NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND ovepöenkinq massa-werkloosheid ROTERSEPT Genezende= Op weg naar 23STE JAARGANG No. 36 8 FEBRUARI 1958 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN het gezonde gebaar: beschermt Uw mond en keel 85 cent Plaatselijk Nieuws YERSEKE vroeger. REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Bij U, Here, schuil ik. Ps. 143 9. Dat is voor ieder mensenhart vaak in het moeilijke leven een diepgevoelde behoefte, ergens te kunnen schuilen met zijn kommer en zorg, met zijn zonde smart en teleurstelling, met zijn wan hoop en levensprn. O, hoe vaak zoekt men tevergeefs ïaar de veilige haven van een trouw, deelnemend vrienden hart, waar men met alles kan vluch ten! Hoevelen onzer vergaan van hon ger, omdat zulk een vriendenhart hun ontvallen is, of nimmer hun deel was. En toch niemand onzer behoeft te vergaan de Schrift zelf wijst ons een weg, die veel uitnemender is. Die wijst ons een haven der rust en een toe vluchtsoord der trouwste liefde, die ons nimmer ontvallen kunnen. Zelfs vindt de mus een huis en de zwaluw een nest voor zich, bij Uw altaren, mijn Koning en mijn God! Hoeveel te meer dan, waar het musje onder Gods heilige hoede vertoeft, zal het mensenhart een toe vlucht vinden onder de vleugelen van Gods liefde en trouw .Mochten wij het allen steeds meer leren, David na te volgen en tot de Here vluchten met on ze zonden en strijd. Als de golven hoog gaan, zodat ze dreigen ons mee te sle pen, dan nog is Hij onze Sterkte en on ze veilige Haven. Daar worden wij ge troost voor al 's levens gemis, gesterkt voor al 's levens strijd en hernieuwen de kracht, om voort te gaan tot aan het einde der reis. Hoe de storm ook moge woeden Op de reis naar d' eeuwigheid, Jezus is de trouwe Bootsman, Die ons altijd veilig leidt. (Uit een Dagboek) Nederland heeft het „toelaatbare" percentage van 3 werkloosheid on der de produktieve bevolking bereikt en zij die dit gewenst hebben kunnen thans tevreden rond zienMeer dan 110.000 werkloze mannen en vrouwen staan met lege handen te wachten tot dat de regering een economisch tegen- effect in het leven zal roepen dat met een behoud van de gehele of een ge deeltelijke bestedingsbeperking de ac tiviteit in het bedrijfsleven weer zal doen toenemen. De eerste vraag, die we moeten stel len bij het beschouwen van de recente ontwikkeling, is of de bestedingsbeper king voor de onrustbarende werkloos heidscijfers aansprakelijk moet worden getseld. Het antwoord kan niet zonder meer bevestigend luiden omdat het werkelijke effect van de bezuinigings maatregelen nog niet eens volop zijn invloed doet gelden. Zou dit zo zijn, dan waren de zojuist aanvaarde be lastingverhogingen overbodig geweest. Wel mag men veronderstellen dat voor al de psychologische uitwerking van de ophanden afremming van het econo misch leven de thans ingezette ont wikkeling heeft versterkt. Het is vooral de koerswijziging in de internationale conjunctuur, die als hoofdoorzaak moet worden genoemd. Op het moment dat wij tot consumptie beperking besloten, waren de voor naamste industriële landen het hoogte punt van de gunstige conjunctuur reeds gepasseerd. Met name de Ver. Staten. In dit geweldige land telde men in de cember 1956 reeds 2,7 miljoen werk lozen. Bij ons was er, behoudens de seizoen werkloosheid, nog geen vuiltje aan de lucht. Nu bij ons een jaar later het werkloosheidsvuur goed begint op te laaien, tobt Eisenhower al met 3,7 miljoen werkzoekenden. Ook in Europa. Duitsland en Engeland zien zich ook voor snel stijgende cijfers van werk loosheid geplaatst en dit bewijst dat er algemeen in de wereld een teruggang is ingezet, waarvan nu nog niet met zekerheid kan worden voorspeld of zij tot een enorme crisis zal uitgroeien. Vooraanstaande economen in de V.S. voorspelden dat de teruggang zal voort duren tot op de helft van dit jaar en dat daarna een nieuwe opleving begint. Deze optimisten worden in hun ver wachting gesterkt door de plannen van de Amerikaanse regering om zowel de hulpverlening als de militaire uitgaven uit te breiden en geweldige sommen te gaan besteden aan wetenschappelijk on derzoek. Het