NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq Vrijstelling van militaire dienst, dank zij hulp ZENUWRUST F» U ROL Huidgenezing 23STE JAARGANG No. 33 18 JANUARI 1958 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Ministerie waarschuwt tegen alle bemiddelaars Toch vaak succes Verplichte trekpaardhengsten- keuringen 1958 Houdt de winter uit handen en voeten. Schrijf in op de NATIONALE WONINGBOUWLENING!! Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeu wigheid. Hebr. 13 8. Wat doet dat weldadig aan, te mid den van een wereld, die voorbijgaat en een mensengeslacht, dat bewogen wordt als de baren der zee, te lezen van één, die „dezelfde" blijft. Weinige zijn de mensen, die onder alle omstandigheden elkaar de trouw ook maar kunnen bewaren! Daar is niemand of niets op aarde waarin wij ons bestendig kunnen verheugen. En nu horen wij te midden van dat voorbijsnellende leven, met zijn wisselende lotsbedeling, spre ken van één, die dezelfde blijft. Niet voor heden alleen of voor morgen, maar tot in alle eeuwigheid. Negentien eeuwen zijn over de wereld heengegaan, sedert het Woord onzes Gods ons dat woord bracht, dat op zichzelf is als een Rots om op te bouwen, en nóg is Hij op dit uur dezelfde, die Hij destijds was. Nog gaat Hij het land door, goed doende, zegenende, troostende, genezen de, de storm stillende, de rust her gevende, de zonden vergevende. Wan delt Hij niet meer rond, zichtbaar voor het vleselijk oog, Zijn kracht en Zijn tegenwoordigheid worden toch nog al tijd ervaren door degenen, wie Hij de ogen en de harten geopend heeft. Be horen wij reeds tot hun getal? Indien niet, dan vraagt Hij ook ons: Wat wilt gij dat ik u doe? Zal dan ons antwoord zijn: Here, dat ik ziende mag worden? Hoe wordt door Hem mijn hart verkwikt Hoe is de sterkte mijner ziele, Als ik onmachtig nederkniele, En Hij genadig nederblikt. (Uit een Dagboek.) „De ontbrekende schakel" leest men op de voorgevel van het huis. Misschien is het toeval; misschien is het omdat de heer Wolters in Bennekom inderdaad een ontbrekende schakel meent te zijn tussen jongelui, die een oproep voor militaire dienst hebben gekregen en de autoriteiten, die weigeren hen daarvan vrij te stellen. Zo nu en dan treft men de advertenties van dergelijke „bemid delingsbureaus" in de dagbladen. „Dienstzaken, zoals uitstel en vrij stelling worden behandeld door ex- hoofdambtenaar militaire zaken met 36-jarige ervaring" en „honderden dankbetuigingen liggen bij ons ter in zage". Wacht U voor dergelijke instel lingen, waarschuwt het ministerie van oorlog en marine. o Iedere aanstaande militair ontvangt na de keuring een geïllustreerd blad, „Ter zee, te land en in de lucht", waar in minister Staf hem een hart onder de riem steekt. Hij krijgt een eerste indruk van het militaire leven en wordt gewezen op de mogelijkheid in bepaalde gevallen vrijstelling of uitstel te krij gen. Voor vrijstelling komen in aan merking jongens, die thuis of in een bedrijf pertinent niet kunnen worden gemist. Is men tijdelijk onmisbaar, dan kan men uitstel vragen. Dit laatste geldt ook voor scholieren die een uni versitaire of een m.o.