L c Premier lost met 22 miljard euro r Schade tot 40 mille meteen vergoed 4 COMPENSATIE GASWINNING Het kabinet trekt minimaal 22 miljard euro uit voor de negatieve gevolgen van de aardgaswinning in Groningen. Premier Rutte belooft ‘alles te zullen doen wat nodig is’ om de schade te vergoeden. Zaterdag in Z vraagd. Maar we krijgen er een nieuw huis voor terug, aardgasvrij, met drie dubbel glas en zonnepanelen. En op zich is deze woning prima, zeker in het besef dat het voor een jaartje is. Maar het is wel een hoop gedoe. We hebben ook buren die ouder zijn dan 80, één man is zelfs de 90 voorbij. Dan gaat het niet in de koude kleren zitten.” Dan krijgt Hans Vijlbrief, staatssecre taris voor Mijnbouw, het woord. Jacob schuift naar het puntje van de bank. Nog steeds zwijgend ziet hij hoe de D66-bestuurder worstelt met zijn emo ties, terwijl hij de plannen toelicht waarmee het kabinet de ‘ereschuld’ aan Groningen hoopt in te lossen. ,,Bij Vijl- brief had ik na twee zinnen al een goed gevoel. Die snapt ’t, dacht ik.” Daarin staat Slagter niet alleen. Het voert wat ver om te zeggen dat een ver tegenwoordiger van de Haagse politiek in Groningen ‘razend populair’ is, maar je kunt niet ontkennen dat de sympa thie voor Vijlbrief sinds zijn aantreden behoorlijk is gegroeid. Op tv verwoordt een vertegenwoordiger van de Gronin ger Bodem Beweging het misschien wel het beste. ,,Als Hans het zegt, dan gelo ven we het.” Laat ‘Hans’ nu zojuist hebben gezegd dat de overheid eindelijk echt werk gaat maken van het versterken, slopen en op nieuw bouwen van woningen. Alleen hier in Appingedam wordt dat al een monsterklus, weet Slagter. Van de onge veer zesduizend woningen gaat uitein delijk de helft tegen de grond, schat hij in. ,,Alleen in het historische centrum moet alles blijven staan.” Op tv gaat de discussie alweer over geld. Hoeveel miljarden komen er nou echt naar Groningen, is 22 wel genoeg, moet het niet 30 zijn, wat wordt er nou wel en niet betaald? Commissaris van de Koning René Paas zegt bij RTV Noord ontevreden te zijn met het gebo den bedrag. Slagter: ,,Die cijfers en getallen, daar gaat het helemaal niet om. Het gaat erom dat ze er nu eindelijk eens serieus werk van maken. Dat ze luisteren, ons geloven. Wat dat betreft is het toch: eerst zien, dan geloven.” In Garmerwolde gaan de camera’s uit, en dus kan ook hier in oost-Groningen het leven weer verder. Of Jacob emoties voelde terwijl hij net zat te luisteren, is de laatste vraag. ,,Goh, ach, dat viel ei genlijk wel mee. Of nou jaIk kreeg wel het idee dat er echt naar ons geluisterd is. Voor veel mensen houdt de wereld normaal gesproken toch op bij Meppel. Dat gevoel had ik nu niet.” Premier Mark Rutte beloofde dat tij dens een bijeenkomst met inwoners van Groningen. Het geld gaat naar Groningen en Noord-Drenthe, het gebied dat getroffen is door de aard bevingen. ,,Dit is een ereschuld, dit is de laatste kans om het goed te doen voor de inwoners in het gasgebied”, zei Rutte. ,,Het komt er nu op aan. We staan hier met de pet in de hand, we kunnen niet al het leed weghalen. Maar we gaan het anders doen.” Het geld is in eerste instantie be doeld om schade aan huizen sneller te herstellen en de afhandeling minder bureaucratisch te maken. Dat geldt ook voor de versterking van huizen in het bevingsgebied. Daarnaast krijgt de regio de komende drie decennia elk jaar 250 miljoen euro om bijvoor beeld de werkgelegenheid te stimule ren. Volgens Rutte kan ‘wat in zestig jaar is misgegaan niet met één pen nenstreek worden opgelost’. ,,Ik hoor de Groningers bijna