Weekprofijt Boterhamworst Sperwervoordeel 250 gr. heerlijke Sprits voor 57 ct ONTBIJTKOEK Bloedworst met spek MAÏZENA „Tosca" - 4711 Lagaay „Baron Schinkeibsen" G. Kotoun i i 4 4 SPERWER WINKELS A. van Keulen J f Hedie fyonyenb en ïïleifyeJ Een vacanfiereis van twee vrienden voor 32 cent per 100 gr. Slagerspatjoonsvereniging „Vlissingen-Souburg" Dat is sterk Sokkenwol Pariey's wol Lange Sprits is een koekje waar de bekende Banketfabriek van Jan Smelik eer mee in legt. Niet alleen Burgemeester en Wet houders maar ook U willen wij hiervan laten profiteren en wel Verder hebben wij deze week nog Hen grote voor 41 cent 100 gram voor 24 cent Een pak voor 18 een t Verkouden Katjes-, Knoopjes- en schuine Zoute DROP 100 gram voor 32 cent VRUCHTENHANDEL Neem geen risico Big-Ben pijpen Opleiding Middenstands- Diploma van Vrijdag 26 October tot en met Donderdag 1 November I DAMESHANDWERKENCHWOL. S(. Jacoössfraat 28, Tel. 2872 VLISSINGEN DEPÓT PALTHE met Nylon vanaf f 2.32 per knot van 100 gram laat niemand „in de steek" vanaf f 2.54 per knot van 100 gram NIEUWE MONUMENTEN Vlissingen gaat monumenten oprichten. Op de Noorderbegraafplaats en bij de landingsplaats komen nieuwe monumenten. Op 12 Mei 1940 gingen de kanonneerboot Hr. Ms. „Bulgia" en de Provinciale stoomboot „Luctor et Emergo" in de haven door bombardementen verloren, waarbij vele mensenlevens vielen te betreuren. Korte tijd daarna vatte men het plan op om ter nagedachtenis van de slachtoffers van deze ramp een monument op te richten. Het comité tot stichting van dat monu ment heeft hiervoor gelden ingezameld voor een totaalbedrag van ongeveer f 1480. Na deze ramp hebben helaas nog meerdere droeve gebeurte nissen zich afgespeeld in onze stad, zodat men inmiddels het plan heeft opgevat met het voorgenomen monument tevens te her denken alle in militaire dienst, bij illegale werkzaamheid of bij het op andere wijze vervullen van hun plicht gevallen Vlissin- gers, alsmede de bij de bombardementen in onze stad omgekomen burgers en voorts de burgers, die tengevolge van de oorlog op andere wijze het leven lieten. Ter uitvoering van deze plannen heeft Ir. D. Roosenburg te 's-Gravenhage een ontwerp gemaakt, hetwelk reeds goedkeuring heeft verkregen van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Daar de slachtoffers van de Luctor et Emergo en van Hr. Ms. Bulgia op de Noorderbegraafplaats ter aarde zijn besteld, ligt het in de bedoeling hen, in overeenstemming met de destijds aan de nabestaanden gedane toezegging, te herbegraven vóór het op te richten monument. Rond het monument komt een boogvormige muur van bak steen en verschillende soorten natuursteen. Een in het midden stuk ontworpen wig en Ionische zuil beogen een symbolische voorstelling te geven, resp. van het brute geweld van de be zettende macht en de hoge beginselen, waardoor het verzet werd gedragen en waarop dat geweld afstuit. Ook voor het 4e Commando zal een monument worden op gericht. De leden daarvan en de burgerij hebben gelden ver zameld om te komen tot het oprichten van een gedenkteken ter ere van de gesneuvelden van dit commando en ter herinnering aan dit commando in het algemeen. Hoewel het commando ook elders landingen heeft verricht is de keuze hiervoor op Vlis- singen gevallen, hetgeen als een hoge eer wordt beschouwd. Het lag aanvankelijk in de bedoeling het gedenkteken, dat in het bijzonder op verlangen van de Engelse initiatiefnemers een Commando-soldaat moet voorstellen, te plaatsen op de punt van het Oranjebolwerk (achter de tegenwoordige landingssteen), de plek waar de eerste soldaat op 1 