»SNOEKJES« Wasserij „Antoine" VAN DER MADEN Prijs 75 cent per 15 woorden Elk woord meer 5 cent WEET U HET NOG? Alles voor het Ei!! FILM EN DEMONSTRATIE Op uitnodiging van de bedrijfsbrandweer der Kon. Mij. „De Schelde" waren Maandagavond de brandweercorpsen uit Vlis singen en omgeving, benevens vertegenwoordigers van veilig heidscommissies, reddingsbrigades, medici en Rode Kruisleden in het Scheldekwartier bijeengekomen voor de vertoning van een demonstratie en film van het Amphibie-Gasmaker Cousteau- Gagnan. Het apparaat stelt de gebruiker in staat, zonder extra vermoeiing van het organisme, te verblijven en te werken in een omgeving waar men niet normaal kan ademen, terwijl men zich eveneens in zee- of zoetwater kan begeven, teneinde onder zoekingen te doen, ean redding te verrichten of te werken. Duidelijk werd op de film gedemonstreerd welke mogelijk heden dit apparaat biedt. Na afloop werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld een masker te zien werken met gecom primeerde lucht. De heer Gillissen van de Vlissingse Reddingsbrigade bracht dank aan Commandant van Ooijen voor het gebodene en deelde mede, dat de V.R.B. dit seizoen in het kanaal met een Amphibie- gasmasker zal gaan oefenen. SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING Als tweede reeks in de serie tentoonstellingen wordt in het Stedelijk Museum van Vlissingen een tentoonstelling gehouden van werken uit 't Stedelijk Museum van Amsterdam (Februari- Maart 1951). Het tijdperk, waaruit de tentoongestelde werken voortkomen, is ruimer dan de eigenlijke regering van Koning Willem I (1813- 1840). Het bestrijkt ongeveer de jaren 1790-1850. Enkele werken ^ijn zelfs nog van na 1850. Het midden der 18de eeuw vertoonde bijna op het gehele terrein der: beeldende kunst een sterk verval. Dit was niet het geval met het bloemstuk, dat onafgebroken de grote traditie van het bloemstuk uit de 17de eeuw wist voort te zetten. Als een schilder, die deze traditie nog steeds wist hoog te houden, moet men beschouwen G. J. J. van Os (1782- 1861), van wie twee doeken aanwezig zijn. In de kunsthistorische ontwikkeling nemen deze in dit opzicht dus onder de tentoon gestelde schilderijen een afzonderlijke plaats in. De beeldende kunst is in de tweede helft der 18de eeuw het eerst tot nieuw leven gekomen door de invloed van Franse en 'Engelse portretschilders, die hier bestellingen kregen. Ten ge volge hiervan wordt de zware deftigheid of de peuterige be nepenheid van de eerste helft der 18de eeuw vervangen door een vriendelijke en ongekunstelde luchtigheid en fijnheid. Men staat weer open voor de bekering van het intieme. De vertegen woordigers van deze nieuwe richting vindt men in de voorzaal van het Museum (de z.g. Realisten). Men gaat in de leer bij de grote meesters van de 17de eeuw, elk in zijn eigen genre. Kobell (1778-1814) wil met zijn weiden met vee een tweede Paulus Patter worden, de Lelie (1755-1820) schildert weer het Hol landse binnenhuis met zijn lichtspelingen. Gok in de portret kunst is een opleving. Hendriks (1744-1831) maakt in 1775 een reis naar Engeland om daar de portretkunst te bestuderen. Hij is een levendige geest, die met een humoristiscn en sympathiek oog hen beziet, die hij op het doek brengt. Ook