M Debacle Floriade kost Almere ruim 103 miljoen f3 i/ 7 OPVOLGERS VAN OLGA COMMANDEUR MELDEN ZICH SPONTAAN AFSCHEID Man in Polen opgepakt voor projecteren leuzen op Anne Frank Huis Olga Commandeur is bedolven onder de reacties nadat ze bekend had gemaakt te stoppen met Nederland in beweging. ,,Ik had wel iets verwacht”, zegt ze, „maar dit echt overweldigend.” De tekst verwees naar een complot theorie dat Anne Frank haar dag boek niet zelf zou hebben geschre ven. De leuzen werden op 6 febru ari om 21.15 uur op het het pand ge projecteerd. De beelden werden op een extreemrechts Telegramkanaal gedeel. De dader zou een 41-jarige man uit Canada zijn. Tegen hem is aangifte gedaan door het Anne Frank Huis en het CIDI. „Mensen willen graag mijn plaats bij Nederland in beweging innemen.” Ook collega’s in de omroepwereld? ,,Nou, voornamelijk mensen die het programma een warm hart toedra gen, bezig zijn met bewegen en dat ook graag voor de buis willen doen. Ook bij MAX zijn diverse aanmeldin gen binnengekomen.” ,,Haha, nee, ik ga daar helemaal niet over.” Heeft u al spijt van de beslissing? ,,Nee hoor, ik heb dit besluit een jaar geleden al genomen. De laatste opna mes voor de huidige serie waren vorig jaar mei en juni. De laatste dag heb ik zelfs niet kunnen doen van wege corona. Dat was eigenlijk voor mij meteen een bevestiging van: ja, het is goed geweest. We hebben best een groot team dat afhankelijk is van mij en mijn medepresentator Duco (Bauwens). Maar ik heb het zoveel jaar gedaan. Ik word in oktober 65, maar heb in al de jaren best wat bles sures opgelopen. Ik heb een nieuwe knie. Last van mijn rug. Ik had een zweepslag in de kuit bij de eerste op names vorig jaar. Ik heb dus al veel ,,Hou ik het vol? Blijft het goed gaan? En nu heb ik het 23 jaar gedaan, maar stel dat ik die 25 zou volmaken. Dan zou het betekenen dat ik daarna nog een jaar lang spin-offactiviteiten in het land had moeten doen, zoals ik dat nu ook heb. Dat vond ik te lang. Dus dacht ik: ik neem liever zelf die beslissing dan dat de omstandighe den dat voor mij doen.” „Mensen kwamen thuis te zitten. Sportscholen gingen dicht. De reac ties was toen thuis: ‘Nou ja, dan ga ik toch maar even met Nederland in be weging meedoen.’ Het imago van het programma veranderde. Veel men sen dachten dat het programma alleen voor ouderen is. Dat is dus niet zo. Het programma heeft een enorme opwaardering gekregen toen ook jongeren mee gingen doen. Derti gers, veertigers, begin vijftigers. De écht oudere mensen haken af, omdat het te snel gaat. dingetjes gehad, maar ik kon dat al tijd camoufleren en af en toe pittige dingen over te laten aan Duco. Maar ik merkte dat ik nerveus werd.” Als een knetterverliefd stel bijna... „Geweldig toch? Nou, ja, we zijn al twintig jaar samen en we kunnen nog ontzettend goed met elkaar door één deur.” ,,Zeker niet. We hebben het als heel leuk ervaren en zouden het zo weer doen. Het komt dicht in de buurt van onze manier van reizen. We houden van andere culturen ontdekken, mensen ontmoeten en zitten nor maal gesproken ook niet in vierster- renhotels en pakken geen dure taxi’s van de luchthaven. Het past bij ons, waardoor we het ook helemaal niet als zwaar hebben ervaren.” ,,Dat heb ik zelf nog nooit ge daan, maar waarom eigenlijk niet?” Ik heb dit besluit een jaar geleden al genomen Er was al geld opzijgezet om de ver wachte verliezen van de tuinbouw tentoonstelling mee af te dekken. Die reserve blijkt voldoende. Er hoeft geen geld meer bij. Onlangs maakte het bestuur van de Nederlandse Tuinbouwraad (NTR) bekend geen nieuwe Flori- ade meer te zullen organiseren. ‘Floriade Expo 2022 in Almere maakte duidelijk dat het concept wereldtuinbouwtentoonstelling niet meer past in deze tijd’, aldus een persbericht. Geen enkele gemeente