NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND ovecöenkinq Voor de balie: 23STE JAARGANG No. 44 5 APRIL 1958 STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Nationale Financiële Radio-Aktie odppèd 2 Oud voor Uw tijd Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: T. A. WESTSTRATE MIDDELBURG KODAANSE KAAI 21 - TKLEF. 011802453 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Mijn ziel is bezweken van verlangen naar Uw heil: op Uw woord heb ik gehoop. Ps. 119 81 Hier spreekt een hart, dat aanvan kelijk heeft leren beseffen, dat de din gen van het vergankelijke leven niet verzadigen noch gelukkig maken kun nen. Maar nu ieeft het de ogen opge heven naar de eeuwige woningen, van waar licht en heil zal nederdalen, zelfs reeds op deze verzondigde aarde, om woning te maken in het mensenhart, dat naar God heeft leren roepen. Zal een ziel, die dorst naar de eeuwige Bron, niet verzadigd worden? Voor waar, niet voor niets heeft de Heiland Zijn zal^g gesproken over allen, die hongeren en dorsten naar de gerech tigheid. Grijpen wij dus aan dat woord, waarmede de psalmdichter eindigt: Op Uw woord heb ik gehoopt. Dat woord spreekt ons zalig, zo wij leren roepen tot God en naar Hem vragen. Reeds hier gaat ons het licht op. Heden reeds, indien wij in ons vragen oprecht zijn voor God. En eens Daarboven? O, mijn lezer: Hij, die zelf is Licht uit Licht, Toont ons daar Zijn aangezicht, Leidt ons tot des hemels Zon, Baadt ons in de Eeuw'ge Bron, Schenkt ons daar volmaakte vreugd Die ons dankbaar hart verheugt. In des hemels zonneschijn Zal het roerloos zalig ztfn. SCHATJE SCHOLD SCHAAMTELOOS De dame was nog niet geheel weer in haar normale doen, toen zij de rechts zaal betrad om haar getuigenis af te leggen. Zij hijgde verontwaardigd en njet vooruitstrevende bewegingen en priemde telkens met haar wijsvinger naar de verdachte, alsof ze die de ogen wilde uitsteken. Wijzend en hijgend praatte zij voort, en op deze wijze kreeg men enig inzicht in het kleine drama, dat haar het leven vergalde. Deze dame beschikte over een pape gaai. die Paultje heette. Paultje be hoorde, naar zij onder ede verklaarde, tot de intelligentste wezens, die de we reld op papegaaiengebied kent. Hij kon niet alleen zelfs zeer moeilijke en inge wikkelde volzinnen nazeggen, maar bo vendien bezigde hij woorden en uitdruk kingen op het juiste moment. ,,U maakt mij niet wijs, dat zulke beesten geen verstand hebben", zei ze uitdagend tegen de rechter, maar die toonde geen enkele neiging haar zoiets wijs te maken. Zij had haar papegaai geleerd „Dag schat" te zeggen, telkens als zij de ka mer binnen kwam. Dit „Dag schat" vormde een belangrijk deel van haar leven, als wij het verhaal goed hebben begrepen. Het noodlot wilde echter dat deze dame behalve die papegaai ook een blinde darm had. Met die blinde darm ging ze naar het ziekenhuis, en zonder blinde darm kwam zij enige tijd later terug. Doch welk een verandering had in die luttele dagen in haar bestaan plaats gegrepen! De man, die in het verdachtenbankje stond was de buurman die voor de papegaai heeft gezorgd toen het vrouwtje zoals zij zichzelf betitelde in het ziekenhuis lag om haar blinde darm kwijt te raken. Het verdroot deze man te worden begroet met „Dag schat", telkens wanneer hij het beest kwam voerenj Hij stak zijn menijng over deze begroetingsvorm niet onder stoelen of banken, en tot zijn verbazing ervoer hij dat de papegaai na korte tijd deze afkeurende woorden ook be gon te bezigen. Toen begon de man schik te krijgen in het leergierige dier. Hij begon aller lei woorden te zeggen, die hij in zijn eigen woning nooit zou mogen zeggen. Ook de natuur