Dr ALBERT SCHWEITZER - TACHTIG JAAR KOMT NAAR NEDERLAND VOOR GEHAKT MOET U BIJ VAN STEE ZIJN iacq. Meel E.H.B.O. 50 pCt MAX FACTOR geven wij ZwUserscht - ÖSSS 't Is toch een gezellig krantje Ongelooflijk goedkoop VAN DER MADEN Huibregtse en Markusse Bij inlevering van elke 2 stuks stoomgoed KORTING H. H. Zelfreparateurs vetr f. a. den boer Nieuwendijk 45 Vliss. 95 cent SLAGERIJ PARFUMERIE Kon. Nederlandse Vereniging op het laagst geprijsde fi De tachtigjarige dr. Albert Schweitzer komt naar Nederland. Honderden landgenoten hebben dit bericht onlangs met vreugde vernomen, want als er een bewonderde figuur is, dan is dat dokter Schweitzer. Hij is het onderwerp van ontelbare gesprekken in huiskamers, zaaltjes en zalen. Waarom? De vraag is uitermate moeilijk te beant woorden, maar-—vóér alles moet, worden gezegd dat dr.f,.Schweitzer niet de man is, die om deze bewondering vraagt of er op hoopt. Hij heeft ho gere idealer)., die tot uitdrukking komen in de vier woc^rder-i Eerbied voor het leven". Niema'nd hééft het recht Schweitzer te ideali seren. Hij zou er zelf ook onder lijden, want welk nut heeft het deze man op een voetstuk te plaat sen, waarop hij zich niet thuis voelt, waarop hij helemaal niet thuis hoort? Hij spiegelt zich niet aan eigen verdiensten en wil alleen maar zichzelf zijn. Maar vóór alles is er zijn „eerbied voor het leven", voor al wat leeft. Ongemerkt zijn we al een stapje dichter gena derd tot Lambarene, want natuurlijk moeten we daar terechtkomen, Het Lambarene, dat door dr. Schweitzer uit de grond werd gestampt, jaren ge leden. Een werk, dat een enorme vitaliteit, onge kende inspanning en een onbegrijpelijke grote dosis liefde vroeg en het nog doet. ■Zij, die Ie grand doctejjr hebben ontmoet zul len U in enkele woorden kunnen vertellen weike indruk Jiij maakte. Zijn dorpsgenoten, de mensen in Gunsbach, zijn trots op hem, maar denk niet, dat er in 'dat zelfde dorp iemand is, die hem ver eerd als een heilige. „Hij is een der onzen", zeg gen ze in Gunsbach, „en we zijn heel, heel trots op hem". Voor dr. Albert Schweitzer maakt het niet zo veel verschil. Van tijd tot tijd keert hij terug naar Europa, maar zijn land is toch Lamba rene geworden. Daar lag voor hem een taak, die hij vol vreugde op zich heeft genomen, wetende welke zorgen er wachten. Uitzonderlijke figuur. Het is nu eenmaal nodig iets over de levensloop van deze uitzonderlijke figuur te vertellen. Want uitzonderlijk is Albert Schweitzer, omdat hij be antwoordt aan de mens, zoals hij zou moeten zijn, zoals Goeihe dichtend dacht: „Edel sei der Mensch, hiifreisch und gut". Zijn we dat? Zijn we dat ooit gêweest. Zijn we niet alleen edel, hiifreich en goed yoor onszelf? De tachtigjarige, die straks Nederland gaat be zoeken, heeft geweten welke taak er voor de mens is weggelegd op de aarde. Hij heeft niet ge aarzeld toen hij voor zijn levenswerk kwam te staan. Dat was in 1913. Toen vertrok Albert Schweitzer naar Lambarene om er zijn arbeid te verrichten. Als jongen reeds bad hij iedere avond om de zegen des Heren over „alles wat ademt". En later in zijn boeken en geschriften klinkt steeds diezefde bede weer door. „Eerbied voor het le ven". De jonge Schweitzer had zich een diepe kennis verworven van' de'Bijbel. Jaren later verscheen er van zijn hand een beschouwing over de figuur van Jezus, een beschouwing zoals men die alleen