Met de Bedrijfsleider van Robinson de fabriek in. SCHOENHANDEL D. ROELSE Schoenen PLOUVIER heeft DE ROBINSON SCHOENEN SCHOENHANDEL H. VAN KAMPEN Co. VOOR ROBINSONS „Wat is eigenlijk het sterkste, leren- of rubberzolen T* VOOR NATUURLIJK NAAR Scheldestraat 44, Vlissingen Oude Markt 20 - Telefoon 2764 - Vlissingen ,,Dat zult U zien", is het antwoord, ,,maar eerst moet er nog heel wat gebeuren. Alles wat tot dusverre met de schoen heeft plaatsgevonden, moet nog vervolmaakt worden. Dan ondergaat de schoen een drogingsproces een houten of me talen versterking wordt tegen de binnenzool aan gebracht een lederen rand wordt er aan be vestigd en vervolgens wordt de buitenzooi aan de ze lederen rand genaaid. In vogelvlucht enkele van de tientallen handelingen, die een Robinson- schoen gedurende zijn geboorteproces moet on- chine uitgehaald. Nu gaat de schoen, tezamen met zijn wederhelft in een doos en wacht dan nog slechts op transport naar verre oorden. ,,Hoe lang bestaat de fabriek eigenlijk?" is onze vraag, nadat wij de enorme ruimte doorgewandeld hebben. „In 1918 is zij opgericht en sindsdien steeds uitge breid, totdat in 1934 de fabriek totaal afbrandde. De gehele schoenenvoorraad ging in vlammen op. Echter, binnen twee en een halve maand werd be gonnen aan de herbouw van een complex, dat lange rijen tafels, ver over de honderd en op ie dere tafel een machine. „Kunt U zich voorstellen" zo vraagt onze gids, „dat er in deze afdeling al leen al meer dan zestig verschillende machines staan, die ieder een speciale bewerking aan de In <le snijderü van de Robinso«fabrieken, staat een groot aantal machines, waarmede zolen, rubberliakken en het bovenwerk ge sneden worden. Op de achtergrond het Directiekantoor. NIEUWE LIEDJES OP DE ST. JACOBSTOREN. Het is weer zover dat de jaarlijkse schoonmaak van het carillon op de St. Jacobstoren is aangevangen. Onze beiaardier de heer Piet Broerse is reeds enkele dagen met dit ingewikkelde karwei bezig. Het is een goede gewoonte om tegelijk hiermee het speelwerk van nieuwe liederen te voorzien, de oude zijn nu wel zo in ons geheugen geprent, dat de kleine jongens op de straat ze kunnen meezingen. Gedurende de eerstvolgende twaalf maanden zullen wij nu geregeld kunnen horen: heel uur: Andante uit Opus 8 van Ludwig van Beetho ven, half uur: Geestelijk lied, Weet gij hoeveel sterren kleven, kwart voor: Voorspel Zeeuws Volkslied van Jan Morks, kwart over: Fruh- lingslied van Felix Mendelssohn Bartholdy. Als de werkzaamheden gunstig verlopen zullen wij reeds a.s. Zaterdag weer van ons mooie carillon kunnen genieten. WATERSTANDEN TE VLISSINGEN (Breskens plm. 6 min. vroeger) Hoogwater Laagwater Donderdag 4 Aug2.15 14.28 8.37—21.08 Vrijdag 5 Aug2.54-15.01 9.11-21.44 Zaterdag 6 Aug3.28 15.34 9.42 20.16 Zondag 7 Aug3.59-16.12 10.17-22.56 Maandag 8 Aug4.35-1652 10.56—23.37 Dinsdag 9 Aug5.16 17.32 11.36—00.00 Woensdag 10 Aug6.01—18.21 0.18 12.22 Donderdag 11^ Aug6.52 19.11 1.05 13.12 Vrijdag 5 Augüstus Springtij. Donflërdag 11 Augustus Laatste Kwartier 3.33 uur. Dönoèidag 4 j^ugustus Zonsopgang 5.05 u. Zonsondergang 20.26 u. Dinsdag 9 Augustus Zonsopgang 5.13 u. Zonsondergang 20.17 u. Heeft U er wel eens over nagedacht, wat er al niet gebeuren moet, vóór een lap leer een schoen is? En wat er al niet toe bijdragen moet om de kwaliteit tot onovertroffen te maken? De Robinson-mas- cotte toont ons, dat het noodzakelijk is, om een goed waarborgmerk als vertegenwoordiger te hebben. Iets, dat opvalt door uitdrukking, afwerking engeschiedenis. We kennen toch de held