van een papegaai schijnt tot het kwade geneigd te; zijn. Het duurde dan ook niet lang, of het dier begon allerlei kernachtige spreuken te gebruiken, die niet in het woordenboek staan vermeld, hoewel z\j gemeengoed zijn in het nederlandse taalgebied. Aan vankelijk was de man trots op hetgeen bij had weten te bereiken. Doch naar mate het uur naderde waarop de dame uit 't ziekenhuis zou terugkeren, begon hij de volkse zegswijzen te vervangen door meer kiese uitdrukkingen. Hier hield de papegaaienintelligenti e even wel op. Het dier beperkte zich tot het uitbraken van vieze en stoute woorden die wij niet kunnen herhalen, zonder dat de zetmachine zou warmlopen. „Dag schat", zei de dame toen zij enigszins verzwakt haar woning weer binnenkwam. De papegaai beantwoord de deze groet op de openhartige en hartelijke, doch enigszins rauwe wijze van bwed penoze-jongens, die elkaar na jaren gevangenisstraf weer tegen komen. De verzwakte dame viel prompt in onmacht, doch zij keerde tot haar be wustzijn terug onder het vernemen van zedeloze woorden en uitdrukkingen, die haar ziel dermate schokten, dat zij zich boos tot de buurman wendde. Deze, op zijn beurt, wist niet beter te doen dan de woordenkennis van de papegaai Paultje te herhalen. Andere buren hebben het gehoord en de man ontkende het niet. Veel berouw toonde hij overigens ook niet. „Die Paul..." grijnsde h(j sarcastisch. „Hij heeft mij van mijn levensgeluk beroofd!" riep de dame beschuldigend. Maar daar staat niets van in het strafrecht Wegens belediging kreeg de buurman vijf en dertig gulden boete. WILLY H. HEITLING. Verpakking van 454 gram 11.20 AIABA5TINE HOLLAND N.*. UIDSECMCOT AMSTERDAM ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met büsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Van 1 april tot 13 mei zal ten be hoeve Van de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en nagelaten be trekkingen een tweede „Appèl" worden gevoerd. Ook deze actje zal worden geleid door de heer A. M. Bergers te Rotter dam, bekend door het voeren van vele geslaagde financiële acties, te weten: Rhenma, Anjer, Bijstand, SUS-acties, enz. De actie „Appèl I" werd in 1957 door hem geleid en door een zuinig beheer kon een opbrengst van ruim 1.150.000,— worden aangewend voor de bouw van een moederhuis met 7 dubbele bungalows te Doorn, welk Bungalow-dorp zeer binnenkort zal worden geopend. Een ere-schuld van het Nederlandse volk werd hiermede ingelost! De opbrengst van de huidige actie zal worden aangewend voor tegemoet koming in de exploitatiekosten van het Bungalow-dorp en voor revalidatie van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers. Loten in vier kleuren, te weten: oranje, rood, wit en blauw 1.per stuk zullen op duizenden verkoop adressen (winkeliers) verkrijgbaar zijn. Wéér zullen 5 woonhuizen, ieder ter waarde van 25.000,of goe deren) en 5000 andere waardevolle prijzen ter beschikking worden ge steld met een totale waarde van 225.000,Alle prijzen zijn belasting vrij! Een van de 5 woonhuizen zal we derom gedeeltelijk doar het Neder landse bedrijfsleven worden „aange kleed". In de maand april zal huis-aan- huis een gratis krant worden verspreid, waaraan niet minder dan 25.000, belastingvrije geldprijzen zijn ver bonden. In alle plaatsen van ons land zijn bij winkeliers en kantoren van de Neder landse Staatsloterij verkoopadressen gevestigd. Mocht men er niet in slagen loten tte bemachtj|gen Giro 18, ten name van „Appèl", Rotterdam. Geen geld in brieven, geen briefkaarten met extra postzegels enzovoort. In contro leerbare collecten kan hiervan niet wor den afgeweken! Mogelijk zou de vorm van de actie, om welke reden