Jo Fibbe JO FIBBE »SNOEKJES« het ontstaan van onze havens r .J ,,ed e l we E S Burgemeester Andriessen 95 cent 295 cent H. van Belle Dagmeisje Nette Meisjes g e" Doktersdienst Apothekersdienst Blank eiken Slaapkamer f 520.00 Scheldestraat Gevraagd Thans is er weer plaats voor enige in verschillende afdelingen van ons bedrijf STOOMWASSER IJ Singel 135 Vlissingen Comforta Buys dg Koning Prijs 50 cent per 15 woorden Elk woord meer 5 cent Predikbeurten De heer Th J. Andriessen, onze bekende stadge noot,'Commies le klasse ter gemeente-secretarie is benoemd tot Burgemeester-Secretaris van Ovezande. Ovezande is een gemeente van 1500 zielen, be staat uit een landbouwende bevolking en is gelegen in de omgeving van Goes. Dagelijks varen schepen af en aan in de buitenhaven en in de twee binnenhavens. Velerlei doel leidt deze schepen in de havens. In de buitenhaven ligt de fuik voor de ferryboten van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland voor de lijn Vlis- singen-Breskens. Verderop is de aanlegplaats voor de Zeeland- boten op de lijn Vlissingen-Folkestone, de toeristendienst, welke is overgebleven van de oorspronkelijke dagdienst Vlissingen- Harwich, welke na de oorlog is verplaatst naar Hoek van Hol land. In de hoek liggen de kustvaarders, meestal enkele dagen, bij de gebouwen van de N.V. Haven van Vlissingen, waar de shipbrokers en shipchandlers him kantoren en opslagplaatsen eveneens hebben. Aan de overzijde liggen het kantoorschip van de S.H.V. en het depótschip met sleepboten, waar de zeeschepen ligging nemen voor het bunkeren van kolen of het opnemen van stookolie. Voor in de haven aan de steigers liggen de marine schepen en die van het loodswezen. In de binnenhavens achter de sluizen, die helaas tijdelijk zijn uitgeschakeld door de vernielingen in de laatste oorlog, komen meer de binnenvaartschepen om te laden en te lossen, terwijl in de eerste binnenhaven de schepen van de Provinciale vloot voor de nieuwe reparatieloods ligging kunnen nemen. Aan de over kant is weer een bescheiden begin voor de marine in de vorm van een soort strijkijzerboot. Recht tegenover deze havens liggen de overdekte hellingen van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", waar de reparatieboten komen. Al deze schepen geven bedrijvig heid in de havens. Duizenden passagiers van en naar de ferry- boten en treinen in het in herbouw zijnde station geven Vlis singen aan deze zijde een levendige aanblik. Hier klopt het hart van Vlissingen. Toch is het niet altijd zo geweest. Het is daarom wel eens aardig na te gaan hoe en wanneer deze havens, dat station, deze werven, spoorlijn, kanaal en sluizen zijn ontstaan. Hiervoor moeten we ruim 100 jaar terug in de historie. Terug naar de tijd toen Walcheren nog een eiland was en het Sloe een vaargeul tussen Zuid-Beveland en Walcheren. Bij Koninklijk Besluit van 11 Maart 1846 no. 14, werd aan de heer Dirk Dronkers te Middelburg concessie verleend „voor een IJzeren Spoorweg, uitgaand van Middelburg met een zijtak tot Vlissingen door de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland, de Oosterscheldebij Woensdrecht passerende en langs Bergen op Zoom en Rozendaal tot Breda, van daar langs Loon op Zand of Tilburg en langs Vucht tot 's-Hertogenbosch, om zich van dit punt uit te strekken ten Noorden van de Zuid-Willemsvaart tot bij Helmond en van daar te loopen op Venlo en eindelijk langs den regter Maasoever tot Maastricht en ten anderen van de ontworpen Haven en Kanaalwerken op het eiland Walcheren en van die tot afdamming van het Sloe". Artikel 53 van het besluit verleende concessie tot het uit voeren en volbrengen der haven- en kanaalwerken op het