ONZE VISSERIJ Loonsverhoging „DE IJSBEER" Jo van Boven HOLLAERS VERBERKT L. DE RIJKE Overali's Prima zoete Sinaasappelen GOUDREINÉTTEN STOOFPEREN BESTE HANDPEREN J VAN DER MADEN W"> V*e9 6 JANUARI - le JAARGANG No. 7 „Pressure- kookpan" SPECIAALZAAK Patates Frites Dagelijks geopend van 4 10 uur. Behalve Vrijdags Tandenborstels vanaf 29 ct Zakkammen 9 ct Zijkammen 9ct Haarkammen 19 ct Punt-krulkammen 19 ct Haarkrullers 4ct IJzersterk en krimpvrij in alle maten n Deze week verwachten wij losse Trainingsbroeken [SURINAAMSE] 4 pond voor f 1— ZOUTE SNIJ- OF SPERCIEBONEN 6 pond voor f 1 10 pond voor fl 3 pond voor f 0.50 Aardappel-, Groente en Fruitbedrijf v* d. Manderestraat 10 Vlissingent Tel. 2904 Hervormd Verenigings-Gebouw 80 t,?110":! <»eet 6 ton SCHELDEBODE Gratis Advertentieblad voor Vlissingen en W. Z. Vlaanderen. Verschijnt elke Vrijdag ,,'k Doe mijn best, maar 'k kan niet beter!, 'k doë mijn best, maar 'k kan niet beter, tuf, tuf, tuf, tuf, tuf!" Menig stadgenoot kent dit geluid van de uitvarende „schuutjes", dat vooral bij stil weer tot ver over onze stad klinkt. Meestal is het heel vroeg in de morgen, ja zelfs in de nacht, al naar gelang het tij dit eist, dat de vissersboten ter vangst uit varen. Koude of regen, goed of slecht weer, de visserman trekt er op uit, om 's middags op tijd met de buit in de haven terug te keren, waar de karretjes van Jane, Grie en Job en andere leurders gereed staan om de Vlissingers van vis en gar nalen te voorzien. Slechts een ogenblik later klinkt reeds in alle straten het lang gerekte ,,scharretjoeen „gomaat!", en menige huisvrouw heeft bij het horen van die bekende klanken reeds een pan of emmeftje gereed gezet om in te slaan. Deze visventers zijn na generaties een beeld van Vlissingen geworden en be horen bi'j de stad. Menige vreemdeling heeft reeds zijn oren beproefd om er achter te komen wat die langgerekte uitroepen eigenlijk betekenen, om eindelijk na een blik in de vismanden te begrijpen, dat het wel iets met vis heeft uit te staan. Zo vormt deze vissersgemeenschap een vaste categorie in onze Vlissingse gemeen schap, zonder welke Vlissingen niet echt meer zou zijn en de „Pauw" geen be tekenis meer zou hebben. We kennen ze allen, de robuste kerels en vrouwen. Het hart op de tong, maar mensen uit één stuk. We hebben ze meegemaakt öp de schoolbanken, Lieven, Job, Joost, Bas, Klaas, Blaas en Hendrik en anderen. Op die schoolbanken voelden ze zich meestal niet thuis, maar o wee als ze ons mee namen naar de „schuutjes" van hun vader: Dan leerden we hen anders ken nen. In de tijd dat wij voorzichtig aan boord klauterden, hingen zij na een sprong van de kademuur reeds in het want en voelden ze zich in hun element. Als we eens mochten meevaren en wit rond de neus werden, wanneer de botter zijn kop in de golven stak, zaten zij rustig in de krabbent'on te wroeten of ze soms een ulkje konden verschalken. We hebben ze zien gaan na afloop van de schooljaren naar fabriek en burger- bazen, maar als we thans langs de vis sershaven en zeehondenwerf lopen, zien we ze weer terug op de scheepjes aan het werk. Het bloed kruipt nu eenmaal, waar het niet gaan kan. Vroeg of laat keren ze toch weer terug naar de visvangst, on danks het zware werk, ondanks de moei lijke jaren met matige verdiensten, on danks het feit dat regelmatig levens ver loren gingen in die harde strijd om het be staan. Kerels met pit in, die leven en laten léven en die we vaak bewonderen. We horen ze vaak graag bezig in hun onver valst Arnemuidse taaltje, vooral als ze de draak met elkaar steken en anecdoten ver tellen, of de vele bijnamen uitleggen. De vangst. Een belangrijk deel van het jaar trekken de vissers uit op de gamalenvangst. Het begin van het vorig jaar en ook het jaar daarvoor was de gamalenvangst echter zeer matig, vooral in onze omgeving. Het gevolg was dan ook, dat vele vissers hun geluk gingen beproeven vanuit Scheve- ningen. De laatste tijd echter vangt men ook hier weer garnalen vanuit Vlsisingen, Breskens en Veere, zelfs nu de haring reeds in aantocht is. De prijzen stonden de laatste tijd goed, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is van de vraag in het buiten land, met name Frankrijk en België. Naast deze export van garnalen wordt ook ge vangen voor de gamalenpellerijen te IJmuiden, de z.g. flauwe garnalen. Voor de rechtstreekse binnenlandse con sumptie zijn de zuidelijke havens te on gunstig gelegen. Ook de gewone platvis vangst is deze laatste zomer goed geweest. Regelmatig werden vangsten van 20.000 kg per week aangevoerd, hetgeen voor Vlissingen