HEERLIJKE L. DE RIJKE Llldln r Jan Roovers Sriieldestroom rijwielen ,De Concurrent' Lampekappen 1 JANSSEN Rijpe Jonathans Goudreinetten Bellefleurs Zoete Appelen Witlof Spruiten 5 pond f 1.00 6 pond f 1.00 8 pond f 1.00 3 pond 50 ct. 36 cent per Kg. 25 cent per Kg. Kropsla, Andijvie, Worteltjes, Bloemkool, enz. enz. SCHOUT'S 5j££iAAen'ó Ro-o-kuj-o-Wtj Afcteen u-o-o-h, (.i^np^o-eu^eAó Veel licht m ik U Aardappel-, Groente en Fruitbedrijf v« d. Manderestraat 10 Vlissingen, Tel* 2904 Woning- en Landgoederen Bureau in po" nog slechts enkele dagen Tuiglederen Boodschaptas gevoerd van 20.50 nu 12.50 Box portemonnaie met papiervak van 7.50nu 2.50 Boxine ritstas grote maat van 12.50 nu 8.75 Tuiglederen Boodschaptas gevoerd met voorvak van 22.50 nu 13.50 Schooltas met breed souflé van 12.50 nu 6.95 Actetas met twee voorzakken en riem van 19.50nu 12.50 Tuiglederen Actetas met twee voorzak ken en riem van 28.50 15.75 Dit vindt U alleen in de Speciaal Lederwarenzaak Walstraat 82 Vlissingen KUIPERS' Bakkerij 18*25, 21,75, 23.75 A «3 IMk. GEBR r lN DEN BtSS' Bellamypark 6 Vlissingen Bij Lensvelt kopen is geld besparen Fa* LENSVELT Co Profiteert U mee ff 75.00 VAN DER MADEN VRUCHTENHANDEL Vis op Uw dis, Het beste wat er is Kerkdiensten Korte Delft 41, Middelburg, Telefoon 2980 J Geeft U kennis van vestiging van haar Bijkantoor 1 te Vlissingen, Glacisstraat 33, Tel. 386 1 Het aangewezen adres voor Koop- en Verkoop, M Huur- en Verhuur van Onroerende Goederen, Hypotheken, Assuranties, Huurincasso's enz. enz. jj BALANS lliniillliimmiiiiiiliiii ■ii||||pn III nihil Hlllll hnni WAAROM GRONDONDERZOEK? Hoe belangrijk het is regelmatig kennis te nemen van de voedingstoestand van de bodem, is gelukkig bij veel Nederlandse grondgebruikers bekend. Jammer genoeg zijn nog lang niet allen doordrongen van de noodzakelijkheid van het grondonder zoek. Er wordt nog te veel bemest, zonder dat men iets van de bemestingstoestand van de grond afweet. Aan de hand van de grondmonsteranalyse kan men nagaan, hoe in vele gevallen bezuinigd had kunnen worden en in andere gevallen niet die bemesting is gegeven, welke noodzakelijk is voor een maximale opbrengst. Hierdoor kan men dus verband leggen tussen opbrengst en mestbehoefte, wat voor de rentabili teit van elk bedrijf noodzakelijk is. Een der belangrijkste onderzoekingen is wel het onderzoek naar de pH (kalktoestand) van de grond. De keuze van de te gebruiken meststoffen hangt hier immers nauw mee samen. In Nederland treffen wij nog veel zure gebieden aan, voor namelijk op de lichtere gronden. Maar er zijn ook meerdere rivierkleigronden, waar men te kampen heeft met een tekort aan kalk. Het zijn vaak deze gronden, waar zo duidelijk de magnesium- gebreksverschijnselen zijn waar te nemen. Naast de verschillende soorten kalkmeststoffen verdient vooral op deze gronden de fosfaat- en kalkmeststof Thomas- slakkenmeel de nodige aandacht, daar deze, behalve gemiddeld 17 fosforzuur ook nog plm. 50 kalk bevat. Bovendien, en dit is eveneens van groot belang, komen in deze meststof nog magnesium en verder sporenelementen voor, welke onmisbaar zijn voor een optimale plantengroei. In verband met het feit dat het gebruik van Thomasmeel goedkoop is ten opzichte van andere fosforzuyrmeststoffen en de tijd van uitstrooien reeds weer is aangebroken, vestigen wij speciaal de aandacht op de belangrijke kalkwaarde in deze veelzijdige meststof, omdat deze eigenlijk gratis wordt verstrekt. DE VLISSINGSE SPORT IN HET MOERAS Vlissingen was en is nog steeds het sportcentrum van Zeeland. Toch moeten we constateren, dat het niet meer die plaats in