Robinson Cru- soë wel, die met de r.eger Vrijdag dapper was als geen ander? De Ro- binsonschoen echter, voert de pretentie sterk en onverslijtbaar te zijn, getuige de 5000 km lange voetreis naar Rome, door een enthousiaste reiziger gepresteerd, waarbij de schoen als overtuigend bewijs triom fantelijk in de directiekamer van de Robinsonfabriek prijkt. Wij mochten in deze fabriek, die in de schone stad Nijmegen opgericht staat, een kijkje nemen. BEGONNEN wordt in de afdeling bovenleersnij- derij. „Ziet U die lappen leer daar?" vraagt onze gids. „Die hebben we in alle nuances met bruin en zwart als de hoofdkleuren. Het is een secuur werk, dat in deze afdeling moet worden geleverd. Want leder is een natuurproduct. Men vindt geer* twee vellen, die volkomen aan elkaar gelijk zijn. En zelfs bij de duurste soorten komen vellen voor met beschadigingen en afvallige delen. Die mo gen-natuurlijk niet aan de schoen komen, want voor een Roblnsönschoen is alleen het beste goed genoeg". Dat konden we ook constateren in de afdeling zoolleerstanzerij. Vol ontzag kijken we naar de enorme machines met de scherpe messen, die zo regelmatig hun werk doen. Want niet alleen de zolen moeten voorden uitgestanst, ook de binnen zolen, hakstukken, contreforts en neuzen moeten stuk voor stuk uit de grote en zware platen zooi- leder vyprden geponst. „Wat is eigenlijk het sterkste, leren of rubberzo len?" -,,lk denk dat de rubberzooi het wint. Maar voor mensen met aanleg tot transpirerende voeten, niet aan te bevelen. Momenteel hebben we ook weer "iets nieuws: een rubberprocedé, soepel en licht - Porèpe genaamd. Dat blijkt buitengewoon in de smaak van 't publiek te vallen, omdat men er zo heerlijk zacht op loopt." In de stikkerij, die we nu binnengaan, zien we schoen moeten verrichten? Wij hebben machines met één, twéé, drie en vier naalden-machine die volkomen verschillend van constructie zijn al naar gelang het werk, dat er moet worden verricht". Wat kunnen we in deze afdeling, zoals trouwens in de gehele Robinsonfabriek, het geboorteproces van de Robinsonschoen prachtig volgen I Het geheim van Robinson DE volgende afdeling die we bezoeken, is de z.g. zwikkerij, waar met de feitelijke montage van de schoen het verbinden van het bovenwerk met de verschillende onderdelen wordt begonnen. Hier ontmoeten we voor het eerst: de leest. „Heeft U veel leestvormen?" „Dat valt nogal mee, hoewel het aantal van twee, waarmee aanvankelijk nu tientallen jaren geleden gestart werd, intussen verveelvoudigd is. We hou den ons aantal leestvormen zo beperkt mogelijk, zorgen er echter alleen voor, dat iedere voet bij Robinson een leestmodel vindt, dat „prettig zit". Want dat is ons geheim, leesten te ontwerpen, die een prima pasvorm garanderen. In een Robinson moet een voet zich direct thuis voelen." Eerst komt de binnenzool tegen de leest, vervol gens zien we het inzetten van de harde onder- neuzen en de contreforts en dan begint de feite lijke montage: als het bovenleer strak over de leest getrokken wordt en aan de binnenzool be vestigd. Te koop: i.g.st.z. Singer Handnaai machine, Stoelwagentje op lucht banden voor invalide kind. v. Di«- hoekstraat 141, Vliss. Voor al Uw Breiwol, speciaal Scheepjeswol naar Tilroe's Kousen huis. Te koopIngebouwde Pick-Up ts- gen elk aannemelijk bod en Hob belpaard als nieuw. Ambr. Bos- schaartstraat 28 bov. Vliss. Gevraagd voor direct, wegens te leurstelling: Net Meisje voor de winkel en een Nette Leerjongen. Banketbakkerij Schonk, Hogeweg 157, Vliss.. Wil dame, die 28-7'55 op Markt te