JONG IN IJZENDIJKE Engelse boeken voor Bosnische school f L f 8 Lezers helpen lezers Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Juul van Hanegem (17) uit IJzendijke Wat doe je graag in je vrije tijd? „Sporten! Dat doe ik ongeveer vijf keer in de week in de sportschool in Oostburg. Na schooltijd ga ik direct naar de sportschool. Ik ken veel mensen daar en dat maakt het ook gezellig. Voorheen zwom ik veel en was ik lid van de zwem- club. In januari ben ik nog Zeeuws kampioen geworden op de 100 meter vlinderslag. Dat was een mooie afsluiter. Ja, ik ben ermee gestopt. Ik had namelijk veel last van m’n oren en ook de tijden waarop ik kon zwemmen zijn nogal beperkt. Dan besteed ik mijn tijd liever in de sportschool. Daarnaast ga ik graag op stap. Al is het de laatste tijd een beetje saai geworden. Zo vond ik de Groese Duintjes heel leuk, maar dat is ge stopt. Heel jammer. We gaan nu vaak naar Breskens; daar zijn wel de meeste uitgaansplaatsen. Dust is er nu ook bijgekomen. Vooral Tunnelvision (techno) dat regel matig wordt gehouden in Dust, vind ik heel leuk.” ,,Eind april is de laatste schooldag en eind mei ben ik klaar met mijn examens. Ik sta er redelijk goed voor, dus dat moet goedkomen. Al zal ik nog wel even m’n best moe ten doen. Begin juni weet ik of ge slaagd ben. Dan een paar weken hard werken op het strandpavil joen en eind juli ga ik met vier vriendinnen op vakantie; naar Al- bufeira. Daar heb ik heel veel zin bus heen en we zagen overal bran dende huizen. Een soldaat riep dan ook dat we knettergek waren. Gelukkig kon hij ons wel helpen door ons richting rustiger gebied te verwijzen.” De bus van Ton en zijn reisgenoten belandt op de Eindexamen dit jaar! En wat ga je daarna doen? ,,Ja... dat weet ik nog niet zo goed. Ik vind het moeilijk iets te kiezen. Op dit moment lijkt mij de studie toegepaste psychologie een inte ressante keuze. Om uiteindelijk verder te gaan in de forensische psychologie. Een psycholoog zijn voor criminelen. Dat lijkt me echt rand van het front, waar het rela tief rustig is op dat moment. Zo rustig dat Ton er uiteindelijk een dag of tien zou blijven. Ton een oproepje plaatste in Le zers helpen lezers. ,,Ik probeer zo veel mogelijk Engelse boeken die kant op te sturen. Het gaat om een moslimschool die voor zichzelf begonnen is, omdat de vorige school te veel op Servië gericht was. Serven zijn wat meer op Rus land gefocust, ook in het onder- ,,Tja, de stad is leuk om te stude ren, maar uiteindelijk misschien toch te druk naar mijn zin. Dus ik verwacht dat ik dan weer terug naar Zeeland kom. Ik heb ook ja renlang in de polder gewoond, maar dat lijkt me dan weer iets te rustig. Gewoon hier in IJzendijke; in het dorp. Mooie plek om te wo nen, toch?” In het hart gesloten ,,Ik heb er een hele bijzondere tijd gehad, waarbij we intensief con tact maakten met de lokale bevol king. Het is in die periode gebeurd dat ik Bosnië voor altijd in mijn hart heb gesloten. Het is een ont zettend gastvrij land met mooie mensen en prachtige natuur. In de afgelopen dertig jaar heb ik me vervolgens op allerlei manieren ingezet om de mensen te helpen.” Een project waar Ton op dit mo ment actief mee bezig is betreft een school in het grensgebied met Servië. Het is voor die school dat in! Het wordt mijn eerste reis zon der ouders. Zij vinden het wel fijn dat ik met ‘verstandige’ vriendin nen ga. Haha. Zelf ben ik nogal on handig namelijk. Sinds ik m’n scooter heb, ben ik al vijf keer gevallen. Gelukkig alleen blauwe plekken aan overgehouden, al ziet m’n scooter er niet meer zo fraai uit.” heel interessant! Maar die studie is in Rotterdam of Eindhoven en die steden spreken mij niet zo aan. Een docent zegt dat journalistiek iets voor mij is, maar dat weet ik nog zo net niet. Ik denk nog even na.” Be schrijven het jaar 1992. De Joegoslavische bur geroorlog is net uitge broken wanneer Ton Besselink in de bus zit. Via een Italiaanse orga nisatie heeft de Vlissinger een reis geboekt naar Bosnië, waar uitgere kend op dat moment de oorlog in alle hevigheid is losgebarsten. Omkeren is de meest logische op tie, maar Ton en een aantal ande ren laten zich niet afschrikken. ,,We zijn met een bus doorgereden richting Bosnië. Het was natuur lijk een tijd met een stuk minder media dan tegenwoordig, dus we dachten dat het wel mee zou val len. Eenmaal daar aangekomen bleek het er allemaal toch een stuk heftiger aan toe te gaan dan ver wacht. De kogels vlogen om de wijs. De nieuwe school wil zich meer op Europa en de Engelse taal richten. Bij dit streven help ik ze heel graag, de dankbaarheid is ook echt enorm groot. Een klein ge baar als een Engels boek kan de mensen al enorm vooruit helpen.” Juul van Hanegem Geboren: 15 september 2005 Woonplaats: Jzendijke School: Zwincollege havo 5 Verliefd?: Nee - Bas Dingenouts ‘Eerst nog even eindexamen en dan feesten in Albufeira!’ Hobby’s: Naar de sport school gaan, leuke dingen met vriendinnen doen Huisdieren: 2 katten (van mij), 1 hamster (van zusje Hanna) en een hondje (mama) Maar eerst komt de zomer eraan. Wat ga je allemaal doen? Woont: Afwisselend bij vader en moeder met zusje Hanna Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Vandaag: Ton Besselink uit Vlissingen, die Engelse boe ken voor een school in Bos nië zoekt. En na je studie? Waar zie je jezelf uiteindelijk wonen? Ton Besse- link zoekt En gelse boeken voor een school in Bos nië. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Renee du Fossé IJzendijke Juul van Hanegem op haar scooter. foto frank peters WOENSDAG 26 APRIL 2023 GO l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 40