optimisme wordt getem perd door de wetenschap dat er in be paalde sectoren van het bedrijfsleven bepaald sprake is van overproduktie en wanneer deze voortduurt, kan het een langere lijdensweg worden. De conjunctuur in ons land draaft meestal op korte afstand achter de grote mogendheden aan. Het hoogte punt van een welvaartsperiode ligt hier gemeenlijk achter dat in de specifiek industriële staten, terwijl ook een diep tepunt iets later wordt bereikt. Dit zou betekenen dat wij het gehele nu begonnen jaar wel aan de werkloos heidsziekte zullen blijven lijden. Bestu deren we de sombere cijfers nader, dan zien we dat in vergelijking met het werkloosheids jaar 1952 er op dit mo ment nog 60.000 werkzoekenden minder zijn dan op het dieptepunt van toen. Er kan volgens minister Suurhoff nog niet gesproken worden van een ca lamiteit ramp). We moeten er ech ter volgens deze bewindsman voor wa ken dat er een psychologisch als een sneeuwbal werkend schrikeffect uit voortvloeit. De sneeuwbal. De ondernemers zien de werkloosheid stijgen. Zij zijn zeer voorzichtig met inkopen in de verwachting dat er prijs daling komt. Het publiek ziet daarbij de slachtoffers lopen en begint ook de aankopen drastisch te beperken even eens in de verwachting dat de prijzen zullen dalen, maar nog meer om een appeltje voor de dorst te vormen. Vergelijkt men de werkloosheidscijfers van november 1957 met die van de cember 1957, dan heeft men enige reden om dit effect reeds aanwezig te achten. Immers in die ene maand stegen de cijfers van werkzoekenden met liefst 43000. In dat geval zou er alle reden zijn om een verdere bestedingsbeperking voorlopig maar op te schorten. Echter doet de seizoenwerkloosheid, die op 40 van het totaal wordt geschat, deze veronderstelling afbreuk. Ook weten we dat er onder de werk zoekenden meer dan 20.000 bouwvak arbeiders zijn. Deze categorie moet zo spoedig mogelijk weer aan het werk. Een deel zal emplooi vinden in de bouw van woningwetwoningen, waarvoor het kapitaal beschikbaar komt. Een ander deel zou aan het werk moeten komen bij de bouw van woningen in de parti culiere sector, waarvoor de premie regeling onvoldoende wordt geacht. De hoge kapitaalrente verhindert eveneens een energieke aanpak in deze hoek. Zo als men weet heeft de regering gewei gerd particulieren tegemoet te komen middels een suppletie van de hoge rentekosten. Woningbouw gaat voor. Wel heeft de minister van Volks huisvesting nu alle bouwplannen tot 100.000,nu plotseling zijn fiat ge geven. Dit brengt wel wat activiteit, maar deze gaat ten koste van de wo ningbouw en dat is ontoelaatbaar. Het uitvoeren van openbare werken leidt steeds tot minder noodzakelijke pro- duktie van de woningbouw. Eén van de eerste verlichting brengende maatrege len moet derhalve liggen op het ter rein van het op gang brengen der par ticuliere woningbouw. De regering heeft de bouw van 80.000 woningen toegezegd voor 1958 en dient alles te doen wat mogelijk is om dat te bereiken. Onder de toegelaten wer ken tot 100.000,zullen vele bouw werken zijn buiten de woningsector en daarmee worden dus bouwvakarbeiders aan de woningbouw onttrokken. Dit ha.d men nimmer moeten gedogen. De minister spaart daarmee wel 's rijks kas, maar ten koste van dringend nood zakelijke kamers en keukens. In wezen heeft hij zijn woningplan al prijs ge geven en dit is een grote teleurstelling, die men had moeten voorkomen. Nood in het noorden. Vervolgens komt men bij het ont leden van de werkloosheidscijfers tot de conclusie dat het noorden van ons land het ernstigst is getroffen. In Drente registreerde men een werkloos heid van 12 in Groningen en Fries land 7 Vanzelfsprekend is in deze gebieden de seizoenfluctatie het grootst. Daar naast liggen in deze provincies veel bedrijven en ondernemingen, die men er gebouwd heeft als gevolg van de ar- beidersschaarste in het westen des lands. B(j een teruggang van orders zal men deze dépendance, het eerste sluiten. Voorts is hier de verdere me chanisering van de landbouw in gang en tenslotte zijn er in het noorden nog al veel strokartonfabrieken en kleding bedrijven. Volgens ons verstrekte in lichtingen zouden