eiland Walcheren, bestaande in a. het graven Vóh eëh kanaal, zich strekkende van de tegen woordige haven van Middelburg door de vest ten zuiden dier stad tot de te bouwen buitensluizen aan de zuidwatering bij de Wester-Schelde k. het dichten van het vaarwater genaamd het Sloe 1. het graven van een zijkanaal naar Vlissingen. Bij de wet van 18 Augustus 1860, Staatsblad no. 45, werd besloten tot de aanleg van een spoorlijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen. De onteigeningswet van 1865 voorzag in drie werken a. afdamming Sloe en bouwen spoorlijn b. graven kanaal door Walcheren c. aanleg twee binnenhavens en een buitenhaven ten oosten van de vesting Vlissingen. Thorbecke, de grote staatsman, in die dagen Minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde in de 2e Kamer „Het is niet te doen om de gemeenschap van Middelburg met de zee, maar om aan de grote scheepvaart de weg van zee en onmiddellijk uit de Vlissingse haven door Walcheren naar het hart van ons land te openen." We dienen hierbij te bedenken, dat het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg nog niet gegraven waren, zodat van 1874 tot 1885 Vlissingen practisch de enige voor grote zeeschepen toegankelijke haven was van Nederland. Het is dan ook niet zo heel verwonderlijk, dat toen 8 Sep tember 1874 de havens werden opengesteld, het jaar daarop in 1875 Jan Smit besloot een fabriek te stichten voor de reparatie van de grote zeeschepen die Vlissingen aandeden. Achteraf lijkt alles zo heel eenvoudig, maar hoe moeten de mannen van die tijd een verziende blik hebben gehad en wat een doorzettingsvermogen voor zulke gigantische werken met zulke grote gevolgen voor Vlissingen en geheel Zeeland. Al deze werken brachten een totale ommekeer in Zeeland, het geïsoleerde gewest. Daarom is het niet overbodig, dat ook thans grote mannen vooruitzien en grote plannen maken om Zeeland met de tijd te laten meegaan. Moge de belangrijke inpolderingen en diverse eilandenplannen spoedig de steun ontvangen van de betreffende instanties, opdat het Zeeuwse volk niet achter gaat raken, doch straks voor generaties een- nieuwe welvaartsbasis zal kunnen scheppen. Grote mannen als Dronkers en Smit gingen ons voor. Ook in deze tijd hebben we zulke mensen hard nodig. Dr. van Kooten, Koudekerkseweg 80, Telefoon 2525. van Zaterdag 8 Juli tot en met Vrijdag 14 Juli Apotheek van Ockenburg, Walstraat. Dit kan alleen Boxlederen Dames portemonnaie gemaakt van box leder met prima ritssluiting nu voor slechts Boxlederen Herenportemonnaie met portefeuille en prima ritssluiting, boxleder, nu voor Profiteert van deze tijdelijke aanbieding Alleen bij Vlissingen Middelburg Te koop 1 paar nieuwe bruine herenschoenen maat 43 en een paar mooie bruine damessport schoenen maat 40-41 Oprit 44 ben. Vlissingen Schillen van Pollen, Harms'wijn handel. Tijdens de kermis geslo ten. Nieuw, 1-persoons 3-delig bed met auping spiraal en kleed voor verenbed. Vlissingsestraat B 331, grenspaal, Koudekerke Te koop het bekroonde Poppen huis „Bezige Handen" (11 kamers compleet) Singel 42 ben. Vliss. Te koop z.ga.n. 1 pers. houten ledikant met priina spiraal. Bou levard Bankert 100 bov. Vliss. Begrafenisonderneming „Dienst betoon", gevestigd sedert 1876 Lijkdienaar M. P. van der Hoe ven, Badhuisstraat 16 bov., Vlis singen. Telefoon 2344 Voor leden van een vereniging, die niet trouw de vergadering kun nen bezoeken is een eigen blad een uitkomst. Van Berkel, Nieu- wendijk 45 Vlissingen, zorgt voor de uitvoering in stencildruk. Te koop z g a n. kinderledikantje rrote maat en kinderwagen Rembrandtlaan 64, Vlissingen GEËTALEERD WONINGINRICHTING VLISSINGEN Clyverstraat 69, Vliss. VAN BERKEL Nieuwendijk 45, Tel. 2910, Vliss Stencils, Offset, Lichtdruk, Fotocopieën, Reclamebureau Het ideale Gascomfoor f 46.