Het onbekende, ijdende Lambarene riep en de ruim vijf en dertigjarige aarzelde niet. Hij veriiet Europa, dat op het punt stond zich in de eerste wereldbrand te storten. De wereld, die niet wilde geloven, dat oorlog en beschaving nooit samen kunnen gaan, zoals Schweitzer eens gezegd heeft. In Lambarene wachtte een andere vijand, die bestreden moest worden en Albert Schweitzer streed. Hij arriveerde in Lambarene en wierp zich in de strijd. Het lukte. De wereld schokte even toen het hospitaal en de kapel verrezen. Toen de verpleegsters kwamen. Toen bleek dat Albert Schweitzer er niet voor niets dagelijks met de ka no op uittrok om de zieke inlanders te genezen, evenals zieke dieren. Meer dan musicus alleen. De bewoners kwamen in steeds groter getale naar Lambarene om er genezing te vinden en zienderogen breidde de taak van Albert Schweit zer zich uit. Naast deze uitermate drukke werk zaamheden, die hem vreugde schonken, was er de gelukkige omstandigheid, dat Bach niet verge ten werd. Lang geleden stuurden de Parijse Bach- vrienden hem de befaamde piano-met-orgel-pe daal. Ook de organist Schweitzer kon daar in het oerwood zijn werk voortzetten. Johan Winkler zegt er in zijn boek „Naar het land van Brazza en Schweitzer" het volgende van „Het klavier met de pedalen is oud geworden met zijn bespeler. Maar het deert niet in welke staat het verkeert, als Schweitzer het bespeelt. Dan ge moet naast hem komen zitten op de orgelbank, dat wil de Lambareense traditie dan is het in eens niet meer dat ietwat schril klinkend instru ment, dat het onder de handen van ieder ander zou zijnl Dan is het of onder zijn handen, onder zijn vaste organistengreep, een orgel begint te spe'en en ge zijt niet meer in dit arme houten vertrek mei een bed, de schrijftafel, de antilopen, maar teelt eensklaps in een kerk, een kathedraal, waar Bach oppermachtig is gaan klinken en rege ren. Schweitzer,. Bach spelend „aan de zoom van het oerwoud' ik weet ineens, zeer ontroerd, dat dit tot de paar grote ervaringen van mijn le ven gaat behoren Lambarene is verrezen en is uitgegroeid tot iets dat wij, die het nooit gezien hebben, ons niet kunnen voorstellen. De man, die hier zijn levens werk in vervulling zag gaan, is Albert Schweitzer. De ironiè van het noodlot wil, dat Schweitzer denkbeelden over de mens, het leven en de gods dienst pas indruk gingen maken toen zijn werk in Lambarene bekendheid kreeg. Een gang van za ken, die weer eens bewijst hoe slecht wij, mensen, de zaken kunnen doorzien. De tachtigjarige dr Albert Schweitzer heeft de wereld veel geleerd, maar een groot deel er van zijn we al weer ons best doen het goede te willen. En daarom kan het heus geen kwaad onszelf het leven en werk van Albert Schweitzer voor ogen te houden zonder de persoon van Schweitzer anders te zien dan hij gezien moet worden, laten we niet vergeten, dat dr. Abert Schweitzer Lambarene stichtte en niet Lambarene dr. Albert Schweitzer. Simon G. Zwart. De man, die naar Lambarene vertrok, liet in het oude Europa veel achter in tweeërlei opzicht. Voor de mensheid zijn boeken over Kant, Bach, orgelbouw, een geschreven portret van Paulus enz. Voor zichzelf de muziek, het orgel, Bach. van Ie grand docteur kan verwachten. Het zou een van de redenen zijn die een groot aantal geeste lijk vooraanstaanden er in 1950 toe brachten uit te spreken, dat de wereld goed zou