NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq DAM PO PUROL 23STE JAARGANG No. 42 22 MAART 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Utrecht 9 dagen lang Landelijk Middenstandscentrum llifsigg verdwijnt door Plaatselijk Nieuws YERSEKE verkouden m REDACTEUR: ROUAAN8E KAAI 21 - TE LEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bfj vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ziet, nu is het de welaange name tijd, ziet, nu is het de dag der zaligheid. 2 Cor. 6 2. In de Zendbrief aan de gemeente van Efeze zegt de Apostel: „koopt de tijd uit, dewijl de dagen boos zijn." Onder ons zou hij zeker met niet min der recht deze bewering herhalen. Niet in de wereldse zin, maar ziende op de zondenmacht, die de wereld beheerst, en op de toeneming der ongerechtig heid x het verkoolen van veler liefde. In tegenstelling daarmede noemt hij hierboven het heden de welaangename tijd en de dag der zaligheid. En hij zegt dac met het oog op de belofte van onze Heiland: „Ziet, Ik ben met u alle da gen!" Zijn genade wijdt als 't ware iedere dag tot een welaangename tijd. Die genade verandert elke dag, ook de droevigste, in een dag des heils. Overal waar wij rondzien ontdekken we de sporen van Zijn opzoekende en trouwe liefde. Ook daar, waar wjj terugzien op dagen en jaren, waarin wij rondzwier ven zonder God in de wereld. Ook in tijden van zonden, waarvoor wjj nu het aangezicht met schaamte bedekken. Want het woord onzes Gods heeft deze machtige vertroosting voor ons: „Naarmate de zonde veel is geweest, is de genade overvloediger geworden." Naarmate gij langer de roepstem van uw Heiland hebt weerstaan, is Zjjn kloppen luider en dringender geworden. Mocht het heden voor ons een dag van overgave en dus van zaligheid zijn! Dat heet gadelooz' ontferming Dat genade, rijk en vrij, God schenkt redding, schenkt bescherming, Schenkt z' aan zondaars, schenkt z' ook mij! Als U dit bericht leest, is de Voor- jaarsbeurs te Utrecht, die dinsdag 18 maart is begonnen, in volle gang. Van heinde en ver, vanuit eigen land en daarbuiten komen de bezoekers naar de Domstad om kennis te nemen van wat de Nederlandse en buitenlandse in dustrie op de markt brengt, zowel op het gebied van consumptieve en lichte gebruiksgoederen als op het gebied van machines, technische installaties en winkelinrichting. Middenstanders uit alle delen van het land komen zich op de Jaarbeurs in hun branche oriënteren naar nieuwe artikelen, die door de fabrikanten, groothandelaren en importeurs in de handel worden gebracht. De Middenstanders vinden dit jaar meer. Hun wordt de gelegenheid ge boden, om tijdens de Jaarbeurs in con tact te treden met de leidende figuren van de middenstandsorganisaties en -instituten en vraagstukken met hen te bespreken. Het programma van de lunchbij eenkomsten in het Midden standscentrum (Hotel-Restaurant „N. Brabant" op het Vredenburg) luidt voor de komende week: Maandag 24 maart Inleiding door Mr. Dr. N. H. L. v. d. Heuvel, voorzitter vaste commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer, over het onderwerp „Parlement en mid denstand". De volgende personen zullen bij deze bijeenkomst aanwezig zijn: Dr. W. L. Groeneveld Meijer, Direk- teur-Generaal voor de Middenstand en het Toerisme; De heer H. van Eijsden, lid vaste commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer; Mr. Dr. A. F. H. C. Schrijvers, voor zitter van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf. Dinsdag 25 maart Inleiding door Drs. Hub. L. Jansen, Voorzitter Raad van Beheer van het Economisch Instituut voor de Midden stand, over het onderwerp „Noodzake lijkheid van' het wetenschappelijk on derzoek". De volgende personen zullen bij deze bijeenkomst aanwezig zijn: Drs. W. J. G. Peters, lid vaste com missie voor de middenstand uit de Tweede Kamer; De heer W. H. Neefjes, voorzitter Hoofdbedrijfschap Detailhandel; Drs. F. J. W. Gijzeis, voorzitter Ver eniging van Borgstellingsfondsep voor de Middenstand in