Wonder (1780- 1852) is een voorbeeld van een portretschilder, die een rond- borstiger karakteristiek geeft dan de 18de eeuw gewend was. De afgebeelde wordt wat plomp-oprecht of nadrukkelijk scherp getekend. In het kunstzinnige stadsbeeld is eveneens een op leving waar te nemen. Een belangrijke figuur hierin is Jelger- huys (1770-1836). Er is intussen niet alleen sprake van na bootsing van de 17 de eeuwers. De schilders gaan ook bij de natuur in de leer. Het zuivere tekenen is bij hen weer in ere gekomen, mede dank zij de betere inrichting van het teken onderwijs in academies. Hun werk krijgt een zekere frisheid, de aantrekkelijkheid van het jonge. Het constructieve in hun werk heeft het overwicht op het schilderachtige. De tekening is belangrijker dan de kleur. Er is een alles doordringende rustige waardigheid in de voorstelling. Met een bijna primi tieve aandacht nemen de kunstenaars het leven waar en geven zij het weer. Zij verwerpen niets als onschoon, maar de geest vande tijd doet hen zich voor uitersten hoeden. De vechtpar tijen en kroegtaferelen uit de 17de eeuw ontbreken. De achterzaal vormt minder een eenheid dan de voorzaal. Men vindt er de destijds door het grote publiek veel bewonderde beroemdheden uit het tijdvak 1830-1850. In de eerste plaats de beroemdste landschapschilders van hun tijd, Schelfhout (1787- 1870) en Koekkoek (1803-1862). De verandering vergeleken bij de voorafgegane 40 jaren, tot stand gekomen onder invloed van de Franse Romantiek, is groot. Het gevoel is in de plaats ge komen van de rede, het individuele in de plaats van het onper soonlijke. Het schilderachtige wint het van de vorm, de klem- van de lijn. De schilder is uit o>~ het pikante effect. Schelfhout weet aan zijn eindeloos herhaald ijsgezichten een zekere Hol landse gemoedelijkheid te geven. Koekkoek was zelf afkerig van de eigenlijke romantiek. Zijn grondigheid en gedetailleerd heid zonder meer leiden tenslotte dan ook tot een koelheid, die ons niet bekoort. De tijdgenoten bewonderden in beide schilders en hun talrijke navolgers de graad van volmaaktheid, waarmede zij alles zeer kundig en tastbaar wisten op het doek te brengen. Typisch voor de romantiek is ook het dwepen met de Mid deleeuwen en de bewondering voor het stadsgezicht, dikwijls het gefantaseerde gezicht op gedeeltelijk vervallen gebouwen en verdedigingswerken. Eén der besten op dit gebied is K. Karsen X1&10-1896), die vooral aan de oude Duitse steden zijn motieven ontleende. Het op de tentoonstelling aanwezige stadsgezicht van Jozef Neuhuys (1841-1890) ademt reeds een heel andere geest en behoort feitelijk tot een volgend tijdperk. De portretschilders, van wie stukken aanwezig zijn, behoren eveneens tot de in hun tijd zeer bekende schilders. De portretten hebben éénallure van representatie, die stérk afsteekt bij de pretentieloosheid en de zakelijke aandacht van de Realisten der vorige periode. J. A. Kruseman (1804-1862) en zijn neef C. Kruseman weten zonder ruimtevrees grote stukken op te zetten, maar ze leggen ean porceleingladde factuur over de tekening heen. Intussen brengen zij ook in zoverre het nieuwe dat zij trachten de sentimenten tot uiting te doen komen. Geeft Uw Snoekjes vroegtijdig op Tot Donderdags v.m. 11 uur worden ze aangenomen