zijn als men Schweitzer's denkrichting aanvaardt. Te Koop: Compleet Kamer-Ameu blement, Old-Finish. Oprit 29 bo ven, Vlissingen. Te koop: Beklede Wieg met Bedje, f 12.50. Half-Eng. Kinderwagen f.25.12 z.g.a.n. Luiers f 5.50. Eranderüstraat IQ, '\jlissingen Nette Kostganger gevraagd. Paar denstraat 18 bov., Vlissingen. Te koop: (Wegens verandering), kleGne zuinige 4-persoons ftuto, pr(js f 800.Brieven onder no. 2025. Bureau van dit Blad. Te KoopLichte grijze Kinderwa gen (til up). Willielminastraat 48, Souburg. Te KoopMotor, Sparta, 125 c.o. geheel gerevideerd en z.g.a.n. elec- trische Wasmachine met Wringer. Bosjeslaan 28, Vlissingen. Te Koop: Een zo goed als nieuw Damesrijwiel met versnelling. Adres Paul Krugerstraat 357, Vlissingen. Te koop: Aquarium, compleet te gen elk aannemelijk bod. Hogeweg 53, Vlissingen. Te koop: z.g.a.n. Handnaaimaclii- ne, ringspoeï, naait voor en ach teruit, met garantie. Pfaff Naai machinehandel, Nieuwendijk 29, Telefoon 729, Vlissingen. Te koop aangeboden: 1 Wandelwa gen en 1 Kinderstoel. Te bevragen: Kanaalstraat 56, Vlissingen. Ie kwaliteit zoolleer naar DAMES. Deze week extra korting op alle Evergln ce_j Jlijkjes, guldens goedkoper. Haircord Kinderjurk jes vanaf f 4.75, alleen bü S. P. v. d. Linden, Noordstraat 30. Denk om de Midreiza-chequés. Te Koop: z.g.a.n. licht, grijze trio fold Kinderwagen. AdresHogeweg 93, Vlissingen. Jongeman (19 j.) zoekt werk o.i.d. morgen of avonduren op kantoor, winkel, hotel e.d. Brieven no. 202.6, Bureau van dit Blad. Te Koop: Damesfiets f 15.Mid delburgsestraat llO^Souburg^^ Te Koop: Meisjesfiets, leeftijd jaar. Kanaalstraat 36, Souburg. Te Koop: Fiets mét hulpmotor. Kanaalstraat 47, Souburg. Inmaakkruiden voor Augurken, Ui tjes, Haring etc., 35 cent per pak je by Drogistery „De Vijzel", Bet- je Wolffplein 1, Vlissingen. De nieuwe Knittax M 2, de Koning der Breimachines. Vraagt vrybiy- vend inlichtingen en demonstratie. Prys f 270.—. Betaling eventueel te regelen in overleg. Pfaff Naai machinehandel G. Hemelaar, Nieu- wendük 29, Tel. 729, Vlissingen. OPGELETZaterdag de laatste dag van reclame Kinderjurkjes, al les moet weg, maten 45 t.e.m.' 55 voor f 1.25; 55 t.e.m. 70, f 2.00. nog enkele Damesjurken voor f 5.75. Werkkousen vanaf f 1.65. Nylons vanaf f 1.98. Kinderoveralls in alle maten met 10 procent kor ting. Overhemden met Trubenijs- boord van f 6.95. Zaterdag als re clame f 6.00. Herensokken en An kiets vanaf f 0.98. Nog enkele ma ten Overalls van f 11.90 nu f 8.50. Werkoverhemden vanaf f 3.98. Wit te Verpleegsterschorten f 2.98 in alle maten. Lingerie katoenen Kin derjurkjes vanaf f 1.85. Slopen 1- en 2-persoons lakens. Zakdoeken 3 voor f 1.Komt U eens küken want het is te veel om op te noe men. Staanplaats tegenover de Kerkstraat. Te koop: z.g.a.n. prachtige Kin dertrapauto. Bellamypark 27, Vlissingen. Te koop: Kaptein Mobylette te vens houten Waskuip. Scliuitvaart- gracht 8, Vlissingen. Te Koop: Nieuw kamgaren Koop- vaardöuniform maat 4850. Te bevragen: Bouwen Ewoutstraat 2, Vlissingen. Te koop i.g.st.z. Vloerkleed 2 x 3 meter, f 15.Ant. Mauvenlaan 8 Vlissingen. Woningruil: Gevraagd droog Bene denhuis (geen flat), tegen Boven huis in Missingen, 6'kamers, keu ken en zolder, niet. voor gezin met opgroeiende kinderen. Brieven nr. 2024. Bureau van dit Blad. Te koop: Prima losse Berini mo tor f 05.Leliënlaan 30, Vlissin gen. Na 