De Christelijke Kerken van Vlissingen RADIO „CENTRUM" Foto's 6x9 van de ramp te Vliss. JANSSEN) S.S.O.V.V. net meisje FOTO'S r Q.eAt'6, Onze verkoop en reparatie met nieuwe voorraad wordt Zaterdag weer voortgezet. 25 ct per* stuk DIEPVRIES KABELJOUWl GEROOKTE- en I GESTOOMDE VIS 1 GEZ. M0TKÉ VAN DER MADEN K. J. MEULMEESTER LEO HELDER, Bellamypark 38 GctcL Kerk (Vrijgemaakt) 8 uur Leesdienst, 4.45 uur Ds. J. W. Verheij te Den Haag. Dokter sdienst Doopsgezinde Gemeente Evang. Lutherse Gemeente Gemeenschappelijke Kerkdienst in de Doopsgezinde Kerk, Zondag 8 Februari, 10 uur v.m. Collecte i.v.m. Nationale Ramp HEDEN VRIJDAG hopen wij U weer van dienst 1 te kunnen zijn met j en diverse VISHANDEL Wij zijn weer gestart PFAFF naaimachiBehandel zet aardappelen van de overstromings- en stormramp te Vlissingen, Veere en Domburg FOTOBEDRIJF Vlissingen Tel. 2209 BUTA-GAS Buta-gas- apparaten Buta-gas-dealer Slagersleerling of Halfwas slagerij flipse weegschalen, kasregisters, ijskasQi, automaten, auto's enz. werden zwaar beschadigd. Fen garagehouder in de Nieuwstraat, waar het water toch uit de eerste hand instroomde heeft het bestaan, zeer ten gerieve van zijn klanten, om in totaal 17 auto's in veiligheid te brengen. In de vroege Zondagmorgen hadden velen reeds op het droge ge-- deelte van de Badhuisstraat, starend in de angstig donkere Walstraat zich eeu klein beeld kunnen vormen van de verwoesting, toen het licht werd zag men in de Walstraat enkele verlaten auto's diep in het water. Reeds vroeg in de morgen kwam de marine met boten en vlotteny geassisteerd dcor vele hulpvaardigen in actie om hulp te bieden aan de geïsoleerde bewoners die angstig vanuit de bovenramen de ver richtingen om bejaarden en gezinnen met kinderen weg te varen, ga desloegen. Als de boten niet verder konden stapten de matrozen in 'het water en droegen de in dekens gewikkelde kleintjes en groteren naar de droge kant. Zo hebben velen de Zondag in gevangenschap in hun woning, verstoken van water, gas, licht en radio moeten doorbrengen. De St. Jaeobskerk en de Lutherse kerk stonden onder water en vele kerkdiensten buiten het watejrgebied zijn die dag niet door gegaan. DE BOULEVARDS OP VELE PLAATSEN ZWAAR BESCHADIGD Het Gemeentebestuur en de hoofden van dienst hadden in verband met de noodtoestand reeds in de vroege morgen, in het tot hoofd kwartier ingerichte voormalige Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, vele maatregelen getroffen. Zo had de burgemeester via de radio een oproep tot de bevolking gericht om zich te melden voor het werk in de gaten op de boule vards en het strand. Al spoedig kwamen vele honderden gewapend met spa of schop zich melden, zodat onder deskundige leiding met man (vrouw) en macht begonnen werd om de inmiddels door vele vrachtauto's aangevoerde grote en kleine zakken die te Middelburg! werden beschikbaar gesteld, te vullen met zand en op de meest bedreigde plaatsen aan te brengen. Doordat de eb was ingetreden kon men op het strand de zakken vullen die nodig waren in de enojrmie gaping die geslagen was te,r hoogte van het voormalige Hiotel Britannja en die zich uitstrekte tot op enkele meters van de huizen, de pas gebouwde grote Schelde- flat liep groot gevaar om te worden onderspoeld. Bij de Leeuwentrap was aan de binnenzijde naast de trap een gat ontstaan dat zich uitstrekte tot meer dan halve boulevardbrteedte De overslaande zeeën hadden het zand waaruit de boulevard daar bestaat