neemt, welke gedurende een lange reeks van jaren werd inge nomen. We denken hierbij aan de voetbal, waarbij Vlissingen, De Zeeuwen en E.M.M. alle een klasse lager zijn gaan spelen. Weliswaar moet hierbij rekening worden gehouden met een andere indeling in bondsverband, waardoor vele Zeeuwse clubs op een lager niveau zijn gekomen, doch tegelijkertijd is toch sprake van een achteruitgang. Op korfbalgebied heeft de traditionele hegemonie van Madjoe uit Vlissingen met Zeelandia uit Hansweert moeten plaats maken voor een onaantastbare positie van het Middelburgse Swift. Ook in de athletiekwereld zijn de gloriedagen van Marathon en A.V. '35 voorbij en is het overwicht verplaatst naar het Goese Hellas. Wel speelt Vlissingen thans in de athletiek orga nisatorisch een groter rol dan ooit en bestaat de Zeeuwse leiding uit Vlissingers, doch sportief bekeken is de athletiekrol hier ook uitgespeeld. Onze zwemmers, die voorheen een leidinggevende plaats innamen in Zeeland, hebben eveneens terrein moeten prijsgeven, al kan er weer enige verbetering worden geconstateerd. Ditzelfde geldt voor de gymnasten, al geeft het aantal thans geen redenen tot klagen. De wandelsport heeft wel een heel gevoelige klap gekregen. De handbal begon tien jaar geleden vanuit Vlissingen, doch is thans een hoofdzakelijk Goese aangelegenheid geworden. Winst werd gemaakt door de boksers en wielrenners, die zich een behoorlijke plaats gaven in het Vlissingse sportleven, het geen voor de oorlog niet mogelijk bleek te zijn. Waaraan moeten we deze teruggang toeschrijven en wat kan worden gedaan om uit deze impasse te geraken Natuurlijk heeft de oorlog een belangrijke rol gespeeld in de gang van zaken. Enerzijds heeft de oorlog bepaalde takken van sport opgeblazen bij gebrek aan wat anders, anderzijds deed de oorlog bepaalde takken van sport een angstwekkend diepte punt bereiken. Als nasleep zitten we nog steeds met een gebrek aan sportvelden en trainingszalen, dus accomodatie in het al gemeen. Veel is op dit gebied al bereikt nu nieuwe sportvelden werden aangelegd, zalen hersteld. Straks hopen we te kunnen beschikken over een zweminrichting en een sintelbaan, alsmede meer sportvelden en zalen. Zijn we daarmede echter klaar Zeer zeker niet. Belangrijke factoren zijn ook leiding en men taliteit van de sportbeoefenaren. Wat kunnen de vele sportliefhebbers bereiken, wanneer niet kan worden beschikt over goede leiders, die ten koste van veel opoffering en vrije tijd de gelegenheid scheppen om iets tot stand te brengen. Daartegenover, wat kunnen die leiders, wan neer zij er zijn, gaan beginnen met een jeugd die de moed mist iets te presteren en voor die prestaties iets over heeft. Er zijn velden en zalen te kort, inderdaad, maar er zijn ook legio avonden en uren van verenigingen, die wel over een zaal of veld beschikken, waarbij de leden voor een belangrijk deel verstek laten gaan, omdat de mentaliteit te lauw is en men voldoende zelftucht mist om regelmatig de oefeningen te be zoeken. Er zijn dus moeilijkheden en oorzaken te over. Een niet te onderschatten factor is ook in Vlissingen de ernstig doorgevoerde versnippering. De kleinste moeilijkheden in een vereniging kunnen in Vlis singen aanleiding zijn tot een scheuring en het oprichten van een nieuwe vereniging. De Vlissingse sportlieden hebben zich in het verleden onver zettelijke critici getoond en vaak onsportieve sportmensen. Het getuigt immers niet van sportiviteit, wanneer men als leider in een bepaalde vereniging zich niet kan handhaven tegenover een anderswillende meerderheid, dat men zich dan geroepen voelt met zijn minderheid