NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq RDTERSEPT IVOROL maakt Sneeuwwitjes 't Legioen der verjaagden het gezonde gebaar 23STE JAARGANG No. 34 25 JANUARI 1958 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Het probleem der „Paspoort-Nederlanders" van Uw tanden Plaatselijk Nieuws YERSEKE me REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur God is ons een Toevlucht en Sterkte; Hij is krachtelijk be vonden een Hulp in benauwd heden. Ps. 46 2. Begrijpt gij wel de volle omvang van 'tgeen hier beloofd wordt? Doe er niets van af, want Gods beloften falen niet. Maar doe er ook niets aan toe, wat gij er in zoudt willen leggen! Neen, het is ons nergens beloofd, dat God Zijn kinderen van alle moeite, angst en benauwdheid zou ontheffen! Zolang wij deze aardse loopbaan lopen, worden wij niet ontslagen van 't men senlot, dat strijd, ontbering en teleur stelling in zijn schoot heeft. „Vele zijn de tegenspoeden des rechtvaardigen", zegt de Schrift, en waarlijk, God heeft onze duurgekochte ziel te lief, om haar niet, al is het met moeilijke lessen, te willen opvoeden. Welk is dan het voor recht dergenen, die in de vrede des Heren begeren te wandelen Dit, dat zij het uit ervaring mogen weten: „God is ons een Toevlucht en Sterkte". Het is of de dichter ons wil toeroepen, waar wij onze dagtaak gaan beginnen: Vrees niet als ge het vandaag moeilijk hebt, beangstig u niet als ge u zwak voelt. Hij is de sterke Rots, waarop gij in het geloof de hand moogt leggen. Deedt gij dat reeds, de hand leggen op de Rots steen uwer sterkte? Doe het heden, waar het u benauwd wordt gemaakt door mensen, of wel door de aanvech tingen van het eigen hart. Gij zult de laatste niet zijn, die uw stem mede doet juichen: De Heer, de God der legerscharen, Is met ons, hoedt ons voor gevaren; De Heer, de God van Jakobs zaad, Is ons een Burg, een Toeverlaat! (Uit een Dagboek) eveneens rond in het brein van de daarvoor verantwoordelijke vrouwelijke minister en van allen, die deze mensen te hulp schieten. Wat zijn dit voor Nederlanders? Men vindt eronder vrouwen, die zuivere dochters zijn van het eilandenrijk dat zij verlaten. Zij zijn getrouwd of ge trouwd geweest met een Nederlander en hebben onze nationaliteit verworven zonder nochtans onze taal te spreken of onze cultuur ook maar uit de verte te kennen. Daar zijn onder de kinderen van reeds in de vorige eeuw naar de Oost vertrokken landgenoten, die nim mer de zon nog over onze polders of heuvels zagen onder gaan. Zij weten niets van Europa, om over Nederland niet te spreken. Men vindt er oude Ne derlanders onder die bij wijze van spre ken nog in Atjeh hebben gevochten, maar die er geen weet van hebben dat wij in Nederland geen paarden meer kennen in het leger en dat intussen de naam Zuiderzee van de kaart is ver dwenen. Deze mengelmoes van vogels van al lerlei pluimage moet zich aanpassen aan ons klimaat, onze gewoonten, aan boerenkool met worst in plaats van rijst. Men moet deze mensen een nieuw beroep leren, terwijl velen van hen vijf tig, zestig jaar of ouder zyn en terwijl wij ook weten dat het aantal werklozen in ons land de 100.000 weer is gepas seerd. Als extra verrassing bemerkt men spoedig dat deze repatrianten geen j cent bezitten, want de weinige eigen dommen die zij hadden zijn hun voor het verlaten van Soekarno's droomrijk 1aigenomen' BEMESTING VAN VRUCHTBOMEN Erger dan Ambonnezenprobleem. EN HEESTERS De optimisten onder ons zullen mis- schien zeggen, dat wij reeds een Am- Het is nu weer tijd om aan de be- bonnezenprobleem kennen. Daar zijn mesting van onze vruchtbomen en hees wij aan gewend geraakt en met de op-*-ers te gaan denken, lossing daarvan hebben wij het een De moderne bemestingsleer leert ons, eind p'phrar-ht 7,n'n p-pdarhte ia pen dat we vooral onze vruchtbomen wan- vergissing. Want de Ambonnezen wa- j neer deze °P de klei liggen of een gras een groep krachtige jonge zamen. Hun arbeidstempo past niet in het onze. Zij zulle zich thuis nimmer als „thuis" voelen Onze regering dient zich in ernst de vraag te stellen of er niet op de kortst mogelijke termijn maatregelen kunnen