Tweede poging nieuwe plof Middensluis slaagt wel l l 6 c Einde aan bijna zestig jaar vrijwilligerswerk in bibliotheek TERNEUZEN Lezen, lezen, lezen. Jacqueline van der Zalm (73) uit Philippine doet het haar hele leven al. En al bijna net zo lang is ze vrijwilligster bij de bibliotheek. Na bijna zestig jaar vrijwilligerswerk vindt ze het mooi geweest, ze slaat vrijdag het bibliotheekboek dicht. Op de zeedijk (op 200 meter af stand van de plaats van handelen) hoorde je de doffe ploffen, kon ze voelen, zag wat opspattend water, maar dat was het op het eerste oog en oor wel. Vanuit de binnenstad kreeg de Nieuwe Sluis wel meteen een paar meldingen van mensen die de knallen hadden opgemerkt. Zo kwam er onder meer een mel ding binnen vanuit de binnenstad over huisdieren die in paniek raak ten. Alle meters in de omgeving toonden aan dat de trillingen bin nen de grenswaarden bleven. Het was de bedoeling om gister en vanochtend tussen zeven en acht uur met explosieven een stuk kolkwand in de oude Middensluis te laten ploffen, maar een technisch mankement gooide gisterochtend roet in het eten. Het werk moet ge beuren bij hoogwater (vandaar ook het ogenschijnlijk wat ongemakke lijke tijdstip in de ochtendspits), dus moest er een kleine twaalf uur worden gewacht op een volgende poging. Gisterochtend klonk om kwart over zeven het eerste van drie sig- nalen, wat betekende dat het gebied in een straal van 200 meter voor al les en iedereen kon worden afgeslo ten. Een volgende toeter, als teken dat de springstof kon worden ont stoken, kwam er echter niet. Een niet goed werkende aansluiting tussen de ontstekingsmechanis- mes zorgde ervoor dat het gebied al snel weer werd vrijgegeven. met honderden schademeldingen als gevolg. Opvallend was dat tijdens het werk met de explosieven nu een veiligheidszone van 200 meter in acht werd genomen. Begin april was dat nog 300 meter. ,,Die 100 meter extra hadden we vorige keer zelfingesteld. De ervaring met deze niet te zeggen. Het gaat haar vooral om het lezen, het ‘even weg zijn in een andere wereld’. Bijna zestig jaar probeerde ze ook anderen daar en thousiast voor te maken. Van moe ders die met hun peuters door de gangen van de bieb in de brede school struinden tot basisscholie ren die een boek zochten voor hun spreekbeurten. Maar ook uit het helpen van ouderen met moderne zoeksystemen haalde ze voldoe ning. Ze voelde zich op ‘haar’ vaste vrijdagmiddag elke keer weer thuis tussen de boeken. „Dat ga ik mis sen. Het hier zijn. Dat is toch in al die jaren een gewoonte geworden.” Serie Eerder deze maand werd een groot deel van de oostelijke kolkwand op geblazen. Die serie explosies verlie pen volgens plan; de omgeving had er nauwelijks hinder van. Vorig jaar maart ging het bij het opruimen van de westelijke kolkwand mis, Het hier zijn Nu is Jacqueline bezig in Koekoeks jong van Camilla Lackberg. Wat haar mooiste boek is? Ze durft het Wat ik zoal lees? Alles. Ik eet letters, haha Die 100 meter extra hadden we vorige keer zelf ingesteld Haar ogen mogen dan misschien line niet kan vinden. Ik vind het een beetje achteruitgaan, maar dat niet fijn meer om de hele tijd een betekent niet dat Jacqueline boeken zwaar boek vast te houden. En op nu helemaal links laat liggen. ,,Een de iPad kan ik de letters ook vergro- echt papieren boek? Nee, dat lees ik ten, dat leest veel prettiger. Wat ik bijna