uit te treden en opnieuw te beginnen, in- plaats van zich neer te leggen bij de beslissing van die meerder heid en desnoods rustig zijn kans af te wachten tot de meningen worden herzien. Ieder denkt het te gauw bij het enige en rechte eind te hebben en voelt zich dan geroepen voor zichzelf te beginnen. Opvallend is ook het gemis aan continuïteit in de sport- leidingen. De uitzonderingen daargelaten, ziet men regelmatig, dat bestuurders zich na een korte periode terugtrekken en voor de eer bedanken, dan wel gedwongen worden zich terug te trekken. In andere plaatsen komt het vaak voor, dat een be paalde functionaris wordt gehuldigd na tien, twintig of dertig jaar uitoefening van zijn functie. Vlissingen kent dat maar sporadisch. Zou men daaruit moeten afleiden, dat we niet over krachten beschikken, die het zo lang kunnen uithouden We geloven van wel, maar het eist werkelijk veelal moed en zelf opoffering om in Vlissingen lang mee te gaan. Te vlug is men geneigd elkaar af te breken en te weinig gunt men elkaar de eer na behaalde successen. Toch zal men deze houdingen moeten herzien, wil men iets behoorlijks bereiken. Jarenlang heeft men geklaagd over het gemis aan mede werking van overheidswege. Thans kan dit niet meer. Wanneer we bedenken in welke omstandigheden ons gemeentebestuur kans ziet met gelden voor de dag te komen voor sportaccomodatie, kunnen we slechts erkentelijk zijn. De zweminrichting is er nog wel niet en de sintelbaan laat wel lang op zich wachten, maar ongetwijfeld zullen ze er komen. Dat staat voor ons vast, dat men de tijd, die nog beschikbaar is tot de opening van beide inrichtingen, hard nodig zal hebben om de sporten op een hoger plan te brengen, opdat men het gemeentebestuur het gevoel kan verschaffen dat ze werkelijk noodzakelijk waren. We weten, dat de lichamelijke opvoeding en volksgezondheid deze inrichtingen al zonder meer kunnen eisen, maar we zouden toch ook gaarne zien, dat de sporten zelf konden tonen deze inrichtingen waard te zijn. Immers, zij waren het die de kat de bel aanbonden en jarenlang hebben beweerd, dat het niveau laag lag wegens het ontbreken van een goede accomodatie. Begrijpt men nu echter, dat straks met een acco modatie dat niveau hoger zal moeten worden en dat hiervoor veel" inspanning nodig zal zijn. Een sintelbaan alleen kweekt géén goede dthleten en een zweminrichting alleefi geen zwem mers. Er zal meer komen kijken. Belangrijk zal zijn een con centratie van beschikbare leiders en bestuurders en beoefenaars. Onlangs zijn Sittardse Boys en Sittard gecombineerd tot Sittardia. Daar bestond ook rivaliteit, daar waren ook vele bestuurders. Toch heeft men het geklaard. De voetbalclub Vlissingen heeft in haar prille begin ook een fusie aangegaan, de Zeeuwen nam ook A.V. '35 in zich op. Zou dit nu niet meer kunnen Zouden de spelers van Vlissingen, de Zeeuwen en E.M.M. het niet klaren in één vereniging op beter plan Zou het spelen in de eerste klas, wat gezamenlijk mogelijk moet zijn, zowel spelers, bestuurders, als supporters geen groter genoegen - verschaffen En wat te denken van de concentratie van finan ciën en het voorkomen van dubbele uitgaven Zouden de athleten van Marathon, de Zeeuwen en Olympus het niet prettiger vinden als behoorlijke ploeg strijd te kunnen leveren elders, inplaats van verdeeld in kleine groepjes onbe tekenende succesjes te gaan boeken? De athleten hebben nog meer behoefte aan een deskundige trainer dan de anderen, maar zullen ze, zoals het nu gaat, ook nog aan het betalen van een trainer toekomen? We zien het.voorlopig niet gebeuren. En wat de bestuurders