NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Voor de balie: f5isfj®2verdwijncn m€t PU ROL 23STE JAARGANG No. 41 15 MAART 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw t het gezonde gebaar Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Zalig zijn de armen van geest; want hunner is het Koninkrijk der hemelen. Het Koninkrijk der hemelen, hoe dik wijls vinden wij deze uitdrukking terug in de Schrift. Hebben wij er de zin ooit ernstig van ingedacht? In het Konink rijk der hemelen is Hij Heer en Koning, die er ons hier op as rde over heeft gesproken. Van Hem staat geschreven: „Die sluit en niemand opent, die opent ën niemand sluit." Van Zijn hemelrijk lezen wij: „Aldaar zal niet inkomen iets dat ontreinigt en leugen spreekt, móór die geschreven zqn in het Boek des Levens, des Lams." Dat Hemelrijk omvat hemel en aarde, omvat het Heelal met al Gods werken. Want het Hemelrijk is dóór, waar de naam van de Koning des Hemels wordt groot gemaakt en waar een arm en ellendig zondaar het lied der verlossing leerde stamelen. Het Koninkrijk der Hemelen daalde neder op Golgotha's heuveltop, op het ogenblik dat een zondaarshart het licht opging in de duisternis en door genade behouden werd. Zulk een als de tollenaar in de Tempel, als een Zacheüs, die voor Jezus stond, als de Kananese moeder, die van de Here niet afliet ja, dezulken zijn armen van geest. En gij, mijn hart, staat ge nog in eigen kracht Ziet ge nog in uzelf? Of wilt ook gij als een kindeke en als een verloste het He melrijk binnengaan Zoals ik ben, de moed is groot, Maar 't is omdat G' Uw bloed vergoot, Omdat Ge mij ook tot U noodt! O, Gij lam Gods, ik kom'. DE BETEKENIS VAN KLAVER IN GRASLAND. Het is opmerkelijk, dat in ons land nog zo weinig aandacht wordt be steed aan bovenstaand onderwerp. Toch merkte Dr. Frankena in 1954 reeds op, dat door bepaalde maatrege len de klaver uit ons grasland is ver dwenen. Over de nadelen hiervan sprak men nog weinig.. In scherpe tegenstelling tot ons land, steunt in Denemarken de grasproduktie geheel op de klavers. In Nieuw-Zee- land en in Engeland acht men de kla vers eveneens zeer belangrijk. Waarom is dat Daar is in de eerste plaats de (vaak schrale) zomerproduktie. Met 10 klaver in het bestand, kan de zomer produktie van het grasland reeds be langrijk worden opgevoerd. Dat bete kent dus: meer produktie en betere produktie-spreiding In de tweede, plaats: de kwaliteit van het gras en de daaruit gewonnen produkten. Klaver vertoont in menig opzicht een van het gras geheel ver schillend mineralengehalte. Een hoger percentage klaver in het bestand komt de mineralenverhouding en daarmee de kwaliteit van het grasvoer ten goede. Dat betekent dus: gezonder vee'. Het behoeft geen twijfel, of een hoger klavergehalte in het Nederlandse gras land is gewenst. Blijft nog de prakti sche vraag: hoe is dit te verwezen lijken Nu zijn on deze richting de laatste jaren belangrijke proefnemingen ver richt. Vooral de „klaverrijke kunst- weide" biedt voor de gemengde be drijven op het zand gunstige perspek- tieven. Men heeft al een goed inzicht in de keuze van het mengsel. Klaver behoeft ruimte; dus geen „aggressieve" gras sen als kropaar en engels raai. Klaver vraagt een niet te lage pH. Een ruime voorziening met fosfaat en kali begunstigt de klavergroei. Door zware stikstofbemesting wor den de gp-assen eenzijdig bevoordeeld, zodat de klaver wordt overschaduwd. Zij verdraagt dit niet en wordt onder drukt. Daarom is ook kort maaien en kort weiden gunstig voor de klaver ontwikkeling. Er is hier dus al veel bekend, waar mee de al te grote eenzijdigheid van het grassenbestand kan worden door broken en waarmee een betere gras produktie, een gezonder voer en dus ook gezonder vee kan worden bereikt. DE OPLICHTENDE OPA Opa was de zeventig gepasseerd, maar dat wil niet zeggen dat hij niet zou blaken van levenslust. Strijdvaardig stond hij in het verdachtenbankje om de rechter, de officier en de hele wereld eens te verteilen dat het een janboel