ïïle&i Xeodlel voor minder geld BOUMAN- NOACH SINGER KINDERSTAP (Opgelet) BEDSPREIEN N.V. voorheen reparatiedienst Winkelweek Breskens JOHAN v. d* VELDE weet u öat.... Een vacantiereis van twee vrienden en. ïïleiAjtA Kinderbadpakken, zuiver wol per stuk 4.88 Breiwol, prima kwaliteit per knot vanaf 2,13 Jaegerwol (100 pr. wol) p. kn. 1.84 Katoenen tafelkleedjes, frisse ruitpatronen per stuk 2.89 Stofdoeken per stuk 0.29 Washandjes per stuk 0.25 Interlock Dameshemdjes per stuk vanaf 2.31 Ledikantgarnituren, geborduurd 5.61 Slopenper stuk 2.69 Zakdoeken voor Heren en Dames vanaf 0.39 Herensinglets, Interlock per stuk vanaf 1.95 Overalls maat 38-58. m. 38 11.90 Werksokken, ijzersterk 2.29 Zo juist ontvangen de van ouds bekende in wit, geel en rose p. st. 19.90 Voorts 1001 Textielartikelen waarmede Uw beurs het minst geweld wordt aange daan door de Lepelstraat 5-7 - Vlissingen BOSCHSTRAAT 49 BREDA Onze Reparatiedienst komt bijna dagelijks op Walcheren. Aanvragen voor reparaties van alle merken naaimachines worden gaarne ingewacht bij: Mag. „De Zonnebloem" St. Jacobsstr 28, Vliss., Tel. 2872 Singer Mij. N.V., Londense Kade 19, Middelburg, Tel. 2165 Per Touringcar „De Scheldetours" Rotterdam „Ahoy"18, 23 en 24 Augustus Rond Walcheren13, 20 en 24 Augustus. Door Zuid-Beveland met bezoek Marktdag te Goes 15 Augustus f 2.50, Naar Bloemencorso te Zundert op 3 Sept. t 4. Plaatskaar ten verkrijgbaar bij Scheldestraat 57, Vlissingen, Telefoon 2519 van Vrijdag 11 t.m. Zaterdag 19 Aug. Voor elke gulden welke U bij ons be steedt ontvangt U een Bon. Onder deze bonnen komen er voor met een waar de van f 1.f 2.50, f 5.en f 10. Voor deze waardebonnen kunt U in onze zaak iets uitzoeken DUS ALLEN OP NAAR BRESKENS MAGAZIJN „DE MAGNEET" Bazar Spuiplein 25 Breskens Alle jongens en meisjes, ingedeeld bij o.a. Politie, Brandweer, Gemeen tewerken, Rode Kruis, E.H.B.O., Draaimolen en Cassa's moeten zor- gen Maandagmorgen 14 Augustus om 9 uur aanwezig te zijn in Kin- derstad. Tenue Politie islange broek, wit polohemd en alpinomuts. DE COMM. VAN ALG. DIENST 1. R. Verboom, Primulalaan 23, Vlissingen 2. Bertie v. d. Ham, Adr. Verdoelstraat 28, Vliss. Bij het organiseren van vacantietrips, reizen voor Ouden van Dagen, clubtochten, schoolreisjes, kortom alle soort uitstapjes per autobus, fiets of te voet, moet altijd gezorgd worden voor een behoorlijke gelegenheid, waar men zich tijdens een opont houd kan verfrissen, een koffietafel kan gebruiken, of iets dergelijks. Mogen wij U onze inrichting eens aanbevelen Gelegen in een rustige omgeving, onder de rook van Middelburg en Vlis singen, en zeer gemakkelijk te bereiken. „DE ZWAAN", het pas gerestaureerde en vernieuwde HOTEL-CAFE-RESTAURANT met zijn prachtige grote zaal, waarin plm. 400 personen ondergebracht kunnen worden, is bij uitstek geschikt voor Uw vereniging, club of gezelschap om enkele ogenblikken te verpozen van een meestal vermoeiende tocht, excursie of rondreis. Wilt U een volledig diner, koffietafel of lunch, wij staan voor U klaar Is 't de bedoeling de zelf meegebrachte lunchpakketten te verorberen Wij schenken er gaarne een prima kopje koffie of thee bij. Verder is „DE ZWAAN" een unieke gelegenheid om in de grote zaal films te vertonen, een lezing te houden, of iets van dien aard. Voor bruiloften, recepties en partijen nergens mooier gelegenheid. Bushalte voor de deur. Komt U eens een keertje kennismaken 1 „DE ZWAAN" ontvangt U met alle plezier Beleefd aanbevelend. (Advertentie). J. VAN WILLIGEN 2e WIBRES TE BRESKENS Evenals vorig jaar zal ook dit jaar een Wibres winkelweek worden gehouden te Breskens en wél van 11 tot 20 Augustus, gelijk met de feestweek te Vlissingen. Het programma vermeldt het optreden van de bekende humorist Kees Pruis met accor deon-solist in het openluchttheater aan de Boulevard, bij on gunstig