l 5 ereschuld in en maakt excuses voor negeren van Groningse grieven Doe mee met het Nationaal Salaris Onderzoek en win een maandsalaris!’ 0'44 10 r| laten zien.” Rutte en staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) waren naar het Groningse Garmerwolde af gereisd om een officiële reactie te ge ven op het rapport van de parlemen taire enquêtecommissie Aardgaswin ning Groningen. De conclusies van de enquêtecom missie waren hard. Het duurde lang voordat onderkend werd dat de bevin gen in het gebied veroorzaakt worden door gasboringen. Daarna duurde het te lang voordat de schade aan huizen werden hersteld en huizen die gevaar liepen werden verbouwd zodat ze vei lig zijn voor toekomstige bevingen. Volgens de meest recente planning is die versterkingsoperatie in 2028 klaar. Vorige maand legden Groningse be stuurders een eis van 30 miljard euro neer als schadevergoeding. Dat bedrag moest geïnvesteerd worden in bij voorbeeld de economie van het gebied waar na het dichten van de gaskraan nieuwe werkgelegenheid moet wor den gecreëerd. Het miljardenbedrag moest bovenop het geld komen dat nodig is voor schadeherstel en verster kingen. Volgens de Commissaris van de Koning Paas was Groningen zestig j aar lang een ‘kolonie waar heel Neder land van profiteerde behalve Gronin gen zelf’. - Mark Rutte, premier de komende dertig jaar. Dat geld is be doeld om bijvoorbeeld de werkloos heid en schooluitval ‘op het landelijk gemiddelde’ te krijgen. Ook kunnen met het geld huizen worden geïso leerd zodat Groningers een minder hoge energierekening krijgen. Rutte vindt niet dat er wordt be knibbeld. ,,Dit is heel veel geld. Dit is een commitment voor dertig jaar. En er zit geen limiet op wat nodig is voor schadeherstel en versterking. Als er meer nodig is, komt er meer.‘’ Ook Vijlbriefvindt het voldoende geld. ,,Er zit geen bedrag op het leed. En het leed moeten we nu als eerste aanpakken.‘’ De premier gafna afloop aan dat hij- eerder, bij de presentatie van het en- quêterapport heeft nagedacht of hij niet zou moeten opstappen. ,,Maar ik vind het belangrijk om een vervolg te geven aan wat er nu nodig is.’’ Vijlbriefbeloofde gisteren nogmaals dat de gaskraan in Groningen defini tief dicht gaat. Sinds vorig jaar is die al bijna dicht, maar staat nog op de ‘waakvlam’ voor het geval er een plot seling gastekort ontstaat in de winter. In juni wordt besloten wanneer de putten worden dichtgestort. Commissaris van de Koning René Paas is tevreden met de excuses, maar niet met het bedrag. ,,Het is echt niet genoeg om de ereschuld in te lossen. We hadden goede berekeningen ge maakt. Nu komt het kabinet met grote woorden en te weinig middelen. Zo is het onderweg om de Groningers op nieuw teleur te stellen.’’ De Groninger Bodem Beweging, die belangen van inwoners behartigt, is tevredener en aanvaardt de excuses. Beknibbelen Maar die claim ging het kabinet te ver. De regering belooft niet te beknibbe len op de schaderegelingen en de ver- sterkingsoperatie. Ook wil het kabinet miljarden investeren in de regio. Maar niet zo veel als de bestuurders graag wilden: geen 30 maar 7,5 miljard euro We moeten het niet alleen zeggen, maar ook laten zien De minister-president komt in Garmerwolde namens het kabinet vertel len waar de Groningers op kunnen rekenen als reactie op de uitkomst van de parlementaire enquêtecommissie Aardgaswinning. FOTO ANP Voorafgaand aan de bijeenkomst in Garmerwolde spreekt premier Mark Rutte met een bewoner. foto pronews productions L l jp ~r A Nationaal Salaris Onderzoek intermediair jnyenrode meer nodig is, komt er meer *bruto modaal maandinkomen t.w.v. 3.333 GO WOENSDAG 26 APRIL 2023 e— i <k SG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 5