1 ■J P0NTIAC YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN RILLAND-BATH HANSWEERT KRABBENDIJKE WAARDE VAN WILLEGEN HORLOGES KAPELLE-BIEZELINGE Jaarvergadering V.Z.O.S. Onder voorzitterschap van dhr. Os- sewaarde kwam onze plaatselijke gym nastiekvereniging V.Z.O.S. dinsdag j.l. in jaarvergadering hijeen. In zijn ope ningsrede memoreerde de voorz. o.m. de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar en drukte zijn vreugde uit over het feit dat 1957 voor V.Z.O.S. weer een zeer goed jaar is geweest. Ook de samenwerking met zusterver enigingen, andere sportorganisaties en verenigingen op cultureel gebied en met het gemeentebestuur was zeer goed geweest. Uit het jaarverslag van de directeur-secretaris dhr. Van Boven bleek, dat het ledenaantal aanmerke lijk was toegenomen. Bedroeg dit pér 31 dec. 1956: 236, per 31 dec. 1957 was dit cijfer gestegen tot 285, n.l. 137 meisjes, 61 dames, 76 jongens en li heren. Ook werd er een derde dames afdeling (dames-senioren) opgericht. De verenigingsgeest was prima en er heerste een gezonde naijver, zodat er vaak zeer goede prestaties werden ge leverd zowel bij demonstratie, wedstrij den en vaardigheidsproeven. De pen- ningmeesteresse, mej. Meulbroek, maak te in haar uitgebreid verslag gewag van een financieel gunstige positie der vereniging. Er werd o.m. voor 1000 gulden materiaal aangeschaft. De af tredende bestuursleden, mej. Meulbroek en dhrn. Ossewaarde en Smit werden herbenoemd, terwijl in een ontstane va- kature werd voorzien en mevr. J. de Kóëyer-van der Endt hiervoor werd ge kozen. Het werkprogramma voor 1958 is zeer uitgebreid. De voornaamste pun ten hierop zijn wel: een zaaluitvoering voor de' jeugdleden in maart; 2e Pink sterdag met Bondsfeest van het K.N. G.V.; in juni een openluchtuitvoering, terwijl het bestuur in principe heeft besloten gevolg te geven aan een uit nodiging van de Kon. Belgische Turn bond om met een damesgroep deel te nemen aan de Bondsfeesten te Gent. Verder vermeldt het werkprogramma nog zwemproeven, jegrop-proeven, vaardigheidsproeven, terwijl er nog en kele uitnodigingen voor meewerken aan demonstraties verwacht kunnen wor den. In zijn slotwoord wenste de voor zitter de leden, zowel huiselijk als in het verenigingsleven, een voorspoedig 1958 en dankte hen voor de grote op komst naar deze gezellige jaarvergade ring." Mossels. De mosselexport naar België is aan het minderen, maar naar Frankrijk valt het veel mee. Naar goede mosse len is veel vraag en Parjs wordt op zijn wenken bediend. Zeeland is ver uitgeleverd. Het merendeel wordt nu van de Wadden geleverd. Nutsavond uitgesteld. Naar we vernemen is de derde Nuts avond in dit seizoen, die zou worden gegeven op 21 januari, uitgesteld tot 28 januari a.s. Zoals men weet zal men dan o.a. de mosselfilm vertonen. Gevonden voorwerpen. h't r Gevonden een aantal kinderwantjes, een suède herenhandschoen en een bankbiljet. Terug te bekomen ter ge meentesecretarie. Verder werd op het politiebureau ingeleverd een gebreide want, een bruiné dameshandschoen, een meisjesfietsje, een gele sjaal en een bankbiljet. Vermakelijkheidsbelasting. Naar wij vernemen is pér 1 januari j.l. in deze gemeente een nieuwe be lastingverordening op de vermakelijk heden in werking getreden. Dit houdt in dat thans nog alleen belast zijn bio scoopvoorstellingen, toneel- en cabaret vertoningen en bals of danspartijen. Ook is verandering gebracht in de wij ze van invordering der belasting. De bekende kaartjes zijn vervallen. De