weer in het verenigingsgebouw, op Zaterdagavond 12 Augustus om 8 uur. Zondagmiddag speelt Breskens tegen Water vliet. Dinsdag geeft het muziekkorps der stoottroepen uit 's-Her- togenbosch een concert. Zaterdag 19 Augustus komt H.K.H. Koningin Juliana om een uur te Breskens aan. Om vijf uur 's middags vindt de luchtballon wedstrijd plaats. Om half zeven komt Jan Bal uit Middelburg met Achilles en om 7 uur volgt een demonstratie van Achilles, terwijl de signaalafdeling in samenwerking met de harmonie E.M.M. uit Groede een taptoe zal spelen. Zondag 20 Augustus om half een komt het muziek korps uit Denderleeuw, België, met een bezetting van 65 man en zal 's middags de grote luchtvaartdemonstraties van het echtpaar Boesman opluisteren. Tot slot worden om vier uur meer dan duizend duiven losgelaten. DE BALLON-OPSTIJGING TE BRESKENS Te Breskens wordt ter gelegenheid van de 2e Wibres winkel week op 20 Augustus een bijzondere attractie georganiseerd. Die middag stijgt dhr. J. Boesman, balloncommandant van de Haagse Ballonclub, op voor een prestatievaart met de historische ballon Dr. Cannegieter. Dit luchtvaartuig heeft reeds in het jaar 1916 als Engelse observatieballon dienst gedaan boven de geallieerde fronten. Daarna is de ballon omgebouwd voor sport en prestatievaarten. Deze merkwaardige ballon, waarmede sinds 32 jaar tochten werden gemaakt in Canada, Frankrijk, België en Nederland heeft de faam onverwoestbaar te zijn. Grote volbeladen vrachtauto's zullen een speciaal soort bal- longas aanvoeren, in totaal 630.000 liter. De milling van de ballon kan geschieden in twee tot drie uur. De halion koepelt zich steeds hoger, hangt zachtjes schommelend in de lucht, terwijl ruim 60 zandzakken en vele ballonniers de 20 meter hoge aerostaat nog op de grond houden. Velen denken, dat de ballon een speelbal is van weer en wind. De moderne ballonvaarder moet de wereld tonen, dat deze opvatting verkeerd is. Door toepassing van de kennis van de verschijnselen in de dampkring, kan de ballonvaarder alles uit de vaart halen wat er in zit. De wind, wolken en zon spelen een belangrijke rol bij het navigeren van een ballon. De ballon, die reeds een dag voor het vertrek aankomt, is van dezelfde grootte als die waarmede de heer Boesman in Juli een hoogtevaart maakte tot 6000 meter, een hoogte, nog nimmer in Nederland met een ballon bereikt. De hoogte, waarop de ballon zich bevindt, kunnen de ballonvaarders van hun instru menten aflezen. Op het terrein zal een uur voor de start van de ballon een interview plaats hebben voor de geluidsinstallatie met balloncommandant Boesman. Mevrouw Boesman, de eerste en enige gebreveteerde Nederlandse ballonvaarster, zal iets ver tellen over haar ballonavonturen. „Die heb ik wel eens gezien", zei Joop. „Die verkopen ze bij ons in de goudviswinkel als visvoer." „Je bent er naast, Jopie", zei Frans. „Dat zijn geen mieren eieren, maar cocons. Een mierenwijfje, ook wel koningin ge noemd, net als bij de bijen, legt dus een massa eieren. Ze zijn echter zo klein, dat je ze met het blote oog bijna niet kan zien. Die eitjes worden verder verzorgd door de derde en grootste groep mieren uit het nest. Dat zijn de werkers en werksters. Ze bergen ze op in aparte kamers in het nest. Je zou kunnen zeggen in de kinderkamers. Ik zei al, je kunt zo'n nest het best vergelijken met een groot huis, waarin allerlei kamers zijn. Na verloop van tijd komen er larven uit de eieren, die zichzelf niet kunnen voeden. Dan komen de bakers, de werkmieren, die ze geregeld van voedsel voorzien. Weer enige tijd later spinnen ze zich in cocons, die Joop in de goudvissen winkel voor mieren eieren uitschold. Als de larven groot genoeg zijn, komen die werkmieren weer en bijten een gaatje in de cocons, waarna ze als Volwassen mieren er uit kruipen. Hierna worden ze opgevoed