L. DE RIJKE Voor Uw Bril naar Prima Groenten, Prachtig Fruit „DE VOETBALPOOL" MEUBELHUIS „RENAISSANCE" Nieuwjaarsrede van de Burgemeester „ROOMS TONEEL" „IJSCLUB VLISSINGEN" Philips Radio-Gramofoon-Comb. Gebr. VAN DEN BERG WOLLEN DEKENS 2-pers. 210 x 170 f 17.90 GEWATTEERDE DEKENS met garantiebewijs, 2-pers. grote maat f 32. In terra, goud en groen Prima blikken appelmoes, spinazie, snijbonen, sperciebonen 68, 75, 84 of 90 ct Let op de merken Hero, Sleutels, Zwanenb. Voor Reclame 1 pond geschrapte Worteltjes en een blik Doperwtjes samen voor 74 cent Een blikje Kersen, zonder pit 60 ct Een blikje Aardbeien op sap 70 ct Een potje Frambozen op sap 68 ct Een grote pot Pruimen 70 ct samen voor ff 2.55 LEO HELDER, Bellamypark 38, Vlissingen Prima partijen Goudreinetten, Jonathans, zoete Hand- of Stoofappels, Handperen, Stoofperen enz. Beste partij Fesa Sinaasappels 8, 10, 12 of 15 voor f LGrote Citroenen 10 v. f 1. Prima Witlof, Spruiten, Kropsla, Andijvie, Groene Kool, gesneden Boerekool, prima Prei en grote verse knollen Seldery enz- Vers gesneden soepgroenten 20 ct per ons. Diepvries sperciebonen, snijbonen, (prima) spinazie, andijvie, doperwtjes, bloemkool enz. enz. Mammie zegt, dat in luilekkerland de boter hammen met,,Remia" margarine gesmeerd worden. Bellamypark 48 Vlissingen Telefoon 2988 (gedeeltelijk verkort) gehouden in de Raad van Vlissingen op 29 Januari 1954 Geachte Raadsleden, Nu ik er weer toe mag overgaan U een overzicht te geven van het wel en wee onzer Gemeente in het achter ons liggende jaar, kan het niet anders of mijn gedachten gaan in de eerste plaats terug naar de nacht van 31 Januari op 1 Februari, toen het oude stadsgedeelte! van Vlissingen diep onder water kwam te staan en drie onzer inge zetenen hier het leven verloren, gebeurtenissen, die op ons allen diepe indruk maakten, maar helaas reeds spoedig in onze belangstelling werden verdrongen door de rampspoedige berichten, die ons uit andere gedeelten van Zeeland en uit Zuid-Holland en Noord-Brabant bereikten. Het in de nacht van de overstroming gerezen vermoeiden, dat Vlissingen vergeleken met andere bedreigde punten er nog ge zegend was afgekomen, werd maar al te zeer door de feiten be waarheid. Dankbaar denk ik terug aan het bezoek, dat H.K.H, Prinses Wil- helmina reeds tegen de avond van 2 Februari aan Vlissingen bracht, en aan haar recht op de man afgaande belangstelling in het lot der inwoners, zoals Vlissingen die vooral kort na de bevrijding zo goed had leren kennen. Met grote erkentelijkheid vermeld ik hier nogmaals de vele hulp, zowel in geld als in goederen, die wij van buiten Vlissingen* hebben ontvangen, in de eerste plaats uit Leiden, onder de leuze „Leiden helpt ook nu Vlissingen". Ook uit tal van andere plaatsen in Neder land en uit Zweden, Duitsland, België, Frankrijk, Engeland, d® Ver enigde Staten en Zuid-Afrika ontvingen we diverse hulp. Dankbaar ook noem ik de geest van onderling hulp verlenen en ieuers wil zijn zaken zo goed mogelijk te beredderen, waardoor het voor het Gemeentebestuur een voorrecht werd leiding aan het her stel te geven. Nu wij bijna teen jaar verder zijn. mogen wij vaststellen, dat voor zover de Gemeente hier een taak te vervullen heeft, het hea*sttl practisch gesproken, is voltooid, terwijl ook door het Rijk en do Polder Walcheren belangrijke werken zijn uitgevoerd, om een grotere veiligheid te verkrijgen. Mag dus met voldoening gezegd worden, dat nik 1 Februari veel werk zowel buiten als in gemeenteverband is verzet, de bittere ge dachte blijft toch achter, dat, afgezien