gene die de voorstelling of vertoning organiseert moet thans de belasting in een vast bedrag vooraf ter gemeente secretarie voldoen. Verder zijn plaat selijke verenigingen in de meeste ge vallen wat de uitvoeringen betreft vrij gesteld. Men moet vanzelfsprekend wel vooraf vergunning vragen aan de bur gemeester. In voorkomende gevallen wende men zich steeds eerst voor in lichtingen tot de betreffende afdeling ter gemeentesecretarie. I Voetbalnieuws. De wedstrijden Yerseke IIIGoes V en Yerseke IRia W I konden vorige week i.v.m. het slechte weer geen door gang vinden. Zaterdag moet Yerseke III naar Kapelle I. Yerseke I heeft zondag weer een zware uitwedstrijd voor de boeg en wel tegen Aardenburg I. Dit elftal verkeert in ernstig degra datiegevaar en zal er dan ook alles op zetten om juist van de koplopers te winnen. Yerseke kan zich eclkter deze luxe niet permiteren, want wil men de fraaie kans op het kampioenschap be houden, dan mag men geen enkele wed strijd meer verliezen. Postduivententoons telling. Door de postduivenvereniging „Dé Noordster" werd vorige week in de zaal „Oesterbeurs" een standententoon stelling gehouden. Voor de beide keur meesters, dhrn. A. de Rijk uit Roosen daal en J. Maurik uit Krimpen aan de IJssel was het geen gemakkelijke taak uit de vele inzendingen de beste te kie zen. De eerste tien prijzen werden als volgt toegekend: 1. C. de Koerjer, 551 pnt.; 2. J. J. van Oeveren, 550 pnt.; 3. M. Pekaar Jzn., 549ptn.; 4. C. Vermast, 548% ptn.; 5. W. M. van Ha ver, 548 pnt.; 6. W. M. van Haver, 548 pnt.; 7. M. Minnaard, 547% pnt.; 8. E. Vermast, 547% pnt.; 9. E. Vermast, 547% pnt.; 10. Th. Koster, 547 pnt. Staten werden aangewezen dhrn. J. Veerhoek en C. Dagevos, terwijl naar de algemene vergadering te Amsterdam werden aangewezen dhrn. J. Ruissen en J. de Jonge. Besloten werd in het ver volg de jaarvergadering een meer ge zellig karakter te geven. Als voorzitter werd dhr. A. Veerhoek herkozen. Bij de rondvraag werden verschillende vragen beantwoord. Uitvoeringen Volksonderwijs. Vrijdag 10 en zaterdag 11 januari j.l. hield de afd. Wemeldinge van Volks onderwijs haar jaarlijkse feestavonden. Vrijdagavond trad voor het voetlicht het toneelgezelschap „Kunst naar Kracht" uit Heinkenszand onder regie van mevr. Chr. van Maanen Cohen Ter vaart, met het toneelstuk „De Ebben houten Olifant". Zonder aan het spel van de overige speelsters en spelers iets jtekort te doen, mogen wij in het bij zonder wel noemen de vertolking van mevr. Tasman als hospita en van Phil Reewijck als leraar scheikunde, resp. in de personen van mej. K. S. Kuzee en R. de Reiger. Zaterdagavond trad op het variété gezelschap van Rien de Jonge uit Kloe- tinge met muziek, zang en toneel. De zingende zusjes, afgewisseld door accor- deonmuziek van dhr. W. Vos en schetsjes van Rien de Jonge en mej. L. de Vries brachten een bijzonder gezel lige sfeer, waarmede dit gezelschap een goede indruk heeft achtergelaten. Beide avonden werd een geslaagde verloting gehouden. Aan het slot van beide avonden dankte de voorzitter, de heer C. P. Phernambucq, de spelers en speelsters voor het gebodene. Tijdens deze avonden gaven zich weer diverse nieuwe leden op. Zangavond. Zaterdagavond had in de Ned. Herv. kerk een bijzondere zangavond plaats met medewerking van de bekende bari tonzanger dhr. Kees Deenik, aangeboden door de Bijbel Kiosk Vereniging te Am sterdam. Ds. K. W. Slik opende deze avond met gebed, waarna dhr. Deenik zong „Ik kan U niet missen", „Ja, ik