te Souburg tot Woensdagavond 6 uur Banketbakkerij P. M. Merk. 250 gram Choc. Sprits 60 cent. Daar we velen moesten teleur stellen weer 130 gram Slagroom- borstplaatjes50cent.4 fijne Tom- pouces 50 cent. Speciaal adres voor fijn gebak, Badhuisstraat 28 Telefoon 2783 H.H. Duivenliefhebbers, koopt uw voeders en benodigdheden in „Het Zaadhuis", Oroenewoud 80, Vlissingen Deze week prima Hamworst 30 cent per ons. Slagerij Schouwe- naar Wederom ontvangen Japanse Nachtegalen. Prima Manskanaries op volle zang en Poppen voor de kweek. Verder alle soorten vogels in „Het Zaadhuis", Oroe newoud 80, Vlissingen Wij bieden U een 40 jarige ervaring, le klas werk tegen lage prijzen. Kapsalons Ooormachtig Voor groente-en bloemenzaden, bloembollen, o.a. Lelies, Dahlia's, Begonia's, Oladiolen en alle soor ten bloemenzaden is Uw adres „Het Zaadhuis", Groencwoud 80, Vlissingen Sneeuwwitte gesmolten Reuzel, wekelijks voorradig. Slagerij Schouwenaar Kiest eieren voor Uw geld, geeft Uw kippen goed voer. P. Sluis' ochtendvoer, 1ste klas gemengd graan. Verder opfokvoer en kui kenzaad. Koopt U alleen bij „Het Zaadhuis", Oroenewoud 80, Vlis Qoed verzorgd Haar is de sie raad van een mens. Oaat daarom naar Kapsalons Ooormachtig Wie de worst van Schouwenaar eenmaal kent, wil niet anders, is verwend! Te koop i.g.s.z. J.L.O. motor 100 c c. voor carrier. Kan ook op tandem worden geplaatst. Kasteelstraat 84, Vlissingen Te koop donkerblauwe kamga- ren Mantel, maatwerk, modern model, maat 44-46 zo goed als nieuw. Te bevragen, Glacisstraat 60, Vlissingen ^Tussen 5 en 7 uur Te koop alle maten aquariums tot 2 meter en alle aquariumbe nodigdheden tegen zeer lage prijzen. Dorpmans, Noordstraat 55, Vlissingen Om Uw eieren te bakken, Boe ren Ham, vette Ham, Ontbijtspek, Hamspek, is Uw adres Slagerij Schouwenaar, Telefoon 2747 Voor pijnlijke voeten naar Zr. O. Brinkman, gediplomeerd Pe dicure. Beursstraat 7, Vlissingen Ook aan huis te ontbieden. Ta koop prachtig donkerblauw kamgaren Herencostuum f 50. en 2 costumes f 15.per stuk. 2 Damesmantels f 7.50 en f 10,- Beursstraat 7, Vlissingen Te koop luidspreker thomomeen „Nijkerk Radio", Tulpenlaan 14, Vlissingen Te koop 3 pits Gasstel, wegens plaatsgebrek. Lambrechtsenstraat 13, Vlissingen Conté potloden in sanjuine, wit, zwart en sephia. Scheteblocs en tekenpapier, Kneedgummi. Arti- mapjes met tekenvoorbeelden. Kleur- en tekenpotloden. Alles op gebied van Schilderkunst en kunstnijverheid. Jo Maes, St. Jacobsstraat 15, Vlissingen. Te koop gevraagd goed werken de trap- of handnaaimachine en 2 armstoelen of crapeauds met 4 stoelen. Brieven onder No. 715 bureau van dit blad Zoek nergens anders dan ge woon in Vlissingen voor Uw winkelkasten, vitrines, toonban ken, etalagematerialen enz. „Buigom" Noordstraat 75 Vliss, Vanaf heden fs Kunstmest in elke hoeveelheid verkrijgbaar in Turkenburgs' zaadwinkel, Pas poortstraat 13, Souburg U slaagt met succes voor Uw Autorijles bij J. F. Kasteeien f5 per lesuur. Telefoon 2569, Spui straat 52, Vlissingen Vast en zeker goed en voordelig slaagt U voor een Dames, heren of kinderfiets in de Rijwiel Cen trale, Koudekerkseweg 59, Vlis singen, Telefoon 2544 Alle Groenten- en Bloemenzaden van Turkenburg zijn in de depot winkel in voorraad. Prijscouran ten