hardop denken: daar gaan we weer. Nog meer mooie woorden. Nog meer wantrouwen. Ik realiseer me de scepsis. We moeten het niet alleen zeggen, maar het ook We krijgen er een nieuw huis voor terug Sander van Mersbergen Appingedam Hans van Soest Garmerwolde De Groningers willen eerst maar eens zien wat er terechtkomt van alle mooie woorden. Voor Jacob Slagter in Appingedam is één ding glashelder: „Hans Vijlbrief snapt het, dat zag ik meteen.” et is toeval natuurlijk, maar precies op het moment dat Mark Rutte in het dorpshuis van Garmer- wolde aan zijn langver wachte verklaring begint, ketsen 20 ki lometer verderop in Appingedam de ha gelstenen tegen de ruiten. Een lawaai- protest georkestreerd vanuit de hemel, op speciaal verzoek van de Groningers. Veel noorderlingen hebben genoeg van de premier, daar komt het op neer. Ook bij Jacob Slagter landen de excuses van Rutte in dorre grond. ,,Bij hem heb ik nou nooit het gevoel dat hij het écht voelt”, zegt Slagter, een vriendelijke 75-plusser die de volumeknop eens goed heeft opengedraaid voor de reactie van het kabinet, die de huiskamer binnen komt via RTV Noord. Rutte, die in het eindrapport van de parlementaire enquête gaswinning zware kritiek moest slikken, zit hier omdat hij hier nou eenmaal moet zitten: dat gevoel bekruipt Slagter als hij de premier hoort praten van achter de tafel. Toch is het verder muisstil in huis, als de premier verantwoordelijkheid erkent voor het jarenlange leed van de Gronin gers door de gaswinning, de aardbevin gen en de belabberde reactie van het ka binet daarop. Slagter woont met zijn vrouw Anneke sinds twee maanden in een tijdelijke woning, aan de rand van Appingedam. Ze zijn zo ongeveer de eerste bewoners van de nieuwe wijk, die hier in elk geval de komende tien jaar blijft staan. Aan de muur hangen foto’s van de kinderen en kleinkinderen, om het huis toch een persoonlijke touch te bezorgen. Hun ei gen huis is onveilig verklaard. ,,Vol- gende week gaat de sloopkogel erin. We hebben er 35 jaar gewoond.” Anneke en Jacob hebben het niet slecht getroffen, vinden ze zelf. ,,We hebben hier natuurlijk niet om ge- ft Rutte: ‘Als er Ik kreeg het idee dat er echt naar een vergoeding voor de eigen tijd van be woners. Jacob Slag- ter luistert in Appingedam naar wat pre mier Rutte te bieden heeft. FOTO DPG - Jacob Slagter, eigenaar onveilig verklaarde woning Betere schade-af- handeling. Het gebied waar bewoners niet hoeven aan te tonen dat aardbevings- schade door gaswin ning komt, wordt gro ter. Schades kleiner dan 40.000 euro wor den niet langer onder zocht, maar ‘altijd ver goed’: „De expert kijkt niet meer naar de oorzaak”, zei staats secretaris voor Mijn- bouw Hans Vijlbrief (D66, foto), die het tij dens de toelichting bijna te kwaad kreeg. Straten, buurten of dorpen worden zoveel mogelijk in één keer aangepakt. De bewo- nersbegeleiders krij gen per casus voor 50.000 euro mandaat om bewoners te hel pen en beslissingen te nemen. Er komt Het kabinet ‘laat Groningen niet meer los’, belooft Hans Vijl- brief: voortaan wordt er jaarlijks verant woording afgelegd over de voortgang, ie der half jaar wordt er in Groningen met be woners over gespro ken. ons geluisterd is’ Tegelijk met de excuses en het miljardenbedrag kondigt het kabinet ook vijftig nieuwe maatrege len aan. Een greep uit de nieuwe punten. Maak kennis met de bewoners van Oosterwijtwerd, die leven tussen hoop en vrees. Komt het ooit nog goed met de beloftes om alle schade en leed te verhelpen? WOENSDAG 26 APRIL 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4