DE „DE MEERMIN" „De Ster" „HE FA" K.L.M. HACCOU ui de S*Jcbcofe 1 1.48 Synop III CC wwVLN DDFWN PPPTT T T C app RRTTE De Carl Upmann Sigaar &A»*° CeniBum vlees 35 cent 27 JANUARI - le JAARGANG No. 10 Gratis Advertentieblad voor Vlissingen en W. Z. Vlaanderen. Verschijnt elke Vrijdag J r Sigarenmagazijn C. C. LAGAAY SPORT DN DAMESHANDWERKENemWOL RAMO-LUXARA en ZWITSERSE BRE1W0L Het betere genre ladeauK vindt U in Extra aanbieding DAMES SLIPS Koopt Uw RADIO bij de Vakman Schaatsen Bedkruiken Voetzakken St. Jacobsstraat 22 Voor een heerlijk stukje en iets fijns voor de boterham moet U zijn bij SLAGERIJ SNEL MuiaïpMcleA Grote bus 19 cent Jo van Boven fa C. B. van Zwienen Gekookte Ham UUMxaa! Verschillende kleuren Verschillende merken Verschillende prijzen vanaf 9.75, maar alle met garantie C.van den Hemel Zn. Uurwerken -Goud-Zilver-Rep. Kleine Markt 9, b.d. St. Jacobsstr Hei dan olieden, Hei dan dooien.... ROBSON PYAMA SCHELDEBODE L M S S H N X Ja, wat moet dat nu betekenen. Is het soms een wiskundige formule, of heeft wellicht de drukker een fout gemaakt Nee, geachte lezeressen en lezers, het is niets van die aard. Wij zullen U maar snel uit de droom helpen. Bovenstaande letters zijn delen van een code. Als U de sleutel van deze code bezat, kon U uit deze tekens opmaken hoeveel regenval, hoe hoog of laag de temperatuur, de barometerstand, welke soort bewolking, windkracht, wind richting enz. op een bepaald weerkundig station gemeten was. Iedereen heeft op het voormalige vlieg veld wel de Nissehhut zien staan, die in witte letters 't opschrift „K.N.M.I.-METEO" draagt. En wat het K.N.M.I. is, weten wij zo zachtjes aan Wel. Als uw radio inge schakeld staat, hoort U op geregelde uren de omroeper zeggen: „Hier volgt eerst de weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt." Het lijkt alles zo eenvoudig, maar ondanks dat, zijn wij toch deze Nissenhut eens binnengelopen en hebben daar zo eens het een en ander gezien en gehoord. En eerlijk gezegd, we stonden perplex. Er wordt nogal eens op De Bilt gemopperd maar neemt U van ons aan, dat dit mop peren geheel ten onrechte geschiedt. Wetenschap, techniek en preciese arbeid van de op de weerkundige stations wer kende waarnemers, tezamen met de waar nemingen van duizenden andere weer kundige stations vormen uiteindelijk de gegevens aan de hand waarvan De Bilt de weersverwachtingen opstelt. Nadat het K.N.M.I.-station Vlissingen in de oorlogs jaren door bezettershand gesloopt was, het stond toen op het Eiland, is het ver plaatst naar Hotel „Brittania". Na de be vrijding werd het naar Hotel „Noordzee Boulevard" verplaatst en in 1947 vond het zijn plaats op het vliegveld Vlissingen. De observator vertelde ons, dat de waar nemingen welke worden verricht, tweeër lei doel hebben. Wij kennen de synop tische waarnemingen. Dit zijn de waar nemingen van, als wij het zo mogen noe men, het „levende weer". Op ieder uur, dag en nacht, worden door de waarnemer verscheidene waarnemingen gedaan, waaronder vallenstand thermometer, barometerstand, het zicht, windrichting, windkracht, dauwpunt en maximale damp- spanning. Ook het karakter van de baro meter (stijgen, dalen of onrustig) wordt op genomen, terwijl voorts wordt nagegaan hoeveel de barometer in de laatste 3 uren gestegen of gedaald is. Ook vallen onder deze waarnemingen, welke soort bewol king op moment van waarneming aan wezig is. Eenvoudig is dit werk niet, want er zijn bijvoorbeeld 30 soorten bewolking en 4 wolkenfamilies. Voorts onderscheidt men de lage bewolking tot 2500 meter, de middelbare bewolking tot 6000 meter en de hoge bewolking boven de 6000 meter. De hoogte van de bewolking wordt door de waarnemer tot op 30 meter nauwkeurig bepaald. Overdag gebeurt dit met een loodsballon en 's nachts met behulp van een wolkenlicht. Ook worden de meer bij zondere dingen, als