Egyptisch Katoenen Heren Regenjassen Ml'5 «f»/ v r KERSTMIS St. Nicolaas als propagandist voor de Vliss. Middenstand Kleeding. magaiL/n.Vlissingen Za jui&l antu-anyen.... zeer mooie zending GUMMI REGENJASSEN F 19.80 „PARAAT" Registers ÖRukkeRij weqelinq C. Meerman vanöeRimöen JANSSEN Geheel van dubbele stof. Mooie afwer- t x hl king, voor de zeer 1 I UivU lage prijs van zzzzm= Tevens prachtige Whipcord Regenjassen zwaarder, mooier en solider dan gabardine van binnen en buiten van de zelfde stof, met leren knopen en rugstuk en gewoon model f 26.—, f 29.75, f 33.75, f 35.— en f 40.— WALSTRAAT 37 TELEFOON 2984 Voor Uw Boekhouding 'n nieuwe vinding! Het voortdurende vervelende invullen der hoofden is niet meer nodig; per 25 bladen slechts éénmaal Kas, Bank en Giro te samen in een Register Wlj2igin"5~ 'der kolommen, geen bezwaar Geen losse stroken of uitschuifvellen meer Normalebindwijze, grote duurzaamheid Laat U door ons eens een Register tonen Noordstraat 44 - Vlissingen - Telefoon 2077 WINTERMANTELS DAMESJAPONNEN Modemagazijn Daalhuizen GROTE SORTERING INTERLOCK Jongenshemdjes met korte mouw en Onderbroekjes PRACHTIGE K00RDW0L STAPELRINGEN f 2.45 en f 3.65 Fa. Frans Timmerman HEDEN weer een grote zending Donkergrijze FIETSJEKKERS ontvangen, mooie zware kwaliteit. Alle maten voor radig. KLEDINGMAGAZIJN J. C. LAV00IJ Gortstraat 32, Middelburg Telefoon 2508 Na de vele zoetigheden smaakt een fijne Zure Haring of Rolmops Zowel per stuk als in potten van 3, 8 of 25 stuks verkrijgbaar. VISHANDEL Bellamypark 44 Telefoon 2224 Enkele belangrijke dingen welke U elke dag nodig hebt 1 Heren Zakdoeken wit 49 ct. gekleurd 59 ct. Geplatt. Dameskousen (v. h. werk) f 1,62 Werksokken vanaf f 1.25 U bespaart guldens op Uw textieluitgaven door te kopen bij de N.V. voorheen Bouman- Noach Lepelstraat 5-7, Vliss. De Gemeentebegroting 1950 CU ÏIQS Wij hebben nog een mooie collectie ook voor oudere Dames t.m. maat 54 Zijden, wollen sn wollen georgette, in diverse kleuren. Spe ciaal oudere Damesjaponnen in de maten 44 tot en met 50 Komt U eens kijken bij FA. H. G. DAALHUIZEN Jr., NIEUWENDIJK 39, VLISS., TEL. 2579 en diverse andere soorten WOLLEN GARENS FIRMA Noordstrpiat 42 - VlisShïgen PROBEER tijdig de copie van Uw Advertentie aan ons af te geven. Wij hebben dan de tijd om hém „pakkend" te maken. ADM. „DE SCHELDEBODE" Zwitsers aluminium Brandstofbesparend Kleine Markt 1Telefoon 2605 Voor de Feestdagen hebben wij een grote voorraad Rollen Wattenpapier Glinsterpoeder Crêpepapier Bastband met opdruk Kerstpakpapier (rollen en vellen) Servetten Tafellakens Lopers Kerstklokken Kerstboomkaarsjes Luxe Kaarsen Labels Hulst Walstraat 44 - Vlissingen AHeenverkoop voor Walcheren: Het huishoudboekje van het gemeentelijk gezin. Enige tijd geleden heeft men in de dag bladen kunnen lezen, dat Burgemeester en Wethouders van Vlissingen aan de ge meenteraad hebben aangeboden „de be groting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1950". Enkele kolommen kapitale bedragen werden de lezers voor geschoteld en menigeen zal de duizenden aan inkomsten en uitgaven (het totaal cijfer bedraagt voor de gewone dienst f5.224.344.12) spoedig hebben vergeten om zich te wijden aan de veel eenvou diger, kleinere bedragen van zijn eigen huishoudelijke „begroting". Het ligt aller minst in onze bedoeling om nu de lezer te gaan vermoeien door met al die grote be dragen te gaan goochelen. Maar toch is die gemeentebegroting de moeite van onze aandacht waard. Want die begroting is het „huishoudboekje" van het grote gezin, dat door alle inwoners van Vlissingen tezamen wordt gevormd. In een goed gezin leeft men met elkaar mee en als men wat ouder is- geworden, voelt men zich mede-verantwoordelijk .voor het wel en wee van het gezin. Dan heeft men een open oog voor de behoeften, welke er bestaan, maar ook voor de mogelijk heden die er zijn om geheel of ten dele aan die