van het onnoemelijke leed en de grote, maar herstelbare stoffelijke schade die weer aan Zeeland en ook aan enze stad is toegebracht, eon verder achteropkomen^ ook voor Vlissingen, het gevolg van deze ramp is geweest. Ik behoef slechts te noemen het meer dan een half jaar later gereedkomen va!n de schutsluizen tussen de binnenhavens en de Buitenhaven, oen werk, dat toch al jaren te laat ter hand genomen is, en de vertraging, die in de woningbouw is ontstaan door het wegtrekken van arbeiders naar de dijkwerken. Het Vlissingse bedrijfsleven dit geldt zowel voor de scheepe en machinebouw als voor het havenbedrijf wist het peil van 1952 te handhaven of te overtreffen. Alleen van het vreemdelingen verkeer moet worden vermeld, dat het, in het voorseizoen vooral, een achteruitgang als gevolg van de watersnood heeft te zien gegeven- Helaas moet ik ook dit jaar weer het klaaglied over het bouw volume aanheffen. Terwijl vele andere gemeenten geleidelijk aan het aantal woningen, dat gebouwd wordt, ziet stijgen, en daarmede de achterstand langzamerhand inhalen, is bij Vlissingen vreemd ge noeg juist het omgekeerde het geval. Werden er in 1950 en 1951 onderscheidenlijk 351 en 355 woningen opgeleverd, de daarop vol gende jaren geven een daling te zien tot 306 in 1952 en 207 in 1953. Het aantal woningzoekenden, waaronder in Vlissingen alleen die genen gerekend worden, die hier ter stede ook werken, nam hloe kan het anders in dezelfde evenredigheid toe, n.l. van 968 en 901 in 1950 en 1951 tot 1020 in 1952 en 1327 op 31 December 1,953. In deze cijfers zijn de gegadigden, die een noodwoning wensen t<* verlaten, niet meegerekend. Men kan moeilijk andere cijfers ver wachten in een stad, waar als g(evolg van de natuurlijke ligging de bestaande industrie zich ontwikkelt en overheidsdiensten en andere instellingen zich uitbreiden en zich vestigen. Het verwijt voor deze steeds meer tegen alle redelijkheid indrui sende ontwikkeling treft in de eerste plaats de met de verdeling van het landelijke bouwvolume belaste instantie van het Ministerie van Wederopbouw. Wil, zoals de Minister zich voorstelt, in 1960 ook in Vlissingen het woningtekort tot het verleden behoren, dan zal aan Vlissingen een contingent van 350 woningen per jaar moeten worden toegekend alleen al om de nu bestaande achterstand weg te werken, de natuur lijke bevolkingsaanwas bij te houden en de noodwoningen ito vervangen. Het bevolkingscijfer steeg van 25.401 tot :25.740. Voor het eerst na de oorlog was deze toeneming uitsluitend het gevolg van een ge boorteoverschot, er* verdween het vestigingsoverschot, waaraan in 1952 zelfs voor onge-veer de helft de aanwas te danken was geweeist. Het vertrek-overschot van 49 personen is in hoofdzaak het gevolg van vertrek van personeel der Stoomvaart Maatschappij Zeeland en aan (overigens als tijdelijk te beschouwen) mutaties in het personeel Koninklijke Marine, welke in de laatste ma.anden van het jaar plaats vonden. Over het algemeen was do gezondheidstoestand gunstig. De werkzaamheden op het gebied van Soci ale Zaken werden vooral gedurende de eerste maanden van het jaar sterk beïnvloed door de ramp van 1 Februari 1953. Hierdoor werd de gehele binnenstad met z;(jn bevolking van zaken mensen en vele min- en onyermogenden zw aar getroffen. De bemoeiingen van het Bureau strekten ziuji o.a. uit tot uitreiking van meubilair enz., welke goederen de Vlissin§',se bevolking o.a- wer den geschonken door de gemeente Leiden. Oo k uit het buitenland werd kleding ontvangen. De getroffenen wordt'<n geholpen met