geloof en daarom zing ik" en veel meer andere liederen, die met grote aandacht werden aangehoord en ook meegezon gen onder leiding van de dirigent Dee nik. Ook het Kerkkoor onder leiding van de dirigent dhr. A. van der Cingel zong prachtige liederen, begeleid door het orgel, bespeeld door dhr. C. Phi- lipse. Het was een prachtige avond, waarnaar door velen met genoegen zal worden teruggezien. Ds. Slik sloot de avond met dankzegging. Voetbal Zaterdag speelde Wemeldinge I een competitiewedstrijd tegen Spui I. Het was een wedstrijd die in het begin ge lijk opging, doch tenslotte moest Spui zijn meerdere erkennen in Wemeldinge. De ruststand was 20 voor de gast heren. In de tweede helft bleef We meldinge de toon aangeven, zodat het kort voor het einde 53 werd en daar kwam geen verandering meer in. Jam mer dat de regen als spelbreker op trad, want dat had veel valpartijen tot gevolg. Gevonden voorwerpen. Gevonden een reiszak en een rijks daalder. Inlichtingen ter gemeente secretarie. een en ander is aangifte gedaan ttjj de politie. Naar wij vernemen is iets der gelijks ook in een andere gemeente ge beurd, Men zij dus voorzichtig.' N.C.V.B. Donderdag hield de afd. Kruiningen van de N.C.V.B. haar maandelijkse bij eenkomst onder leiding van de presi dente, mevr. A. Ligthart Schenk. Ds. Homburg uit Vlissingen sprak over het onderwerp: „Het geheim van een ge lukkig leven". Pfaff demonstratie. Donderdag werd in hotel „Koren beurs" alhier, door de fa. W. Rikken te Bergen op Zoom, een demonstratie gegeven met de bekènde Pfaff naai machines. Een pracht collectie, van de eenvoudige tot de meest geperfectio neerde was ter "bezichtiging en demon stratie aanwezig. Door een tweetal da mes werd met deze machines g'edém on- -gtreerd en wat hier werd vertoond, was in één woord af! zijn, maar aangezien Oostburg zeer ge vaarlijk bij de onderste plaats staat, zal het voor de Boys een zware strijd worden om de beide punten binnen te halen. Immers een ploeg die het de gradatiespook ziet, vecht voor zijn be houd om bij het eind der competitie veilig te staan. De Boys zullen echter bij de kopgroep willen eindigen, dus zullen hun huid zo duur mogelijk ver kopen. Dit belooft dus een spannende wedstrijd te worden, waar de uitslag van te voren moeilijk van te voorspel len valt. Vliegtuigen neergestort. Maandagvoormiddag omstreeks half twaalf loeide de brandweersirene. Het bleek dat een vliegtuig brandend was neergestort aan de zeedijk van de Völckerpolder. De vrijwillige brandweer was zeer spoedig op de plaats des on- heils. Het bleek dat twee straaljagers Vergadering C.H.U. Dinsdagavond vergaderde de C.H.U. alhier onder voorzitterschap van dhr. A. Veerhoek. Als afgevaardigde naar de te Goes op 25 januari a.s. te hou den vergadering tot vaststelling van de kandidatenlijst ter verkiezing van Prov. Uitvoering. De wandelsportvereniging „Kruinin gen" gaf een uitvoering in „Ons Dorps huis". Na een filmvertoning van o.a. de wandeltochten te Kruiningen, werd op zeer verdienstelijke wijze een toneel spel opgevoerd door het gezelschap „Onder Ons" uit Goes. Met dit stuk, getiteld „Melodie uit het verleden" door Nich. Stam, oogstte zowel de W.S.V. „Kruiningen" als het Goese toneelgezel schap een welverdiend succes. Raadsagenda. Dinsdag 21 januari zal de gemeente raad bijeen komen. De punten van be handeling zijn: Vaststelling van het uit breidingsplan met het oog op de mo gelijkheid tot bebouwing van het ter rein tussen de Molenmeet en de Rijks weg. Voorstel