Nederland; Drs. H. J. Neefs, algemeen sekretaris Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Woensdag 26 maart Inleiding door de heer P. F. H. Net- tesheim, voorzitter Produktiviteitscen- trum voor het Midden- en Kleinbedrijf, over het onderwerp „Produktiviteitsbe- vordering". De volgende personen zullen bij deze bijeenkomst aanwezig zijn: De heer J. G. H. Cornelissen, lid vaste commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer; Drs. A. W. H. J. Quaedvlieg, hoofd Hoofdafdeling Middenstandspolitiek van het Ministerie van Economische Zaken; De heer P. M. van Nieuwenhuyzen, algemeen Direkteur van het Economisch Instituut voor de Middenstand. Donderdag 27 maart Inleiding door de heer H-. Post, Direk teur Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand over het onderwerp „Op volging in het bedrijf". De volgende personen zullen bij deze bijeenkomst aanwezig zijn: Dr. J. J. R. Schmal, lid vaste com missie voor de middenstand uit de Tweede Kamer; De heer H. Peschar, lid vaste commis sie voor de middenstand uit de Tweede Kamer; Drs. A. W. H. J. Quaedvlieg, hoofd Hoofdafdeling Middenstandspolitiek van het Ministerie van Economische Zaken; Mr. J. F. B. Vermaas, sekretaris Hoofdbedrijfschap Ambachten. Informatiepost Tot en met 27 maart, de laatste dag van de Voorjaarsbeurs, kunt U dage lijks van 9.00 tot 17.00 uur terecht in het informatiecentrum, gelegen bij de hoofdingang van de Jaarbeursgebouwen op het Vredenburg, waar in een apart paviljoen zitting hebben vertegenwoor digers van het Algemeen Waarborg fonds van de Middenstand, de Neder- landsche Middenstandsbank, het Pro- duktiviteitscentrum voor Midden- en Kleinbedrijf en de Rijksmiddenstands- voorlichtingsdienst, die U gaarne alle gewenste adviezen en inlichtingen ver schaffen met betrekking tot uw bedrijf. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief G. S. te W. Hoe luidt het adres van de tankerkoning Aristoteles Socrates Onassis Antwoord Het adres luidt: Cha teau la Croë te Monte Carlo. Abonnee J. C. B., Betreft uw brief over W.W.-uitkering, ziekengeld uitkering, aannemen werk oestercul tuur, enz., enz. Antwoord: Na uw brief vele malen gelezen en herlezen te hebben, komen wij tot de conclusie, dat het U gaat om de 3 wachtdagen ingevolge de ziektewet, maar u schrijft er ook bij „niets aan te doen". Wij weten werke lijk niet wat nu eigenlijk wel uw be doeling is en op een kwestie betreffende de werkloosheidswet ingaan, die ons niet geheel duidelijk is, dat durven wij niet aan. Zet ons de kwestie duidelijk uiteen, vraag desnoods hulp aan iemand die uw bedoeling op papier kan zetten en wij zullen ons best doen U met raad en daad terzijde te staan. Dit is echter wel zeker: de ziektewet schrijft 3 wacht dagen voor, waarop geen inkomsten uit die wet worden genoten. St. E. Ik ben in het bezit van toe kenning van premie en jaarlijkse bij drage uit rijkskas t.b.v. de bouw van een eigen woning. De bouw is reeds begon nen. Voor zover ik weet, wordt de premie betaald direct na voltooiing der woning en de jaarlijkse bijdrage 10 jaar lang. Wordt deze jaarlijkse bijdrage wel eens ineens uitbetaald b.v. via een in stantie of op een andere manier Wat zijn de adressen van zulk een instantie en hoe te handelen Antwoord: Een jaarlijkse bijdrage kan worden omgezet in een uitkering ineens, mits de beschikking, waarbij de premie en de jaarlijkse bijdrage werden toegekend, is afgegeven op of na 1 juni 1956. In dat geval dient U te verklaren, dat U afstand doet van het recht op de toegekende jaarlijkse bijdrage, onder voorbehoud van toekenning van een toeslag ingevolge het Besluit be vordering eigen-woningbezit. De toe slag, bedoeld in artikel 2, eerste lid van genoemd Besluit, dient te worden aan gevraagd door tussenkomst van een be middelend orgaan. Thans zijn nog slechts twee organen werkzaam, t.w.: 1. De Stichting Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Javastraat 7 te Assen. 