voor degenen, die hen omringen. Zeker wist de schrijver van de He- breërbrief daar ook van mee te spre ken. Hij acht het daarom nodig zich zelf en ons te wijzen op, en te herinne ren aan die grote schare, die niemand tellen kan, die ons „omringt". Die, zelf volstreden en overwonnen hebbende, is getuige van onze strijd. Denk daaraan, zegt de gewijde schrijver, g ij z ij t niet alleen. Zij, die voorgingen, omringen u nog en zingen reeds het lied der verlosten. Eenmaal zult gij mede zingen, als gij hier geleerd hebt uw vreemdelingschap te dragen, en u van alle last te ontdoen, die u aan de aarde bindt. Welke is wel de zwaarste last, die wij hier te torsen hebben? Het is de zonde van het eigen hart, die zich lichtelijk bij ons binnendringt. Mijn le zer, wij maken ons leven vaak zoveel zwaarder dan nodig is, door binnen te laten wat niet thuis behoort in een hart, dat Gods Geest tot een Tempel moet zijn. Vergeten wij heden de wolk der getuigen niet. Eens zullen wij de troon omringen, Waar God zich heerlijk openbaart, Het heilig, heilig, heilig zingen Hem, die voor ons eens stierf op aard. (Uit een Dagboek) Onder auspiciën van het Nederlands Katoen Instituut, waarin de Nederland se katoenverwerkende industrieën sa menwerken, werd begin van dit jaar in ae show, waarvoor ae modellen werden ontworpen door Dick Holthaus en Cees Terleth, getoond wat door onze vader landse industrie met katoen kan worden bereikt. In zijn openingswoord zei de heer N. van Heek onder meer dat hij de kunst vezels niet in de eerste plaats als con currenten van de katoenvezel beschouwt maar veeleer als een welkome aanvul ling van vezels met andere eigenschap pen, die tezamen moeten worden ge produceerd om in een steeds stijgende behoefte te voorzien van een zich steeds uitbreidende wereldbevolking. Het aandeel van de katoen in het wereldgebruik is nog steeds 70 Tegen elke 6 kg katoen wordt er slechts 1 kg wol en 2 kg kunstvezels ge bruikt. Toch is de relatieve betekenis van de kunstvezels steeds in belang rijkheid toegenomen, waardoor Koning Katoen een behoorlijke veer heeft moe ten laten. Maar er wordt koninklijk ge vochten om de plaats op de markt en in het hart van de vrouw te behouden. Door de katoen op speciale manieren te bewerken en de weefsels te verbete ren zijn stoffen ontstaan die men moei lijk meer als de „katoentjes van vroe ger" kan herkennen. De heer Van Heek wees verder op de opkomende textielindustrie in de zogenaamde onontwikkelde gebieden en de opkomende exportindustrieën in lan den als Japan, India en China, waar door de wereldhandel in de massa katoentjes steeds verder ineenschrom pelt. Dat de Nederlandse textielindu strie haar export toch heeft kunnen opvoeren is gekomen door grote krachts inspanning, grote offers en zeer belang rijke investeringen. Om onze textiel- plaats in de wereld te behouden zal deze tak van nijverheid het vooral in Nederland en Europa moeten zoeken. Maar dan zal Nederland moeten op vallen door creatief denken en gesteund moeten worden door wetenschap en ge degen vakmanschap. Dat de samenwerking van de Neder landse katoenverwerkende industrie leidt tot steeds hogere prestaties zonder het noodzakelijke eigene en individuele in de verschillende bedrijven te verliezen, is ook tqdens deze show gebleken. Samenwerking met talentvolle, jonge Nederlandse couturiers en met de con- fectie-industrie, aldus de heer Van Heek, zal onontbeerlijk zjjn. De show Haute Couture in katoen De katoenen stoffen die waren ge bruikt vertegenwoordigen alle prijs klassen en de knappe wijze waarop zij waren verwerkt deed het vakmanschap van de textielfabrikanten uit Twente en Brabant nog eens extra uitkomen. De jonge Cees Terleth uit Rotterdam, die bij deze gelegenheid door het Ka toeninstituut werd geïntroduceerd, toon de naast durf en fantasie ook over vakmanschap te beschikken. Dit kwam vooral tot uiting in zijn ensemble met jas op een japon in de ligne sac in een