-- Buys de Koning Walstraat 50 Vlissingen Terrein: van Dishoeckstraat Singel te Vlissingen. Tent-samen komsten van Zaterdag 8 Juli tot Zaterdag 15 Juli 1950. leder is welkom. Elke avond andere spre kers. Aanvang 7.30 uur n.m. Zie raam en aanplakbiljetten. Woensdagmiddag 12 Juli en Za terdagmiddag 15 JuliKinder-tent- samenkomsten, onder leiding van Evangelisté A. Verboom, (tante Annie), uit Doorn Aanvang 2 30 uur n.m. Voor elk kind een ver rassing. Bekendmaking door Zen dingsauto van de heer Schotvan ger aan de scholen. Ieder kind is welkom. Bodedienst, Vlissingen, Middel burg, Goes en verhuizingen Fa. Jongepier en Luitwieler, Nieuw- straat 30, Molenstraat 61, Schel destraat 8, Vel. 2559 en 2794 Vuurvaste Theepotten vanaf f 1.28 Walstraat 50 Vlissingen Banketbakkerij P. M. Merk, deze week „Cocosmacroontjes" 60 cent 250 gram. „Vruchtenblokjes" 150 gram 45 cent. Heerlijk romig vanilleijs 10 cent, Chocoijs 20 cent, per cup 25 cent, halve liter 75 cent, Ijstaarten f2.90 Eigen fabrikaat chocolade 58 cent 100 gram, Sinaasappelschilletjes, (zeer licht). Voor fijn gebak, Ban ketbakkerij Merk, Badhuisstraat 28, Telefoon 2783. Te koop een Herenfiets, Schel destraat 69 ben. Vlissingen Loop niet m«t pijnlijke voeten- Schoenen vergroten 75 cent, ver breden, knobbels inzetten 50 ct. Schoenreparaties in een dag klaar. Schoenmakerij L. de Pagter, Spui straat 56, Vlissingen Tsjechisch glasservies 30-delig f 23.75 Kan met 6 glazen [Tsje chisch] f 5 95 Theeservies, blauw décor, met 6 kopjes f 7.95 Los se kop en schotels, blauw décor 65 ct. Jo Maes, St. Jacobsstr. 15 Heeft U toiletartikelen nodig dan naar Spuistraat 58. Voor de He ren hebben wij Paradont snel- scheercrême Bij de zomer hoort een kort kapsel, en dat kunt U krijgen naar de laatste mode bij Kapsa lon Goormachtig Het neusje van de zalm! Triumph- Rijwielen, met oliebad ketting- kast, trommelremmen en versnel lingsnaaf. Zie etalage. Aart Klip, Groenewoud 31, Vlissingen Zuur kaneel-en pepermuntstok ken 5 ct 10 ct 25 ct en 50 ct per stuk. Grool, Bellamypark, Vliss. op Zondag 9 Juli te Vlissingen. Ned. Herv. Gem., St. Jacobskerk 10 uur Ds. J. S. Hartjes, H. Avondmaal. 5 uur Ds. J. C. Sickesz. Havendorp 10 uur Ds. Enker van 't Zand. Geref. Kerk, Paul Krugerstraat 9.30 en 5 uur Ds. A. Verschoor. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Leesdienst. 5.30 uur Ds. Tijmes van Nunspeet. Dinsdag 11 Juli, 8 uur Cand. M. Boertien. Doopsgez. Gem. 10 uur Ds. M. de Boer. Geref. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst. Evang. Luth. Gem. 10.30 uur Ds. M. van Empel. Vrijz. Herv. Geen dienst. Geref. Kerk Art. 31 4.30 uur Ds. R. H. Breumer van Zwolle. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst. 3.30 uur Openlucht samenkomst. 5 uur Jeugddienst. 8.30 uur Verlossingssamen komst, leidster Kapt. H. G. Aulman. R.K. Kerk Stille H. Missen om half 8 en 9 uur. Gezongen Hoogmis om half 11. 's Avonds om 7 uur Lof met Rozenkrans. In de week de H. Missen om 6.45, 7.30 en 8.30 uur. Woensdag en Zaterdagavond om 7 uur Lof. Van 6 tot 9 uur Biecht gelegenheid. Havendorp H. Mis om 8.30 uur. Te koop een mooi kinderledikant met toebehoren. Te bevragen Singel 128, Vlissingen Actiemappen met tekenvoorbeel den voor kinderen en groteren. Rembrandt pastels, los en in do zen. Rembrandt aquarel- en olie verf. Alles op het gebied van Schilderkunst en kunstnijverheid Stoffenverf. Jo Maes, St. Jacobs- straat 15 Te koop nieuwe Topper en Rok. (niet gedragen) Ook te rurlen voor damesfiets, event, met bij betaling. Nieuwstraat 13 ben. VI. Kinderzitjes