2. Stichting De Eigen Woning, Para dij slaan 23 te Eindhoven. M.N. Kan een televisietoestel af komstig uit Canada of Amerika in ons land gebruikt worden en wat moet er aan gedaan worden, indien het toestel voor ons land bruikbaar gemaakt moet worden Antwoord: Een Amerikaans tele- visitoestel kan in Europa niet zonder meer gebruikt worden, omdat in Ame rika andere normen voor de uitzendin gen gebruikt worden dan in Europa. De belangrijkste verschillen zijn: 1. het aantal beeldlijnen bedraagt in Amerika 525, in Europa 625; 2. het aantal beelden per sec. in Ame rika 30, in Europa 25; 3. de lijnfrequentie in Amerika 15750, in Europa 15625. Verder zijn er nog enige minder be langrijke afwijkingen, o.a. in de lijn- synchronisatie en de rastersynchroni- satie impulsen, enz. Wanneer bij het betrokken Amerikaanse televisietoestel een volledige service documentatie aan wezig is, zal een kundig televisie-tech nicus het apparaat wel voor de Europese zenders geschikt kunnen maken. B. J. K. te A. Vraag betreffende roestvlekken op clivia. Antwoord: De roestvlekken op uw cliviabladeren worden zeer waar schijnlijk veroorzaakt door het z.g. vuur, wat vooral onder ongunstige omstandig heden optreedt als b.v. te koude en te natte standplaats. Dit vuur kan ver oorzaakt worden door een schimmel of door de mijt. Onder ongunstige om standigheden, dus te koude standplaats, te weinig licht en soms teveel water, kan het gewas geheel te gronde gaan. Bestrijding: betere groei-omstandig- heden. Directe bestrijding kan plaats vinden door één of meer bespuitingen met koperoxychloride 75 gram per 10 1. water. Sterk aangetaste bladeren af plukken en verbranden. W. J. N. Ik ben werkzaam in het bouwbedrijf als grondwerker, enz. Nu moet ik om de 14 dagen naar een specia list, waarvoor ik 1% a 2 uur verzuim. Deze tijd wordt door de werkgever niet uitbetaald. Is dit juist Antwoord: Als het bezoek aan een specialist voortvloeit uit een ziekte geval en de werknemer b.v. wel weer mag gaan werken, maar op gezette tij den bij de specialist moet komen, dan is doorbetalen tijdens deze tijd verplicht. Is er geen ziektegeval aan voorafge gaan, b.v. voor bezoek aan een oogarts om een bril te kopen, dan hoeft geen loon betaald te worden. C. v. R. 1. Hoe kan ik chroom- zuurvlekken uit een stofjas krijgen Deze zit vol met deze vlekken. 2. Kan ik een imitatie peau de suède jasje zelf wassen en waarmede moet ik dat doen 3. Hoe kan ik kringen en vlekken uit een zwart marmeren schoorsteen ver wijderen Antwoord: 1. De stofjas zit van boven tot onder vol, schrijft U en nu kunt U die jas wel „schoon" krijgen, maar die vlekken blijven bestaan, om dat ze de vezel aangetast hebben. Het is echter voor een leek ondoenlijk, ter wijl de stomerij U eveneens geen ga PERSDIENST VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. Na gedane arbeid is het goed rusten, zegt het spreekwoord. Zeker is, dat deze twee landbouwers naar huis gaan, maar niet, of dat met een achterop komende fiets het geval is! Zo'n hooivork is een stekelig geval. Voorkom alle narigheid en wikkel er een zak omheen, zoals de man naast U gedaan heeft met zijn zeis! rantie zal geven de vlekken er uit te krijgen. 2. Met een sopje van alcalivrij was middel kunt U vrij aardig resultaat krijgen, maar om het jasje weer in de oorspronkelijke vorm te krijgen, is vrij wel ondoenlijk. Het beste is het naar de stomerij te brengen. 3. U schrijft er niet bij door welke vloeistof deze kringen en vlekken zijn ontstaan. Probeert U eerst eens de vol gende werkwijze: Eerst goed reinigen en daarna de kringen en vlekken be handelen met een lapje, gedrenkt in spiritus. Daarna de schoorsteenmantel behandelen met zwarte schoencrème. Even laten inwerken, uitborstelen en uitwrijven met een zachte doek. J. A. D. Hoe moet ik een pitriet wieg schoonmaken Antwoord: U kunt dit doen met sop van alcalivrij wasmiddel, nadat de wieg eerst stofvrij is gemaakt. Na de behandeling goed naspoelen met schoon water en niet in de zon laten drogen. H. C. J. Betreft vraag aanhangig gemaakt voorstel in