dan ook, u niet ambi ëren. Girorekening nr. 5210 is gesteld voor bedragen, waarvoor geen loten be hoeven te worden gezonden. Er is dus bij deze nationale actie voor niemand reden om op dit „Appèl" te ontbreken. G. S. Hebben meerderjarige on gehuwde, bij hun ouders inwonende kin deren beneden 65 jaar, wier vader als ambtenaar door het burgerlijk pensioen fonds is gepensioneerd, recht op wezen pensioen na het overlijden van hun ouders Anntwoord: Wezenpensioen houdt op op 21-jarige leeftijd. W. v. G. Een onderwijzeres, 60 jaar (afgekeurd en daardoor met ver vroegd pensioen) trouwt met een heer van 67 jaar. Welke financiële konse- kwenties vloeien hieruit voor haar voort ten opzichte van de algemene ouderdomswet Antwoord: Er zal worden gekort een percentage van 2% voor elk dienst jaar, met een maximum van 80%. De heer ontvangt natuurlijk de uitkering voor gehuwden van de algemene ouder- cms we Mej. G. v. A. Hoe lang moeten de betaalde rekeningen, met het oog op de belasting, bewaard blijven Antwoord: Van bedrijven moet de boekhouding 5 jaar bewaard blijven en tot die boekhouding behoren ook de bijbehorende kladstaten, journalen, re keningen en kwitanties enz. Met het oog op controle is het een zonder het ander van weinig betekenis. Buiten be drijf geldt de algemene regel, dat men l|ts moét bewaren, zolang men het nodig kan hebben. Wanneer een be paalde uitgave, b.v. voor onderhoud van onroerend goed, van het inkomen af trekbaar is, en men heeft een betalings bewijs, dan doet men goed dat te be waren, minstens tot de betreffende aanslag definitief is opgelegd. 2) Moet het geblokkeerde geld dat pas in 1958 gestort moet worden (van de huuropbrengst) van augustus 1957 tot januari 1958 ook bij de inkomsten voor de belasting opgegeven worden Antwoord: Ja. Men moet als huuropbrengst de gehele verhoogde huur aangeven. Wanneer het geld op het Grootboek wordt gestórt, ter blok kering, mag men dat op dat moment als kosten, drukkend op de opbrengst van het onroerend goed beschouwen. Wanneer het over 1957 te blokkeren bedrag dus pas in 1958 wordt gestort, kan het pas in 1958 op het inkomen in mindering worden gebracht. Mej. C. de H. Hoe maakt men zelf advocaat Antwoord: Hier volgt het recept: Advocaat, houdbaar. Benodigdheden: 9 eieren, 300 g. suiker, stokje vanille) liter brandewijn, 1% dl. water. Het vanillestokje splijten en het merg er uit schrappen. De eieren met de sui ker en het vanillemerg in een kom doen en deze in een pan met heet water zetten. Met een garde kloppen totdat de massa dik is (ongeveer 15 minuten). Dan langzamerhand de brandewijn er door kloppen en de massa blijven klop pen totdat deze gebonden is. Door steeds in dezelfde richting te kloppen beperkt men de kans op schiften. De advocaat in goed schoongemaakte flessen overdoen en deze sluiten met een kurk. Abonnee. Mijn zwager is 62jaar, gehuwd, volledig invalide, zijn vrouw wordt in november 1958 65 jaar. Heb ben zij recht op uitkering? Antwoord Voor uitkering inge volge de algemene ouderdomswet kan zijn vrouw, die blijkbaar kostwinster is, vermoedelijk op 1 november in aanmer king komen. Zij moet op het postkan toor of bij de Raad van Arbeid daartoe een maand van te voren een formulier halen, d^t moet ingevuld worden en daarna weer afgegeven worden, of per bijgevoegde enveloppe worden opgezon den. Na onderzoek krijgt zij bericht. G. D. Gehuwde werksters zijn veelal huiverig om hun rentekaart mee te brengen en daarop zegels te laten plakken door de werkgever, hoewel deze daartoe verplicht is. Zij menen dat ze dan over het verdiende loon loonbelas ting zullen moeten betalen. Eén meende zelfs, dat dit 1U deel zou zijn. Is hier enige grond van waarheid in? Of is het zo, dat als de man b.v. 4000.per jaar verdient en de vrouw b.v. 600. dat dan de man als gezamenlijk inko men 4600.