Binnenland. B>i»tricts-M ie» w*. Rechtzaken. Provinciaal Nieuws. (jremeng-d» uit- .lj heeft .s de Pa te lezen gheid steekt, dieren aangaat m vragen paard, te herkennen gaat een eekhoorntje kent j Papendrecht komen im. rntjes niet voor. Dan Jervraging betroffende ken nis van m-er samengestelde zaken, o.a. over godsdienst. PI. merkt op, dat men in het oog moet houden, dat Garsthagen op het gebied van godsdienst is wit papier. Hij is er nooit in onderwezen en dan gaat het niet aan hem te vra gen het verschil tusschen zondagschool en kerk, wat een dominé is of een pas toor, of het verschil van een domine en wethouder. Maar schandelijk is de vraag of Onze Lieve Heer een man of een vrouw is. Dat is een vraag, die een student vraagt aan een groen, als hij dronken is. Dat is een kaakslag in het aangezicht van den rechter. Als de vraag wordt gesteld Waarom mogen we niet stelen, dan krijgt men ten antwoordOmdat men niet mag toeëigenenen, wat je niet toekomt, het antwoord dat men van den volzinnige krygt en dat zegt Garsthagen. Dit alles wordt den rechter voortga-» zet als materiaal om Garsthagen te verklaren. De deskundigen komen met laffe praat- jee, denkend een steentje bij te dragen om de Papendrechtsche strafzaak met een sisser te doen afloopen. Dit laadt den schijn op zich, dat de heeren met bevangenheid te werk zijn gegaan. En zoo gaat het heele pleidooi door. Het is een aaneengeschakelde aanklacht tegen de wijze waarop dit nieuw element in 't geding is gebracht. Nu moge er iets voor te zeggen zijn, dat men zal kunnen nagaan of een ge tuige onder eede al dan niet betrouw baar is in zijne verklaringen, maar de vraag rijst of dit zich dan maar moot uitstrekken tot enkelen of tot allen. En ook of onder hen, die verstande lijk op een zekere trap van ontwikkeling staan, er niet even onbetrouwbaar kun nen zijn in hunne verklaringen. De advocaat-generaal, die aan de hand van het rapport Garsthagen voor imbe- cil of stompzinnig hield, vroeg voor de zen ontslag van rechtsvervolging omdat hij niet ten volle toerekenbaar kan wor den geacht voor het schryven van het bewuste beleedigende ingezonden stuk, omdat hij er de beteekenis niet van be greep en de gevolgen er van niet kon overzien. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 December 1872, houdende voorzieningen tegen be smettelijke ziekten, waarvan de strek king is vrijstelling van vaccinatie te geven, indien, blijkens een door twee geneeskundigen onderteekende verklaring van de inenting bijzonder gevaar voor de gezondheid van den betrokkene is te duchten. Naar men uit betrouwbare bron verneemt, heeft de heer J. C. Slotema- ker, directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant te Breda, het beheer zijner directie tijdelijk opge dragen aan den heer P. de Haan te Breda, omdat hij aan het ministerie van financiën te 's Gravenhage bezig is met het corrigeeren der laatste druk proeven van het door hem ontworpen tarief van invoerrechten met memorie van toelichting enz. BRESKENS Bij kon. besluit is her benoemd als lid van het bestuur der waterkeering van het Cal. Waterschap Oud en Jong Breskens, de heer J. van Male alhier. By de Woensdag gehouden aanbe steding van het 3-jaiig onderhoud der Provinciale wegen in het voormalig 4e district werd ingeschreven door de hh. A. van Male, Schoondijke, f 10.346.— J. M. H. v. d. S'ande Breskens 10.548.— P. Huisheere, Groede, 10.863.— A. Risseeuw Sr., Groede, 10.865.— A. du Burck, Breskens, 10.989.— C. J. de Smit 11.151.— M. Boone, Oostburg, 11.264.— W. Woittiez, Breskens, 11.400.— Iz. Douw, Zierikzee, 11.650. alles per jaar. BRESKENS. Door de Zuid-Holl. Mij tot redding van schipbreukelingen is een som van f 100 geschonken voor de vis- schers die hulp hebben verleend aan schipper en knecht van het op 2 Nov. 11. op de Breskensche Plaat geloopen beurtschip van M. Verschelliug alhier. Uit dit bedrag moet in de eerste plaats de geleden schade en verlet wor den goedgemaakt. De lotelingen voor de lichting 1911 die wenschen te dingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid of voor lichamelijke geoefendheid moeten zich vóór 10 Dec. e.k. aanmelden ter gemeentesecretarie. Indien zij een „schietbewijs hebben, moeten zij dit overleggen. Het onderzoek voor het 4e District zal tusschen 3 en 14 Jan 1911 te IJzen- dijke worden gehouden. Hetzelfde geldt voor het verkrijgen van het getuigschrift voor verbintenis bij bet Reservekader bij Inf.ie, Vesting Art.ie of Genie. MIDDELBURG, 18 Nov. In de heden gehouden zitting van de Provinciale Sta ten is tot Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zee land benoemd met 27 van de 41 stem men de heer mr C. LUCASSE, (a-r.), oud-lid der 2e Kamer, kantonrechter en lid der Prov. Staten voor het district Goes, aldaar. Op den heer J. H. C. Heijse (lib.) wa ren 14 stemmen uitgebracht. Naar het Huis van bewaring te Mid delburg is overgebracht W. H. K., 22 j., reiziger in rijwielen, geboren en wo nende te Rotterdam, verdacht van het verduisteren van rijwielen en een motor rijwiel, gepleegd te Aardenburg en te Schoondijke. Zondagavond verlieten twee leden der equipage van den Engelschen schoe ner „Sara" liggende op