om de weg langs de La- vendeldijk te Oostdijk aan te wijzen als B-weg, zulks om vernieling te voorko men door het zware vrachtverkeer. Wijziging van de politieverordening, waardoor het mogelijk wordt grammo- foonmuziek in café's te beperken. Vast stelling voorwaarden voor het gebruik van het verenigingsgebouw te Oostdijk. Aankoop diverse perceeltjes grond aan de Veerweg te Hansweert, nodig als gevolg van de verzwaring fran de zee dijk voor de aanleg van een trottoir. Benoeming bestuursleden van de instel ling voor maatschappelijke zorg wegens periodiek aftreden van dhrn. P. A. Westdijk en C. van den Berge. Schaken. „De Zwarte Dame" vervolgde haar onderlinge competitie met de volgende partijen: M. J. KoleJ. Quakkelaar 01; Mej. B. van NieuwenhuijzenJ. A. J. van Nieuwenhuijzen 01; J. QUak- kelaarMej. B. van Nieuwenhuijzen 1—0; C. W. Saaman—M. J. Kole 1—0;' M. Schrijver—P. A. Huisson 10; W. A. Verbeek—C! M. Goedegebuure 01; A. J. DekH. vafr de Berg 10; H. van de BergP A. Huisson 10; A. J. DekM. Schrijver 1; C. Engelen B. Cok 0—1. Ongewenst bezoek. Vorige week bemerkte de dochter van dhr. F. Nieuwenhuize aan de Slotstraat, dat terwijl zij even buiten was geweest, een onbekend manspersoon zich toegang had verschaft tot de woonkamer. Op haar vraag wat hij daar moest doen, kreeg zij het antwoord dat hij van haar vader een partij oud ijzer -had gekocht en dit kwam halen. Zij verzocht toen de onbekende persoon de woning te ver laten, onder mededeling dat hij oud ijzer op het werkterrein moest vinden, doch niet in de woonkamer. Na zijn vertrek bleek dat een in de kamer aanwezige portemonnaie was leeggemaakt. Van Uitvoering „Scheldegalm". Op donderdag 9 januari organiseerde de harmonie „Scheldegalm" zijn jaar lijkse grote uitvoeringa Nadat „Schel degalm" de mars „The Standard of St. George" gespeeld had, opende de voor zitter, dhr. Wijnands, met enkele woor den de avond. Hierna speelden de leden van „Scheldegalm" een selectie uit „De Vogelkoopman" van C. Zeiler. Tussen twee stukken door werd het programma onderbroken om dhr. C. van Oèffelen te huldigen voor zijn 25-jarig lidmaat schap. Voorzitter Wijnands spelde hem de eremedaille van „Scheldegalm" op, terwijl ook burgemeester Schipper dhr. van Oeffelen woorden van waardering bracht. Na het concert trad het beken de revue- en cabaretgezelschap „Kla ver Vijf" uit Roosendaal voor het voet licht en bracht een zeer geslaagde uit voering van de revue „Mooi is ie". Burgemeester Schipper had tevoren nog te kennen gegeven, dat Hansweert een muziektent zou krijgen, zodra de nodi ge gelden aanwezig waren. Hrj vroeg daarom aaiyj „Seheldegalm" en de be volking van HanSweert gelden bijeen te brengen. In de pauze werd een verloting gehouden. Omhoog gevaren, r*5®" Zondag 12 januari is het Belgische motorschip Marie Rose", geladen met steenkool op weg van Antwerpen naar Riemen (B.), op een van de zandbanken van de Schaar van Ossenisse gelopen. Vanuit Hansweert schoot de sleepboot •„Betsy" van de firma Mulder, uit Ter- neuzen te hulp en wist na enige tijd de „Marie Rose" vlot te slepen. De „Betsy" nam het beschadigde schip op sleep touw naar Terneuzen voor herstellings werkzaamheden. Boei meegepikt. Dinsdag liep alhier het Zwitserse motorschip „Sonvico" de haven binnen. Bij het vastleggen van het schip be merkte de bemanning dat aan het roer een Belgische boei hing. De „Sonvico", die op weg was van Antwerpen-naar Bosel, is waarschijnlijk te dicht langs boei no. 82 gevaren, waardoor het roer is