November 1944 voet aan wal gezet heeft, doch hiervan heeft men afgezien, omdat, wilde het monument niet in de weidsheid van de omgeving als verloren gaan, het daar ter plaatse zeer grote afmetingen bleek te moeten krijgen, hetgeen wegens de beperkte financiële middelen on mogelijk was. De keuze van het desbetreffende comité is ver volgens gevallen op het midden van het terrein, dat is ontstaan ten zuiden van de weg naar het Eiland, achterin het haventje, in welks mond het Commando zijn landing uitvoerde. Hiermede gaat Vlissingen een ereschuld inlossen jegens allen die vielen om het hoogste goed, de vrijheid, terug te krijgen. Mogen beide monumenten dit en de volgende geslachten blijven herinneren aan de grootse prestaties welke hier werden verricht. HERHALING FILM KAMP AMERSFOORT In het Alhambra-Theater draait a.s. Zaterdagavond te 12 uur op veelvuldig verzoek voor de tweede maal de grote film „De schrik der Duitse Nazi-bandieten" (Le Batail du ciel). De algehele baten zijn voor het op te richten monument in het voormalige Duitse concentratiekamp te Amersfoort, waar in de bezettingsjaren duizenden Nederlanders geleden, gestreden en hun leven geofferd hebben voor de vrijheid. Het Alhambra-Theater is gratis door de Firma van Liere en Zn. ter beschikking gesteld, terwijl de Directie en personeel belangeloos hun medewerking verlenen. Het meest qesorreerde adres voor allerlei soorten KAAS ook Buitenlandse. Deze week Broodkaas (geen korsr'oze) 4'* -f- fijn van smaak 100 gr. 29 cent WOLTERING-VERBURG Kerkstraat 5, Tel 2614, Vliss. Nu ook voorradig de bekende „Tosca" eau de cologne's vanaf f 1.30 per flacon Grote sortering in Tosca Parfum-crême's en 4711 eau de cologne's vanaf f 1.75 per flacon Walstraat 88 - 90, Vlissingen Tel. 2744 Voor geconfijte dadels, Smyma- vijgen en alle binnen- en buiten lands fruit slaagt U altijd in de St. facobsstraat 21, Vlissingen Koop een goede degelijke pijp in een goede degelijke zaak f 3.75. f 6—, f 9.- SIGARENMAGAZIJN Badhuisstraat 12, Vlissingen Nog enige cursisten gevraagd voor Aanmelding zo spoedig mo gelijk julianastraat 1 SOUBURG üllllllllll Zojuist ontvangen Training>broekcn vanaf f 4.55 Kinder Interlock Dircctoirs en Hemdjes f 0.89 Dames bretelscbortjes vanaf f 2.45 Op het bekende adres Hobeinstraat 59 Vlissingen Een lust voor oog en oor is de komische Operette Zaterdag 27 October in het Concertgebouw Prijzen der plaatsen f 1.75 belasting inbegrepen Bal na VLISSINGEN IN DE AANVAL TEGEN GEVREESDE VIJAND Evenals elders in Nederland gaat ook Vlissingen zich op maken voor een massale aanval tegen de gevreesde ziekte, de tuberculose. Nog steeds vallen slachtoffers ten prooi hieraan en slechts het smoren van deze ziekte in de eerste kiem zal het mogelijk maken deze volksvijand te verslaan. Daarom zal begin December een aanvang worden gemaakt met een bevolkings onderzoek, waarbij ieder de gelegenheid krijgt zich aan dit onderzoek te laten onderwerpen. Het onderzoek zal plaats vinden in het Medisch Centrum aismede in de kleuterschool van het Havendorp. Het bestaat slechts hieruit, dat men met de kleren aan wordt gefotografeerd, tenminste het bovenlichaam. Natuur lijk dient men zorg te dragen, dat geen metalen worden gedragen opdat deze de foto kunnen beïnvloeden. Broches, bretelles met staalplaatjes, corsetten met metalen baleinen enz. zijn dus uit de boze. Hieromtrent zal men echter nog worden ingelicht door de huisbezoekers dan wel door het personeel dat het onderzoek verricht. Het spreekt vanzelf, dat dit onderzoek slechts kan slagen, wanneer het massaal geschiedt. Blijven grote groepen