worden getroffen om deze mensen in meer tropische streken een nieuw va derland te bieden. Wij denken aan mo gelijkheden in de West. Wij denken ook aan Nieuw-Guinea, 't onmetelijk eiland in de tropen waar onze vlag waait. Men kan ons misschien tegenwerpen, dat deze' mensen daar geen bestaan kunnen vinden. Zien wij naar de wer kelijkheid, dan kunnen zij dat hier even min. Zij worden deels tot een perma nente post op de begroting van het ministerie van sociale zaken. Ieder zal beseffen, dat het niet ge makkelijk zal zijn de „paspoort-Neder landers" een nieuw bestaan onder de tropenzon buiten Indonesië te verschaf fen. Maar wij moeten alles wat daar toe dienstig is beproeven. Blijven de meesten hier in Nederland, dan zullen zij bij duizenden wegkwijnen, hetzij om dat zij niet begrijpen, hetzij uit directe ellende omdat er voor hen geen kansen zijn en ook niet kunnen worden ge schapen. Het drama Indonesië zal voor ons een veel groter drama tengevolge hebben: dat van de verpauperde land genoten uit Indonesië. (Nadruk verboden) Drs. HERMES PERSDIENST VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER We stellen U voor een niet verplicht fietspad, ook wel genoemd toe ristisch of facultatief rijwielpad. Het ligt hier gelijk met de weg en is daarvan gescheiden door een witte streep. We verzoeken U drin gend daar achter el kaar te rijden. Van de tegenovergestelde kant kan ook een fietser ko men. Hij moet uitwij ken naar rechts, komt dan links op de rijbaan terecht en wie staat dan in voor de gevol ge» En, als U zelf soms die tegemoetko- mer mocht zijn, rijd dan langzaam die onover zichtelijke bocht door, want U kunt nooit weten, wat er aankomt. Met z'n tweeën rijden is toegestaan, maar alleen als de situatie het toestaat!! In een nuchtere tijd als de onze klin ken ach en wee's over de rampspoeden die ons treffen als geluiden van ge barsten grammofoonplaten uit lang vervlogen dagen. De verbazing heeft plaats gemaakt voor het berustend aan vaarden. De berusting houdt het ge vaar in van het laten voortbestaan van het waargenomene, zelfs al is dit el lende. De aanvaarding kan er toe lei den dat we wantoestanden als normaal gaan zien. Beide verschijnselen zijn vij anden van de volkskracht en de maat schappij, waarin zij optreden. Bij het verwerken van het drama In donesië grijnzen ons berusting en aan vaarding tegen telkens wanneer we met het repatriëringsvraagstuk in aanraking komen. Er is ons aangezegd dat er zo'n veertig- tot vijftigduizend Nederlanders uit Indonesië zullen terugkeren. We hebben ons verwonderd, dat het in onze tijd mogelijk is dat er zovelen van huis en zon verdreven worden, maar we ver wachten in elk geval Nederlanders. Van deze verstotenen zullen er 25.000 ten laste van het ministerie van maatschap pelijk werk komen. De rest zal zichzelf weten te redden. Het grootste deel van die laatste groep, die zijn eigen weg zal vinden, bestaat uit specialisten, technici en vakmensen in tropische aangelegenhe den. Er zijn ingenieurs onder en plan ters, doktoren, directeuren en leiders van Nederlandse bedreven in Indonesië. Hun toekomst is onzeker, maar hun kansen op een nieuw begin zijn reëel. Zij hebben hun kennis en kennen over t algemeen Nederland nog wel uit hun jeugd, welke kennis in een verloftijd wel weer is opgefrist. Deels hebben zij bezittingen in Nederland en met de hulp daarvan zullen zij zich een nieuw bestaan weten op te bouwen. Vanzelf sprekend zal dit niet altijd gemakkelijk gaan, maar het rad van het levens avontuur draait voor hen zonder dat er louter nieten als uitkomst komen. Zij zoeken een huis, maar dit probleem komt hieronder nog aan de orde. Wel paspoort, maar geen Nederlands. Het grote vraagstuk woelt rond in de hoofden van de 25.000 z.g. „paspoort- Nederlanders", die qua levensstijl eigen lijk geen Nederlander meer zijn of het nooit zijn geweest. Het daaraan ver bonden maatschappelijk probleem woelt ren deels mensen van bruikbare hoofden en han den. Samenvattend kunen wij hen een groep noemen, die in de kracht van het leven staat. Vervolgens is het Ambon nezenprobleem in 't geheel niet opgelost en vormen