Zeehond in drijfnet verdronken L groene cl z Ma 5 c Na vijftien jaar wint leus weer terrein in Yerseke ;/'W' Ze Garnalenvisser Maurice Sinke vreest voor de toekomst. foto cynthia cats BROUWERSHAVEN De leus Stop de groene leugen waaide vijftien jaar geleden door Zeeland. In Yerseke wint hij weer terrein. Een kajakker vond de zeehond bij de Stampersplaat bij Brouwersha ven. Hij heeft nog geprobeerd het dier mee te slepen en aan wal te brengen, maar dat was te zwaar. Na een melding bij de instanties is de zeehond de volgende dag opge haald door Staatsbosbeheer en door het Reddingsteam Zeezoogdieren maar ook landelijke spelers als Na tuurmonumenten en Greenpeace. Deze vrezen voor grote schade aan het bodemleven en de schade die ontstaat door bijvangst. Ook de Postcodeloterij moet het ontgel den, omdat deze de natuurorgani saties financieel ondersteunt. (RTZ) voor autopsie naar Utrecht gebracht. pikken. ,,Zo lopen ze op de wal minder in het oog”, zegt Van der Hiele. ,,Deze zeehond heeft pure pech gehad. Hij heeft zichzelf vast gezwommen in het net. De andere kant was gewoon open. Maar een dier draait niet zomaar om, gaat in principe altijd rechtdoor.” Vorige maand werden door de Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit vijf Zeeuwen aangehou den op verdenking van het illegaal op grote schaal vangen en verhan delen van tapijtschelpen. Ze wer den op heterdaad betrapt op het Veerse Meer. Bij doorzoeking van drie bedrijfsloodsen werden nog meer schelpdieren gevonden. Liefst had hij de scheepswerf al de opdracht gegeven om een nieuwe kotter te bouwen. Maurice: ,,Maar dat hebben we even stilgezet. Tot oktober blijft dit gedoogbeleid. En dan? We willen investeren, maar op dit beleid kunnen we geen be drijf voeren.” De Yersekenaar heeft zijn hoop gevestigd op de BBB. ,,Voor boeren en vissers is het niet nadelig dat die partij zo groot is geworden.” En op minister Adema (LNV), die heeft toegezegd zich hard te ma ken voor de visserij. Verderop in het dorp, in de Damstraat, zijn drie van de groene vlaggen buiten te vinden. Twee er van bij de buren Steketee en Hoe- beke. ,,Eerst hebben we de boeren gesteund, nu de vissers”, verklaart Marja Steketee. ,,Het is toch ge woon krom wat er gebeurt? Op garnalen mag niet gevist worden omdat de grond omgewoeld wordt, maar er mogen wel wind molens en leidingen in zee ko men.” Ook in de haven is het raak. Wie er rondloopt, ontdekt ze her en der al snel op verschillende kotters: de YE 30, YE 46, YE 63, YE 91, rond vaartboot YE 100 en YE 123: bij al lemaal is de groene vlag gehesen. Uit solidariteit, want mosselkot ters hebben niets te maken met de regels voor garnalenvisserij. Toch is er wel een overeenkomst: de kreet ‘Stop de groene leugen’ ont stond vijftien jaar geleden toen de Raad van State de visserij op mos selzaad in de Waddenzee verbood, in een zaak die was aangespannen door de Vogelbescherming en de Waddenvereniging. De Bruse mosselkweker- en bestuurder Wout van den Berg uit Bruinisse bedacht de leus die al snel door heel Zeeland op borden te zien was. En die anno 2023 dus terugge keerd is, in ieder geval in Yerseke. Mooi Vrijdagmiddag net na twaalven. Maurice is al thuis, want voor de garnalenvisserij geldt een week endverbod. Een paar weken gele den liet hij speciaal een vlaggen mast plaatsen om de vlag met de tekst ‘Stop de groene leugen over garnalenvisserij op de Noord- en Waddenzee’ te kunnen hijsen. ,,Ik krijg er best veel reacties op. Zeker in een vissersdorp als Yerseke wor den zulke ontwikkelingen goed gevolgd. Er zijn meer huizen die er één hebben hangen en ook op mosselkotters hangen ze. Dat vind ik wel mooi.” Met de vlag wordt geprotesteerd tegen natuurorganisaties die pas geleden opriepen om de gedoog- beschikking te vernietigen. Onder hen Het Zeeuwse Landschap, Macht ,,In Nederland hebben ngo’s (non-gouvernementele organisa ties, red.) veel te veel macht gekre gen”, oordeelt Maurice. ,,Wij vis sers moeten maar inkrimpen. Ter wijl de visserman de oudste ge bruiker van de Noordzee is! Het vissen zelf is geweldig maar het word je wel moeilijk gemaakt. Dat is niet leuk.” Ook maakt de hele kwestie zijn toekomst onduidelijk. Stropers Van der Hiele gaat er van uit dat de zeehond zich heeft laten verleiden door vis ofschelpdieren, het schep net in is gezwommen en vast is ko men te zitten. Het net zelf was mo gelijk van stropers. Met dit type worden volgens de oud-politieman kokkels, oesters, mosselen en ta- pijtschelpen van de bodem ge schraapt. Omdat de visserij met een dergelijk vistuig alleen is toege staan met een vergunning, laten stropers vaker hun net aan een drij ver achter op het water, om dat bij geschikt weer met een bootje op te Wij moeten maar inkrimpen, terwijl de visserman de oudste gebruiker van de Noordzee is - Maurice Sinke, garnalenvisser Michiel Bouwman Yerseke p zee voelt Maurice Sinke zich als een vis in het water. De Yer- sekenaar vist met zijn broers op garna len en kent het gebied van de Nieuwe Waterweg tot aan Oos tende op zijn duimpje. Maar zijn toekomst is onzeker. De groene ‘Stop de groene leugen-vlag’ kreeg daarom een prominente plaats in zijn voortuin. Maurice en zijn broers bevaren wekelijks de kust wateren van de Noordzee. Het doel: garnalen vangen. Dat mogen zij ook, met een gedoogbeschik- king tot oktober. Maar daarna? Daar is nog geen duidelijkheid over. En dan zijn er ook nog eens de natuurorganisaties die niet zo lang geleden de aanval openden. etc. eU. - F 1/ II f I Z CJ* ZB "1 1 I 1 A A Stop de groene leugen’ in top De zeehond die in maart werd gevonden in een net gemar keerd met een drijver in de Gre- velingen is waarschijnlijk ver dronken. Dat blijkt uit onderzoek van de diergeneeskundige facul teit in Utrecht, zegt Jaap van der Hiele van het Reddingsteam Zeezoogdieren in Zeeland. - Marcel Modde De dode zeehond dobberde in een net aan een drijver bij de Stam persplaat bij Brouwershaven in de Grevelingen. FOTO JOHN DE VLIEGER WA WOENSDAG 26 APRIL 2023 A /f: J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37