gratis. Denkt om het mooie Jubileummes. Paspoortstraat 13, Souburg Costuum stomen f 4.15 Alle stoom- en verfgoederen in één week klaar. Depot A. J. Feij, Kasteelstraat 51, Vlissingen Technisch Bureau „Jeno", Vrou westraat 4, Vlissingen. Naaima chines en Electro. Reparatie aan alle merken naaimachines en elec- trische apparaten, Aanbevelend, J, J, Nooijens Voor correcte uitvoering van begrafenissen te Vlissingen, Sou burg en overal elders, beveelt zich beleefd aan M. P, van der Hoeven, Badhuisstraat 16 bov., Telefoon 2344, Vlissingen Rreng uu Uw fiets om te mof felen, deze wordt dan 1ste klas fabrieks gemoffeld, tevens voor zien van nieuwe kogels. Niet van nieuw te onderscheiden. Prijs f 30. „Olymnia", f. Ooedbloed, Nieuwendijk 7-9 Telefoon 2817, Vlissingen Bekendmaking. C, Mommaas koopt uw inboedel of tafels, stoeien, ledikanten, naaimachines enz. Slijkstraat 15, Vlissingen Te koop gevraagd klein jongens- fietsje, ieeftijd 5 jaar. Albert Cuyplaan 21, Vlissingen Te koop gevraagd 6 kamerstoe len. Brieven onder No. 706, bur. van dit blad Ervaren Naaister die opnieuw wil beginnen vraagt werk. Brie ven onder No. 707, bureau van dit blad Schoonmaak! Tijd voor verf. prima glanslakverf en grondverf Vernissen voor binnen en buiten Plastic-emaillak, alles van de vak man! Jo Maes, St, lacobsstraat 15, Vlissingen Schoonmaak! Tijd voor nieuw behang. Grote voorraad, boven dien keuze uit staalboeken. Leer- papier, tegelbehang. grondpapier, plakmeel. jo Maes, St. jacobs straat 15, Vlissingen Schoonmaak! Tijd voor Blanc- fix en Vitello-koudwaterverf voor Uw olafonds en wanden. Olazen en plastic deurplaten. !o Maes, St. Jacobsstiaat 15, Vlissingen Schoonmaak! Tijd voor kastran den en kastpapier, wit en geruit Panaises, gluton en velnon. Jo Maes, St. Jacobsstraat 15, Vliss. Te koop een z g.a.n. Meisjesman tel leeftijd 14-16 jaar. Havendorp 673, Vlissingen Wie ruilt mijn benedenwoning met sousterrein voor grote wo ning, liefst Zuidbeek of Souburg Brieven onder No. 708, bureau van dit blad Harms' wijn-, likeur- en gedistii- leerdhandel. Een der prettigste zaken om in te slaan. Vakkundi ge voortichting, geen gedrang. Geheimhouding verzekerd! Te koop aangeboden i.g.s.z. Kinderwagen. Tevens alle soor ten breiwerk gevraagd. President Rooseveltlaan 167 (Flat 8) Vliss. Wie wil oud zilverpapier afstaan voor de Biindengeleideschool? Wordt gaarne aan huis afgehaald s.v.p. bericht aan B. de Groot, Langevieleweg 47, Middelburg Te koop i.g.s.z. Kinderwagen en 2-pers. Engels ledikant. Bloe- menlaan 111, Vlissingen Te koop een prima Buffetkast Bouwen Ewoutstraat 5, Vliss. Sandeman, Port en Sherry, een trot9 om te schenken, een genot om te drinken. Harms' wijnhan del, Telefoon 2013, Vlissingen Aan de lezers van de leesbibli otheek „Maarten Luther". In ver band met verplaatsing van boven genoemde bibliotheek naar Spui straat 56, v.h. Schoenmakerij de Pagter, worden op Zaterdag 3 Maart geen boeken uitgegeven. Eerst volgende uitgifte van boe ken op Woensdag 7 Maart van 7 tot 8 uur. Zaterdag van 4 tot 6 uur. Spuistraat 56, Vlissingen Voor winkelkasten, vitrines, toonbankenen etalagematerialen naar Buigom, Noordstraat 75, Vlissingen Te koop Engels ledikant met soiraal f 12.50 van Ruijsdaellaan 29, Vlissingen Te koop een nieuw