Middelburg zich zwart Damesvest onrechtmatig toeeigende in eigen belang dit terugbezorgen aan M. v. d. Berg, porpsstraat 11,-ts-Heer Arendskerke. steeds goedkoper. Damesjurken in de maten 40-42-44 voor 6.50,Kin- derjurkjes maat 45 t.m. 55 voor 1.75, 60 t.m. 70 2.50. Maakt dar U er bij komt. Nylons vanaf 1.98. Kinderoveralls in alle maten. Over hemden met trybenys boord 6.50. H.sokken en Ankiets v.a. 98, Over alls van 11.90 nu 8.50, Werkover- hemden vanaf 3.98, grote party Da mes Slirs in de maten 42, 44 voor 75, Zwembroekjes vanaf 65, Witte verpleegsters schorten 2.98, Linge rie katoenen Dames en Kinder On derjurkjes in alle maten, Slopen pri ma 1- en 2-pers. Lakens enz. enz. Komt U eens kijken want het is te veel om op te noemen. Staanplaats tegenover de Kerkstraat. Te koopKinderwagen, Wiegje, Box, 2 Werkpakken, Werkschoenen Bevragen na Zaterdag a.s. Kasteel straat 75, Vliss. J Te koop: Kinderwagen, laag model Prys 30.—. Havendorp 766, VI. Te koop gevraagd: Jongensfiets ot laag model Herenfiets. Anjelieren laan 65, Vliss. Voor al uw Kousenreparaties, vlug onzichtbaar en goedkoop. Tilroe's Kousenhuis. Te koop wegens overcompleet: i.g. st.z. 2-pits Gastoestel. Jan Ver meerlaan 6, Vliss. Te koop: Notenhouten eetkamet Ameublement, slechts een half jaai gebruikt en eiken Kapstok. Te be- vr.Hobeinstraat 260, Vliss. Te koop: Damesfiets, koopje. De Lannoystraat 5 bov., Vliss. De hoogste waarde voor Meubelen en antiek, tegels, ketels, doofpot ten, stenen honden enz. betaald Jac. van Loon, Vrouwestraat 32. Weer ontvangen alle maten van de bekende Be-Ha's. Ook weer met schuimrubber. S. Hollebrandse, Nieuwendyk 37, Vliss. 1-persoons Luchtbed te koop nieuw Ribesstraat 16, Vliss. Kamperen? Laat dan eerst Uw Primus in orde maken. Alle repa raties, solderen, vertinnen, galva niseren enz., maar ook voor nieuw is Uw adres L. Outermans, Koper en Blikslager, Korte Zelke 3, VI. Te koop: Herenfiets, Wandelwa gentje i.g.st. Te bevragen na 6 u. Koestraat 22, Vliss. Te koop: Klein Schrijfbureautje, Invallidewagentje, Buffet, Thee meubel, Linnenkast 2 Clubs. Noord straat 50, Vliss. Te koop gevraagd: Jonge Poedel, reu, lft. tot 3 maanden. De Lan ge, Adr. Verdoelstraat 7, Vliss. Voor uw verhuizing groot of klein moet U btJ de fa. Jongepier en Luitwieler zyn. Nieuwstraat 30, Telefoon 2559 Vlissingen. dergaan; handelingen die worden verricht door prima geschoolde vakmensen, die hun arbeid met vreugde verrichten, omdat het bij Robinson pret tig werken is, zoals zij ons zelf verklaarden". De finishing touch LANGZAMERHAND zien we dat de schoen zijn voltooiing nadert. Om straks helemaal glanzend en tot aantrekken nodend in de etalags te prijken, on dergaat hij nog enige behandelingen, zoals schu ren, verven, poetsen. De leest, ^ie uit twee delen bestaat, is er met behulp van een vernuftige ma- thans tweemaal zo groot is". „U levert toch uitsluitend jongensschoenen?" „Nee, daar zijn we wel mee begonnen; extra sterk moesten ze zijn en populair van prijs. Nu zijn er schoenen voor vader en zoon In alle gewenste variaties: hoog en laag zwart en gekleurd met leder en met rubberzooi, schoenen voor ie dere dag en .luxe schoenen, zowel voor heren als voor jongens. Verder werk- en beroepsschoenen en vooral niet te vergeten de onovertroffen Ro- binsonsandalen". „HOE IS 'T MOGELIJK". „Die Vé-Gé-geldzegels hebben van mijn Vrouw een gelukkige huisvrouw gemaakt OpgeletZaterdag allen een kpkje nemen bU de kramen van Jansen, want die maakt het de mensen „De zaak voor het betere schoeisel"

Scheldebode | 1955 | | pagina 3