— zou moeten opgeven en dus iets meer inkomstenbelasting zal betalen. Hoeveel zou dat in een dergelijk jeval zijn? Antwoord: Inderdaad moet er geplakt worden en ook moet er belas ting betaald worden door de echtgenoot van de werkster. Deze heeft immers een verdienste gehad van meer dan 300.— (ƒ200.nevenverdiensten plus 100.verwervingskosten). Het in komen van de man komt in het onder havige geval te liggen op 4000 plus 600 4600 min 100 verwervings kosten 4500.waarvoor aan be lasting betaald moet worden 380. terwijl over een inkomen van 4000. 295.belasting zou zijn verschuldigd. Het verschil is dus 85.Dat er een vierde verschuldigd zou zijn is dus over dreven. Wij hebben hierbij aangenomen, dat het een gezin betreft zonder kin deren. wordt u het gemakkelijkst, als u een lusteloze stemming de overhand laat krijgen. Het begint al vroeg, wanneer men toegeeft aan een klein moment van inzinking. Neem dan een King-pepermunt en zult ondervinden, dat King u fit houdt. King is lekker en gezond! Opening der Openbare Lagere School Woensdagmiddag vond onder grote belangstelling de opening van de nieuwe Openbare Lagere School plaats. Toen de genodigden vanaf het gemeen tehuis de nieuwe school naderden, wa ren daar de schoolkinderen opgesteld en gaven enige liederen ten beste, welke op deze opening speciaal waren gemaakt. Het dochtertje van de heer D'hooge bood de heer Schout de sleutel der school aan, waarna de genodigden ge legenheid kregen om de school te be zichtigen. Na de bezichtiging, waarbij de moderne geest overal te zien is, de nieuwste snufjes op dit gebied zijn hier gebruikt, heette burgemeester Willemsen allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de heer Schout, lid der Ge deputeerde Staten, afdeling Onderwijs, de heer Wolff, inspecteur bij het on derwijs, de heer Valk, als architect en de heer Legrand, als aannemer. De burgemeester wees op het gebrek, wat er nog aan deze mooie school was, na melijk het ontbreken van een gym nastieklokaal. Yerseke heeft een bloeiende gym nastiekvereniging met ongeveer drie honderd leden en het oude lokaal is veel te klein, ook voor het gym nastiekonderwijs van de scholen. Jam mer, dat voor de bouw hiervan geen toestemming verkregen is. Hij dankte de heren Valk en Le grand voor de voortreffelijke bouw en feliciteerde hen met het resultaat. Ver volgens sprak de heer Schout. Deze noemde deze school een zeer bijzondere typische school, die hij nog nergens ge zien had. Aan de bouw van deze school is duidelijk te zien, dat hier een onder wijzer aari meegebouwd heeft. Hij wenste het gemeentebestuur, de onder wijzers en de schoolarts dan ook van harte geluk met deze fraaie school. De heer Wolff, inspecteur bij het onder wijs merkte op, dat de heer Glerum van een krot in een paleis terecht is gekomen. Ook hij sloot zijn wensen bij de vorige sprekers aan. De archi tect, de heer Valk, bracht zijn dank uit voor de opdracht en het ver trouwen, wat hiermede in hem ge steld werd. Het is dan ook met blijd schap en met vreugde, dat ik hier deze opening meemaak. Jammer dat er geen vergunning af kon voor de bouw van een gymnastieklokaal, wat er eigenlijk bijgetekend was. De heer Ossewaarde sprak als voorzitter van de Oudercommissie en bood de heer Gleruni namens deze commissie een bandrecorder aan, waarvoor de heer Glerum hartelijk dankte. Een der mooiste momenten van dit openingsfeest was wel toen mevr. Van Loo-Pekaar, namens het huisgezin Pekaar, allen oud leerlingen der Openbare Lagere