-studie voor de boeg hebben, wanneer zij althans bin nen bepaalde leeftijdsgrenzen vallen. „Verzoeken hiertoe", schrijft Ter zee, te land en in de lucht, „behoren ter ge meentesecretarie te worden gedaan. De ambtenaren zullen graag hun mede werking verlenen. Hieraan zijn geen kosten verbonden". „Dit laatste", zo vervolgt het blad, „wordt met nadruk onder de aandacht gebracht omdat is gebleken dat veel mensen menen dat het noodzakelijk is de hulp van anderen in te roepen, waar aan uiteraard wèl kosten zijn verbon den. Er zijn zelfs personen, die niet schromen te beweren (sommige maken daarmee zelfs reclame) dat zij voldoen de invloed bij het ministerie hebben om een gunstige beslissing te kunnen be werkstelligen en er geen bezwaar in zien (vooral als die beslissing dan nog gunstig uitvalt) zich abnormaal hoog te laten betalen. Het behoeft wel geen betoog, dat de feiten en omstandigheden, welke veelal langs ambtelijke weg bij het ministerie bekend worden tot de beslissing leiden en dat de zogenaamde bemiddeling van dergelijke personen hierop geen invloed kan uitoefenen". Succes. Zo luidt dus het standpunt van het ministerie van oorlog en marine. Toch kan bijvoorbeeld het bemiddelingsbureau Wolters in Bennekom stapels dank betuigingen laten zien. Daarbij zijn brieven van jongelui, die al een afwij zende beschikking van de minister had den ontvangen. De bemiddeling was t dus wel degelijk van invloed. En die abnormaal hoge kosten? De ex-hoofdambtenaar met zijn 36-jarige ervaring vraagt voor een zaak waar- bij eventueel hoger beroep twee honderd gulden. Het wat groter op gezette bureau in Bennekom vraagt maximaal driehonderd gulden, afhanke lijk van de draagkracht van zijn cliënt en van het succes. Een advocaat zal doorgaans meer vragen en geen en kele welgestelde aannemer of landbou wer zal geen ogenblik aarzelen, wan neer het via zo'n bureau mogelijk is zijn zoon thuis te houden. Inderdaad blijkt uit de dankbetuigin gen die de heer Wolters heeft ontvan gen dat zijn hulp niet vergeefs is in geroepen. Het zijn doorgaans slecht ge stelde briefjes, meestal eindigend met de woorden: zonder uw hulp waren we zover niet gekomen. En dat is het kardinale punt. Zonder die hulp was U ook geslaagd, zegt het ministerie. Met één verschil: 'tgaat ge heel gratis. Niet deskundig. Uit de feiten blijkt duidelijk dat deze redenering scheef gaat. De oorzaak is het gebrek aan deskundigheid van de aanstaande militair, die zijn zaak niét „weet te verkopen", die met verkeerde argumenten aankomt. Wanneer hij zijn zaak voorlegt aan de ambtenaar die op de gemeentesecretarie is belast met de militaire zaken, zal die zijn motiverin gen aanhoren, er een advies aan toe voegen en het geheel doorzenden naar de burgemeester. Misschien met een tweede kanttekening stuurt de burge meester het rapport naar 't ministerie. Stel dat de minister he.t request af wijst. De knaap neemt een bemidde lingsbureau in de arm en begint op nieuw. Nu wordt hij echter geadviseerd door een rechtsgeleerde of een ambte naar met jarenlange ervaring, door iemand dus, die is doorkneed in zaken, de militaire dienst betreffend, en de knaap op veel treffender argumenten kan wijzen. Via die bemiddelaar maakt een nieuw, sterker geformuleerd ver zoek de hiërarchieke reis, met 'n grote kans op succes. Wijst de minister het verzoek af, dan verdedigt de deskundige de kwestie verder: een request aan de Koningin en desnoods een verdediging voor de Raad van State. Kleine gemeente. Het is opvallend dat het bijna steeds een kleine gemeente is, waar de bu reaus hun praktijken bedrijven, terwijl de gemeentesecretarie faalt. In een gro te stad wordt ieder verzoek op de af deling militaire zaken terdege onder de loep genomen. Een ambtenaar zal de schrijver ervan bezoeken, zich op de hoogte