tot ver over de Badhuisstraat gespoeld. Dpt gedeelte vanaf café Victoria (de Vic) tot aan het Wooldhuis is eigenlijk een be bouwde duinstrook, hier kon de zee dus naar hartelust zijn wreed spel spelen. Tussen deze bedreigde plaatsen bevinden zich aan de strandzijde de badcabines en de winkelgalerij welke allen grondig zijn vernield en over gelijke breedte enkele meters van de boulevardl hebben meegesleurd. De verderop naar de Boulevard Bankert lopende zware betonnen muur destijds door de Duitsers aangelegd bleef ongedeerd. Waar zich aan het eind daarvan de grote bunker bevindt, heeft de grote verwoester aan de binnenzijde de uit klei bestaande dijk over een lengte van wel 70 meter weggeslagen en deze massa achter de villa's van de Parklaan gedeponeerd. De nieuw gebouwde puntige vrij lage boulevard-muur vanaf de Sociëteit Unitas tot de Gevangen toren is finaal afgeknapt en naar binnen geslagen, deze zonder ijzeir; opgemetselde muur bleek zeer kwetsbaar. Ter hoogte van de West- straat, naast de dépendance van de voormalige Bomvrije Kazerne is de binnenzijde van de muur voor een groot deel naar beneden gestort. De meest volkomen ruïnatie is wel ontstaan aan de Boulevard de de Ruyter ter hoogte van de Cargadoorskantoren en het Belgische Loodskantoor. Hier is de eeuwenoude dikke muur over een lengte van 30 meter .naar buiten gevallen en is een gat ontstaan, eveneens tot op enkele meters van de huizen. Dat bij de aanblik daarvan het Gemeentebestuur en de burgerij de schrik om het hart sloeg is begrijpelijk. Hier was het bestaan van Vlissingen mee gemoeid. WARE BURGERZIN Door het onvermoeide zwoegen van vele honderden burgers, waar bij de jongelui goed waren vertegenwoordigd, en waardoor vele. duizenden zware zakken zand werden opgestapeld en rijshout werd aangebracht en dank zij het feit, dat de wind wat in hevigheid afnam en wat naar het Noorden liep, bleek dat toen tegen, 5 uur de vloed het hoogst was, het reuzenwerk niet te vergeefs was ge,'wéest, de afbraak was tot staan gebracht. Gods zegen rustte op deze zware arbeid en mede dank zij het spontane w'eirk is heit te danken dat ook het nieuwe stadsgedeelte en wellicht brede omgeving van de stad voor een nieuwe ramp werden gespaard. Welke gevolgen dit zou gehad hebben weten wij maar al te goed. En helaas moesten vele Zeeuwse en Zuid ^-Hollandse eilanden ervaren welk een enorme ramp Walcheren in 1944 trof. waarvan de sporen nog steeds merkbaar zijn. DE BINNENSTAD WEER DROOG. Doordat vanwege de veranderde wind de vloed in de nacht van Zondag op Maandag niet meer zo hoog liep, konden de rioolkleppen aan de Marinehaven worden opengezet en de riolen léegstromén. Deze konden op hun beurt weer het in de stad staande water ver zwelgen en zo kwam Maandagmorgen de binnenstad weer droog. In de Palingstraat heeft het water tot aan de bovenste traptrede gestaan'. Bij het wegvallen van het water bleek eerst duidelijk welk een enorme schade in enkele ogenblikken was aangericht. Het watet stroomde uit de huizen en de winkels, alle losse voorwerpen, toon banken, vitrines, etalagepoppen enz. met zich slepend. Toen de winkeliers dan ook bij het aanbreken van de dag hun winkels en magazijnen betraden bleken deze een met modder bedekte chaos te zijn. Met bewonderenswaardige moed en met weinig middelen, er was geen water, gas en electriciteit, is men aan het werk gegaan, reeds Maandagavond waren er enkele zaken gereed om het publiek te bedienen. Het