donkerblauw Mantelpakje maat 38-40 Clarisse, Coosje Buskenstraat 33, Vliss. Flink werkmeisje gevraagd voor 4 morgens in de week. Mevr. de Boer, Bellamypark 12 bov. Bespreken na 4 uur Sinds 3 Februari vermist een zwart gekastreerd Katertje met witte borst en sokjes, wit heel smal wit streepje op de neus. Luistert naar de naam Tripje. Wie kan daaromtrent tegen ho ge beloning betrouwbare inlich tingen geven? Mevrouw Detmar, Badhuisstraat 25, Vlissingen Duiven- en kanarieliefhebbers die hun vogels goed willen voe ren, kopen hun prima voer in speciaalzaak, Paspoortstraat 13, Souburg Te koop Meisjesmante! 5 jaar* jongensjas 9 a 10 jaar. Goese nop f 30 Middelburgsestraat 82 -Souburg Kippenhouders U weet dat Uw adres voor ochtendvoer en bloed- poeder is Speciaalzaak, Paspoort straat 13, Souburg Te koop een prima Meisjes- en Jongensfiets, van Teijlingenstraat 9, Souburg Te koop z.g.a.n Meisjes gabar dineregenmantel, leeftijd 15 16 jaar en Zomermantel maat 40 Middelburgsestraat 72, Souburg Opgelet duiveniielhebbers. Bij aankoop van 5 kg duivenvoer, 1 kg hennepzaad voor 85 cent Paspoortstraat 13, Souburg ONZE LENTE-RECLAME Een Overhemd en een Boord behandelt voor 40 ct (tot en met 10 Maart) Van Dishoeckstraat 26-28 Tel. 2696, Vlissingen Eierlepels Eierdopjes Eierstellen Eiersnijders Eierklutsers Eierwekkers Eierscheppen Eierpannetjes Kleine Markt 1 - Vlissingen Te Ressortbak (twijfelaar) zeer geschikt voor kinderen. J, C. van Hese, Singel 87, Vlissingen Te koop nieuwe Bruidsjapon maat 38-40 en z.g,a.n, Pumps hoge hak maat 36-37 Brieven onder No. 709, bureau van dit blad Voor Gras-en Oroentenzaden en Kunstmest is Uw adres Noord straat 19, Vlissingen Wegens vertrek naar elders te koop mooi vloerkleed f 45, keu kenfornuis f 20. 2-pers. ledikant met spiraal f 35, 1-pers. opklap- bed f 20, 1-pers. ledikant met spiraal f 30 Brieven onder No. 710, bureau van dit blad Wat leggen die kippen best met P. Sluis' Ochtendvoer 5 kilo pak f 2.60 en 2V, kilo f 1.45 No .rd- straat 19, Vlissingen Te koop gevraagd Friese klok, schrijfbureautje en schrijfmachi ne. Brieven onder No. 713, bu reau van dit blad Zoekt U Iets op gebied van Duiven-, Kippen- of Vogelartike len? Het van ouds bekende adres is Firma L. Wagenaar, Noord straat 19, Vlissingen Te koop Kinderwagen. Noord straat 25 bov., Vlissingen Wegens emigratie ter overname 2 armstoelen met 4 stoelen en uitneembare zittingen f 125. 2-pers. verenbed met peluw f65 1-pers. 3-delig kapokbed met pe luw en kussen f 55.Alles als nieuw. Brieven onder No. 711, bureau van dit blad Te koop 1 paar sandalen en 2 paar zwarte damesschoenen alles maat 37 38 Bilderdijklaan 5, Vlissingen Te koop Waskast met marmeren plaat Kinderledikantja en Kin derstoel. Bonedijkestraat 10, VI. Jonathan 45 ct per kilo. Goud- reinetten 3 kilo voor f 1.Si naasappelen 13, 10, 8 of 7 voor f 1.Centrum, Kerkstraat 6 Paaseitjes, Bruidsuikers en Tof fees 2 ons 35 ct. Dropsoorten 30 ct per ons. Centrum, Kerk straat 6, Vlissingen Te koop wegens sterfgeval een prachtig pluche vloerkleed als nieuw voor f 110 en z.g.a.n. co- cosmat 2x3 voor f 35 Brieven onder No. 712, bur. v. d blad Te koop gevraagd meisjes- of damesfiets en goede verrekijker Brieven onder No. 714, bureau van dit blad

Scheldebode | 1951 | | pagina 3