was, een wereld van niks, een samen leving waarin het particulier initiatief niet alleen niet wordt gewaardeerd, maar wat erger is in de hoek wordt getrapt. Kortom, een land, waar een man die iets wil beginnen met de justi tie in aanraking komt. „En ik zeg u, meneer de rechter," riep hij kribbig, „dat het een eerlijke zaak is. Die arme bloedjes van kinderen En dat mens wilde haar geld graag kwijt. Mogen wij iemand de gelegenheid be nemen een goed werk te doen Behalve strijdvaardig was opa een liefhebbend grootvader, die veel van zijn kleinkinderen hield. Maar daarnaast was hij iemand die, zoals hij zelf eerlijk bekende, „nogal vast zit aan de centen". De combinatie van deze twee eigen schappen in de tijd van Sinterklaas bracht de botsing met de Wet voort. Opa was al eens rond geweest als collectant voor de kankerbestrijding. Dat was hem goed bevallen. Hij had onthouden hoe sommige mensen gul iets schenken voor een goed doel, en hoe anderen de portemonnee stijf dicht ple gen te houden. De „goede" adressen had hij genoteerd. Die konden later wel eens te pas komen, dacht hij. Bij het opruimen van de dressoirla vond hij achter in november dat briefje met gulle adressen terug. Het liep tegen Sinterklaas. Opa wilde ter gelegenheid van dat feest goed voor de dag komen. De kinderen zouden weten dat ze een liefhebbende grootvader hadden. Maar waar moest het geld vandaan komen Toch niet van Suurhoff Neen, opa wist een betere methode. Hij schreef met keurige letters een prachtige inteken lijst van ruitjespapir.r. „Bezorg den ar men een goed St. Nicoiaasfeest", zette hij er met krulletters boven. En met deze lijst tussen twee kartonnetjes ging hij de goede adressen af. Hij hing een sentimenteel verhaal op over de hoogconjunctuur 'die al lang achter ons ligt, over de armoede die in sommige gezinnen heerst, en over kin dertjes, die de mooiste dag van het jaar moesten doorbrengen, met de neuzen platgedrukt tegen etalageruiten, waar achter allerlei onbereikbare schatten liggen. Maar zij ontvangen niets, deze armsten der armen. Ongetroost keren zij huiswaarts, om door een morrende moe der en een ontevreden vader in hun bedjes te worden gestopt, waar zij wor den toegedekt met oude jassen en kolen- zakken. Want dekens zijn er in deze ge zinnen niet. Opa had succes. Hij droeg zijn verhaal zo smaakvol voor, dat sommige me- /rouwen tot tranen toe werden bewogen. Zij tekenden de lijst en gaven hem een sigaar omdat hij zijn tijd opofferde voor zulk een edel doel. Nu, de kleinkinderen hebben er weet van gehad. Er verschenen fantastische hobbelpaarden en trapautootjes, auto peds op luchtbanden en elektrische treintjes waarop je als vader terecht jaloers zou worden. Opa werd steeds spraakzamer hij had er nog een ste vige borrel aan overgehouden en de familie steeds stiller, toen de schatten voor de dag kwamen. Maar het is uit gekomen door afgunstige kinderen uit de buurt. En zo kwam opa voor de rechter. Een maand voorwaardelijk heeft hij gekregen, want het verhaal was opzettelijk listiglijk en valselijk en in stijd met de waarheid. En het geld moet hij terugbetalen van zijn spaar bankboekje. Dat kan best, want opa zit er warmpjes bij. WILLY H. HEITLING. (Nadruk verboden.) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Mevr. L. te N. Hoe maakt men boe renjongens op sap Antwoord: Nadat de rozijnen ge wassen zijn, laat u ze uitlekken. Water aan de kook brengen, suiker laten smel- tel (li kg op 14 kg rozijnen). Kaneel en rozijnen toevoegen en de vruchten zacht laten worden. De suikeroplossing moet nog iets ingekookt worden, dan geheel laten afkoelen en over de ro zijnen gieten. Toevoeging van 200 gr. amandelen op 14 kg rozijnen is smake lijk. Daarna wat limonade toevoegen. K. M. vraagt gegevens over de noogste wolkenkrabber in New York. Antwoord: Het hoogste gebouw is het Empire State Building; dit is te vens het hoogste gebouw ter wereld. Een conservatorium is gevestigd op de S6ste verdieping, daarboven verheft zich bovendien nog een toren van 