achter wege, dan bestaat de mogelijkheid dat z.g. haarden de bevolking blijven bedreigen en is alle moeite en zijn de vele kosten ver geefs, dan wel minder succesvol besteed. Ieder dient het dan ook als een morele plicht te beschouwen zich aan het onderzoek te doen onderwerpen. Daarom heeft het gemeentebestuur alles in het werk gesteld het onderzoek naar wens te doen verlopen. Vorige week kwamen op uitnodiging van het gemeentebestuur een 40-tal vertegen woordigers van diverse organisaties bijeen als contactpersonen, van Kruisverenigingen, transportcolonnes Rode Kruis, E.H.B.O., T.B.C.-verenigingen, medici, vrouwenorganisaties, vakvereni gingen, personeelsvereniging K.M.S., Havendorps Belang enz. Het ligt in de bedoeling via deze contactpersonen de beschik king te verkrijgen over voldoende personen die als huisbezoek ster of -bezoeker willen optreden, teneinde het onderzoek toe te lichten en mee te helpen aan de omvangrijke administratie hieraan verbonden. Wanneer men bedenkt, dat ongeveer 7000 gezinnen in Vlissingen moeten worden bezocht en op kaarten geadministreerd, dan betekent dit dat ongeveer 700 bezoekers eik tien gezinnen voor hun rekening nemen. De dienst van Sociale Zaken krijgt ongeveer 18000 kaarten te verwerken. Het onderzoek strekt zich uit voor personen van 15 jaar en ouder, doch desgewenst kunnen ook jongeren worden onderzocht. De werkelijke kosten, welke de vereniging in rekening brengt, zijn f 1.05 per foto per persoon. Uitgegaan wordt van de ge dachte, dat de bevolking zelf de kosten betaalt. In geval van financiële bezwaren kan men overleg plegen met de huisbezoeker. Het spreekt echter vanzelf, dat ieder zo maar enigszins mogelijk deze kosten zal willen dragen, daar het hier toch gaat om het welzijn van het gehele gezin. Hoofdzaak blijft echter dat het onderzoek plaats vindt. De financiën komen in de tweede plaats in bespreking. Het is te hopen, dat het lofwaardig streven van het gemeente bestuur zal worden beloond met de volle medewerking van de bevolking. Elders bleek het ook mogelijk en met succes. Vlis singen zal toch in geen geval achter willen blijven. De gevreesde vijand moet worden verslagen. MAGNESIA EN KALKBEMESTING De laatste tijd begint men meer en meer het grote belang in te zien van een goede magnesia-bemesting, naast goede kalk- bemesting. En terechtVooraanstaande landbouwautoriteiten schatten het kalktekort in de Nederlandse bodem op ongeveer 300.000 ton CaO. Magnesia is voor de plant en bodem evenzeer nodig als b.v. kali en fosforzuur en speelt met kalk een grote rol bij de opname van deze voedingsstoffen. Bij de granen neemt het gewas per oogst en per jaar per H.A. uit de bodem ongeveer 12 kg. zuivere magnesia en bij de wortel gewassen, zoals suiker- en voederbieten, ongeveer 50 kg. Mag nesiumgebrek is de laatste jaren door geheel Nederland in erge mate voorgekomen en heeft de oogstopbrengsten belangrijk gedrukt. Hierbij moet opgemerkt worden, dat de plantenwortels in de bodem niet gaan zoeken naar voedingsstoffen die zij nodig heb ben, doch alleen opnemen wat zij terstond aanwezig vinden. Vooral de jonge plant heeft behoefte aan direct opneembare magnesia. Men moet dus zorgen, dat de gewassen grotere hoeveelheden ter beschikking hebben en wel in de grootst mogelijke oplos baarheid. Van groot belang is, dat de magnesia-kalkmeststoffen zo gelijkmatig mogelijk worden uitgezaaid en door de grond ver deeld. Men strooie, wanneer de bouwgrond droog is, liefst in de herfst, doch andere tijd is in geen geval nadelig. Het verdient alle aanbeveling direct na het strooien de kalkmeststoffen licht in te eggen, waardoor een intensievere verdeling in de bodem wordt bereikt. Een kalkmeststof, welke naast magnesia, ook nog een behoorlijke hoeveelheid borium in de bodem brengt, is de ideale meststof voor humushoudende zandgrond en zal voor bieten, juist door het boriumgehalte, buitengewoon goed werken. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de Nederlandse Land en Tuinbouw ruimschoots voorzien kan worden van hoog mag- nesiahoudende kalkmeststoffen, waarvan de grondstof gedolven wordt uit een groeve op Nederlandse bodem onder Winterswijk. Het is een bijzondere speling van de natuur, dat in ons land een dergelijk natuurproduct gevonden wordt, bestaande uit zeer zacht gesteente, z.g. Dolomiet. De Dolomiet stond reeds direct na zijn verschijning op de kunstmestmarkt, sinds 1 September 1935, onder toezicht van het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht, doordat toen dit pro duct werd opgenomen in de codexmeststoffen. Deze prima bekende kalkmeststoffen bevatten 4 9 en 14 MgO en resp. 40 38 en 45 zuurbindende bestand delen. De resultaten, behaald op velerlei gewassen en op alle grond soorten waar de grond maar kalkbehoefte had, waren steeds zeer bevredigend. De oplossing van het raadsel uit ons nummer van vorige week luidtgoes - poes - loes - soes. De eerste prijs, een spaarbankboekje van de Vlissingse Nuts- spaarbank met f 2.50, was voor Tonnie v. Eijkeren, Miadalburgsestraat 51, Souburg De tweede prijs, een waardebon van f 1.50. aan Selia van Eer ennaam, Violenlaan 11, Vlissirgen De derde prijs, een waardebon van f 1.was voor Joke Hendrikse. Breitnerlaan 28, Vlissingen Voor deze week weer eens een verborgen beroep. Wat is het beroep van meneer P. DIENSTER Oplossingen tot Dinsdagavond 5 uur a.s. aan ons adres Noord straat 44, Vlissingen of Paspoortstraat 13, Souburg. Op de enve lop het woord „Prijsvraag". Prijzen afhalen Zaterdagsmiddags na 2 uur, Noordstraat 44, Vlissingen. „Kom maar eens hier," hoorde hij een stem van achter een hele grote tafel, „dan kan je zien hoe je in werkelijkheid zou gevlogen hebben." Op de grote tafel lag een glasplaat met daaronder de platte grond van de omgeving. Over de glasplaat liep een toestelletje dat een rood inktspoor achterliet. „Kijk," zei de officier, „hier ben je ingestapt. Hier maakte je een duik naar de grond, waarbij je in werkelijkheid zeker te pletter zou zijn geslagen. Hier ga je loodrecht omhoog, en zo wild, dat het toestel zeker gebroken zou zijn. Hier", en hij wees nog maar steeds op de glasplaat, „zou je zeker uit het toestel gevallen zijn, want de bocht die je maakte was onmogelijk. Je hebt in dat ogenblikje heel wat mee gemaakt, vriend, je hebt een afstand van ongeveer veertig kilometer afgelegd." „En nu", zei de instructeur, „neem ik jullie nog even mee naar de cantine. De commandant biedt jullie ten afscheid nog een verversing aan." De jongens liepen mee in de richting van de cantine. Ze hadden een fijne middag gehad. „Ik word later vast vliegenier", zei Jan. „Het moet toch fijn zijn zo hoog in de lucht te kunnen zweven." „Ik word mecanicien", zei Piet. „Het lijkt me een pracht vak, zo'n vliegtuig te kunnen maken en te weten hoe je al die onderdelen van zo'n motor moet vastmaken." „Zo, we zijn er, gaan jullie maar binnen." Een heel grote zaal, met allemaal tafels en stoeltjes, achter aan een piano en een pracht van een tropisch aquarium. Jan, die ook een aquarium had, liep er naar toe en stond vol bewondering naar de exotische dieren te kijken. „Wat willen jullie drinken, jongens vroeg de instructeur.

Scheldebode | 1951 | | pagina 4