blijven hake.n Filmavond. Dinsdagavond 14 januari werd in de Ned. Herv. kerk alhier de tweede in een serie van drie films gedraaid, en wel „De vallende Ster". Deze filmavonden worden georganiseerd door een commis sie die het doel vpor ogen houdt om de mensen in contact te brengen met waarlijk goede films. „De vallende Ster" is een prachtige film, die echter niet altijd even gemakkelijk begrepen, j^ordt. Schadevaring. Woensdagmiddag 15 januari heeft het Zwitserse tankschip „Veronica" bij het meren schade gevaren aan een der geleidestoelen Toor~de grote sluis. ScheepvaartbewgÉng. Gedurende het jaar 1957 passeerden door het kanaal door Zuid-Beyeland in totaal 77.937 binnenschepen met een laadvermogen van 36.470.402 tn3 netto. Het totaal der- zeeschepen bedroeg 582 met 158.808 brt. inhoud en 234.487 m3 laadvermogen. In nationaliteiten waren deze verdeeld in 51.056 Nederlandse, 16.954 Belgische, 3.586 Duitse, 3.532 Franse, 2.926 Zwitserse, 139 Luxem burgse, 49 Oostenrijkse, 68 Engelse, 1 Deens, 4 Noorse, 2 Zweedse en 2 Spaan se. Bovendien passéerden 35 baggermo lens, zuigers e.d.;, 34 pokken, hijskranen e.d.; 99 burgerlijks Rijksvaartuigen; 56 oorlogsbodems en andere mil. vaartui gen; 514 jachten en sloepenjr 8 veer boten en passagiersvaartuigen; 7 woon- en kantoorarken. In het recordjaar 1937 wat althans .de ischeepvaart te Hans- weert betreft, werden in totaal 77.937 schepen geregistreerd een totale ton nage van 34.554.967 m3. Wat het ton nage betreft heeft 1957 het record ge broken met 36.470.402 m3. Het"aantal schepen was minder (n.l. in '37 98.600). Dit is echter begrijpelijk, daar men in 1937 geen schepen had met een ton nage als tegenwoordig gangbaar is. Voetbal. De Boys krijgen zondag als tegen stander Oostburg. Volgens de ranglijst moet dit een overwinning voor de Boys van de vliegbasis Woensdrecht met el kaar in aanraking waren gekomen. Van ongeveer 2000 voet stortten de toe stellen naar beneden. Kapitein-vlieger P. Krikken uit Woensdrecht maakte gebruik van zijn schietstoel en kwam ongedeerd in de schorren bij de Kreekrakpolder neer. Het toestel, dat in brand vloog, is geheel uitgebrand. De bestuurder van het andere toestel, de 21-jarige leerling-vlieger W. van Deutekom uit Soest, heeft op het laat ste moment nog getracht te springen, doch dit is niet gelukt. Het toestel sprong in de lucht uit elkaar. De pi loot verloor het leven. Gelukkig was het laag water, zodat de kapt.-vlieger door arbeiders uit de omliggende pol ders naar de dijk kon worden gebracht. Mannen van de reddingsploegen en van de Rillandse brandweer hebben nog ge ruime tijd gezocht naar de overblijfse len van de verongelukte vlieger en zijn toestel. Burgemeester Jobse en de com mandant, kolonel W. Bakker, waren spoedig ter plaatse. Ongeval. Toen dhr. G. Bras vorige week don derdagavond van de dijkwacht huis waarts keerde per brommer, kwam hij bij 't oversteken van de weg in aan raking met een auto. Met een ont wrichte schouder en een kapotte brom fiets liep dit ongeluk nog goed voor hem af. Vergadering C.H. Kiesvereniging. Woensdag 15 januari j.l. kwamen de Chr. Historische kiesverenigingen van Waarde, Krabbendijke en Rilland-Bath in gecombineerde vergadering bijeen in het Ned. Herv. Jeugdgeboüw alhier, on der voorzitterschap van dhr. T. Wal raven. Als spreker was uitgenodigd Mr. H. K. J. Beernink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gemeente secretaris van Rijswijk. Na opening der vergadering door de voorzitter werd het woord