SCHOUWENAAR VoorOudenNieuw J. B. Schilfer REGISTERS flinke Loopjongen FransTimmerman W. STROO ontBoezeminqen AART KLIP een qoeö einöe en een gelukkig Begin i f 69.75 Fa P. v* cL Meer Brandstoffenhandel HEROPENING van een oud-Eilandbewoner A. H. C. MERCY L. DE REYZER COMODE-PATENT REG. Voor direct gevraagd heeft overgedaan overgenomen Noordstraat 82. Tel. 2701, Vliss. Uw leverancier voor alle soorten Brandstoffen H. Kamphuis Zaterdag 31 December 1949 N.V. V.!,. Gelr. Polak F. J. Jen Boer Zonen Kleermakerij, Bellamypark 12 H. Heijstele Kledingmagazijn Drogisterij Beniest W. F1 J. C. van den Berge „Walstraat Bazar" „De Kleine Kapel" Dit wensen wij U toe. Werk er ook zelf aan mee. Geniet met Oud en Nieuw van de allerbeste Goudboon Koffie en Goudblad Thee B. F. M. Gebruik voor Uw bakwerk en be smering de onovertroffen Er is bij ons een ruime sortering van de allerfijnste Likeuren en Wijnen. Niet te scherp, niet te zoet, precies zoals het wezen moet. Ter gelegenheid van de jaarwisseling 250 gram fijne gevulde chocoladekransjes voor 65 ct zolang de voorraad slrekt Scherminkelstraat 32 Tel. 2816 havendorp Tel. 2059 De echte REUZEL voor de bollen, vanzelf, evenals de BOEREHAIV3 voor Oud en Nieuw bij slagerij Bellamypark 16, Telefoon 2747 Aan allen een voorspoedig 1950 toegewenst Palingbrood, Appelbollen Sneeuwballen met slagroom of gele room Taarten en Zoutgebak Doet vroeg Uw bestelling. Alles wordt tijdig thuisbezorgd BANKETBAKKERIJ St. Jacobsstraat 29, Tel. 2908 Tevens onze beste wensen voor 1950 Dubbele Egyptische katoenen Regenmantels ingenaaid en gebonden Registers met uitgesneden hoofd Grootboeken, Journaals, Kasboeken, Balansboeken, enz. 0pen^9eV^ede" FIRMA BLOEMENMAGAZIJN „CORONA" Walstraat 44 - Vlissingen Ondergetekende deelt het ge achte publiek van Vlissingen en omgeving mede, dat hij wegens vertrek met ingang van 1 Janu ari a.s. de zaak aan zijn opvolger, de heer W. J. van Broekhoven Hij dankt allen hartelijk voor het zovele jaren in hem gestelde vertrouwen en beveelt zijn op volger beleefd in ieders gunst aan Hij wenst allen voorts een voorspoedig 1950 P. W. MARIJS Feestgebouw Concordia" Palingstraat 25 In aansluiting aan bovenstaan de maakt ondergetekende be kend, dat hij van 1 Januari a.s. af de zaak van de heer P W. MARIJS heeft Hij hoopt het vertrouwen, dat zijn voorganger heeft genoten, inalie opzichten waardig temo gen worden. Ook hij wenst allen een ge lukkig 1950 W. J. VAN BROEKHOVEN Speciaal in Domaniale Anthraciet en Brechcokts. Iets aparts is onze Parelcokes, PROBEERT U EENS! Door ze te mengen met andere brandstoffen verhoogt U in belangrijke mate Uw kolenrantsoen. Wij wensen onze geachte cliëntele een Zalig uiteinde en een gelukkig 1950 toe. Levensmiddelenbedrijf, v. d. Spieghelstraat 55-57, Vliss. wenst cliëntele, vrienden en bekenden een voorspoedig 1950 van het Rijwielbedrijf van Groenewoud 31 - Vlissingen Uw adres voor betere reparatie. Aanbevelend Aart Klip C'ttfc-Restaurant „De Beurs A. van Landegem - Beursplein 5-7 wenst geachte cliëntele een gelukkig en voorspoedig 1950 C.B oone Aannemersbedrijf - Coosje Buskenstraat 60 p.f. G. Buitel aar Schildersbedrijf - Breestraat 5 wenst vrienden en cliënten een voorspoedig 1950 Hotel-Restaurant „Neerlandia A. W. Dert - Nieuwendijk 31 wenst alle vrienden en begunstigers een voorspoedig 1950 „De IJsLeer" Patates-Frites - Oude Markt 9 wenst allen een gelukkig Nieuwjaar Fa. H. G. D aal kuizen Jr. Nieuwendijk 39 - Vlissingen wenst al haar cliëntele een voorspoedig Nieuwjaar Vlissingen p.f. I eclinisck Bureau „Jeno St. Jacobsstraat 1 - Telefoon 2072 wenst geachte cliëntele een voorspoedig 1950 J. Bossetaar Melkhandel Singel 323 p.f. de Waal Brood- en Banketbakkerij Kasteelstraat 95 p.f. Fa. Gebr. Weiiens Juweliers - Horlogers Bellamypark 20 Vlissingen p.f. p.f. D.D avidse Loodgietersbedrijf wenst haar geachte cliëntele vrienden en bekenden een voorspoedig Nieuwjaar ,De Escul aai Drogisterij - Kerkstraat 7 wenst zijn geachte cliëntele een gelukkig Nieuwjaar Horlogerie J. Peters Uurwerken - Goud - Zilver Bellamypark 40 Zalig Nieuwjaar Café Belli lamj A. Klupper - Bellamypark 36 wenst alle cliëntele en kennissen een voorspoedig Nieuwjaar Bellamypark 42 p.f. Lepelstraat 13 Vlissingen wenst U een Gelukkig Nieuwjaar eurbaa 7 J. A, Stroo Calandstr.'iat 2 p.f. M. C. Muste Brood- en Banketbakkerij Walstraat 121 p.f. M. Polderman Aardappelen - Groenten - Fraiit Oude Markt 22 p.f. Rijwiel Centrale Koudekerkseweg 59 - Vlissingen De beste wensen voor 1950 Rijwielen. Stofzuigers, Wringers, Banden en Onderdelen Tel. 2544 S. Krol Handel in Tabak en Sigaren Noordstraat 24 p.f. P. Francke Melkslijter Middeiburgsestr. 