in.xie regels van het huis. Iedere mier heeft zijn taak, de een zorgt voor de eieren, de ander voor de koeien en weer anderen zorgen voor het eten." „Nou moet je niet te veel liegen, Frans, anders geloven we je niet meer, hoor", zei Dirk. „Wat, lieg ik dan vroeg Frans verontwaardigd. „Van die koeien natuurlijk." „Toch niet, vriend, de mieren houden er werkelijk koeien op na, die ze geregeld melken. En wij kennen die diertjes ook, we noemen ze echter anders." De jongens luisterden, zo mogelijk, met nog meer belang stelling. „Jullie kennen toch wel bladluizen, van die groene diertjes, die op de bladeren van verschillende planten leven Die diertjes zijn zo groen, omdat ze uit de bladeren het bladgroen zuigen. Nu hebben ze de gewoonte om dat bladgroen, als het half ver teerd is, weer kwijt te raken, en dat weten de mieren. Het schijnt zoet te smaken en daar zijn de mieren dol op. Alles wat zoet is lusten ze graag." „Wij hebben thuis ook wel eens mieren gehad en die snoepten van de suiker", zei Joop. „Juist", ging Frans verder. „De mieren brengen nu de blad luizen vaak zelf op de planten en zorgen dat ze zelf kunnen smullen van datgene wat de bladluizen overal neerleggen. Mieren zijn voorts erg vechtlustig en diefachtig. Als ze de kans krijgen, stelen ze de poppen uit andere nesten weg en eten die op. Als twee mieren van verschillende families elkaar tegen komen, eindigt de ontmoeting meestal met de dood van een van beiden. En nu stop ik er mee. Gaan jullie mee een wandeling maken Daar waren ze allen voor te vinden, en spoedig was de troep op weg. Het was ongeveer vier uur en ze konden nog een |ijne tocht maken voor het tijd was voor de avondboterham. Tot groot genoegen van Jan en Piet stelde een van de andere jongens hun voor, om de tent bij de boerderij te gaan halen en hem dan vanavond bij de twee anderen in het bos op te zetten. Dit vond ook grote bijval bij de anderen, waardoor de vrien den echt konden merken, dat er op hun aanwezigheid prijs gesteld werd. In de loop van die dag waren ze geheel in de groep opgenomen. Het leek wel of ze elkaar al veel langer kenden. „Denk jij er straks aan, Ko, om bij de olieman in het dorp een nieuwe bus petroleum "te bestellen. Er is niet meer vol doende voor morgenmiddag", zei Dirk. Die liep onderwijl te bedenken wat er nog nodig zou kunnen zijn, nu ze straks toch langs het gehucht gingen. Dirk noemde het wel een dorp, maar die naam was te weids. Na een uurtje lopen door de bossen kwamen ze op de plaats waar Jan en Piet zo'n gastvrije ontvangst was ten deel gevallen. De vriendelijke boerin was juist klaar met melken en nodigde de jongens uit om hun dorst te lessen. De meesten waren niet gewend om ongekookte melk te drinken en lesten hun dorst liever met het koele water uit de put. Slechts drie maakten van de gelegenheid gebruik om, gewapend met een kroes, de schui mende melk uit de emmer te scheppen. Piet vertelde de boerin, dat ze die nacht in het bos gingen Het is juist zo gegaan als we vorige week reeds vermoedden. Er zijn weer verschillende verkeerde, maar gelukkig ook heel veel goede oplossingen binnengekomen. Die haan staat er heel eenvoudig op om de windrichting aan te geven. Dat sommigen dat verhaaltje van die kip met haar ei opdisten, was natuurlijk wel leuk, maar niet de waarheid. Deze week waren de gelukkigen Voor de nieuwe prijsvraag hebben we een slak van stal ge haald. Een slak gaat met een snelheid van 10 cm. per kwartier tegen een schutting op. Daar er om de 10 cm. een ribbeltje in de planken zit, glijdt hij bij elke 10 cm. vooruit, er 2 cm. achteruit. Hoe hoog is die schutting als hij juist in 4 uur boven komt Oplossingen worden ingewacht voor Dinsdagavond 5 uur, Noordstraat 44. Op de envelop het woord „Prijsvraag". De prijzen afhalen Zaterdagsmiddags na 2 uur.

Scheldebode | 1950 | | pagina 4