deze bedrijfstakken tot de ergst getroffene behoren. Intussen hebben reeds de vakcentra les aangedrongen op het laten uitvoeren van openbare werken. Het voordeel van dit bestrijdingsmiddel ligt vooral hier in, dat men er een plaatselijk ernstige werkloosheid mee kan bestrijden. In Noord- en Zuid-Holland is de nood nog niet hoog. Het werkloosheidspercentage is daar nog beneden de 2 Misschien acht ons kabinet daarom de toestand nog niet alarmerend, dat neemt niet weg dat enkele provincies al dringend hulp behoeven en dat men voor de overige de bestrijdingsmiddelen reeds moet klaar zetten. Want ook de be strijding vraagt aanlooptijd en naar on ze mening duurt elke dag van werk loosheid te lang voor degenen, die het treft. Belastingen moeten omlaag. Het nadeel van openbare werken uit voeren ligt in de vaak geringere nood zaak in het kader van de gehele lands- economie. Daarom achten wij het bij ingrijpen nuttiger dat er in bepaalde sectoren of over de gehele linie van het bedrijfsleven een gunstiger fiscaal kli maat wordt geschapen ten einde onder nemers in staat te stellen of ze min of meer te dwingen hun produktie- apparaat hypermodern te maken, zodat onze kostprijzen zullen kunnen dalen. Laten we de periode van minder be drijvigheid benutten om ons industrieel en commercieel apparaat zozeer te mo derniseren en te vernieuwen dat wij daar bij de verwerkelijking van de ge dachte der Europese eenheid de vruch ten van zullen plukken door verster king van onze concurrentie-positie. De werkgelegenheid wordt door een zo danige politiek minder afhankelijk van opdrachten uit de overheidssector. Hoe meer dit laatste het geval is, hoe PERSDIENST VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Verkeer rechtdoor gaat voor. Zegt U er alsje blieft bij „OP DE ZELFDE WEG". - De slagzin zonder die woorden heeft al menig misverstand op zijn ge weten. De auto A gaat hier wel rechtuit, maar toch heeft B voorrang. Het zijn twee verschillende wegen, dus rechts gaat voor. kwetsbaarder het legioen der werkne mers wordt en hoe meer de inflatie dreigt. Door de grote verscheidenheid in pro- duktie in de particuliere sector is de slagvaardigheid van de ondernemers bij economische depressie ook groter dan die van de overheid, zodat de crisis kansen worden verzacht. Bij een bijna lege staatskas is de overheid een wis pelturig werkgever. Dat bewijst de jongste ontwikkeling en moge ons te gen de verkiezingen tot nadenken stem men. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bvjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief A. L. Stelt een paar vragen over vochtige ramen en muren. Antwoord: Wanneer de ramen in uw kamer zo nat worden, dat het wa ter er af druipt, dan is er met de ven tilatie in de kamer iets niet in orde. Wanneer er veel vocht in de kamer ontstaat, b.v. door het drogen van kle ren bij de kachel, door de aanwezigheid van veel mensen en door vele planten e.d., dan geraakt de lucht in dergelijke kamers spoedig verzadigd met water damp, die dan op de koudste plekken condenseert. In de meeste gevallen zullen dat de ramen z\jn. Ook kan dat de oorzaak zijn, dat genoemde hoek steeds zo vochtig is. Deze ligt dan waarschijnlijk tegenover de kachel? U kunt de ventilatie verbeteren door een rooster in de muur aan te brengen (hoog) of de deur op een kiertje open te laten staan, waardoor de met water damp verzadigde lucht kan verdwijnen en drogere lucht van buiten af kan toetreden. Deze buitenlucht wordt dan door de kachel verwarmd, waardoor deze weer meer waterdamp kan op nemen. Ook petroleumkachels (ver gassers) produceren veel waterdamp, daar petroleum voor het grootste deel tot waterdamp verbrandt. Abonnee. Mijn sansevieria heeft te vochtig gestaan en is gedeeltelik ver rot. Wat te doen? Antwoord Een sansevieria moet in de zomer vrij veel water hebben, doch in de winter liefst zo droog mo gelijk op een warme plaats, b.v. dicht bij kachel of haard of op de schoorsteen b.v. Wanneer de plant zelf nog groen is, moet U de rotte wortels er nauw keurig afhalen en dan de plant met de gemaakte wonden een paar dagen laten drogen buiten de pot. Pot ze daarna op in een