zij dagelijks voor ons een zichtbare schandpaal van een groep loyale en trouwe eilandbewoners, die wij eigenlijk letterlijk en figuurlijk in de kou hebben laten staan. Onze eerste indruk van het probleem der „paspoort-Nederlanders" is deze, dat de moeilijkheden van het Ambon nezen-vraagstuk in ernst en omvang vele malen zal overtreffen. Men voelt het direct wanneer men met hen in gesprek komt: deze mensen voelen zich hier noch wat het klimaat betreft noch cultureel op hun plaats. We zullen dit spoedig ervaren. Ook deze mensen moeten gehuisvest worden. Er staan duizenden bedden op de evacué's te wachten, zo zeggen de be richten. Er zijn tienduizenden bedden nodig om de verstotenen een rustplaats te bieden. De daarvoor benodigde ruim te is er niet. Zij is er mogelijk potenti eel wel wanneer men alle lege achter kamers, sou-terrains en bovenverdie pingen optelt, maar deze zullen on danks het beroep van een gevoelige vrouwelijke ministersstem niet beschik baar zijn. mat hebben, zeer vroeg moeten bemes ten. Toch denken vele liefhebbers van kleine tuinen, welke in de regel maar een klein aantal vruchtbomen hebben, dat ze nog lang niet aan de bemesting toe zijn. Pas wanneer de mooie dagen komen, in februari en dan wat zon, be gint de liefhebber belangstelling en liefde voor zijn tuin te krijgen. In de regel wordt dan te laat bemest en ook de particulier zal er op moeten letten om met de bemesting wat vroe ger te beginnen. Velen vragen zich af, waarmee be mest moet worden, stalmest of kunst mest. Natuurlijk is stalmest en com post goed, maar het is altijd erg duur beschermt Uw mond en keel en moeilijk te krijgen. I en het kanaal zich bovendien nog op Daar komt bij dat het vervoer van grote afstand daarvan bevindt. De ge- de boerderij vaak moeilijk is. Nu is het inderdaad voor een particulier, welke dikwijls leek is, niet altijd even ge makkelijk om zich te verdiepen in de kwestie van de stikstofmeststoffen, kalimeststoffen en fosforzuurmeststof- fen. Thans is dit wel erg gemakkelijk ge worden voor de particuliere tuinbezit- ter, men kan gebruik maken van Asef Tuin- en Gazonmest, welke meststof de voedingsstoffen in elke gewenste vorm bevatten. Men denke ook vooral om de heesters en rozen hiermede te be mesten, deze worden maar al te dikwijls vergeten. Denkt dus in dit seizoen om uw vruchtbomen en heesters, U zult er veel plezier van beleven. at 74?^ «L i*Jr tijdewerking wordt n.l. veroorzaakt door de aantrekkingskracht van de maan en zon. De „waterberg" die zo wordt veroorzaakt, loopt door de oce anen om de aarde heen. In de Middel landse Zee en in de Rode Zee kan het water echter niet snel genoeg toe- en afvloeien om een dergelijke „water berg" te doen ontstaan. Door het ont breken van stroom van betekenis in het Suezkanaal moet er ook steeds ge baggerd worden om verzanden te voor komen. Onoverbrugbare kloof. Ons volk heeft op het gebied van woningnood en huisvestingsproblemen zijn geschiedenis. Duizenden hebben zich reeds op het gebied van samen wonen met volkomen gelijkgezinde en cultureel-vergelijkbare gezinnen in alle er van mogelijk denkbare bochten gewrongen. Het is nochtans een fiasco geworden. Sociale spanning, zenuwziekten en na meloos leed liggen er op het levenspad van duizenden, die hebben ingewoond of samengewoond en men doet wat mo gelijk is om eraf te komen. Niemand, zelfs de regering niet, zal het klaarspelen om van de geboren en getogen Europese Nederlanders met kans op succes het offer te vragen van de huisvrede of het huiselijk geluk. Want de „paspoort-Nederlanders" ko men uit een land met ruimte met ge heel andere levensgewoonten naar een overbevolkt land met een typische zin voor huiselijkheid. En deze kloof is dikwijls met geen offer te overbruggen. Wij staan zelf nog in een ernstige woningnood met als enig vrq aanbod een aantal kamers, die gemeubileerd worden aangeboden tegen prijzen, die variëren van 250,tot wel 1000,— per maand Waarom niet naar de West? Het moet rpncluit worden gezegd. Een deel van de uit Indonesië komen den hoort hier niet. Het klimaat be dreigt hun gezondheid. Hun levensstijl zal hen in deze