een algemene ver gadering. Antwoord: Als een lid een voor stel ter tafel brengt tijdens een alge mene vergadering, dient het bestuur dit voorstel in behandeling c.q. in stem ming te brengen. Heeft een der be stuursleden het voorstel tijdens een be stuursvergadering reeds verworpen, dan kan hij bij de stemming op de algemene vergadering verzoeken dit voorstel om de een of andere reden niet in stemming te brengen; wordt besloten dit toch te doen, dan kan hij zich er bij neerleggen of heengaan. Hij kan natuurlijk zijn stem geven aan het voorstel, maar hij kan ook tegenstemmen. C. J. V. Betreft vraag over vesti gingsvergunning enz. hotel-café-bedrijf. Antwoord: Hiervoor moet U zijn bij de Kamer van Koophandel in uw ressort. J. B. Als een militair, die voor zijn nummer in dienst is, 5 of 6 maanden na dat hij opgekomen is, in het huwelijk treedt, kan hij dan aanspraak maken op kostwinnersvergoeding, ook als zijn echtgenote na de huwelijkssluiting door blijft werken Momenteel verdient de militair f 1,per dag en zijn a.s. echt genote f 334,per maand. Antwoord Het gezinsinkomen is dus f 334,(bruto) per maand of ca f77,per week; dit is minder dan het bedrag van f 86,dat nog in aanmer king komt voor kostwinnersvergoeding. De militair zal dus nog kunnen rekenen op ongeveer f 9,kostwinnersvergoe ding. Abonnee. Weet U het adres van het huis voor Nederlandse Meisjes in Lon den, dat verleden jaar door Mr. Stikker geopend is Antwoord: Dit adres luidt: Ne therlands House, 3, Nutley Terrace, Hampstead, N.W., 3, telefoon: Swiss Cottage 4645. J. de V. Wat is het symbool en hoe is het gebruik van de zevenarmige kan delaar in de synagoge en wanneer wordt die gebruikt en evenzo van de Macca- beeënlamp Antwoord: De zevenarmige kan delaar in de synagoge der Joden houdt de gedachtenis vast aan de kandelaar van goud in de tempel te Jeruzalem (Exodus 37, vers 17). De kandelaar be vindt zich in de nabijheid van de wets- rollenkast. Daardoor wordt aangeduid, dat de Wet van God het leven van de mens verlicht. De Maccabeeënlamp of Godslamp stelt het eeuwige licht voor, het licht van Gods genade en waarheid. Dit licht behoort permanent te branden. Hierin komt de lamp dus overeen met de altijd brandende Godslamp in de R.K. kerken. Mevr. v. E. Hoe verwijdert men harsvlekken uit een herenpantalon Antwoord: De harde korst breken en zo mogelijk wegborstelen. De vlek hierna behandelen met spiritus, alcohol, aceton, eau de cologne of witte terpen tijn. Aceton tast altijd de grondstof aan, zodat wij U raden witte terpentijn te gebruiken, al zult U de behandeling wellicht eens moeten herhalen. Verpakking van 454 gram f 1.20 ALABASTINE HOLLAND N.V. LEIDSEGRACHT 6 AMSTERDAM Simavi-collecte voor Suriname en Nieuw-Guinea. Het Simavi-comité hier ter plaatse verzoekt ons mede te delen dat in de week van 24 tot 29 maart a.s. de jaar lijkse inzameling wordt gehouden. De opbrengst is bestemd voor Suriname en Nieuw-Guinea. Veel geld is nodig voor bouw, inrichting en steun bij de ex ploitatie van een wijkgebouw, annex polikliniek in Paramaribo, Suriname. Voorts vragen de beide hospitalen in Suriname's Bosland regelmatig hulp van Simavi. Een der artsen op Nieuw- Guinea zou graag de beschikking krij gen over een polikliniekboot, ter be strijding van malaria en tuberculose in een streek, die op geen andere wijze te bewerken is. Het comité hoopt en ver trouwt, dat ook dit jaar door de Ne derlandse burgerij de benodigde gelden bijeen zullen worden gebracht. Geeft en helpt allen naar vermogen. Vele kleintjes maken ook hier één grote. WATERGETIJDEN WEMELDINGB Van 2329 maart 1958. Vrijdag 28 maart le Kwartier. HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.25 17.44 10.58 23.11 Maandag 5.53 18.13 11.29 23.45 Dinsdag 6.26 18.46 12.04 Woensdag 6.56 19.21 0.21 12.36 Donderdag 7.32 19.59 0.54 13.12 Vrijdag 8.17 20.51 1.37 14.04 Zaterdag 9.20 21.59 2.33 15.05 Te Yerseke 6 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger.

Scheldebode | 1958 | | pagina 1