en dubbele bagage- tassen, autopeds in prima afwer king. Alles onder volle garantie Aart Klip, Groenewoud 31. VI. De klap op de vuurpijl. De verse boerenboter 20 ct per kilo ver laagd nu f 1.20 per half pond. Zuivelhandel Polderman, Glacis- straat 140, Vlissingen Te koop twee korte jasjes maat 42. Nieuwstraat 13 bov. Vliss. Handleiding voor olieverfschilde ren, voor aquarelleren. Aquarel papier, -bloes, -penselen, -verf. Teken- en pastelpapier. Conté, kneedgummi, wieken, doezelaars, houtskool, pastels. Jo Maes, St. Jacobsstraat 15 Laat Uw zomerschoenen vroeg tijdig verzolen met witte rubber, crêpe of plakrubber. Ook gym- tennisschoenen en cosypantoffels worden tegen billijke prijs ge maakt. Schoenmakerij L. de Pag ter, Spuistraat 56, Vlissingen Te koop of te ruil D K.W. 500 c.c. In prima staat. Bilderdijkiaan 16, Vlissingen Bij Willem Fenijn daar moet je zijn. Voor nette gebruikte meu belen, bedden, haarden, kachels. Nergens beter, nergens mooier en dit is waar! Trouwlustige pa ren, U stelt het trouwen niet uit, wanneer U dit ziet, neemt U di rect Uw besluit. Dus voor dit alles dan paraat, en nu direct naar de 3e Zandstraat, Breskens Telefoon 116 Haknougat met amandelen 25 ct per 100 gram. Grool, Bellamy park, Vlissingen Philips Rijwielen de nieuwste modellen sport- en toerrijwielen ook R.S. en Reniriiwielen. Aart Klip, Groenewoud 31, Vlissingen Meijesonderjurken in de lengte 75-85 en 95 cm. f 2 55 Interlock kinderbroekjes vanaf 85 cent. Hemdjes vanaf 95 cent. In Dames- en Hereninterlock ruim gesor teerd. S. Hollebrandse, Nieuwen dijk 37, Vlissingen Behang vanaf 45 cent. Grote col lectie. Keuze uit eigen voorraad en uit de boeken van Goudsmit en R, D. Spijkers, plakmeel en linnen. Jo Maes, St. Jacobsstraat 15, Vlissingen Te koop een Damesfiets. Scher- minkelstraat 17, Vlissingen Bovenhuis te huur f 3.75 per week, Noordstraat 6 Adres van Dishoeckstraat 25, Vlissingen Bij Willem Fenijn daar moet je zijn! Prachtige nieuwe meubelen Ledikanten, bedden enz. Neem met de kermis een kijkje op de haven. Noodwinkel (naast Café Valk) Breskens Ceta-Bever Buitenbeits voos- Uw landhuisjes, hekwerk, loodsen, kippenhok enz. Overtreft carbo- Iineum, is bederfwerend, vernie tigt schimmels en bacteriën f 1 55 per bus. Bij afname van hoeveel heden extra korting. In 9 kleuren Jo Maes, St. jacobsstraat 15 Bij ons geen moord of brandru- moer, maar 1ste kwaliteit groente tegen de laagste prijzen. Zie eta lage en uitstalling. Oroentehandel Polderman, Glacisstraat 140 Te koop 6 jonge Konijnen f 1 50 per stuk. Albert Cuijplaan 38, Vlissingen Whisky f 7.25 per fles. Harms' wijnhandel, Tel. 2013, Vlissingen Plastic-emaillak! Prima glansverf voor binnen en buiten. Ripolin binnen- en buitenvernis. Kwasten Jo Maes, St. Jacobsstraat 15 Te koop prima werkende trap en handnaaimachine en groot kruisnet met lier. Brieven onder No 583, bureau v d. blad Te koop gevraagd goede vei re- kijker. Tevens te koop sextant. Brieven onder No 584, bureau van dit blad Leerzame actiemappen o a. „Bou wen met luciferdoosjes", „Knut selen", „Mijn eigen tuintje" enz. Boetseerklei, glacé-, dakpannetjes- en steentjespapier. Plakrondjes, kleurpotloden, kleur- en prenten boeken. Jo Maes, St. Jacobsstr. 15 Verkrijgbaar nieuwe Stationsna men-schalen voor Uw Philips of Erres Radio. fa. Gebr. van den Berg, Bellamypark 6, Vlissingen Te koop prima Dames-portrijwiel Nieuw Herenrijwiel f 105.Rij wielstalling. Heveabanden A. Klip Nieuwstraat 6, .Vlissingen Jonge slachthanen te koop. Vlis- singsestraat B 275, Koudekerke Er zijn mensen die helpen U op de fles, Harms' echter helpt U aan een fles. Tijdens kermis ge sloten.

Scheldebode | 1950 | | pagina 3