stevig, grof weefsel en in zijn cock tailtoilet van crêpe banana (een katoe nen crêpe, die niet krimpt) met dra perie op kniehoogte en een stola van hetzelfde materiaal waarin liefst 500 cm stof is verwerkt. Aardig en fleurig was het model in chilla, een filmdruk, met ballonrok. De fluwelen mantel pool- vast en pletvrij vond ook een gunstig onthaal. Wij zijn benieuwd hoe deze jonge kunstenaar, die ongetwijfeld kwa liteiten bezit, zich zal ontwikkelen. Geen speciale lijn bij Dick Holthaus Dick Holthaus heeft aan deze collec tie geen bepaalde lijn verbonden, maar ernaar gestreefd draagbare modellen te brengen. De rokken blijven kort, even onder de knie. Nieuw in zijn collectie is de japon met jas-, pellerine- of bo lero-effect zonder dat er van een aparte jas, pellerine of bolero sprake is. Zo was er een robe-manteau van een jacquard geweven katoen waar men de indruk kreeg dat er een los hangende jas over werd gedragen. Hetzelfde idee kwam onder meer terug bjj een geklede middagjapon van 100 katoen met een zijden finish en bij het stijlvolle bruidstoilet van katoenen broderie. Het beige regenpak, losse modi euze jas met ruime rug op strakke rok van een waterafstotende en kreukher- stellende katoen, viel al evenzeer in de smaak als de tai' eur met het korte, rechte jasje met naar voren gewerkte schoudemaad van effen rose toile sac- co, een zogenaamd structuurweefsel, no- iron en kreukherstellend. De Prince-de-Galles ruit waarvan een jas was vervaardigd met ruime rug en grote zakken is voorlopig alleen voor export bestemd. Deze ruit in zwart-wit moet men betasten om te kunnen con stateren dat dit werkelijk katoen is. Een opmerkelijk staaltje van vakman schap. Naast de vele effen katoenen stoffen in velerlei bindingen behouden ook de bedrukte stoffen hun plaats. En welke effecten zijn te bereiken met bij voorbeeld een geheel effen witte jas van een 100 gemerceriseerde katoen, no-iron, met 2 grote zakken en aan de achterzijde twee speelse strikjes, ge voerd met dezelfde kwaliteit bedrukte katoen als waarvan de japon is ver vaardigd. Wij zagen mooie filmdruks in katoen met zijde- satijnfinish. Char mant was de japon van een katoenen filmdruk, kreukherstellend, met de mouw, die wijd uitliep en was gevoerd met katoenen piqué. Het brede kralen snoer volgde de lijn van het decolleté. In een filmdruk waarvan de dessins door bekende kunstenaars zqn ontwor pen werd onder meer een gedrapeerde cocktailjapon getoond. De beide zwarte cocktailtoiletten, met strak lijfje en aan de achter zijde gedrapeerde wijde rok en de an- jre met een strak lijfje en een wijde rok in een wikkelidee, toonden wel aan dat katoen ook voor cocktail- en avond kleding zijn plaats heeft gevonden. Vakmanschap Nederlands Faam Dit alles kan door het Nederlands vakmanschap, waardoor de katoen zo wordt veredeld dat zij kreukherstellend, krimpvrij, schuifvrij en waterafstotend kan zijn, terwijl vaak ook niet of nau welijks behoeft te worden gestreken (no-iron). Er zijn effen en bedrukte, fijne en grove weefsels, zodat we ka toen kunnen dragen bij elke gelegenheid en op elk tijdstip van de dag. De natuur is niet te verbeteren Wat U ook bewondert: de ein deloze zee, de wind door de toppen der bomen, de zon aan de hemel, de sterren in de nacht, de bloemen in talloze vormen en kleuren: alles in de natuur is goed, zoals het is. Nimmer komt. bij u de gedachte op, dat u daaraan iets zou wil len of kunnen verbeteren. Ook King-pepermunt is niet te verbeteren, omdat het bereid is uit het edele natuurproduct, dat aan King z'n weldadige eigen schappen geeft. MODERNE VEEVOEDING Bovenstaand onderwerp is in deze tjjd wel zeer actueel. Overal in ons land zijn gedurende de wintermaanden lezin gen gehouden over moderne veevoeding. Steeds worden onderzoekingen ver richt, waaruit blijkt dat voor een goede produktie en voortplanting meer nodig is tdan alleen eiwit en zetmeel. Vooral sporenelementen verdienen meer dan