het verstrekken van warme maaltijden en met brandstoffen om de natte huizen droog te stoken. Verder kon door de schenkingen in geld aan al.Ie de lagere school bezoekende kinderen van de getroffen gezi.nnen nieuwe kleding ter waarde van f 30.per kind worden gegeven. Dank zij de hulp van vele vrijwilligster s, kan gezegd worden, dat de hulpverlening in haar geheel geslaagd mag worden genoemd. Begin Juni werd het door de gemeentca rts noodzakelijk geacht, dat alle bewoners van de wijk, begrensd door- Jozef Israëlslaan, Beatrix- laan, v. d. Helstlaan en Irislaan werden ingeënt tegen tetanus- Ruim 500 bewoners werden behandeld. Dit jaar werden voor het eerst alle klassen der lagere scholen behandeld in de schooltandverzorging. In Augustus 1953 werd een aanvang gemaakt met de yoorberei- brengt U Blijspel in drie bedrijven van de bekende Engelse auteur ARNOLD RIDLEY. NA AFLOOP BAL m.m.w. v. h, „Ballroom"-Orkest o.I.v. L. Zietse. Balleiding Gé Matthijssen Zondag 21 Februari Concertgebouw Entree f 1.50 plus belasting. dende werkzaamheden verband houdende met het tweede bevolkings onderzoek op tuberculose. De werkloosheid nam in 1953 af, hetgeen voornamelijk werd ver oorzaakt door de toegenomen bedrijvigheid in de woningbouw. Niet- vakarbeiders, die ervoor in aanmerking kwamen,, werden zo nodig in de Dienst Uitvoering Werken tewerkgesteld. In het Burger-Weeshuis werden 8 kinderen opgenomen. Sedert April 1953 is het Weeshuis gesloten. Alle toen aanwezige kinderen werden naar elders overgebracht. Over de plannen voor het Tehuis voor Ouden van Dagen is met de betreffende instanties overeenstemming bereikt; aan de verdeirte uitwerking der plannen wordt met voortvarendheid gewerkt. Met de bouw van de nieuwe Brandweerkazerne werd dit jaar een aanvang 'ge maakt. De bouw verloopt zeer gunstig, zodat deze kazerne vóór Ide officiële openingsdatum in gebruik genomen zal kunnen worden. Als nieuwe industrie vestigde zich hier de Meubelindustrie „Succes", en wel in het complex van het voormalige Militair Hospitaal aanl dei Korenstraat. De plannen voor het oorlogsmonument op de Noorderbegraafplaats zijn thans zover gevorderd, dat met de uitvoering ervan spoedig kal kunnen worden begonnen. Op teen gedeelte terrein aan de Binnenhaven langs de Prins Heip- drikweg werd door gemeentewerken voor rekening van de fa. Simons te Rotterdam leeii 30-tons weegbrug met gebouwtje gemaakt. Aan de Westzijde van het Kanaal door Walcheren werd een Zwem inrichting gebouwd, waarin 48 wisselcabines gelegenheid bieden aan pl.m. 200 baders tegelijk. De kademuren rond de Koopmanshaven vanaf de Oprit tot het sluishoofd werden verhoogd. Wat de Reinigingsdienst betreft, kan worden medegedeeld, dat er in 1953 8799 standaard-emmers bij de burgerij in gebruik waren, welke emmers twee maal per week werden geledigd, ofschoon al het mogelijke werd gedaan, om met het beschikbaar zijnde personeel dë veegdlenst goed te doen functionneren, bleek ook dit jaar weer dat wegens een tekort aan arbeidskrachten deze stad niet tot volle tievre'- denheid schoon gehouden kon worden. Ten aanzien van de politie is het volgende vermeldenswaard. Kort na de ramp werden nog al enige ambtenaren ziek als gevolg van gevatte koude, doordat zij geruime tijd in natte kleding 'moesten blijven lopen, doch ernstige gevolgen bleven gelukkig uit en over 'het algemeen was de gezondheidstoestand van het personeel dit jaar zeer goed. Docr het gereedkomen van een schietbaan op Walcheren is het personeel dit jaar voor het eerst met goed uccess ook practisch gje,- oefend