School, een schoolbel aanbood. De heer Van Veen feliciteerde namens Volksonderwijs afdeling Zeeland, waar na de heer Goeman dit deed namens Volksonderwijs afdeling Yerseke. Hij maakte tevens van deze gelegenheid ge bruik om een bakoven aan te bieden, wat in dank aanvaard werd. De school arts, mevr. Engelman, wees op de grote hygiëne, welke hier werd aangetroffen, door de naadloze vloeren. Zij hoopte, dat de school zo schoon gehouden zou worden als die nu is. Ook vond zij het erg prettig, dat er een spreekkamertje was, waar zij ge bruik van kon maken voor haar onder zoek. De heer Steenbergen, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Onderwijzersver eniging, wees op de praktische speel plaats, welke tevens ingericht was voor het geven van lessen voor veilig verkeer. Mej. Wesdorp, onderwijzeres aan de school, bood namens het personeel een fraaie windwijzer aan, waarop een paar spelende kinderen staan, wat een prach tig en praktisch geschenk is, nu we nog steeds zonder toren zitten en we dus niet naar het haantje kunnen kijken. De mensen in die buurt kunnen nu zien uit welke hoek de wind waait. De aannemer, de heer Legrand, bood namens de firma en de onder-aan nemers een microscoop aan. Hij dankte de heer Glerum voor de prettige samen werking. De heer Koens, afgevaardigde van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, bood een barometer aan. Hij wees op de vooruitgang wat betreft de leerlingen van de binnenvaartschool, welke ook hun lessen zullen ontvangen in deze nieuwe school. De heer Zuiderhof, voorzitter van de examencommissie van da Binnenvaart- scholen, sprak de hoop uit, dat de haven van Yerseke nog lang zal mogen blijven bestaan en dat deze school nog lang ten dienste van het onderwijs voor de Bin nenvaart gebruikt zou mogen worden. De vertegenwoordiger van de fabriek van schoolmeubelen bracht zijn geluk wensen namens zijn firma en bood bij deze gelegenheid een electrische school klok aan. De heer Glerum dankte in een bij zonder geestige rede alle sprekers en verder alle aanwezigen. Toen wij zo door de school liepen kregen we bijna zin om weer terug op deze mooie schoolbanken, het zijn losse stoeltjes en losse tafeltjes, terug te mo gen komen. Het is een zeer mooie school en wij zijn dan ook van mening, dat dit een werkelijke aanwinst voor geheel Yerseke is. Vanaf deze plaats wensen wij het onderwijzend personeel, de schooljeugd en de ouders veel geluk met deze grote vooruitgang. Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur zal de school opengesteld worden ter be zichtiging dood het publiek. Een heitje voor een karweitje Volgende week woensdag, donder dag, vrijdag en zaterdag zullen de in woners weer bezoek krijgen van de padvinders en padvindsters met de vraag of men een karweitje heeft op te knappen. Men denkt aan fietsen poet sen, boodschappen doen, tuin in orde maken enz. De opbrengst van deze actie komt ten goede aan het jeugdwerk, waarvoor men geen collecte wil houden, maar de baten zelf wil verdienen. Spaart U dus even een karweitje voor hen uit, ze verdienen het. Centraal Post voor Heitje Karweitje: Vaandrig Zoeteweij, Burg. Sinkelaan 1 tel. 390. Hier kunnen karweitjes opge geven worden. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 6—2 april 1958. Vrijdag 11 april: Laatste Kwartier. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Dondrdag Vrijdag Zaterdag HOOGW. vm. n.m. 5.03 17.30 5.46 18.17 6.34 19.00 7.17 19.43 8.02 20.58 8.59 21.27' 10.06 22.45 LAAGW. v.m. n.m. 10.32 22.53 11,20 23.44 12.11 0.36 13.00 1.26 13.51 2.18 14.50 3,17 16.— Te Yerseke 5 minuten later Te Hanaweert 35 minuten vroeger.

Scheldebode | 1958 | | pagina 1