ooit de aandacht. Ook zal men voor wat de bemesting van onze gron den betreft, hiermede in de toekomst rekening moeten houden. De produktie is in de laatste jaren zeer belangrijk opgevoerd, zodat de grondstoffen benodigd voor de melk- produktie hiermede geen gelijke tred hebben gehouden. Niet alleen dus het gehalte van de bekende stoffen moet aan de behoefte worden aangepast, maar vooral ook die grondstoffen welke volgens de nieuwste inzichten noodzakelijk zijn, dienen te worden toegevoegd. Vele zijn de factoren, waarbij men bij de moderne veevoeding rekening moet houden. Volgens onderzoekingen van 't Rijks landbouwproefstation te Hoorn, en T.N. O. is gebleken, dat er in ons land zeer veel gronden zijn met o.a. een tekort aan koper, Kobalt en Mangaan. Hiermede zal men bij de veevoeding terdege rekening moeten houden, en de ze tijdig dienen aan te vullen in de voederrantsoenen. Het zijn juist de sporenelementen, welke van zo groot belang zijn, nu men zulke hoge eisen aan de dieren stelt. Gebrek aan sporenelementen kan al lerlei ziekten, o.a. onvruchtbaarheid, af wijkende beenstanden en bepaalde stof wisselingsziekten veroorzaken. De veehouders wordt het tegenwoor dig wel gemakkelijk gemaakt door het z.g. Sporenkoekje, waardoor in de be hoefte aan sporenelementen kan wor den voorzien. De nieuwste gegevens, verkregen uit onderzoekingen hier te lande, hebben tot het fabriceren van dit koekje ge leid, zodat het in vele gevallen een uit komst kan worden genoemd. Ongetwijfeld een stap in de goede richting van onze moderne veevoeding. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Links: Model Cees Terleth katoenen filmdruk met ballonrok. Rechts: Model Dick Holthaus katoenen filmdruk, mouw tegengevoerd met witte piqué N. M. te W. Mijn clivia staat al geruime tijd in knop en wil niet uit komen. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: Dat uw clivia een korte bloemstengel houdt zal wel aan de standplaats liggen of door gebrek aan voedsel. Zet de clivia maar weer in de warme huiskamer in het volle licht en ga door met water geven, indien dit nodig is en om de 14 dagen wat ver dunde pokon. Als de clivia elk jaar kor te stengels geeft, kan dit wel een va riëteitskwestie zijn, doch moet deze plant misschien eens andere grond hebben Oude clivia's hebben soms de gehele pot met wortels doortrokken en is het soms nodig eens nieuwe grond te geven. U moet dit doen als de bloei is afgelopen Klop de plant uit de pot, schudt alle grond er uit en kijk eens of er dode of verdroogde wortels in zitten en haal die er uit. Wees voorzichtig met de vlezige wortels, want dat veroorzaakt spoedig rot. Neem een slag grotere pot, leg een potscherf op het gat en pot de plant weer op in zeer voedzame en niet te lichte grond, b.v. 1 deel goede tuin grond, 1 deel bladaarde van de bloemist, 1 deel verteerde koemest en wat scherp zand. We hopen dat U dan meer succes heeft. A. B. 1. Heb ik voor een vakantie trip van 14 dagen naar Duitsland deze zomer nog een pas nodig? 2. Hoeveel Hollands geld en Duits geld mag ik mee nemen over de grens? Antwoord: 1. U kunt op het ge meentehuis, tegen dat U van plan bent te gaan, een toeristenkaart aanvragen. Deze is 3 maanden geldig. 2. Neder landse ingezetenen mogen medenemen: buitenlandse deviezen tot de tegenwaar de van 1000,per persoon per reis, waarvan U moogt opmaken een bedrag van 75,per dag. Nederlands geld mag tot 200,per persoon uit Ne derland worden medegenomen en in het buitenland worden opgemaakt. A. J. O. De schoorsteen in mijn slaapkamer laat roetwater door. Wat is hier tegen te doen? Antwoord Blijkbaar bevindt zich een barst in de schoorsteen op de plaats waar de teervlekken op het be hang verschijnen. Zoals u reeds bemerkt hebt, helpt opnieuw afpleisteren daar niet tegen, daar het pleisterwerk te poreus is om het roetwater tegen te houden. De scheur zal moeten worden uitgebroken en met nieuwe stenen dichtgemetseld om tot een