omgeving doen vereen- AT.T.H VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief L. S. Wat is het doel van tegen- trek bij een haard en hoe is de werking Antwoord: De trek in de schoor steen beïnvloedt de snelheid van ver branding in de kachel in hoge mate. Om de trek te kunnen regelen, is in de pijp van iedere kachel een z.g. sleutel aan- Hierdoor wordt het mogelijk, dat het vuur in de kachel onder alle omstan digheden voldoende getemperd kan wor den. T. S. Kunt U mij opgeven het adres van de bond anti-lawaai? Antwoord: Er bestaat een „Per manent anti-lawaai-comité", waarin o.a. gebracht, waarmede een klep versteld ae k.N.A.C. en het t.N.o. in Delft zijn vertegenwoordigd. Voor zover ons be kend luidt het adres: Valkenboskade 189, Den Haag. kan worden, die de doorlaat regelt. Om te voorkomen, dat 'de afvoer geheel af gesloten kan worden, waardoor er gro te kans bestaat, dat er kolendamp in het vertrek komt, is de klep zodanig uitgevoerd, dat er altijd een kleine ope ning aanwezig blijft. Bij minimale trek in de schoorsteen moet deze opening voldoende afvoer van de schadelijke gassen garanderen. Bij sterke trek, b.v. bij stormachtig weer, zou dan de ka chel, ondanks het „dicht" zetten van de sleutel, nog veel te hard gaan bran den. Om dit te voorkomen brengt men thans een extra opening in het afvoer kanaal aan, dat door een automatisch werkende klep normaal is afgesloten, doch bij sterke trek in de schoorsteen open gaat en dan een opening vrij geeft, die lucht buiten de kachel om in de schoorsteen toe laat. Dit geeft dus val se trek, ook wel tegentrek genoemd. De trek in de kachel wordt daardoor tot een bepaalde waarde begrensd. G. Th. H. Moet ik voor een werk ster, die een halve dag per week bij ons werkt, een rentezegel plakken? Antwoord Ja, een dagzegel. De waarde is afhankelijk van de leeftijd van die werkster, n.l. bij een leeftijd van 14 en 15 jaar 8 cent, leeftijd 16 t/m 20 jaar 10 cent en 21 jaar en ouder 13 cent. J. D. Zijn er geen sluizen in het Suezkanaal en hoe staat het met eb en vloed in de Middellandse Zee? Antwoord: In het Suezkanaal bevinden zich geen sluizen. De water stand in de Rode Zee en de Middelland se Zee is vrijwel gelijk. De getijde werking is in beide zeeën zeer gering, doordat het water slechts door betrek kelijk nauwe openingen kan toevloeien Vergadering Plattelandsvrouwen. Dinsdag vergaderden de Plattelands vrouwen in hotel „Oesterbeurs". Spreek ster was mej. Hietsbrink van de we verij „De Ploeg". Mevr. Polderman- Bom heette alle dames welkom, in het bijzonder mej. Hietsbrink, die een le zing zou houden over het onderwerp „Hoe kunnen wij ons interieur moder niseren" en toonde tevens gekleurde filmplaatjes om de aanwezigen te to nen op welke wijze dat bereikt kan worden. Er was veel gewerkt met meu bels van verschillende kleuren, wat een bijzonder aardig effect gaf. Ook was er bij de inrichting van het huis veel aandacht besteed aan de kinderen, om het hun aan een speelgelegenheid niet te laten ontbreken. Spreekster had kof fers vol lappen meegebracht. Allemaal stalen van de stoffen die „De Ploeg" vervaardigde. Er werd druk in ge grabbeld, zodat het even later wel een couponnetjes-opruiming in een stoffen zaak leek. Na de lezing dankte de pre sidente mej. Hietsbrink namens alle aanwezige dames voor de leerzame avond. Daarna werd aan de dames ge legenheid gegeven zich op te geven voor een cursus in naaien, schotels op maken en tuinieren. De tuincursus wordt gegeven over 8 maanden, zodat als het snoeien, stekken, zaaien enz. besproken wordt, men dat meteen in eigen tuin kan toepassen. Ook wordt meteen ge leerd om de bloemen en planten bin nenshuis een goede verzorging te ge ven. WATERGETIJDEN WEMELDEN'GE Van 26 januari1 februari 1958 Dinsdag 28 januari: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.20 7.39 0.37 1.02 Maandag 7.53 8.18 1.15 1.42 Dinsdag 8.34 9.07 1.58 2.25 Woensdag 9.26 10.10 2.50 3.23 Donderdag 10.36 11.33 3.56 4.33 Vrijdag 11.59 5.14 5.54 Zaterdag 0.47 1.18 6.31 7.05 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger. «V, "V-."-' j ,y tX-'

Scheldebode | 1958 | | pagina 1