wilde de editie van 2032 organiseren na het debacle van Almere. Ook is steeds moeilijker om sponsoren te vinden die zich lange tijd aan een evene ment willen binden. Almere had graag gezien dat de opgelopen verliezen zouden wor den verrekend met toekomstige winsten. ,,Dit is nu niet mogelijk omdat we als gemeente de activitei ten van de Floriade hebben onder gebracht in een bv.” Het college wil onderzoeken ofhet toch mogelijk is, dit nog anders in te vullen. ,,Ja, maar dan zouden ze van elk team acht weken lang uitzendingen kun nen vullen. Zoveel moois is er geschoten. Maar de redactie maakt een keuze en we komen er niet slecht uit, toch?’” „Spannend, want wij weten ook niet wat er uitgezonden gaat worden, maar er is zoveel materiaal gescho ten. Dus we zitten elke keer weer vol verwachting voor de buis. We zijn het oudste koppel, maar worden ook echt neergezet als een stel. Ik geef Frank daar af en toe even een zoentje. Maar al die momenten in die acht weken hebben ze eruit gehaald en achterelkaar gezet, waardoor het net lijkt alsof we de hele dag aan het zoenen zijn. Maar ach, ze maken er een mooi verhaaltje van en het was ook genieten, hoor. En we zijn ook het enige stel, voor de rest zijn het kop pels van familie en vrienden. We hebben trouwens zoveel meer beleefd dan wat uitgezonden is.” „Nou, ik blijf lekker golf spelen. We wandelen ook graag. Lekker buiten, in de natuur. Hier in de buurt, we wonen aan de duinen, of de bergen in met een klein rugzakje. Mooie uitzichten opzoeken. Maar ook thuis blijf ik bewegen. In de sportschool. Of traptrainingen doen, iets dat ik in coronatijd heb ontdekt.” ud-atleet en radio- en televisiepresentator Olga Commandeur weet best wat het is om een complimentje te krijgen, maar wat haar gisteren over kwam is toch van een volstrekt an dere orde. ,,Ik heb zoveel leuke, lieve, hartverwarmende reacties gekre gen’’, trapt ze het gesprek af. ,,Een bloemlezing? Wat dacht je van: ‘Mijn moeder deed altijd mee’, ‘Ik heb veel aan je danken’, ‘Je bent mijn bewee- gicoon’, ‘Succes met al je reizen’. Mensen zijn zo dankbaar.’’ Algemene teneur van de reacties: haar kijkers vinden het best jammer, maar begrijpen ook heel goed waarom olga Commandeur gaat stoppen. ,,En dat ik lekker kan gaan genieten met Frank, mijn man, de kinderen en kleinkinderen. Dat deed ik evengoed wel, hoor, maar dat gaan we nu nog intenser doen. De appjes blijven binnenstromen, het is zo bij zonder. Ze belden zelfs van het NOS Journaal. Dat ga ik blijkbaar ook nog halen. En de opvolgers bieden zich ook bij bosjes aan.” Ik heb zoveel leuke lieve reacties gehad’ - Olga Commandeur AMSTERDAM Is de allerlaatste Floriade in Almere geweest? FOTO ANP Het geraamde tekort voor de Floriade in Almere komt uit op 103,3 miljoen euro. Dat melden burgemeester en wethouders van de gemeente. De politie heeft gisteren een 41-jarige man in Polen aange houden op verdenking van hulp bij het projecteren van teksten op het Anne Frank Huis. Opvolgers? Zit u ook in de selectiecommissie voor uw opvolger? Olga Commandeur wordt in ok tober 65 jaar. Ze vindt het welle tjes. FOTO PAUL TOLENAAR/LUMEN Nerveus? In de lockdown groeide opeens de populariteit van Nederland in bewe ging. De laatste tv opnames van Olga Commandeur waren vorig jaar mei en juni. FOTO OMROEP MAX Geen spijt van deelname? Gaat u in september kijken naar een nieuwe reeks Nederland in be weging zónder Olga Commandeur? „Natuurlijk, even kijken hoe mijn op volger het gaat doen.” En meedoen voor de televi sie? Edwin van der Aa Almere Dennis Jansen Rotterdam Vindt u dat jammer? U zit momenteel met uw man Frank in Race across the world, hoe is dat om terug te zien? Tot slot: hoe blijft Olga Comman deur zich bewegen? GO WOENSDAG 26 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7