behoeften te voldoen, en ten slottemen is bereid om die mogelijk heden mee te helpen benutten. Zó is het in een goed gezinzó behoort het ook in het Vlissingse gezin te zijn. Maar er is een belangrijk verschil. In een gewoon, alledaags gezin hebben de kin deren niets in te brengen dan „lege briefjes"het huishoudboekje bedisselen vader en moeder tezamen. In het gemeen telijk gezin is dat anders. Iedereen kan de gemeentebegroting -komen inzien en de Raad die bestaat uit uw eigen, in volle vrijheid gekozen vertegenwoordigers behandelt haar in volledige openbaarheid. En terecht. Want de burger heeft niet alleen plichten, maar ook rechten. Een van die „burger-plichten" is b.v. men weet het bij te dragen in de kosten van het bestuur der gemeente door middel van belastingen. Maar de burger heeft, meer algemeen gezegd, óók de plicht om naar vermogen mee te werken aan het welzijn van de gemeente. Daarvoor is noodzake lijk belangstelling in de gemeente, belang stelling voor het werk van het gemeente bestuur. Geen afbrekende critiek, maar opbouwende. Maar dan moet men ook kunnen en mogen weten, wat er gebeurt en waarom het zó gebeurt. Vandaar de openbare raadsvergadering, vandaar ook de openbare behandeling van de ge meentebegroting. Die gemeentebegroting kan ons een in zicht geven in de plannen van het ge meentebestuur. De vertegenwoordigers van de burgerij, de Raad, kunnen desge wenst wijziging in die plannen brengen. Honderd jaar of nog korter geleden was de begroting van Vlissingen zes of acht kleine bladzijden groot en toen was het eenvoudig om daaruit de stand van zaken af te lezen. Tegenwoordig is dat niet zo simpel meer. De raadsleden krijgen een boekdeel van grote afmetingen thuisge stuurd en bovendien een toelichting van nog groter formaat. Daaruit blijkt reeds, hoeveel belangrijker het werk van het ge meentebestuur langzamerhand is gewor den, vooral voor het Dagelijks Bestuur, n.l. het College van Burgemeester en Wet houders, dat leiding moet geven en dik wijls tegenstrijdige belangen tegen elkaar moet afwegen en bepalen, wat het meest' in het belang der gemeente is. Daarbij komt, dat men niet vrij is in zijn doen en laten. Weliswaar is sedert enkele jaren de periode voorbij, dat de uitgaven de inkomsten verre overtroffen, maar dat wil niet zeggen dat men nu zonder Rijks-steun de begroting in evenwicht kan brengen. Zoals hierboven reeds werd gezegd, worden de uitgaven voor 1950 geraamd op rond f 5.225.000.Daar staat een ge lijk bedrag aan inkomsten tegenover, maar de gemeente zelf kan daar niet meer. dan 28 of f 1.463.000.voor opbrengen. Het overig deel (rond f 3.762.000.betaalt het Rijk bij. „De gemeente is dan ook, wat haar financieel beleid betreft, bijna geheel gebonden aan en afhankelijk van de toestand van 's lands financiën", zo merken B. en W. op. Het spreekt immers vanzelf, dat het Rijk onder deze omstan digheden streng toeziet op de handelingen van het gemeentebestuur. Dan moet men nog in aanmerking nemen, dat alle finan ciële handelingen aan het toezicht en de goedkeuring van het Provinciaal Bestuur zijn onderworpen. Dit alles mag zeer zeker niet uit het oog worden verloren, wanneer men over het doen en laten van het ge meentebestuur gaat oordelen vooral over het latenen zou menen het in gebreke te moeten stellen. Zuinigheid is dus geboden. Maar dat klemt te meer, omdat men gelden moet reserveren voor belangrijke werken, die over enige tijd zullen moeten worden uit gevoerd. De bouw van een nieuw stad huis in het centrum der gemeente b.v., de verbetering van de vissershaven, de vor ming van een kapitaal om deel te kunnen nemen in de N.V. tot exploitatie van een vliegveld op Walcheren, enz. Hieruit blijkt, dat het gemeentebestuur ernstig streeft naar het behoud en zo mo gelijk een vergroting van de welvaart van Vlissingen, hetgeen slechts ten prof ij te van haar inwoners kan strekken. Een woord van waardering