stellen van de toestand thuis, de betrokkene adviseren bij het schrij ven van een verzoek. Nu een kleine gemeente. De ambte naar die is belast met de militaire aan gelegenheden, zal misschien ook de bur gerlijke stand verzorgen en bijspringen op de afdeling financiën. Hij kan het zich beslist niet veroorloven, de schrij ver van een verzoek eens te bezoeken, bovendien is hij doorgaans minder des kundig dan de gespecialiseerde ambte naar in een grote stad. Misschien is het daarom dat het in een kleine ge meente voorkomt, dat de schrijver van een verzoek wordt ontvangen met de woorden: „Begin er maar niet aan, het loopt toch op niets uit". In ieder geval heeft een bemiddelingsbureau om die reden zijn meeste klanten in Arcen of Steyl en nog onbekender plaatsen. Niet zo slecht. Achter het schrijfbureau van de heer Wolters in Bennekom hangt een reus achtige kaart van ons land. Tientallen vlaggetjes vertegenwoordigen op die kaart de cliënten. Een vlaggetjeswoud, dat zich uitstrekt van Weert tot ver in Friesland, maar in de buurt van de grote steden overgaat in een schaars beplant gebied. Men moet tot de conclusie komen, dat het werk van de bemiddelingsbu reaus (die openlijk adverteren) minder verwerpelijk is dan in het militaire blad wordt gesuggereerd. Het is wat kras te beweren dat zij een „ontbrekende scha kel" vormen, maar misschien kunnen zij in kleine gemeenten de leemte vul len, die ontstaat door de onwetendheid van de jongeman en de beperkte mede werking op het gemeentehuis. Vanwege de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" wor den ieder jaar in de maand januari de verplichte hengstenkeuringen gehouden. Deze keuringen zijn zeer belangrijk om dat zij vrijwel de totale trekpaard- hengstenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het mannelijk fokmateriaal voor het dek- seizoen 1958 gekeurd op exterieur en afstamming en eventueel goedgekeurd voor dekking en geprimeerd. Vanaf 4- jarige leeftijd kunnen de bengsten bo vendien worden opgenomen in het Keurstamboek, terwijl voor wat de oudere hengsten betreft, bij de beoor deling tevens rekening wordt gehouden met de reeds behaalde fokresultaten. Het aantal aangiften bedraagt in to taal ca. 250 hengsten, waarvan ruim 80 jonge (3-jarigen) die voor 't eerst ter keuring verschijnen en welke cate gorie steeds in het middelpunt van de belangstelling staat. Voor de provincie Zeeland zullen deze keuringen plaats vinden op woensdag 22 januari 1958 te Goes, donderdag 23 januari te Axel en vrijdag 24 januari te Oostburg. Huidzuiverheid - Huidgezorfdheid U wordt er beter van door 6 van uw geld te maken, hierdoor krijgt de gemeente geld, om huizen te bouwen. Deze lening wordt uitgegeven in stukken van 500, 100,en 25, Zij worden geleverd zonder onkosten, provisie en zegel en zijn verkrijgbaar b(j alle banken. De coupures van 25, ook op het postkantoor. Tot 8 januari j.l. werd voor 23 h miljoen ingeschreven. Sindsdien is de belangstelling stijgende en worden de inschrijvingen talrijker en groter. De oorzaak hiervan is, dat het publiek geen kans meer ziet nog 6 leningen 5, 100 te krijgen. Vervolgens wint de mening veld, dat de kans op daling der rentevoet groter is dan op stijging, gezien de daling der rente in Amerika en Duitsland. Voordelen: le. Geen kapitaalsverliesrisico, daar de erfiittent een staatsbedrijf is. 2e. Geen koersrisico, daar de rente niet per jaar wordt uitbetaald. De uit kering van kapitaal en rente vindt plaats op verzoek van de houder: op 1 sept. 1962 a 125; op 3 jan. 1966 h 150. De Bank kan aflossen op 1 maart 1968 k 175 en moet aflossen op 2 januari 1971 a 200. 