M kAj 3 Waar doe je wat in Rotterdam? KONINGSDAG In het geval van Smit-Goudsmit zijn dat de bestuursleden van de Hilver- sumse seniorenvereniging Senver ge weest, waarvoor zij actief is. ,,Het houdt mij ook bij de tijd, ik ben een voorstander van ‘een leven lang le ren’.’’ Meerdere keren gaat ze op huisbezoek bij ouderen in haar woonplaats die vragen hebben over moderne apparatuur. Stralend: ,,De oudste is een dame van 103. Ze woont nog thuis, fietst nog en wil graag we ten hoe ze een foto kan bewaren als een kleinkind die naar haar mailt. Of als ze in de krant een adres van een site ziet, zegt ze tegen me: zullen we die samen eens bekijken? Ik geef haar ook huiswerk, dan moet ze mij bij voorbeeld een e-mail sturen.’’ Prinses Beatrix woont vlakbij in Lage Vuursche en schijnt digitaal niet heel begaafd te zijn. Stel dat zij bij de lunch bij Smit-Goudsmit aan klopt voor een lesje surfen en mailen op kasteel Drakensteyn? ,,Zij mag me altijd benaderen met een vraag!’’ keer dat de Oranjes de coronaregels overtraden en dat ze op kroondo mein Het Loo ondanks rechterlijke en politieke uitspraken via kronkel wegen nog altijd weerloze dieren af schieten. Ik krijg toch het idee dat zij zich niet helemaal weten te plaatsen in de veranderende tijdsgeest. Als ik door mijn afzegging iemand op de reservelijst dé dag van zijn of haar le ven kan bezorgen, wie ben ik dan om dat niet te doen?’’ Afzegging Een dag of twee twijfelde Wesley Pechler uit Groningen flink toen bleek dat hij welkom was bij het 10Maal. Toch belde de fractievoorzit ter van de Partij voor de Dieren in de Groninger gemeenteraad af, om tal van bezwaren. „Allereerst vind ik het problema tisch dat het simpele feit waar je wieg staat, bepaalt dat je meer waard bent. Een monarchie past niet in een de mocratische samenleving. Daarnaast vind ik dat het koningshuis zich de afgelopen jaren niet van zijn beste kant heeft laten zien, door het aantal Het houdt mij bij de tijd, ik ben een voorstander van ‘een leven lang leren’ Geen krant op Koningsdag Jeroen Schmale Hilversum/Groningen Honderd mensen die volgens hun omgeving een 10 verdienen, lunchen vandaag met het koningspaar en prinses Beatrix op Huis ten Bosch. Onder hen Lily Smit-Goudsmit uit Hilversum. Groninger Wesley Pechler bedankte voor de eer. e rollator gaat gewoon mee naar het paleis. Haar reumaklachten la ten Lily Smit-Goudsmit (73) geen keus. Maar on danks die aandoening is ze meerdere dagen in de week bezig met het be antwoorden van alle vragen die Hil- versumse ouderen hebben over hun computer, tablet, telefoon of e-mail. ,,Daarnaast maakt ze ook nog haar eigen kleding. Ze is één brok energie, ondanks haar aandoening, daar ben ik trots op’’, zegt echtgenoot Nico, die koffie en oranje tompoucen serveert. De vrouwelijke gasten bij het 10Maal op paleis Huis ten Bosch wordt een middagjapon geadviseerd. Heeft Smit-Goudsmit zelf genaaid, voor de bruiloft van haar dochter. ,,Ach, het stofje doet het, hoor.’’ Het koningspaar en prinses Beatrix treffen vanmiddag meer bescheiden Nederlanders in de schitterende Oranjezaal van paleis Huis ten Bosch, voor een lunch ter ere van het 10-ja- rig regeringsjubileum van koning Willem-Alexander. Ze zijn allemaal opgegeven door hun omgeving, die meent dat ze een 10 verdienen. maar Wesley niet - Lily Smit-Goudsmit Gast bij het 10Maal Links in het rondje Wesley Pech- ler, grote foto rechts Lily Smit. FOTO MARLIES WESSELS Plein 1940 van boord gaat en naar de Blaak loopt. Daar zingt de Her mes House Band, trappen jeugd spelers van Feyenoord, Sparta en Excelsior een balletje en geeft Amira Tahri (13), wereldkampioen kickboksen, een demonstratie. Daarna volgt de Markthal, die tij dens het koninklijk bezoek niet toe gankelijk is voor publiek. Rond 12.50 uur stapt de koning de immense Binnenrotte op voor het eindfeest, het Koningsdag Festival. Ze zijn er zelf maar tien minuutjes, maar de party gaat daar nog tot 17.00 uur door met optredens van Davina Michelle, Lee Towers en Broederliefde. Het festivalterrein gaat al om 10.00 uur open. Er staan grote schermen waar het hele bezoek live is te vol gen. Voor mensen die slecht horen, wordt alles op die schermen live uitgeschreven door zogeheten schrijftolken. - Sandra de Vliegh Morgen, Koningsdag, verschijnt er geen krant. Dis tributie is de afgelopen jaren steeds lastig geble ken wegens de festiviteiten op die dag. Om gedeeltelijke bezorging te voorkomen, is be sloten op deze feestdag - net zoals op andere na tionale feestdagen - geen kranten uit te brengen. Uiteraard is het nieuws op en over Koningsdag on line actueel en uitgebreid te volgen. Directie DPG Media Om met het belangrijkste te begin nen: kom met het openbaar ver voer. Op de fiets of huurscooter is ook prima, maar laat de auto thuis of parkeer hem aan de rand van de stad. Willem-Alexander begint om 11.00 uur op het Afrikaanderplein in Rotterdam-Zuid. Daar wandelt het gezelschap over de Pretorialaan. Het wordt een straatfeest a la het Zomercarnaval, maar ook een bij zondere - digitale - ontmoeting met kinderen in het Sophia Kinder ziekenhuis én Ninny Lopes, een slachtoffer van de toeslagenaffaire dat nu lotgenoten bijstaat. Het bezoek op de linker Maasoever duurt een klein uurtje. Even voor twaalf uur stapt het gezelschap bij de Maashaven op de watertaxi naar het centrum. De Erasmusbrug is tijdens de overtocht even afge sloten, dus daar zwaaien kan niet. Dat kan wel vanaf de kade in de Leuvehaven vol oude (museum) schepen, waar het gezelschap bij Lily prikt wel een vorkje mee op het paleis GO WOENSDAG 26 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3