afdoende reparatie te geraken. Veel minder in grijpend kan men als volgt te werk gaan, indien de pleisterlaag overigens nog gaaf genoeg is. De pleisterlaag enige malen instrijken met een stevige loodmenieverf. De eerste maal verdund, waardoor deze goed kan intrekken. UITGAVE DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs b(j vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Wanneer de verf niet meer intrekt, op de laatste, nog natte verf, metaalblad, b.v. zilverpapier plakken. Hieroverheen kan men dan wederom schilderen en behangen. In minder ernstige gevallen kan men de betreffende plaatsen met de ruim genomen omgeving isoleren met een chloorrubberverf. Ook eerst verdund opbrengen, daarna normaal, tot de verf niet meer intrekt. Natuurlijk elke volgende laag eerst goed laten drogen voor de volgende aangebracht .wordt. Daarna kan gewoon behangen worden. Deze bewerkingen tot tussen het plafond voortzetten, zodat het roet water niet om de gerepareerde plek heen loopt. Daarna kan het plafond met gips en kalk weer aansluiteend gere pareerd worden. B. V. Wanneer kunnen jonge ka naries geringd worden? Antwoord: Uiterlijk de 6e of 7e dag. De z.g. afstammingsringetjes kimt U er nog om doen al zijn de diertjes ook 5 jaar oud. D. S. Ik geniet uitkering invali- diteitsrente, reeds 2 jaar. Men heeft mij verteld, dat ik recht heb op Duitse rente, aangezien ik 5 jaar in Duitsland heb gewerkt. Is dat juist? Antwoord Die mogelijkheid be staat wel. Maar het is een hele uit- zoekerij. Er is veel vernietigd in de oor logstijd, dus moeten verklaringen wor den verkregen van personen, die inlich tingen kunnen geven, van werkgevers bij wie gewerkt is enz. Het kan heel lang duren. Bovendien moet men vol doen aan zekere voorwaarden, b.v. men moet een paar honderd premies betaald hebben. (Hier te lande is dat 150, maar in Duitsland, waar de rente hoger is, moeten er meer.premies betaald zijn.) Het juiste aantal is ons niet bekend. U bent aan het kantoor van de Raad van Arbeid aan het juiste adres, het is echter afwachten. Altijd gaaf huidje_ POEDER -ZALF-OLIE-ZEEP Ouderavond Openbare School. Vorige week donderdagavond werd in de nieuwe openbare lagere school een ouderavond gehouden, die hoofdzakelijk was bestemd om de ouders de nieuwe school te laten bezichtigen. De voor zitter der oudercommissie, dhr. Osse- waarde, kon een groot aantal ouders welkom heten en gaf een verslag van de totstandkoming der school. Hierna werden de diverse toespraken die bij de opening der school werden gehouden, via een band-recorder door de ouders beluisterd. Ook dhr. Glerum, het hoofd der school, deed een aantal mededelin gen. Na bezichtiging der school werden aan de aanwezigen verversingen aan geboden en werden nog een aantal kleurendia's vertoond van het laatst ge houden feest van Zeeland Presenteert. Met een opwekking pal te staan voor het openbaar onderwijs, werd deze zeer geslaagde avond door dhr. Ossewaarde gesloten. Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pi on" voortgezet. De uitslagen waren: Dr. PoldermanG. Vlaming 10; J. NoletP. van Anrooy 10; C. van SteeJ. Zuidweg 01; A. den Hoed A. C. Willemsen 01. De afgebroken partij tussen L. M. C. Manneke en A. C. Willemsen van 22 januari werd ver der gespeeld en weer afgebroken. De uitslagen van 2 april j.l. waren: P. van AnrooyM. de Koeyer 10; A. BeerensL. M. C. Manneke 01; Dr. PoldermanJ. Nolet 10; A. C. Wil lemsenC. Vlaming 10; M. de Koe yerP. Louwerse 10; J. Zuidweg P. van Anrooy 10; N. P. OeleC. van Stee 01. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 13—19 april 1958 Zaterdag 19 april: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.29 4.42 5.30 Maandag 0.11 12.46 6.02 6.40 Dinsdag 1.18 1.44 7.03 7.34 Woensdag 2.07 2.34 7.51 8.15 Donderdag 2.49 3.13 8.31 8.50 Vrijdag 3.25 3.47 9.03 9.19 Zaterdag 3.57 4.20 9.35 9.47 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425

Scheldebode | 1958 | | pagina 1