merendeel der zaken heeft nog vele dagen nodig oirt alles wat nog te gebruiken is te reinigen, de stomterijen zullen volop werk krijgen om wat mogelijk is weer toonbaar te maken. Jammer is dat er nu al mensen op uit zijn koopjes te halen, dit moet de zo zwaar bezochte winkeliers pijnlijk treffen. Groot is de schade: vooral in de levensmiddelen- en tabaksbranche is veel waardeloos geworden. Vele tientallen vrachtauto's met bedorven artikelen en kleine en grotere gebruiksartikelen werden reeds Maandag en Dinsdag naar de mestfaalt gereden. Een handige slager heeft zijn hele voorraad vlees aan Artis ver kocht. Welk een enorm verlies hier alleen door de winkeliers is geleden valt momenteel nog niet te becijferen en zal ook moeilijk kunnen worden getaxeerd. Wat nu reeds is weggevoerd, het kon immers niet blijven liggen, kan niet meer als bewijsstuk dienen, wat is efr bovendien niet weggespoeld. H^er zal op rechtvaardige en loyale wijze moeten worden gedeclareerd en vergoed. Een woord van lof aan alle instanties, gemeentediensten^ politie, brandweer, verplegingsdiensten, marine en militairen, gas- en water leiding- en electriciteitsbedrijven, telefoon en wellicht nog velei anderen die trouw hun plicht hebben gedaan, niet het minst de vele vrijwilligers die alle tesamen zich soms boven hun krachten hebben beijverd om veel leed te verzachten en te voorkomen. Hier is zeker dfe ware burgerzin aan de dag getreden. maken hierdoor tezamen bekend, dat IN ALLE KERKEN A.S. ZONDAG 8 FEBRUARI de nood van ons volk in Gebed tot God zal worden gebracht Ook zal in alle Rooms Katholieke en Protestantse Godsdienst oefeningen een collecte worden gehouden voor de getroffenen dcor de nationale ramp. Wij roepen allen op om zo in stoffelijke en geestelijke zin mee te dragen aan de gemeenschappelijke nood. De Burgemeester van Vlissingen verzoekt ieder, die mee geholpen heeft aan de strijd tegen het water en die nog daar voor verstrekte materialen (kruiwagens, schoppen, electrische lampen, enz.) in Zijn bezit heeft, aan welke materialen de ge- neente grote behoefte heeft, deze spoedig in te leveren op een der navolgende adressen: Gem. Woningdienst, Gravestraat IA. Stadssehuur, Waaigat bij Grote Markt. Gebouw Weeshuis, Badhuisstraat 64. Kantoor Goed Wonen, Ravesteijnplein 2. des voormiddags tussen 9 uur en 12.30 uur of des namiddags tussen 2 uur en 5.30 uur en des avonds na 5.30 uur aan het biwcau van Politie aan de Breestraat. Vlissingen, 4 Februari 1953 De Burgemeester voornoemd, Mr. B. KOLF F. St. Jacobsstraat 13, Telef. 2636, Vlissingen KERKDIENSTEN op Zondag 8 Februari 1953 In alle Christelijke kerken gebed en coll'ecte in verband met dcf Rationale ramp. VLISSINGEN Geref. Kerk 9.30 en 5 uur Ds. P. van der Schaaf. R.K. Kerk. 7.15 uur Stille Mis. 8.45 uur Hoogmis. 10.45 uur Stille Mis. 7 uur Lof. Geref. Gem. 9.30 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Herst. Apost. Zendingdsgem. (In de eenheid der Apostelen). Singel 3 uur dienst. Herst. Apost. Zendingsgem. Bakkersgang 10 en 4.30 uur dienst. Herst. Apost. Zendingskerk Kasteelstraat 5, 10 en 5 uur Openbare Eredienst. Doopsgez. Gem. en Luth. Gcm. Gemeenschappelijke Dienst 10 uur1 Ds. M. de Boer en Ds. H. Johannes. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Ds. J. de Vuyst, 5 uur Ds. J. de Vuyst Vrijz. Herv. geen dienst. Ned. Herv. Gem. Nieuwe Kerk 10 uur Ds. F. S. Kloosterman. Havendorp 10 uur Ds. J. S. Hartjes. Ncorderkapel 9.30 en 10.45 uur Vicaris J. G. Mees tc Souburg 5 uur Ds. J. S. Hartjes. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst. 12 uur Zondagsschool. 3.30 uur Openluchtsamenkomst KI. Markt- uur Bidstond. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. SOUBURG Jlerv. Gem. 9.30 en 11 uur Ds. J. D. de Stoppelaar, 7 uur Ds. J. G. Mees. Rehoboth 9.30 uur Jeugdkerk. R.K. Kerk. 7.30 uur Stille Mis. 9.15 uur Hoogmis. 7 uur Lof. Woens dag en Vrijdag 7.30 uur Stille Mis. Zaterdagavond 6 en 8 uur Biechthoren. 7.15 uur Lof. (Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.45 en 2.30 uur Ds. J. W. Verheij te Dpn Haag. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds. G. D. L. Brederveld. KOUDEKERKE Ned. Herv. Gem. 10 uur Ds. van Dijl. H. Doop. 10 uur Jeugdkerk. 2.30 uur Vliss.str. Ds. Durkstra.,7 uur Ds. Durkstra. Doktersdienst loopt altijd van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandag morgen 8 uur. Dr. Detmar, Badhuisstraat 25, Telefoon 2233. DIENST VERLOSKUNDIGEN Zondag 8 Februari, Mej. N. van Ginkel, Badhuisstraat 108, Te lefoon 2775. APOTHEKERSDIENST Van Zaterdag 7 Februari tot en mjet Vrijdag 13 Februari Apotheek v.h. van Ockenburg, Walstraat 54. Bellamypark 44 Tel. 2224 1 Pfaff machines voorradig in all© uitvoeringen. Electrische koffer- machines vanaf f 373. Handmachines f 220.—. REPARATIES aan alle merken machines. Nieuwendijk 33" Vlissingen Bestel nu Uw Goedgekeurde Eerstelingen, Bint jes, Meerlanders en Koopmans- blauw. Prijscouranten van Tur kenburg gratis verkrijgbaar. Alle soorten zaden oogst 1953 in voorraad. Zaadhande! Paspoortstr. 13 SOUBURG ZO JUIST ONTVANGEN: een grote partij Béhé-goederen c» Klcutcrgoed Baddoeken Lakens Slopen Nylons Zeer lage prijzen. Nieuwendijk 25. Telef. 2455 Vlissingen In verband met de ernstige tijdsomstandigheden wordt onze Toneeluitvoering van Zaterdag 7 Febr. uitgesteld tot Zaterdag 28 Febr. 1953 HET BESTUUR GEVRAAGD: voor halve of hele dagen in een klein gezin te Vliss. AdresBureau v. d. Blad Ombouw op alle spanningen van Electromotoren, dynamo's, trans formatoren, stofzuigers, etc. On der volledige garantie, 15 jaar ervaring. Zeeuws wikkelbedrijf Groenewoud 80, tel. 803. Vliss. Voor en voor KOKEN VERLICHTEN en VERWARMEN Zowel voor huishoudelijk als bedrijfsgebruik. staat voor U klaar Kleine Markt 1, Vlissingen Direct gevraagd Pres. Rooseveltlaan 729 Vlissingen Ontvangen grote voorraad appels en peren. Goudreinëtten 2 kg 25 cent. Grote gele goudreinetten 25 cent per kg. Jonathan vanaf 2 kg 35 cent. Grote stoofperen rood- kokers 2 kg 35 cent. Rijpe sap pige handperen 25 cent per kg. Zoete appels 35 per kg. Kesteloo Zoon, Singel 119, tel. 489. Mevr. van Epenhuijsen, Boule vard Evertsen 52III vraagt per 15 Februari net meisje voor de morgenuren. Aanmelden na 5 uur Grote voorraad Sinaasappels en mandarijnen. Zoete sappige Fesa Sinaasappels 6 7 8 10 12 14 en 15 f 1.—. Jaffa's 6 7 8 en 12 f 1.Italiaanse mandarijnen 16 f 1.Zoet en sappig. Kesteloo en Zoon, Singel 119, tel. 489. Aangespoeld: Huistrapje. Te be vragen, Hobeinstraat 262 boven. Bij ons koopt u nog zeer goed koop, prima harde uien 2 kg 35 cent. Mooie winterwortelen 2 kg 25 cent. Pracht witlof 65 cent per kg. Puike bloemige blauwe aard appelen 14 cent per kg. Puike bloemige witte aardappelen 13 cent per kg. Kesteloo Zoon, .Singel 119, Telefoon 489. „De Vitaminebron". Verkoop gaat normaal door. Beschadigde producten tegen sterk verlaagde prijzen.

Scheldebode | 1953 | | pagina 2