16 verdie pingen. Op de toren is een televisie antenne van 68 meter hoogte, waardoor het gehele gebouw een hoogte heeft van bijna 450 meter. De bouw heeft plaats gehad in 214 jaar. Een particuliere on derneming begon met de bouw op 1 oktober 1929 en was ermee gereed op 31 mei 1931. Zeven glazenwassers heb ben dagelijks een volledige taak om de 6400 ramen schoon te houden, waarvoor zij uiteraard gebruik maken van een elektrische inrichting, waarmee zij zich naar believen kunnen laten zakken of doen stijgen. P. B. Hoe oud is de president van Frankrijk Antwoord: De president, René Coty, is geboren op 20 maart 1882 en is dus nu 73 jaar oud. J. J. A. v. E. Dezer dagen hoorde ik het volgende. Wanneer ik met mijn foto toestel de grens over ga, bij ik verplicht de kwitantie van aankoop over te leg gen, daar ik anders het toestel niet mee over de grens mag nemen. Is dit juist Antwoord: Vrije uitvoer uit Ne derland is er v.z.v. betreft gebruikte goederen, o.a. fototoestellen met enkele platen of films. Voor deze kostbare ar tikelen vrage men vóór het vertrek bij een ambtenaar van Invoerrechten een PERSDIENST VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. De beruchte slip ligt hier op de loer! Rijd voorzichtig en niet tè snel De rechter zou later wel eens meer belang kunnen stellen in het feit, hoe U vèör de slip reed, dan gedurende die glijpartij! «-«Hf e\o°lS identiteitsbewijs; dit voorkomt moeilijk heden bij terugkomst. Overlegging van de aankoopkwitantie is hierbij nodig. C. J. K. Mijn schoonzuster werkt bij twee dames, bij de ene 2 hele dagen en bij de andere drie halve dagen. Zij is nu ziek. Heeft zij recht op uitbetaling van haar loon Antwoord: Zij krijgt bij haar loon geld voor rentezegels, schrijft u, en dat is juist wat niet mag. De dames moeten zelf rentezegels plakken, de ene 2 dag zegels en de andere 3 dagzegels. Nor maal betaalt men bij ziekte een of twee dagen het loon door in dit geval, maar daarna niet meer. De dame, waar zij drie halve dagen werkt, is verplicht premie voor de Algemene Ouderdoms wet in te houden, althans te verrekenen met de inspectie der loonblasting. J. R. Bij een verjaarpartij werd door een der gasten wijn geprefereerd. Toen de fles werd binnengebracht, en de juiste temperatuur had verkregen, werd de fles ontkurkt en nam de be trokkene een trek van zijn sigaar en blies een wolk rook in de fles. Hij be keek de rook en toetste daaraan de kwaliteit. We waien enigszins verbaasd dit te zien. Collega's hielden zulks voor onmogelijk. Kunt u mij hieromtrent in lichten Antwoord: Vermoedelijk wilde deze heer wat indruk maken, als te zijn een echt wijnkenner niet alleen, maar ook iemand die weet hoe het hoort. Deze man is er echter glad naast. Het is wel een goede gewoonte, dat de gastheer, alvorens de glazen der gasten in te schenken in zijn eigen glas wat wijn schenkt om hem op smaak, geur en temperatuur te keuren. Om echter rook in de fles te blazen is onbehoorlijk en onsmakelijk, bovendien zijn allerlei geurtjes voor de wijn schadelijk. L. L. Hoe kom ik het adres te weten van een oude kennis uit Indo nesië Antwoord: Wellicht kan de af deling gerepatrieerden van het Ministe rie van Maatschappelijk werk u helpen aan het bedoelde adres. H. B. te M. Hoe luidt het adres van het Zwitserse informatiebureau Antwoord: Het informatiebrueau is gevestigd te Amsterdam, Konings plein 11. S. vraagt het adres van Romy Schneider. Antwoord: Huize Mariëngrund bij Berchtesgaden (D.). G. T. v. B. Is het een verhuurder toegestaan, als hij in een huis een bad- cel maakt, zonder geyser of douche en de keuken moderniseert, de huur te verhogen Antwoord: Verbeteringen, aan gebracht met goedvinden van de huur der, welke na 1 augustus 1957 gereed komen, kunnen op de huurder verhaald worden door een tijdelijke verhoging gedurende 13 jaren. Deze verhoging mag voor zover betreft vooroorlogse woningen niet worden berekend over de totale voor rekening van de verhuurder komende kosten van verbetering. Voor deze woningen moet