3e. Elke dag verkoopbaar, bij alle ban ken. 4e. Fiscale voordelen: Degeen, die loon belasting betaalt en geen inkom stenbelasting, mag per jaar 200, inkomen uit andere bron hebben, alvorens hierover belasting te be talen. Degeen, die inkomstenbelasting be taalt, mag na drie jaar verzoeken om toepassing van art. 48, dat wil zeggen, dan betaalt hq minstens 20 hoogstens 40 belasting, wat op zijn minst gelijk is, doch in de meeste gevallen een groot voordeel. Nadeel. Eén nadeel: De gelegenheid tot in schrijving staat open tot 1 maart 1958 met het recht deze vroeger te be ëindigen. Over deze spaarbrieven schrijft „De Telegraaf" op 15-l-'58 het volgende: De rentespaarbrieven missen blijkbaar het psychologische belangrijke gegeven „6 maar toch is men voor 10 13 jaar verzekerd, van 6 rendement en (een belastingvoordeel. Red.) De secretaris van de Nederlandsche Spaarbankbond, Dr. R. A. Buning, heeft deze week medegedeeld, dat de spaar banken zich op het ogenblik in een wat minder plezierige situatie bevinden, in verband met het opvragen van tegoe den, voor de inschrijving op de 6 le ningen en op de Rentespaarbrief van de Nationale Woningbouwlening. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief P. te L. Is het waar, dat men' ratten buiten het kippenhok houdt, als men in dat hok een of meer marmotjes plaatst Antwoord Neen, dat is niet waar; wel verdwijnen ratten (en ko men katten) als men kortgesneden Va leriaan in hok of ren neerlegt. A. T. de W. Kunt U mij vertellen hoe ik kan komen aan stoutbier, het bier dat door artsen geadviseerd wordt, en ook hoe de samenstelling daarvan is? Antwoord Stout is een Engelse biersoort, die sterk ingebrouwen is en een hoog percentage alcohol heeft. In de oude tijd werd zulk bier misschien wel voor een „gezonde drank" gehou den, maar tegenwoordig denkt men daar anders over! In geen geval verdient het aanbeveling om zoiets als genees middel te bezigen. J. G. M. Wat is de betekenis van het wapen van Yerseke en Wemeldinge? Antwoord: De betekenis van elk wapen is bedoeld als onderscheidings teken. Zo is in het wapen van Wemel dinge het St. Andrieskruis verwerkt. Vermoedelijk omdat de kerk in Wemel dinge aan St. Andries gewijd was. Vraagt U voor verdere studie in een bibliotheek of boekhandel eens naar het boek „Nederlandse Gemeentewapens", uitgegeven naar het off. register door W. J. Baron d' Ablaing van Giessen- burg, uitg. M. Nijhoff te Den Haag. A. J. W. 1. Welk groot land ligt dichtbij het punt 32 westerlengte, 20 zuiderbreedte (zuidelijk halfrond) 2. Welk eiland ligt ten oosten van dit punt? (Het is een punt op de zee). Antwoord: 1. Brazilië (40° westerlengte of 20 zuiderbreedte). 2. Trinidad (29 westerlengte en 21 zui derbreedte). K. L. Hoe ontstaat trek in een schoorsteen Antwoord: De trek in de schoor steen ontstaat door het opstijgen van de warme lucht of hete rookgassen, om dat deze soortelijk lichter zijn dan de buitenlucht. Hoe kouder het is (win ter), des te groter is het verschil in soortelijk gewicht tussen de schoor- steengassen en de koude buitenlucht, des te beter trekt de schoorsteen. In de zomer kan het voorkomen, dat de tem peratuur buiten hoger is dan binnen, waardoor de schoorsteen in het geheel niet trekken wil, en grote moeilijkheden bij het aanmaken van de kachel on dervonden worden. C. J. M. Bestaan er voor schip perskinderen ook verplichte leerjaren? Antwoord: Ja, vrijwel dezelfde verplichtingen als voor andere kinderen; deze groep valt echter onder de B.L.O.