krachtige windstoten, zware buien, onweer, frontpassages, grote windsnelheden enz. serieus opgenomen. Per uur worden deze waarnemingen naar het vliegveld „Schiphol" doorgezonden en vandaar per telex naar De Bilt. Er bevin den zich duizenden van deze stations, welke tussen de Oeral in Rusland en de Westkust van Amerika liggen. De be richten van al deze stations komen alle via de telex in het bezit van De Bilt. De telex-centrale van het K.N.M.I. staat dan ook geen minuut stil en is dan ook de grootste in Nederland. Afgezien van deze duizenden stations, worden ook waar nemingen gedaan door vele schepen en piloten van vliegtuigen. Speciaal voor het vliegwezen zijn de waarnemingen van het grootste belang. De te vliegen koers is geheel afhankelijk van de aan de hand van de duizenden gegevens samenge stelde routeverwachting. Een vliegtuig van een geregelde dienst is dus niet zoals een tram, die iedere rit hetzelfde traject rijdt. Als bijvoorbeeld de routeverwachting aan geeft, dat op een bepaalde plaats een wind waait met een snelheid van 250 km per uur, dan zal de piloot hieromheen vliegen, niet alleen om gevaar te ontlopen, doch tevens om de maximum snelheid van het vliegtuig constant te houden. Naast de synoptische- staan de klimato logische waarnemingen, waarmede ge gevens worden verzameld voor de Klima tologische Dienst. Hiervoor is in De Bilt een speciale afdeling. Wanneer U in de weersverwachting leest: „Zacht voor de tijd van het jaar", dan is de Bilt heus niet op menselijk gevoel afgegaan, maar is deze uitdrukking ontstaan aan de hand van jarenlange klimatologische waar nemingen. Ook wordt de zonneschijn met behulp van een betrekkelijk eenvoudig instrument door de waarnemer opgenomen. Dit in strument bestaat uit een glazen bol waar op rond een gedeelte een papieren strook is bevestigd. Schijnt nu de zon, dan fun geert de glazen bol als brandglas en brandt een streep in de papieren strook. Aan de hand van de op deze strook voor komende indeling kan de waarnemer nauwkeurig nagaan hoe lang en op welke tijd de zon heeft geschenen. U ziet, dat er ook op het vliegveld hard wordt meegewerkt om de weers- en route- verwachtingen zo serieus mogelijk te doen samenstellen. Zoals wij reeds schreven, U moet niet mopperen als uw snipperdag, ondanks een gunstige weersvoorspelling, letterlijk in het water valt. De Natuur trekt zich van De Bilt niets aan. Maar wat De Bilt voorspelt, is gebaseerd op vele ge gevens en mocht de weersverwachting niet met de werkelijkheid overeenstem men, mopper niet, en denk er aan dat alles in het werk is gesteld om een weers verwachting samen te stellen, welke men selijker wijs gesproken voor 100 verant woord is. Wij wensen U een zachte winter. zet haar triomftocht voortIeders oor deel luidt„ENORM" Nu ook in de 30 cent klasse ALLEENVERKOOP Badhuisstraat 12 - Telefoon 2690 Een nieuw bewijs van Lagaay's traditiekwaliteit Alle bedrijven en vereni gingen die wensen deel te nemen aan de Zomeravond- Voetbalcompetitie, kunnen zich opgeven bij de Heer W. J. VAN UXEM, Noord straat 23, Vlissingen St. Jacobsstraat 28, Tel. 2872 VLISSINGEN DEPÓT PALTHE Hebt U reeds kennis ge maakt J met onze prachtige Beide soorten geven een zeer apart effect pijploze broekjes ge wone maat, fantasie dessin Kleine zending' D.M.C. Haak- garen. No. 30, 40, 50 en 60 K.J. Meulmeester St. Jacobsstr. 13 Telefoon 2636 Speciale Reparatie- Inrichting Magazijn St. Jacobsstraat 3 Telefoon 2570 St. Jacobsstr. 33 - Tel. 2134 Vrijdag en Zaterdag weer een extra aan bieding heerlijke per 100 gram van 40 cent voor op nr. 7 biedt U deze week: Herenzakdoeken grote maat 49 ct Herenpyama popeline 13.95 Schipperstrui niet zwaar maar wol f 12.95 doch een in frisse strepen is altijd wel kom. Van m. 46 t.m.56 117.84 Engelse Alpin's zonder naad in bruin en marine I 2.95

Scheldebode | 1950 | | pagina 1