nooit meer. Tenzij ik het on- zoal lees? Alles. Ik eet letters, haha. Ik zou geen genre kunnen noemen dat er voor mij bovenuit springt. Thrillers lees ik heel graag, maar ook boeken over landen bijvoor beeld. Alleen streekromans, die in teresseren mij niet zo.” ploffen leerde dat we het nu op 200 meter konden houden. Dat heeft als voordeel dat het zuidelijkste deel van het sluizencomplex gewoon toegankelijk kan blijven voor ver keer”, zei omgevingsmanager Harm Verbeek van de Nieuwe Sluis. De plof die voor vanochtend was gepland, wordt nu vanavond tussen 19.00 en 20.00 uur uitgevoerd. Ook het oude buitenhoofd uit 1910 en het betonnen buitenhoofd uit 1980 moet nog worden opgeruimd met springstof. Wanneer dat gebeurt is nog niet bekend. De Middensluis moet wijken om een doorgang te maken naar de nieuwe zeesluis. queline ging meteen mee over naar Catalogus de bibliotheek in haar woonplaats. Op 16-jarige leeftijd begon Jacque- ,,Dat was bijna vanzelfsprekend. Ik line als vrijwilligster in de Sasse had tijd en was veel thuis, dus was bieb, samen met haar vriendje (en dit vrijwilligerswerk nog steeds erg nu echtgenoot) Denis. ,,Toen we welkom. Ze zeggen nu wel dat ik na trouwden, zijn we in Philippine bijna zestig jaar stop, maar zelfvind gaan wonen. Daar was nog geen ik dat wat overdreven hoor. Er zijn bieb, dus bleef ik in Sas van Gent in die periode ook wel wat jaren ge- actief. Vooral met het uitdelen van weest waarin ik niet actief was. boeken, die de jeugd met behulp Maar goed, feit is wel dat ik er nu van een catalogus uitkoos. Zelfboe- écht mee stop. Mijn ogen worden ken uit de kasten pakken was er wat minder en het gewicht van de toen nog niet bij”, vertelt ze. boeken gaat mij ook parten spelen. In 1991 kreeg Philippine dan toch Mijn rug laat het soms afweten, ze- een eigen vestiging met boeken, als ker als ik boeken op de laagste plan dependance van Sas van Gent. Jac- ken moet neerzetten.” Een vrijwilligster die bijna zes de cennia haar ziel en zaligheid stak in het bevorderen van leesplezier. Nee, daar hebben ze er bij Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen niet zo veel van. Zelf vindt Jacqueline het helemaal niet zo bijzonder. Maar oké, dat ze nu stopt voelt inderdaad nog best een beetje vreemd. Da’s niet zo gek; Jacqueline weet haast niet beter dat de bibliotheek een rol speelt in haar leven. Haar va der was bestuurslid van de biblio theek in Sas van Gent en aan de hand van haar opa speurde zij daar vaak naar leuke boeken in de vele kasten. ,,Ik was echt ‘boekenzot’. Ik las vroeger zeker drie boeken per week. Ja, het was toen wel een soort verslaving. Tot ergernis van mijn moeder. Waarom? Als ik moest af wassen ofde tafel dekken, moest ze dat zeker twee keer tegen me zeg gen. Ik was tijdens het lezen hele- Jacqueline van der Zalm, die na bijna zestig stopt als vrijwilligster in de bibliotheek in Philippine. maal in mijn eigen wereld.” WOENSDAG 26 APriL 2023 VL Jacqueline (73) sluit biebboek FOTO KELLY THANS - Harm Verbeek, Nieuwe Sluis. Zo’n twaalf uur later dan ge pland klonken er gisteravond om kwart voor zeven zes knallen in de oude Middensluis in Terneu- zen. Met explosieven werd an dermaal een stuk kolkwand in stukken gescheurd. - Jacqueline van der Zalm, vrijwilligster bibliotheek Raymond de Frel Philippine - Raymond de Frel Ad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50