kunnen worden in het gebruik van zwaardere wapenen, opdat, indien onverhoopt misleide lieden de orde en rust zouden willen aan randen, zij bij eerste optreden reeds een goed bewapende en geoefende politie tegenover zich zullen vinden. De reserve-politie werd dit jaar flink uitgebreid. De sterkte van 9 man aan het begin van dit jaar ,nam toe taijet een Inspecteur en| 21 man. Bij verschillende bijzondere gebeurtenissen hebben deze vrij willigers practisch dienst verricht en zulks tot volle tevredenheid; Momenteel zijn er nog vier candidaten voor hulpagent ingeschreven, terwijl er nog plaats is voor vele tientallen,. Ernstige misdrijven kwamen dit jaar niet voor. Een in opzet Vrij belangrijke inbraak werd verijdeld, door de oplettendheid en moed 'van een politie-ambtenaar, die de inbrekers op heterdaad betrapte. Dit valt helaas niet te zeggen van de baldadigheid onder de jeugd. In het afgelopen jaar toonde de Vlissingse jongelingschap zich ingenieus in het uitvinden van nieuwe baldadigheden. Het aantal verkeersongevallen, hetwelk ter kennis van. de politie kwam, steeg met bijna 30 pCt. boven dat van het vorig jaar. Hierbij kwamen vier ongevallen voor met dodelijke afloop, (vorig jaar geen). Ook de materiële schade was bij sommige ongevallen zeer groot. Het staat dus wel vast, dat de veiligverkeersbeker, welke van de drie ma len dat deze werd uitgeloofd, tweemaal door Vlissingen werd ge wonnen, dit jaar beslist verloren is gegaan. Maatregelen alsmede pro pagandistisch en opvoedend werk van de vereniging voor veilig ver keer te Vlissingen wettigen de hoop, dat in het nieuwe 'jaar de vei ligheid weer zal toenemen. Door de Brandweer werden na de overstroming van de stad bp 1 Februari 180 kelders en regenbakken leeggepompt. Op 14 November moest de Brandweer verhuizen naar Pluimstraat hoek Gasthuisstraat. Met betrekking tot het waterleidingbedrijf der N.V. Waterleiding maatschappij Midden-Zeeland kan ik mededelen, dat zowel de werken der maatschappij zelf als die van de Waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland" onder normale omstandigheden voldoende zouden zijn geweest om de levering van drinkwater aan Vlissingen en de dorpen te waarborgen. (Wordt vervolgd.) T d MANDERESTRAAT 10 SCHELDESTRAAT 68 TELEFOON 2904 't Was feest op de „Spuikom" tot veler genoegen Een ijsvreugd verkwikkend voor lichaam en geest. Al inoest het Bestuur eerst toch dagen lang zwoegen Trots kosten en zorgen was 't Zaterdag feest. We hebben dan ook weer naar waarde 'genoten, Zelfs ouden van dagen, en nog meer de jeugd. Vooral toen het Centrum opnieuw was bespoten Was aanblik en rijden een reden tot vreugd. Doch jammer genoeg vindt men overal mensen, Zoals in 't gezegde: ,,de stuurlui aan wal", Ilun denken, lijkt eer op verdelen, verwensen, Misschien ingeboren, soms ook wel de gal. ,Hoe zouden de „vier" in Berlijn durven werken Als alles tevoren mislukt wordt genoemd. Volharding en vlijt is de wteg voor de sterken Afkammen betekent: "Tot stilstand gedoemd". We hopen dat mensen die toch willen ischrijven, Hun doel is: verheffen van volk of .pool Laat af dat verdelen, versnipperen of kijven, Vooral als het gaat om wat vreugde en jool. We horen bijna tot de ouden van dagen, Toch zijn we verheugd te schrijven als tolk We wensen dan ook dat de IJsclub 'blijft slagen 'Tot zegen van ;t Souburgs en Vlissingse volk. ASPESLAGH, Souburg. GROTE SORTERING REEDS VANAF f295.— OOK OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN PHILIPS' SPECIALISTEN I BELLAMYPARK 6, VLISSINGEN

Scheldebode | 1954 | | pagina 2