ook voor de ambtenaren-staf de veelgesmade die de technische adviezen verschaft en de inkomsten, maar vooral de uitgaven, die de grote verscheidenheid van onder werpen met zich brengt, in de begroting moeten 'laten passen. Het is een sympathieke gedachte geweest van de Vlissingse Middenstanders om St. Nicolaas uit te nodigen voor hun rekening een bezoek te brengen aan de Tehuizen voor Ouden van Dagen. Als wederdienst verklaarde St. Nicolaas zich gaarne be reid om tijdens zijn tocht door de stad propaganda te maken voor de Vlissingse Middenstandszaken en wel door het uit strooien van duizenden vrolijk-gekleurde reclamestrookjes. Het was een bijzonder aardig schouwspel toen St. Nicolaas en Zwarte Piet met gulle hand pepernoten en reclamestrookjes strooiden, terwijl de jeugd met geweldig enthousiasme zowel pepernoten als strookjes trachtte te be machtigen. Immers, er waren strookjes bij, die een waarde van f 1.00 vertegen woordigden Tientallen gelukkige jongelui hebben op 5 December hun „geluks- strookjes" tegen zilverbonnen kunnen in wisselen. Bij zijn aankomst aan de grens van Vlissingen werd de Sint hartelijk welkom geheten door enige afgevaardigden van de Middenstandsverenigingen. Voorafge gaan door de Harmonie „Ons Genoegen" begon de tocht bij de Pres. Rooseveltlaan, om tenslotte via de nieuwe Vlissingse stadswijken en een gedeelte van de oude stad te eindigen bij de Willem Ill-kazerne, waar een bezoek gebracht werd aan de aldaar vertoevende Ouden van Dagen. Welk een vreugde dit bezoek heeft ge bracht, kan hier moeilijk beschreven worden Wat is het toch prettig als door een dergelijke gezamelijke krachtsinspan ning, die per hoofd slechts weinig behoeft te kosten, een zo grotehoeveelheid vrengde en zonneschijn gebracht kan worden Het was vermakelijk te zien. op welk een enthousiaste wijze alle oudjes aan dit „feest" deelnamen Vooral toen elk een pakje in ontvangst mocht nemen, steeg de vreugde ten top. Uitgeleide ge daan door Directrice en personeel, begaf St. Nicolaas zich weer naar zijn auto om zijn tocht voort te zetten en een bezoek te brengen aan het Gasthuis in de Helle- bardierstraat. Ook daar was dezelfde prettige sfeer en hartelijke ontvangst, Ook daar hebben de Oudjes genoten van de chocolademelk met amandelbroodjes ter wijl natuurlijk ook in dit Tehuis het uit delen van de pakjes het hoogtepunt vormde. Ook daar is er vreugde gebrachj bij mensen, die toch o zo gemakkelijk vergeten worden. Aan het einde van dit feest mochten St. Nicolaas en de bege leidende afgevaardigden woorden van dank in ontvangst nemen, die op kern achtige wijze gesproken werden door de heer W. de Ridder namens het College van Regenten, Directrice en personeel. De spreker verzekerde St. Nicolaas, dat het sympathieke gebaar van de Vlissingse Middenstand een diepe indruk gemaakt heeft en dat een dergelijke reclame veel meer waarde heeft dan een krant vol schreeuwende advertenties. (Ofschoon na tuurlijk aan de reclamewaarde van een zakelijk verantwoordde Middenstandsad vertentie niet getwijfeld wordt! Geroerd door de hartelijke woorden, die in beide Tehuizen ten afscheid ge sproken waren en innerlijk voldaan over de grote vreugde, die hij in zo'n ruime mate heeft mogen brengen bij hen, die aan hun levensavond toe zijn. nam St. Nicolaas tenslotte ook afscheid van de afgevaardigden van de Vlissingse Midden stand en verzocht hen vriendelijk zijn hartelijke dank en grote waardering over te brengen aan allen, die op enigerlei wijze aan dit schitterend geslaagde St. Nicolaasfeest hebben medegewerkt, in zonderheid aan de twee jonge Midden standers, die trots hun drukke werkzaam heden, toch weer kans hebben gezien de actie door te zetten en er een succes van te maken Bravo Vlissingse Midden stand, dit was nu eens een mooi stukje werk waarbij getoond werd, dat ook' de Middenst. wel degelijk sociaal voelend is

Scheldebode | 1949 | | pagina 2