me meer object dan mens’ ‘Soms voel ik l LZ T 6 8 J PORTRETTEN De tatoeage is volledig ingeburgerd, maar bij iemand met een gezichtstattoo gaan de wenkbrauwen nog weleens omhoog. Het wordt veelal gezien als iets agressiefs, terwijl het voor de getatoeëerde een vorm van kunst is. Syriëganger vast vanwege slavernij Concessie mag aan NS gegund Diplomaat gedood bij werk in Soedan juist trots is op zijn tatoeages. Onder zijn ene oog heeft hij de vier voorletters van zijn oma. Als eerbetoon, want naar eigen zeggen begeleidt ze hem door het leven. Onder het andere oog zweeft het zwaard van Damo cles. ,,Dat symboliseert voor mij de strijd die ik telkens moet voeren om mezelf te bewijzen: zink of zwem. Als contrast heb ik daarna sweetheart laten tatoeëren bo ven mijn oog. Ik heb er goed over nagedacht en ze zijn met liefde gezet.’’ Ondanks dat heeft hij on langs een oriënterend gesprek gehad bij Veroordeel niet. We lijken allemaal meer op elkaar dan dat we verschillen Nicole Roelands Breda Maar nog te vaak heeft hij te maken met mensen die een la bel op hem plakken. ,,Ze staren mij aan op straat. Laatst zei ie mand: ‘O jeetje, een tatoeage in je gezicht.’ Dan voel ik me meer een object dan een mens. Ik heb ook gevoelens.’’ Als hij de deur uitgaat, is Giany zich niet altijd bewust van zijn tatoeages en het feit dat hij niet in het door- sneeplaatje van de maatschap pij past. Als iemand hem eraan herinnert op een stigmatise rende manier, maakt dat hem moede loos. Terwijl hij et is niet alleen maar kommer en kwel. Het I brengt Giany Kraan ook veel goeds, zoals modellenwerk. Kort na het zetten van zijn eer ste gezichtstattoo, zo’n zeven jaar geleden, werd hij in een club aangesproken door een boeker van een modellenbu reau. ,,Ze vond mijn uiterlijk tof. Twee weken later had ik mijn eerste klus in New York. Sindsdien doe ik modellen werk.’’ Naar eigen zeggen wordt hij door zijn uiterlijk juist voor bij zondere opdrachten gevraagd. En het levert hem eerlijke vriendschappen op met men sen die minder oppervlakkig zijn. Ook heeft de muziekpro ducent zonder problemen in de horeca en retail gewerkt. e tattoo is al lang geen middel meer om jezelf af te zetten te gen alles wat burgerlijk is, zo als in de jaren 60 gebeurde. Het is inmiddels een vorm van zelfexpressie. Naar schatting prijkt bij anderhalf mil joen Nederlanders zo’n uiting op het lichaam. Voorheen kozen mensen vooral voor lichaamsdelen die vaak be dekt waren, zoals de rug, borst of bovenarm. Steeds vaker overwe gen mensen de enkel, onderarm en soms zelfs hun hand. Al wordt die laatste plek door velen gezien als een brug te ver. Net als het ge zicht en de nek. Zulk soort tatoea ges worden ook wel jobstoppers ge noemd, omdat ze niet meer te ver bergen zijn voor bepaald werk. De Nederlandse Brancheorgani satie Tattoo Kunst staat huiverig tegenover de opkomst van het ge zicht als nieuwe plek. ,,Je kunt ’m laten zetten op een moment dat het je niet veel uitmaakt, maar je weet niet wat de toekomst brengt’’, zegt bestuurslid Mike Leijs. ,,Persoonlijk wil ik er niet verantwoordelijk voor zijn als ie mand geen werk kan vinden, maar er zijn wel tatoeëerders die ze zet ten. Wij hopen dat die artiesten ervaring hebben en eerst een ge sprek aangaan met de klant. Er ligt een verantwoordelijkheid bij hen.’’ Voor dit verhaal sprak deze krant drie mensen met zulke ge zichtsbepalende tatoeages. Ze maakten een weloverwogen keuze en hebben daar geen spijt van. Al worden ze weleens aangestaard op straat en is bepaald werk voor hen uitgesloten. Ze leggen uit waarom ze die keuze hebben gemaakt. een laserkliniek. Dat was rond het overlijden van zijn moeder. Ze was gewend geraakt aan zijn uiterlijk, maar haar eerste reac tie op zijn gezichtstatoeages zal hij nooit vergeten: ‘Je laat het weglaseren, hè’. Tijdens het consult werd hem verteld dat hij binnen twee a drie jaar van zijn tattoos af kan zijn. ,,Ik vroeg mezelf af hoe het zonder zou zijn, en of het moet uitma ken. Maar ik ben dezelfde per soon, met of zonder. Toen ik in die stoel lag, voelde het zo on gemakkelijk. Was ik daar voor mezelf of omdat de wereld een bepaald beeld heeft van wat normaal is?’’ Door zijn geaardheid kwam hij er al op jonge leeftijd achter dat er stigma’s zijn. Toen hij aan het conservatorium ging stude ren en verhuisde naar Amster dam, leerde hij dat het belang rijk is om dicht bij jezelf te blij ven. Dat wil hij anderen ook meegeven. ,,Oordeel niet op ba sis van een eerste impressie. Gelukkig doet niet iedereen dat. Ik krijg ook positieve reac ties, zoals laatst van een oudere dame in de tram. Ze zei dat het mij goed stond. Daarna hadden we een leuk gesprek. We moeten elkaar niet veroordelen, want we lijken ■k allemaal meer F* V z ^<12 p A ROTTERDAM altijd wordt begrepen DEN HAAG - Giany Kraan KHARTOEM Gezichtstattoo, een kunstvorm die niet De 31-jarige Hansa A. uit Hengelo wordt binnenkort onderzocht door een psycho loog en een psychiater. Ze is bereid mee te werken aan dit persoonlijkheidsonderzoek. Ze wordt ervan verdacht dat ze in 2015 in Syrië een jezidi- vrouw als slaaf heeft gebruikt en blijft daarvoor vastzitten, besloot de rechtbank giste ren tijdens een inleidende zit ting. A. was daarbij niet aan wezig. A. ontkent dat er sprake was van slavernij. Na haar huwelijk zou haar echt genoot haar in een huis heb ben geplaatst met een vriend, waar een jezidivrouw huis houdelijk werk verrichtte. De gunning aan NS door de overheid om de komende ja ren grote delen van het Ne derlandse spoor uit te baten, kan vooralsnog doorgaan. Regionale treinvervoerders, verenigd in de Federatie Mo- biliteitsbedrijven Nederland (FMN), hebben een kort ge ding in hoger beroep verlo ren. Onder FMN vallen trein vervoerders als Arriva, Trans dev, Qbuzz en Keolis. Zij wa ren het er niet mee eens dat de overheid van plan is het hoofdrailnet zonder aanbe stedingsprocedure aan NS te geven voor een periode van tien jaar. Een Egyptische diplomaat is maandag in Khartoem ge dood toen hij op weg was naar de ambassade, waar hij zou helpen met de evacuatie van landgenoten. Het Egypti sche ministerie van Buiten landse Zaken verzekert dat de ambassade onverminderd doorgaat met het regelen van de uittocht van Egyptenaren uit het in een burgeroorlog geraakte buurland. Er zijn in Soedan minstens 10.000 Egyptenaren van wie er tot dusver met hulp van de am bassade en de Egyptische en Soedanese strijdkrachten ne genhonderd naar hun vader land zijn teruggekeerd. De 28-jarige Giany Kraan wordt vaak aangestaard, er wil weleens iemand met hem op de foto, en een enkeling denkt dat hij een crimineel is. Dat alles komt door zijn ge- zichtstatoeages. Dat is de Amsterdammer beu. WOENSDAG 26 APRIL 2023 GO I BEF j o o o o ..A,?., J .‘of

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8