een behoorlijk kwantum mag worden genoemd. Vloot en havens. De vloot bestaat uit 12 schepen te Vlis-' singen, 16 te Veere en 23 te Breskens. Op vallend is, dat een sterke neiging bestaat om de hoogaars te vervangen door de kotter. De kotters zijn zeewaardiger en men kan er langer mee blijven varen bi; minder gunstig weer. Een voordeel van de hoogaars echter is, dat de diepgang minder groot is en op ondiepe plaatsen beter bruikbaar. Ook de botters raken meer in onbruik, zodat uiteindelijk de kot ters wel de boventoon zullen gaan voeren, mede tengevolge van de gunstige ervaring die men er mee heeft opgedaan. Een ge volg hiervan is onder meer, dat de haven van Vlissingen thans moet worden uitge baggerd op diepte voor deze scheepjes, terwijl tevens de muur langs de vismijn wordt verbeterd voor losplaats. Hoewel insiders het niet geheel eens zijn over de vorm van verbetering, getuigt het toch van wijs beleid van het gemeentebestuur om tot verbetering van de vissershaven over te gaan. Ook de visserij te Breskens leeft op en men toont bij onze overburen veel activi teit, terwijl door het aanschaffen van goede schepen tot uiting komt, dat de eisen des tijds worden begrepen. Totaal onvoldoende is daar echter de afslag plaats in de barak. Ongetwijfeld zal het late herstel van de Rijkshaven een rol hebben gespeeld bij het uitblijven van een nieuwe vismijn, doch de vissers hebben recht op éen behoorlijke affslagplaats, aan gezien men nu eenmaal mijnrechten heft en alle leveringen over de mijn moeten lopen: Moge spoedig aan deze onverant woordelijke toestand een einde komen, opdat het gemeentebestuur eindelijk over een behoorlijke vismijn zal kunnen be schikken. Het zal zowel de gemeente als de visserij ten goede komen. Het haringseizoen. Een van de hoogtepunten in het seizoen is de haringvangst. Ieder zal zich wel herinneren het af- en aanrijden van vracht auto's, die de rijk beladen scheepjes van deze zilvervloot kwamen verlossen van hun zilveren inhoud. Deze vangst vormde de laatste jaren een rijke bron van in komsten voor gemeente, handel en visserij. Zowel in Vlissingen, Veere als Breskens was het steeds een drukte van belang en de neringdoenden zagen met genoegen uit naar deze drukte. Gevreesd moet echter worden, dat deze economische basis veel smaller zal wor den, nu de voedselschaarste ver achter de rug is. Het haringproduct zal moeten gaan concurreren met andere levensmiddelen. Primair zpl hierbij weer worden de volle haring en secundair de ijle haring, al heeft een analyse uitgewezen, dat het eiwitpercentage van de ijle haring dat van de volle overtreft. Het vetgehalte daaren tegen van de volle haring is weer groter en de kwaliteitssoorten en bewerkingen geven meer variaties voor de handel. Beiden vormen echter een prima volks- voedsel. Een massale vangst van de ijle haring in de tijd, dat de garnalen- en plat visvangst matig is, kan echter een rijke bron van inkomsten worden, al is de tijd waarin men enigszins verwend is, nu wel ver afgelopen. Dit wordt echter reeds ingezien en men is doende een nieuwe basis te scheppen. Een opvangregeling is getroffen, doordat 272 vissers en reders in Nederland onder ling een contract hebben gesloten. Een minimumprijs van 14 cent per kg haring is vastgesteld voor de handel. Neemt de handel de haring hiervoor niet af, dan gaat deze naar de vismeelfabrieken. De gevormde organisatie is bevoegd een' be paald percentage te heffen van de haring opbrengst. Hiermede wordt een fonds ge vormd, waaruit op het eind van het sei zoen een uitkering zal plaats vinden aan alle aangeslotenen die haring leverden. Liggen vraag en aanbod echter zodanig, dat goede prijzen worden gemaakt, dan behoeft de organisatie niet op te treden. Voor het haringetende publiek zit hieraan geen nadelige kant, daar de consumptie- prachtig, maar 't werkt als een boemerang Lonen omhoog, prijzen omhoog. Zo komen we er nooit. Neen, bezuinig op Uw huishoudgeld, koop een U bespaart daarmee min stens 'I s van Uw normale gasverbruik eneen zee van tijd! Zo'n pan verdient geld voor U en dat is verdien ste, waarvan Lieftink lekker geen centje op strijkt Gelooft U het niet? Kijk maar eens naar onder staande kooktijden Aardappelen 8 minuten Andijvie 4 minuten Erwten 20 minuten Soepbenen 20 minuten Alles op „Spaarbrander"! Neem Uw besluit en schaf U ook zo'n belastingvrije bron van inkomsten aan. Kleine Markt 1 - Tel. 2605 p Vlissingen, \A?alstraat 78 - Middelburg, L. Noordstraat 35 E V.. De Concierge van het Noordstraat 34, wenst alle begunstigers een voorspoedig 1950

Scheldebode | 1950 | | pagina 1