namelijk een deel van de huur (in uw geval 12 J4 ge durende een aantal jaren worden gestort op het op 1 augustus 1957 in het leven geroepen grootboek woningverbetering. Van de op de huurder te verhalen ver- beteringskosten moet worden afgetrok ken drievijfde deel van het bedrag dat in totaal vóór 1 januari 1967 voor die woning op het grootboek woningverbe tering zal moeten zijn gestort. Laten we nu aannemen dat de kosten bedragen f 1.000,Aan de huurder mag nu ge durende 13 jaren een extra verhoging van de huur in rekening worden ge bracht, gelijk aan 10% van het bedrag dat overblijft, nadat f 1.000,is ver minderd met drievijfde deel van wat voor 1 januari 1967 voor die woning op het grootboek zal moeten zijn gestort. Is het nu te storten bedrag b.v. 600, dan wordt drievijfde deel daarvan of f 360,in mindering gebracht op de kosten der woningverbetering. Van het resterende bedrag (f 1.000,min f 360, f 640,mag gedurende 13 jaar 10 's jaars aan de huurder in rekening wor den gebracht. Dat is dus f 64,per jaar. Na verloop van 13 jaar wordt de huur prijs weer teruggebracht op het bedrag dat zou hebben gegolden indien geen verbetering zou zijn aangebracht. Op verzoek van de verhuurders kan de mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid laatstbedoelde huurprijs als nog herzien. De huurverhoging van 25 en eventuele latere verhogingen mogen niet worden berekend over het bedrag dat aan een hurder tijdelijk in rekening wordt gebracht voor een plaatsgehad hebbende woningverbetering. E. v. d. E. Betreft reis van Naald wijk naar Schoonoord (Dr.). Antwoord: 1. Per bus naar Den Haag en van daaruit per trein over Utrecht, Zwolle, Coevorden naar Em- men, van waaruit men per bus naar Schoonoord kan reizen. 2. Per particu liere auto reize men over Delft, Zoeter- meer, Gouda, Utrecht, Zwolle, Lichtmis, Züidwolde, Hoogeveen en over Zwolle naar Schoonoord. I. v. d. H. Kunt u mij de datum van de voorjaarsbeurs te Utrecht opegven Antwoord: Deze beurs wordt van 18 tot en met 27 maart gehouden. Dammen. In verband met het behalen van het persoonlijk kampioenschap van Zeeland door de heer J. Blom, alsmede van zijn zoon, de heer G. Blom in de 1ste klasse, zo ook het behaalde afdelingskampioen schap van 's-Gravenpolder II in de 2de klasse, werden maandag daar ter plaatse kwartet-sneldamwedstrijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door 's-Gra- venpolder, Oudelande, Kapelle, Goes en Yerseke. Hiervoor waren fraaie prijzen be schikbaar gesteld, w.o. een 2-tal bekers. Van de 4 gespeelde wedstrijden wist Yerseke er 3 te winnen, terwijl zij er 1 verloor. In de finale gekomen, moest Yerseke tegen Kapelle spelen, die door eerstgenoemde werd gewonnen, zodat ook een der prachtige bekers ons ten deel viel. Overigens was het een aardige, spor tieve avond, waarop in het bijzonder 's-Gravenpolder en Yerseke met ge noegen kunnen terugzien. Schaken. In verband met Biddag, werden woensdag j.l. geen competitiewedstrij den gespeeld. De stand is thans: 1. Luc. Manneke 1434 punt uit 15 partijen (4 afgebr.); 2. J. Zuidweg, 12 uit 16 (3 afgebr.); 3. C. Vlaming, 9 uit 12 (1 afgebr.); 4. A. den Hoed, 10 uit 15 (1 afgebr.); 5. J. P. L. Zonruiter, 934 uit 16 (1 afgebr.); 6. A. Beerens, 1234 uit 22; 7. A. C. Willemsen, 834 uit 16 (1 afgebr.); 8. J. Nolet, 11 uit 21; 9. C. v. Stee, 934 uit 19; 10. P. V. Anrooij, 6 uit 13 (1 afgebr.); 11. Dr. Polderman, 634 uit 15 (1 afgebr.); 12. M. de Koeyer, 9J4 uit 24; 13. P. Louwerse, 3 uit 13; 14. L. Grimm, 334 uit 19 (2 af gebr.); 15. N. P. Oele, 0 uit 14 (1 afgebr.). WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1622 maart 1958. Doderdag 20 maart: Nieuwe Maan. HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.54 13.25 6.39 19.14 Maandag 1.55 14.22 7.41 20.08 Dinsdag 2.44 15.04 8.24 20.43 Woensdag 3.20 15.40 8.58 21.13 Donderdag 3.53 16.14 9.29 21.41 Vrijdag 4.25 16.46 9.57 22.09 Zaterdag 4.57 17.15 10.26 22.37 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger.

Scheldebode | 1958 | | pagina 1