luchtig niet te zwaar grond- mengsel en grove bladaarde met wat scherp zand er door en geen mest. Na het oppotten even aangieten en dan voorlopig niet meer. Zet ze op een war me plaats, dus in geen geval in een mer twee, die er het bandje afhaalt, het doorgeeft aan nummer drie, die het nummer van het lot met luide stem voorleest. Inmiddels is van rechts het zelfde spel gespeeld. Daar staat ook een trommel en de zevende heer neemt daaruit een rolletje dat hij doorgeeft aan nummer zes, die het bandje er af haalt, het doorgeeft aan nummer vijf, die hardop voorleest welke prijs geval len is. Dat staat namelijk op het pa piertje van rechts. Nummer en prijs komen dan samen bij de middelste man, die de briefjes bij elkaar doet en ze op een pen steekt. Zij worden later nog eens gecontroleerd. D. v. d. E. Moet men voor het innen van huishuur, indien dit bedrag boven de 20,is, een gezegelde kwi tantie afgeven? Antwoord: Ja, met een zegel van 0,15. L. J. Betreft vraag houden rijwiel stalling. Antwoord: Deze vergunning kunt U aanvragen ten gemeentehuize. vertrek waar niet gestookt wordt. U kunt het in ieder geval proberen. Wan neer er wortels aankomen in april wat water geven en voorlopig in een kleine pot laten staan. Ook dan nog voorzich tig met bemesten, daar ze zeer weinig nodig hebben. H. v. d. B. Wat is het adres van de reder Onassis Antwoord: Het adres luidt: Aristoteles Socrates Onassis, Chateau de la Croë, te Monte Carlo. A. v. d. W. Ik heb een boorma chine, wanneer ik deze aanzet (en dat gebeurt vaak) begint m'n radio ont zettend te storen en kan ik niets meer verstaan. Ook wanneer ik de radio in een ander vertrek plaats, is het on mogelijk. Is dat te verhelpen? Zo ja, hoe? Antwoord: Uw boormachine, die de radio-ontvangst zo sterk stoort, kunt U storingvrij maken, door een conden sator van ca. 10.000 pF tussen de kool borstels te schakelen. Deze condensator moet geschikt zijn voor een bedrijfs- spanning van 220 V wisselspanning. Hiervoor zijn speciale condensatoren in de handel. In de regel zijn ze wel in het motorhuis in te bouwen. J. v. d. M. Ik geniet uitkering van de algemene ouderdomswet. Als ik ga trouwen met een vrouw van goed 40 jaar, krijg ik dan de uitkering voor gehuwden Antwoo,rc\: Ja zeker, ingaande de eerste dag der maand waarin het huwelijk plaats vindt. K. Kunt U ons inlichten hoe de trekking in de staatsloterij geschiedt? Antwoord Het trekkingscollege bestaat uit 7 personen. Bij de trekking zitten deze heren op een rij. Links van hen staat een grote roulerende trom mel, waarin zich duizenden opgerolde papiertjes bevinden. De heer uiterst links bij de trommel neemt er dan één rolletje uit, dat hij doorgeeft aan num- Een zeldzaam jubileum. In januari was het juist 25 jaar ge leden, dat dhr. Jaap Sanderse lid werd van de voetbalvereniging „Yerseke". In datzelfde jaar (1933) won hij reeds het persoonlijk kampioenschap van de ju nioren, wat o.m. bestond uit hardlopen, vèrspringen en hoogspringen. In 1938 werd hij voor de eerste maal opgesteld om in het eerste elftal de kleuren te helpen verdedigen. Dat doet hij nu reeds 20 jaar. Wij vinden het een zeldzame prestatie en wensen dhr. Sanderse toe, dat hij nog vele jaren in het eerste op gesteld mag worden. Gezien zijn spel peil in deze competitie kan hij nog best enige jaren mee, want hij is nog steeds één der gevaarlijkste spelers uit de voorhoede. Dus Jaap, op naar de 25 jaar als speler van Yerseke I. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Yerseke en de daaronder ressorterende postinrichtin- gen werd gedurende de maand januari 1958 ontvangen 62.559,16 en uitbetaald 127.529,92. Aantal geopende reke ningen 25. en meester blijven over Uw zenuwen Mijnhardi's Zenuwtabletten WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 915 februari 1958 Dinsdag 11 februari Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.11 7.36 0.20 12.53 Maandag 7.51 8.22 1.10 1.42 Dinsdag 8.39 9.15 2.03 2.34 Woensdag 9.36 10.25 2.58 3.38 Donderdag 10.55 11.53 4.17 5.03 Vrijdag 12.27 5.47 6.28 Zaterdag 1.13 1.45 6.59 7.30 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten

Scheldebode | 1958 | | pagina 1