de rede van Ter Neuzen het schip, teneinde naar den wal te roeien. Toen zij des avonds weder terug wilden keeren werden zij door stormweer overvallen en slaagden zy er niet in bij het schip te schip te komen, zoodat zij de geheele nacht hul peloos op de schelde ronddreven. Ten slotte strandde de boot onder Borsele, waar het ranke vaartuig op de steenen werd geworpen, waardoor er twee gaten in werden geslagen. Met de boot vol water kwamen de schipbreukelingen, die een zeer angstigen nacht hadden meegemaakt, aan het hoofd te Borselen aan en keerden per prov. boot naar Ter Neuzen terug. Een paardenhandelaar, die Maan dag op de markt te Gorinchem een aantal paarden had gekocht en verzon den via Vlissingen naar Ter Neuzen, kwam daar bij opening van den wagen tot de minder aangename ontdekking dat een paard dood in den wagen lag. Een rijksveearts zal onderzoeken wat de doodsoorzaak is, teneinde te trach ten de geleden schade vergoed te krij gen, indien daartoe termen bestaan. Woensdagavond zagen twee per sonen die de [Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage passeerden dat een man in deerniswekkenden toestand op de tramlyn lag. Den ongelukkige waren beide beenen afgereden. Onderwijl een dokter zich met den zieltogenden man bezig hield werd de politie gewaar schuwd, die onmiddellijk met een bran card verscheen en den zwaar gewonde naar een ziekenhuis bracht, waar hij korten tyd na aankomst stierf. Wederom is te Parijs 'n politie agent door een apache doodgeschoten. Twee weken geleden werd een oude man 's avonds op straat door een vage bond met een revolverschot bedreigd en daarna bestolen. Maandagnacht waarschuwde deze per soon twee surveilleerende agenten, dat de sindsdien door de politie gezochte geweldenaar, Etienne Senior, een Itali aan, zich in een herberg bevond in de rue Sadi-Carnot. De beide politiemannen bewaakten de kroeg en traden up den man toe, toen deze naar buiten kwam, om naar huis te gaan. Deze echter, wetende dat de politie hem zocht, was op zijn hoede, trok een revolver en schoot een agent terstond neer. Terwijl de andere agent zich met den stervende bezig hield, maakte de moordenaar zich uit de voeten. Den volgenden morgen echter kwam hy zich zelf op het bureau van den chef van den veiligheidsdienst Hamard in handen der politie stellen. Bij het verhoor be kende hij zijn misdaad volledig, verze kerde echter, dat hij den agent niet had willen dooden. Lancelle heeft mij volstrekt niet ge provoceerd, gaf hij toe, maar wat wilt getoen ik hem op mij zag toetrej heeft de drift mij overmeesterd.g Te Soest is een berijder van hondenkar door een automobiel aai reden, en zoodani3 verwond, dat hij des avonds in het gasthuis te An# foort is overleden. Een 4-jarig kind te Rotterdam te kort met haar kleertjes bij de gl( ende kachel kwam, geraakte daardoot brand en werd levensgevaarlijk verwi zoodat men voor 't ergste vreest. Te Amsterdam is een oude blii man door een wagen overreden en de gevolgen bezweken. Tijdens het lossen van steenkol aan boord van een stoomschip liggen in de Maashaven te Rotterdam is bootwerker te water geslingerd en dronken. Hij had mede een ernst wonde aan het hoofd bekomen, ten| volge van een slag van een hefboo waardoor hij dan ook te water viel, Bij Breda wilde een boerenvro: de spoorlijn oversteken. De schuif gesloten, nadat de trein gepasseerd n kroop ze onder de schuif doormidi op de rails staande komt een twee trein, nu van de andere richting. Do schrik verbijsterd, blijft ze staan wordt op hetzelfde oogenblik door i trein gegrepen en gedood. Tijdens het stormweer zijn Mai dagnacht twee in het z.g. Krabbers; in de Zuiderzee, bij Enkhuizen, v« anker liggende tjalkschepen losgesp en gestrand. Van de eene tjalk „Ca fiance", schipper R. Danhof, komea van Rotterdam met een lading rog; bestemd voor Gorredijk, was de schi per met de twee oudste dochters proviand de stad ingegaan en keet niet op zijn vaartuig terug. Zijn vrot met 4 kinderen, waarvan de oudste jaar oud is, bleef in het noodweer i der eenige mannelijke hulp den geheel nacht alleen op het vaartuig achte Dat haar man niet terugkeerde, dei haar vermoeden dat deze met de tv kinderen in de sloep waren omgeslagi en verdronken. Te ruim middernat sloeg het vaartuig van het anker li Het was toen vrijwel aan wind en ven prijsgegeven, en strandde ten stó te tegen den voet van den Zuiderdiji Op het van dit vaartuig gemaak! alarm vertrok de kapitein met de slee: boot „De jonge Jan," om hulp te biedes Het gelukte de kranige bemanning, in levensgevaar verkeerende vrouw vier kinderen van het reeds vol wate loopende tjalkschip te redden. Bij to aanbreken van den dag, bleek dat schipper met zijn twee oudste dochter aan den wal was gebleven, aangezis men, hoewel men daartoe pogingen ha aangewend, met de sloep het vaartti had kunnen bereiken. Door de vereen ging tot redding en het verleenen vs hulp aan schipbreukelingen, is in bi eerste behoefte aan onderdoek en kift ding voorzien. Er bestaat wel kans het vaartuig behouden. Te zes in den morgen bl< dat eeri tweede vaartuig het tjalksctol Vertrouwen, schipper R. Bos van Hok

Schoondijkse Courant | 1910 | | pagina 2