Waarborg I SLAGERIJ DE JONGE Slagerij de Jonge m Herfst- en Winter aanbieding 129.- 129. kleding Eerste Vlissingse Begrafenis onderneming „DIENSTBETOON" SPECKENS' Brood- en Banketbakkerij VARKENSCARBONADE Haal het nu bij t Is toch een gezellig krantje Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen HET KOEKJE VAN DE BAKKER Wij gaan er mee door Iedere dag opnieuw veel vlees voor lagere prijzen. Al ons Rundvlees voor de bekende lage prijzen. Alie Worstsoorten, ook gesorteerd 49 ct per half pond Het bijzondere van deze aanbieding ligt niet alleen in de prijs, maar nog meer in de Waarborg-Kvvaliteit voor deze prijs. Waarhor g-costnums Van zuiver wollen kamgaren, 1 en 2 rij in bruin, grijs en blauw, extra prijs X09 Jn allerfijnste samenstelling van stof, coupe en be werking, extra prijs Watirborg- Winterjassen 'n Jas voor Jaren 1 en 2 rijin lange en 3/i modellen. Van zware of halfzware stof extra prijs In moderne, vlotte jongenskleding vindt U bij Kreymborg een grote sortering en alles Waarborg-Kwaliteit Ruime keuze Herenmode- artikelen. Wollen resten vanaf 19.7 5 Op aanvrage bezoeken onze reizigers U gaarne Het Betsuur van bovengen. Vereniging ontving dezer dagen van een Vlissingse ingezetene een schrijven, waaruit zij onderstaand gedeelte aan de lezers tier beoorde&ing wil doorgeven: i „Het trof ons dat in „De Scheldebode" van 15 Oc't. j.l; een advertentie voorkwam van de Begrafenis-On derneming „De Voorzorg", waarin mededeling werd gedaan dat éen le klas begrafenis met eiken grafkist f 215.kost.' Wij hebben nog maar kort geleden feen sterfgeval laten verzorgen door „De Voorzorg" met eiken grafkist, lijkauto, 4 volgauto's, 2 Lijkdienaars en 8 Dragers voor..schrikt U niet, f 396,35 Genoemd schrijven met bewijsstukken ligt voor een ieder ter inzage bij het Bestuur van de Eerste Vlissingse IBegra- fenis Onderneming „Dienstbetoon". HET BESTUUR. EEN HERINNERING October 1944—1954 Van de „frissche fröhliche Krieg" was niet veel meer overgebleven in October 1944. Gedesillusioneerde, vermoeide mensen trokken terug. Des avonds en des nachts hoorden de Vlissingers de doffe stappen der terugtrekkende troepen. Achter elkaar, langs de huizen, trok de lange stoet. Zeeuwsch-Vlaanderen was, na harde klappen, bevrijd en nu zou de slag om Walcheren beginnen. De bewoners van Vlissingen, slechts ongeveer 1350, wisten, dat zonder slag of stoot Vlissingen niet zou overgegeven worden. Wat hing er boven hun hoofd? Toch was er van een paniekstemming geen sprake. Door de innundatie stond het grootste deel der stad tweemaal per etmaal onder water. Toch waren vaak de bovenhuizen in dat stadsdeel nog bewoond. Zondag 29 October viel de electriciteit uit en die nacht werden de Vlissingers opgeschrikt door hevig gedreun: de havens werden grondig vernield. Maandag 30 October hingen in de kranen van „De Schelde" pakjes springstof. De lont liep van pakje tot pakje. Toch heeft de Ortzcommandant bevel gegeven, deze te verwijderen en Vlissingen bleef gespaard voor deze ramp. Iedere nacht klonk gedreun van de havenkant en toen, 1 November, brak de hel los over Vlissingen. Vanaf Zeeuwsch-Vlaanderen werden 28000 granaten afgevuurd op Vlissingen. Geen ruit bleef heel, geen huis onbeschadigd. Nergens was men veilig. Grote branden ontston den; aan blussen of iets redden viel niet te denken. De granaten sprongen in de lucht kapot en ieder zocht beschutting in huis. Hoewel daar ook velen ernstig gewond, zelfs gedood werden. Onderwijl had de landing plaats en om 7 uur liepen, langs de trottoirs in de Noordstraat, onze bevrijders. Het granaatvuur zweeg. We liepen hen tegemoet en begonnen met opgepoetst Engels hen welkom te heten. Het waren geen Engelsen, het waren Frans-Canadezen. Moeilijk was het om, vermoeid als men was, over te schakelen op Frans. Toch konden we hen helpen. De Duitsers in de Uloschool gaven zich onmiddellijk over. En toen... brak de hel los in de Coosje Buskenstraat. Vanaf de Boulevard werd deze onder vuur genomen, het was sauve qui peut. Daar er een complex huizen in brand stond, trokken deze families zich terug in een keldertje, hoek Spuistraat—Coosje Buskenstraat. In dit keldertje, 3—4 meter groot, zaten 10 mannen en vrouwen en 10 kinderen. In de hoek lag