verleend aan Mr. Beernink voor zijn causerie over „De algemene politieke toestand". Spreker behandelde in hoofdlijnen de internationale ver houdingen, daarbij speciaal wijzende op het gevaar van communistisch Rusland. Men kan trachten dit gevaar op ver schillende manieren te bestrijden. Als christenen zou men dit in de eerste plaats moeten doen met de beginselen van het Christendom door de trachten de communisten tot beter inzicht te brengen, doch deze pogingen stuiten af op het ondoordringbare ijzeren gordijn, waardoor geen nader menselijk contact mogelijk is. Anderen zien een mogelijk heid in de z.g. gedachte van de derde orde. Wat de woningbouw betreft noem de spreker de bouw van 40.000 parti culiere woningen, met handhaving van de huidig'e( premieregeling, praktisch niet uitvoerbaar. Wanneer de regering de behandeling van aanvragen voor de bouw van woningwetwoningen niet sneller afdoet, zal ook de bouw van 40.000 woningwetwoningen in 1958 ge vaar lopen. Indien de regering haar politiek op het terrein van de woning bouw niet wijzigt, zal het nog jaren duren alvorens het woningprobleem zal zijn opgelost. Tenslotte behandelde spr. de a.s. verkiezing voor de leden van de Prov. Staten, daarbij wijzende op de vraag of de P.v.d.A. haar stemmen winst van 1956 ook in 1958 zal weten te bestendigen. Door ingewijden wordt dit wel eens betwijfeld, daar voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten Dr. Drees niet als lijstaanvoer der kan optreden. Aan diens populari teit wordt de stemmenwinst van de P.v.d.A. in 1956 grotendeels toegeschre ven. Hij wekte dan ook allen op om als Chr. Historischen te blijven bij het be ginsel, n.l. het Evangelie van Jezus Christus. Op de vraag of de chr. par tijen in deze tijd nog bestaansrecht hebben, kan met een duidelijk „ja" ge antwoord worden, gezien de overtui gende zege, in Duitsland behaald door de C.D.U., bij de verkiezingen van '57. Na de pauze werden door velen vra gen gesteld aan Mr. Beernink, die door hem tot volle tevredenheid van de ver gadering werden beantwoord. De voorz. was dan ook de tolk van allen door Mr. Beernink hartelijk dank te zeggen voor zijn boeiende en interessante cau serie, die alle aanwezigen met grote aandacht hebben gevolgd. Kerknieuws. De plaatselijke predikant der Geref. Gem. Ds. J. B. Bel heeft bedankt voor zijn twee beroepen, naar Zeist en naar Boskoop. Wederom heeft hij er één ont vangen, n.l. naar Elspeet. Voetbal. Ondanks het slechte weer speelde za terdag het eerste elftal van Krabben dijke een competitiewedstrijd tegen Terneuzense Boys I. Krabbendijke bleek in deze wedstrijd de sterkste te zijn en won met 30. Raadsvergadering. Dinsdagavond hield de raad een open bare vergadering onder leiding van bur gemeester A. Lokker. Afwezig waren wethouder A. H. Mol en het raadslid A. Dek. De vergoeding voor de kleu terschool 1957 werd vastgesteld op 650,per lokaal en 8,50 per leer ling. Dit zelfde bedrag werd als voor schot verleend voor 1958. Een voorstel om een kasgeldlening groot 100.000, met een maand te verlengen werd aan genomen. Voor de maand februari zal bij de Bank van Ned. Gemeenten een hoger krediet worden aangevraagd. De gemeenterekening over de jaren 1953 en 1954 werd opnieuw voorlopig vast gesteld. In de rondvraag werd besloten op een vraag van wethouder Van Fraas- sen, om een afrastering aan te brengen om het terrein van de nieuwe school en een terrein een gipsbehandeling te geven voor het inplanten en zaaien. r KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1102-223 cJ2uime keuze Rode Kruisfilmavonden. Vrijdag en zaterdag, werden door de plataselijke afdeling van het Neder- landsche Roode Kruis resp. in hotel „De Zwaan" en het verenigingsgebouw te Kapelle en Schore filmavonden gege ven, die vermoedelijk door de weers weg, doch dit' zoeken" naar'de ~gulden omstandigheden maar een matige be- middenweg is in deze kwestie eerder ""mg verkregen. Beideavonden sprak 0 nn TrAAï"7rirnv ahn i Tvooo oan av\o_ gevaarlijk dan een oplossing. Om even tueel geweld met geweld te kunnen be antwoorden is door de landen van de NAVO gestreefd naar een doelmatige bewapening. Spr. wees er op, dat deze bewapening Nederland jaarlijks onge veer 25 van het nationale budget kost of omgerekend 5 van het na tionale inkomen. Ook in andere landen van de NAVO kost de bewapening enorme sommen gelds, zelfs vaak nog meer dan in ons eigen land. Als voor beelden van internationale samenwer king noemde spr. voorts de Benelux en de Euromarkt. Vervolgens de Indonesi sche kwestie behandelende merkte spr. op, dat de ontwikkeling van de ver houding tussen Nederland en Indonesië iedere Nederlander met zorg dient te vervullen. De verwijdering van 50.000 landgenoten uit Indonesië houdt vol gens spr. generlei verband met de kwestie Nie'üw-Guinea. De Indonesische regering, die niet in staat is orde op zaken in eigen huis te stellen, is ze ker niet rijp om het bestuur over Nw.- Guinea over te nemen, en is niet bij machte in dat gebiedsdeel jaarlijks grote bedragen te investeren. Voor de ontplooiing van Nieuw-Guinea en de ontwikkeling van de bevolking aldaar wordt jaarlijks op. de rijksbegroting 'n bedrag van ongeveer 60.000.000,uit getrokken. De regering hoopt, dat Nw.- Guinea zich over 10 a 15 jaar zelf zal kunnen bedruipen. De repatriëring van 50.000 landgenoten uit Indonesië ver vult de regering met grote zorg. Schier onoplosbare vraagstukken, zoals het verschaffen van woonruimte en opne ming in het arbeidsproces van deze landgenoten komen hierdoor aan de de voorztiter, dhr. C. Traas een ope ningswoord, waarin hjj de algemene taak van het Ned. Roode Kruis toelicht te. Ook sprak hij een woord van dank voor de hulp en het medeleven dat men het afgelopen jaar weer getoond heeft voor het Roode Kruiswerk. Filmavond Dierenbescherming. Uitgaande van de afdeling Zeeland noord van de Vereniging tot bescher ming van dieren werd vrijdagavond in het verenigingsgebouw „Obadja" een filmavond aangeboden. Hiervoor was een matige belangstelling. De toelich ting op de films werd gegeven door de directeur van de vereniging, dhr. G. van Nieuwenhuijsen. Des middags werd een voorstelling gegeven voor de twee hoogste klagen van de lagere scholen. De belangstelling hiervoor was zo groot, dat er ook ijpg een tweede voorstelling gegeven moest worden. „Allemaal Kolder". Dit was de titel van het amusements programma dat de Kamiac-winkeliers vorige week de klanten aanboden en dat ten tonele werd gebracht door een groep beroepsartisten, bestaande uit André Carrel, conférence, de twee Wi- co's met accordeonmuziek, dans en zang, Bueno de Mesquita, de bekende televisie-komiek met parodie en imita tie, Cora Ville met zang en een mode praatje en Co v. d. Heide Wijma, pi ano. Dit gezelschap bracht een gevari eerd non-stop programma van de bo venste plank, dat een hogelijke waar dering genoot. Het openingswoord werd gesproken door dhr. H. J. Blok en het slotwoord door dhr. A. J. van Willegen.

Scheldebode | 1958 | | pagina 2