58 Souburg p.f. „De Ha 1^ Noordstraat 80 Vlissingen Melkslijter, Leeghwaterstraat 88, Vlissingen wenst cliëntele, vrienden en bekenden een Voorspoedig Nieuwjaar. Melkslijter, Boter en Eieren, Vrijdomweg 36, Vlissingen wenst zijn geachte cliëntele een voorspoedig Nieuwjaar. p.f. Cafë „Suisse" M. H. Klijberg-De Ly Nieuwendijk 3 p.f. J. i. de Smit Dames- en Heren Kapper Nieuwendijk 33 p.f. S. Holiebrandse Manufacturen magazijn Nieuwendijk 37 p.f. Café Verg De Karseboom A. D. de Bruijne Bellamypark 26 p.f. A. Verhage en Echtgenote Kruidenierswaren enz. Noordstraat 19 p.f. Het is ons gebleken, dat we met onze beschouwing over het Eiland en de sluizen bij menige oud-Eilandbewoner een tere snaar hebben aangeraakt. Met weemoed hebben zij de oude toestand op het Eiland onder elkaar besproken. Dit is ook het geval met de heer "F. H. Gazan, de vroegere Voorzitter van het Eiland-comité. In een uitvoerig schrijven haalt hij oude herinneringen uit de doos, waaraan wij het volgende ontlenen De Scheldebode lees ik tot de laatste letter uit, ook de advertenties. Het wil wat zeggen elke week een blad gratis in de bus te krijgen in deze dure tijd. Bij het lezen van het artikel over het Eiland kwamen vele herinneringen bij mij op.- Zodanig, dat ik een oude Eiland-buurman, een schoenmaker, tegenkomende uitriep Heb je de Scheldebode gelezen? veertig jaar geleden Vlissings Vraag en Aanbod? Nou en of, was het antwoord, waar is die goeie ouwe tijd geblevenHij woonde enkele meters van de dijk af en kwam af en toe van achter zijn leest de dijk opge klommen om even een hap frisse zeelucht te nemen en een langsvarend schip te be wonderen. Die bewoners van het Eiland vormden een aparte samenleving. Een voor allen en allen voor een Allerlei slag was erbij. Strandjutters, die van kleine jongen af bij zuidwester storm reeds des nachts langs de palen liepen om te kijken in het schuim of er iets te halen was. Wat hebben we gezwoegd met de dijk doorbraak tegenover de Reinier Claesens- straat. Dekkleden van de Provinciale boten, zakken zand enz. werden versjouwd door iedereen, oud en jong, midden in de nacht, maar het gat kwam dicht, al was het van oud op nieuw. Deze samenleving kon men in de stad niet bereiken. Moest de muziek worden geholpen, dan liepen we even binnen bij Boekhout, Rijnders en Hemelaar en de zaak was gezond. Een muziektent uit de stadsschuur kwam er snel bij, want ieder wist dat er op het Eiland altijd een glaasje over schoot. Het is moeilijk er thans te wandelen en uit te zoeken waar je vroeger woonde. Altijd was er iets bijzonders. Jachten, Groningers, schoeners, ketsen, bargen, barken, grote en kleine stoomschepen. Indertijd de grote Duitse vloot, ongeveer 25 schepen, Engelse oorlogsbodems enz. Het Engelse Koninklijke jacht, de drie master met gele pijp, het grote keizerlijke jacht met keizer en keizerin. Men leefde toen nog in vrede. Bij de opening van de haven bezocht onze Koningin Juliana met Haar dochtertje 't Eiland. Z.E. de Minister van Waterstaat opende destijds de grote sluizen. Toen ik als Voorzitter het comité voorstelde, n.l. dhr. Beun, Visser, Mali- paard en ons Joosje Broeke, resp. employé, melkfabrikant, Mij. Zeeland vert. en kraan drijver van de K.M.S. en mezelf als brie venbesteller, lachte de Minister en sprak zijn bewondering uit voor de combinatie Handel, Scheepvaart, Industrie en P.T.T. Ik denk terug aan de Dempo, waarvan de kapitein beweerde, dat de meerpalen langs de kade kanonstukken waren en als bieten uit de grond werden getrokken, zodat ankers moesten worden bevestigd aan de huizenblokken en 5 sleepboten nodig waren om het schip te bedwingen. Het is nu alles kaal en de oude gene ratie, de mannen van het z.g. Pestkotje, die weten dat Monte Carlo bij het Eiland in het niet verzonk, begrijpen wat er in mij omgaat. Het wordt hoog tijd, dat men in het Haagje eens gaat beseffen, dat deze slui zen, die een prachtverbinding vormen en een haven waarin men bij tij en ontij kan binnenvaren, een unicum vormen. Zeld zaam vanaf de Oostzee tot aan Gibraltar toe. Moge 195]3 een aanvang geven van de vernieuwing van het Eiland en de sluizen. Met deze wens besluit ik mijn napraatje over ons oude Eiland. J. Torbijn, Walstraat 109-111 wenst cliëntele een voorspoedig 1950 J. A. Steketee, Manufacturen. Eerste soort Tricotages. Walstraat 117, Vlissingen p.f.

Scheldebode | 1949 | | pagina 2