een hoop kolen, een rooster zorgde voor frisse lucht. Er was geen sprake van paniekstemming, hoewel deze mensen totaal niets meer bezaten. Het vuren hield aan en plots klonk een rauwe, snerpende kreet; er werd op straat iemand getroffen. Het was stil in de kelder. Gekreun, gerochel en toen een smekende, droeve kreet: Mutter, MutterEen schok ging door ons heen. Een harde mannenstem zei: ,,'t Is een Duitser". Een zachte vrouwenstem zei: ,,'t Is een mens". Het werd doodstil in het keldertje, zelfs de kinderen zaten met spierwitte gezichtjes te luisteren. Het gerochel werd zachter. We konden de stervende geen hulp verlenen. Het gerochel hield op, het werd stil en weer wachtte één moeder meer tevergeefs op de terugkeer van haar jongen. Bij een rust gingen we naar boven en ontmoetten in het tuintje een jonge Hagenaar, nu officier, als hoofd van een Frans-Canadese stoottroep. Van hem hoorden we dat het plan was geweest, Vlissingen met bommenwerpers plat te gooien, doch door de zware mist konden deze niet opstijgen. En zo was Vlissingen in één week tweemaal gëspaard voor totale ondergang. Het werd te heet in de Coosje Buskenstraat. Donderdags moesten we weg. Waarheen met 20 mannen, vrouwen en kinderen We wilden bij elkaar blijven. We trokken een openstaand huis (alle huizen stonden open) binnen in het Bellamypark. Gelukkig kregen we brood en voor de kinderen wat chocola en Vrijdags werden we wederom verdreven. Alle inwoners moesten naar de bierbrouwerij aan de Hendrikstraat. De stad zou gezuiverd worden. Daar was het onhoudbaar. Al die mensen, al dat leed; velen betreurden ge vallenen. Ook het oude arsenaal aan het Eiland zat vol, en daar sloeg 's middags een granaat in; de uitwerking was ontzettend. Om 5 uur was Vlissingen bevrijd en konden degenen die nog een huis hadden, huiswaarts keren, om te ontdekken dat er naast de beschadiging ook nog veel gestolen was. Wat een ravage, wat een puin, het was om moedeloos te worden. Het verdriet was groot. Zeven en dertig Vlissingers waren gedood en velen ernstig gewond. Zij werden naar België vervoerd, met alle ellende daaraan verbonden. Dit alles komt weer in herinnering bij een bezoek aan de graven der gevallenen en staande bij de 25 graven hoort men de klop van de Schelde. Walcheren is sinds jaren droog, men weet de havens en de sluizen hersteld, men ziet de trotse P.Z.E.M., de nieuwe wijken van Vlissingen en trots voelt men zich om zoveel vernieuwing. Men buigt het hoofd en leest de namen op de gelijke steentjes en men denkt aan de nabestaanden. De snijdende pijn is verzacht, de lidtekens geheeld, maar de lidtekens zijn er nog en je hart gaat naar hen uit; dat velen, in deze herinneringsdagen, hen gedenken. En de doden dan Het mooie gedicht van John Mc. Creezy komt me in gedachten en met enkele mooie verzen wil ik deze herdenking eindigen. Dat ze velen tot troost mogen zijn. Er is geen dood. De blaren vallen, Zij zijn niet dood. Zij zijn getreden Der bloemen pracht is ras voorbij. Zij wachten heel de winter allen Op de warme ademtocht van Mei. Er is geen dood, hoewel wij treuren, Als vormen schoon en ons vertrouwd, Uit £>nze armen ons ontvallen, Omj'. achterlatend leeg en koud. Achter de nevel, die ons verblindt. Een ruimer sfeer heeft zicht geopend Voor wie zich aan gene zijde bevindt. Hun zwaar gewaad is afgeworpen Zij dragen thans een blinkend kleed, Zij hebben zich niet ver begeven, Zijn meer nabij nog dan mén weet. Ja steeds nabij, hoewel onzichtbaar, Omzweeft ons de geliefde geest. Want God is Leven, is oneindig, En doden zijn er nooit geweest. P. L. DEKKER-HARDER Tel. 2188 ANNEX TEAROOM Betje Wolffpleit Voor d!e week van 18 October t.e.'mL 4 November j 200 gram ASSORTIMENT o.aj eikenblaadjes, Sprits etc. 62 eb A.s.' Zaterdag: f BOEREN ROZIJNENMIK tegen de populaire prijs van 75 cent RECLAME AMANDELSTAAF van 95 voor 85 oent Heel Vlissingen moet het weten: a.s.' Woensdag TULBANDBOLLEN ETEN 2 stuks 25 oent Deze week Schoudercarbonade 1.49 per pond Ribcarbonade 1.59 per pond Lendecarbonade 1.69 per pond Speciaal aanbevolen Mooi mager Rookspek 1.25 per pond Gesmolten Rundvet 0 58 per pond Verse Varkenspoten 0.40 per pond Voor de boterham WALSTRAAT 46 VLISSINGEN

Scheldebode | 1954 | | pagina 3