betreft, zullen ze niet veel plezieriger werken, wanneer ze beschikken over een ploeg athleten, waar mede ze kunnen inschrijven naar behoorlijke wedstrijden Thans zien ze stuk voor stuk geen kans aan een behoorlijke estafettewedstrijd mee te doen, waardoor de enkeling die zich veel opofferingen getroost in de trainingswinter, buiten vele wedstrijden valt en zich vergeefs veel moeite gaf tot een be paalde conditie te komen. Zo kunnen we doorgaan met andere sporten. De bedoeling blijft eender. Slechts door behoorlijke concentratie kan iets worden bereikt. Kleine, vooral persoonlijke belangetjes, moeten worden vergeten. Veel zelfwegcijfering is er nodig. Toch zal men door toegeven op dit gebied verdienstelijker zijn voor zijn iport dan dat men ooit zal worden na jarenlang tobben in het Hein en in eenzaamheid. De man die Vlissingen tot samen werking in de sport brengt, verdient een standbeeld. Het is een '.ware opgave, maar een grootse opgave. Toch zal Vlissingen het in die richting moeten zoeken. De tijd dringt. U zoekt een prima Merkrijwiel Nu, 't is overal bekend koopt men in Groenewoud 55 Vlissingen Zaterdag SPECIALE RECLAME 6 Mocca Congresjes (met nougat) voor 60 cent Dieuwendijk 53. Telefoon 2478 \7lissingen met onze reeds vanaf de Sparkruidenier 10% korting 10% korting Chocolade hagelslag 2 ons voor 45 cent Chocoladevlokken 2 ons voor 45 cent Geurige Thee 1 ons voor óQcent Ook op zachte zeep, soda.was- poeder, poetsartikelen I0°/o korting Spaar Sparzegels, die hebben waarde Nieuwendijk 27, Tel. 2275, Vliss. Depót Nutricia Terra-cotta Keukenuitzet „Panter" óf Reseda Keukenuitzet „Kat" óf Reseda Keukenuitzet „Edy" alléén Zaterdag voor slechts De laatste geslepen Drinkserviezen 30-delig vanaf f 15.95 Kleine Markt 1 Vlissingen (tegenover Fastenau) Ruim gesorteerd in binnen- en buitenlands fruit Extra fijne kwaliteit Goudreinetten vanaf 25 ct per kg Peren vanaf 25 ct per kg Zoete appels vanaf 25 ct per kg Sinaasappelen vanaf 15 voor f 1.» Mandarijnen, crêpefruit enz, enz. Alles aan zeer lage prijzen Diepvries Kabeljauw M Verse Schelvis Gestoomde Makrelen -§| Harderwijkers Spekbokking Gesneden bokking Kippers Engelse Sprot Gefileerde Sprot Gekookte Mosselen Gepelde Garnalen O Gebakken Vis Hollandse Nieuwe Gerookte Paling Blanke Stokvis Blanke Zoutevis H Prima Inmaakharing VISHANDEL Bellamypark 44 Tel. 2224 op Zondag 20 Januari 1952. VLISSINGEN Ilerst. Apost. Zendingsgem.Singel, 3 uur dienst. R.K. Kerk 7.15 uur Stille Mis. 8.45 uur Hoogmis. 10.45 uur Stille Mis. 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst. 12 uur Zondagsschool. 3.30 uur Openluchtsamenkomst KI. Markt. 7 uur Bidstond. Doopsgez. Gem.: 10 uur Ds. M. de Boer. Evang. Luth. Gem.: 5 uur Ds. H. Johannes. Ned. Herv. Gem.: St. Jacobskerk, 10 uur Ds. Hartjes. 5 uur Ds. Maas. dis- Noorderkapel9.30 en 2.45 uur Ds. Kloosterman Havendorp 10 uur Ds Maas Vrijz. Herv.: Geen dienst. Geref. Gem.: 9.30, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst. Geref. Kerk 9.30 uur Ds. P. van der Schaaf, Bed. H.A. 5 uur Ds. P. van der Schaaf, Bed. H.A. en Nabetrachting. Geref. Kerk (Art. 31 D.K.O.): 8 en 4.45 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur Ds. J. de Vuijst. SOUBURG Ned. Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur Ds. de Stoppelaar Bed. H. A. 7 uur Ds. Kloosterman Geref. Kerk (Art. 31 D.K.O.): 9.45 en 2.30 uur Leesdienst. Geiref. Keyk 9.30 en 2.30 uur Ds. A. Verschoor. R.K. Kerk7.30 uur Stille Mis. 9.15 uur Hoogmis. 7 uur Lof. Woensdag en Vrijdag 7.30 uur Stille H. Mis. Zaterdagavond 6 en 8 uur Biechthoren. 7.15 uur Lof.

Scheldebode | 1952 | | pagina 2