6 uur. Te koop: 4 Stoelen, 2 Fauteuils, Tafel, Dressoir, Tafeltje, Antiek Mahonie" glazen Kast voor Delfts Blauw, 2 persoons Ledikant, Hem. Bed, Nachtkastje, Tafeltje, Twijfe laar, Auping, 2 persoons. Eiken Theetafel, Keukentafel. Donderdag en Vrydag na 18 uur. Singel 100, Vlissingen. Te Koop: Damesrüwiel f 35. Schuitvaartgracht 229, Vlissingen, na 18 uur. Te koop: Schoorsteen klok z.g.a.n. na 5 uur 's avonds en 2 koffers. Hendrick Berckmanstraat 20, ben. Vlissingen. Te koop: Harmonieabed, Theemeu- bel, Divan, Dressoir, Wieg. Buf fet, Boksbal. Noordstraat 50, Vlis singen. Te koop: 2 Werkfietsen. Nic. Beetslaan 23, Vlissingen. Te Koop: z.g.a.n. Kinderwagen, Kinderledikantje en Kinderbox met vloer, na 8 uur. Boned(jkestraat 79, Vlissingen. Te KoopGroot wit Keukcnfor- nuis en Haardkachel. Te bevragen Boned kost raat 93. Vlissingen. Te koop: Electrisclie Wasmachine. Gerard Doulaan 25, Vlissingen. Wie ruilt Jongensfietsje, leeftijd 8 tot 10 jaar, voor grotere fiets, maat 22. Paul Krugerstraat 363. Vlissingen. Te Koop: Kruiwagen f 5.Aard appel riek f 3.Spade f 4.— Van Hoorn van Burghstraat 12, Vlissingen. C. G. Goverde, Iepstraat 18, Ber gen op Zoom, is elke Zaterdag met verse Paling aanwezig op de Markt. Te Koop: Kinderwagen en Wan delwagentje Ambrosius Bos- schaertstraat 10, Vlissingen. Van hok weggevlogen. Jonge DuU yen: 11-55-471885; H-55-471890; H-55-476044. H-52-1089699 H- 51-365620. Tegen beloning terug bezorgen Van Bel zen. 3de Kielstr. 459, Havendórp. Nette Werkster gevraagd. Bad huisstraat 4, Vlissingen. Ter overname gevraagd: Engelse of half Engelse Kinderwagen. Adres: Bureau van dit Blad. Gevraagd: Nette Werkster voor 2 morgens per week. Mevr. Knegt, Singel 36, Vlissingen. Gevraagd: MEISJE voor de win kel. Centrum Kerkstraat 6. Vliss. Te koop: Kist met 50 Weckflessen. Keukentafel, 180 tegels. Boeken molen, Rok met Wringer, Invalide- wagen. Wit Fornuis, Zitbad, 3 PiffSj Gascomfoor, Fietsmandje en Nachtkastje. Noordstraat 2. Vliss. Te koop: Jonge en oudé Postdui ven aan spotprijs. Tevens te koop gevraagdtweedehands Bromfiets. Nieuw\straat 72, Vlissingen. Goed onderhouden Huisorgel te koop met 14 registers (w.o. doorl. harp en pracht klank. Te bezich tigen bij J. Steketee, Kerkstraat 2 's middags na 4 uur. Terstond gevraagd: SLAGERSLEERLING °L»a i HALFWAS. SLAGERIJ V. D. HOOFT Hendrikstraat 40, Vlissingen voor een Zweeds roestvrij tafelmes met golfsnede Keurig rozenhouten heftje met geklonken lemmet- Kleine Markt 1, Vlissingen ALS WEEKPROFIJT: Doorregen Runderlappen 1.40 per pond Gehakt of verse Worst van 1-60 nu 1.40 per pond Mager Spek 1.30 per pond Gesmolten Vet 25 cent per half pond Rauw Rundvet 50 cent per pond Gekookte Metworst 25 cent per ons, 90 cent per pond Boterhamworst 50 ct. per half pd. Hamworst 50 cent per half pond Tongewotst 50 cënt per half pond Ook gesorteerd. CREME PUFF PAN STIK PAN CAKE Scheldestraat 66, Vlissingen Telefoon 804 AFDELING VLISSINGEN Voor de nieuwe curcus E.H.B.O. welke eind September a.s. aanvangt kan men zich opgeven tot 5 September a.s. bij onderstaande adressen. Contributie en lesgeld f 0.30 per week. Studiemateriaal (Oranje Kruisboekje) f 2.35. C. VADER, Van Hoorn van Burghstraat 31. J. VADER, Coosje Buskenstraat 18 J. J. MARTIJN, Margrietenlaan 52. VLISSINGEN: Scheldestraat 16 Tel. 788 SOUBURG: Fa de Jong, Kanaalstraat 33

Scheldebode | 1955 | | pagina 3