- groep. De kinderen mogen reeds naar school als ze 6 jaar oud zijn. Mevr. v. d. M. Mijn rode glacé handschoenen hebben een nacht op spe culaas gelegen en vertonen nu vlekken. Hoe kan ik deze verwijderen? Antwfoord Zwart' of donker gekleurde peau de suède of glacé hand schoenen moet men niet zelf wassen of ontvlekken, dat loopt veelal op een mis lukking uit. Hoogstens kunt U ze zelf inwrijven met dunne was of talkpoe der, maar nog beter is het om ze naar een chemische wasserij te sturen. In dien U ze wilt ontvlekken met tetra, zullen ze vermoedelijk verkleuren, maar lukt het, dan droogwrijven met watten en nabewerken met talkpoeder. A. B. Weet U een middel behalve zuringzout, om een zeer grote plek roest uit een wit laken te verwijderen? 2. Is het te komen weduwenpensioen al in een gevorderd stadium, zodat dit komend jaar verwacht kan worden? Antwoord: De stof spannen over een schaal kokend water, na afkoeling bleken met wolblank. De vlek zal ver moedelijk niet in één of twee keer ver dwenen zijn, want roestvlekken zijn hardnekkig en nu U geen zuringzout wilt gebruiken (inderdaad is hieraan gevaar verbonden) moet U wat geduld hebben. 2. Wij weten op geen stukken na wanneer „dit er door komt". Der gelijke voorzieningen duren altijd lang. A. B. L. Ik heb veel last van la waai dat door mijn buren gemaakt wordt, timmeren, radio, enz. Wat kan ik doen? Antwoord: U dient zich te be klagen bjj de politie in uw woonplaats, die ter plaatse kan onderzoeken of er proces-verbaal kan worden opgemaakt wegens burengerucht. Dit laatste is echter niet in alle gevallen mogelijk. Dammen. Maandag werd de laatste compe titiewedstrijd gespeeld tegen Oostdijk I. Jammer dat Yerseke niet volledig uit kon komen. Het werd 10—10. Daar de andere clubs nog niet zijn uitgespeeld, valt er nog niet te zeggen, wie af delingskampioen wordt. Hier volgt de gedetailleerde uitslag: E. Hennekij n.i.g. 20; Jac. van Iwaardenn.o.g. 20; M. SinkeA. de Rooij 11; A. van WeeleJ. Zuidweg 20; Jan van IwaardenF. v. d. Boomgaard 11; Joz. BooneP. Hoogstrate 11; G. HollestelleE. Janse 02; L. Nieuwen- huizeA. van Gemerden 11; M. de BadtF. Kor 02; J. JoostenJ. Gun- ter 02. De reis van een kerstkaart. Verzonden uit Lemmer (Friesland), poststempel 23 december 1957 Lemmer; poststempel 7 januari 1958 Reykjavik (IJsland)poststempel 11 januari 1955 Sluis; bezorgd 13 januari 1958 aan het juiste adres te Yerseke (Zeeland). Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub De Pion voortgezet. De uitslagen waren: J. ZuidwegN. P. Oele 10; C. van Stee M. de Koeyer 10; J. NoletDr. Polderman 01; L. M. C. Manneke P. van Anrooy 10; J. P. L. Zonruiter A. C. Willemsen 10; L. Grimm A. den Hoed afgebr.; M. de Koeyer C. van Stee 01. De afgebroken partij tussen A. C. Willemsen en J. P. L. Zonruiter van 18 september 1957 werd uitgespeeld en door A. C. Willemsen gewonnen. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1925 januari 1958 Zondag 19 januari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.17 3.37 9.01 9.16 Maandag 4.00 4.19 9.41 9.55 Dinsdag 4.38 4.56 10.19 10.29 Woensdag 5.13 5.31 10.52 11.01 Donderdag 5.46 6.03 11.23 11.30 Vrijdag 6.19 6.36 11.56 Zaterdag 6.48 7.06 00.2 12.28 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger.

Scheldebode | 1958 | | pagina 1