Een ring in een ring 4 c Vlaamse regering spreekt bezwaren van Zeeland en Noord-Brabant tegen Project One SPOREN IN DE DELTA Nederland overdrijft de hoeveelheden stikstof die uit België de grens overwaaien, vindt de Vlaamse regering. buitenland. Binnen Nederland is het al heel lastig om het eens te worden over stond uit mest, huisafval en zand. Deze massa werd mogelijk op zijn plaats gehouden door een soort wal van plaggen. We weten dit allemaal door de archeologische waarnemingen en grondboringen die Bas Oele uit het nabije Kapelle in opdracht van provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger uitvoerde in 1968. Oele had als architect al eerder met Trimpe Burger samengewerkt. In de daar opvolgende jaren werd hij assis tent provinciaal-archeoloog en was actief in heel Zeeland. Oele overleed op 29 maart jongstleden. Het toeval wil dat een van de laat ste archeologische onderzoeken waaraan hij in april 1996 mee werkte ook weer plaatsvond in Kloetinge en opnieuw de bewo- berekeningen, laat staan als het gaat om stikstofdie van het ene naar het andere land waait. Van de Neder landse rekensommen over Vlaamse uitstoot deugt weinig, vinden ze in Vlaanderen. De Vlaamse landsadvocaat sprak over ‘misrekeningen’ en ‘overschat- tingen’. Hij noemde het ‘een staal tje van ironie’ dat nu vanuit Neder land tegen dit strategisch belang rijke project bezwaar wordt ge maakt, terwijl ook Rotterdam er voor in de rij had gestaan. ningsgeschiedenis betrof. Dit onderzoek gold de tijd van de Noormannen of Vikingen, die nog altijd tot de verbeelding spreekt. De opvallendste sporen in Zeeland zijn de vijf ringwalburgen die aan het eind van de 9de eeuw zijn opgeworpen. Het waren ronde structuren met een diameter tot zo’n 200 meter, omgeven door een aarden wal en een gracht. Ze lagen in Oostburg, Oost-Souburg, Mid delburg, Domburg en Burgh. De meeste dienden hoogstwaar schijnlijk als wijkplaats tijdens Vi- kingaanvallen. extra stikstof voor effect heeft. En dat kan per plantje of diertje ver schillen. En daar schort het aan bij alle onderzoeken die Ineos en de Vlaamse overheid hebben laten doen, in de ogen van de provincies. Vernietiging van de vergunning is niet het doel, heeft het provinciebe stuur steeds gezegd, maar Zeeland eist wel naleving van de stikstofre- gels. De milieuverenigingen hebben gelegen hebben. Het ringvormige dorp ligt namelijk in een grotere ring, die gevormd wordt door on der meer het terrein Bijganck ten noordoosten van de dorpsbebou- wing. Deze Kloetingse burg zou wegens de lage ligging en de ver minderde Noormannendreiging nooit echt zijn gebruikt, behalve als verzamelplek van schapen. Het onderzoek met proefsleu- ven en boringen leverde geen re sultaten of vondsten op. Conclu sie: er heeft hier geen ringwalburg gelegen. Een archeologische te leurstelling, maar het afschieten van hypothesen is óók belangrijk in de archeologie en de weten schap in het algemeen. Een imma terieel resultaat van het onder zoek in 1996 is er in elk geval: op het web kun je de wandelroute ‘Kloetinge ringwalburg’ vinden. Die beslaat 2,55 kilometer, goed voor een halfuur archeologische overpeinzing. tal van bezwaren tegen de fabriek. Ineos en de Vlaamse regering snap pen dit niet, want de nieuwe ethaankraker van Ineos is veel scho ner en duurzamer dan alle andere. Grenzen Ineos en de Vlaamse regering vin den, in tegenstelling tot de provin cies, dat wél goed is uitgezocht ofde natuur er verder op achteruitgaat door Project One. Nergens worden de grenzen die de Vlaamse over heid heeft gesteld overschreden. En ook in Nederland blijven de gram men stikstof per hectare ruim bin nen de marges, was hun betoog. Maar volgens de twee provincies zegt dat niet alles. Het gaat niet al leen om grammen, maar om wat de Bijganck In de jaren 90 vermoedden ken ners dat Zeeland nog een zesde burg had en die zou in Kloetinge Uitspraak De verwachting is dat de Raad voor Vergunningsbetwistingen in juni uitspraak doet. De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de fabriek zijn al begonnen. e oude Zeeuwen uit de tijd vóór de grote bedijkingen waren soms ‘varende lie den gelijk, terwijl d’omringende wateren alles bedekken’, noteerde kroniekschrijver Mattheus Smalle- gange omstreeks 1696. Hoog wo nen om droge voeten te houden, was het devies. En dat was ook de eerste bewoners van Kloetinge rond het jaar 1050 bekend. Ze stichtten hun dorp dus op een terp van ongeveer 1 meter hoog, die be- betwistingen gisteren in Brussel. Veertien milieuverenigingen en de provincies Zeeland en Noord-Brabant hebben beroep aangetekend tegen de vergunning voor wordt genoemd. Het is een miljar denproject van het chemieconcern Ineos. Voor Zeeland en Noord-Brabant draait het om de vraag ofde uitstoot van stikstof door Project One schade toebrengt aan de be schermde natuurzones in de Wes- terschelde, Saeftinghe, de Ooster- schelde en de Brabantse Wal. Dat is volgens de provincies niet goed uit gezocht. En wat de Brabantse Wal betreft, daar zijn de waardes al zo hoog, dat er eigenlijk niks meer bij De bezwaren van Zeeland en kan. In Brabant geldt al een vergun- Noord-Brabant tegen een vergun- ningstop vanwege de hoge stikstof- ning voor de bouw van een fabriek waarden. Niemand zit te wachten voor de productie van ethyleen (ba- op extra stikstof, ook niet uit het sis voor kunststoffen) in Antwer pen houden geen steek. Dat be toogde de advocaat die namens Vlaanderen optrad tijdens een zit ting van de Raad voor Vergunning- C Veertien milieu verenigingen en Zeeland en Noord- Brabant hebben Antwerpen is een van de grootste clusters van chemische industrie ter wereld. ARCHIEFFOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Stikstofuitstoot overdreven - Jan J.B. Kuipers Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen Het Britse chemieconcern Ineos bouwt een ethaankraker bij Lillo, in het Antwerpse havengebied. Deze fabriek, Project One, maakt straks ethyleen uit ethaangas, een restproduct van de schaliegaswinning in de Ver enigde Staten. Ethyleen is een basisgrondstof voor plastic. In eos zegt dat de kraker verreweg de duurzaamste van Europa wordt. De uitstoot van broeistof- gassen is de helft tot een derde van de ethaankrakers die nu in bedrijf zijn. Het project kost 3,5 miljard euro. Project One is vol gens Ineos de ‘belangrijkste en grootste investering in de Euro pese chemiesector van de afge lopen twintig jaar’. De planning is dat de fabriek in 2026 draait en zorgt voor 450 directe en duizenden indirecte banen. Kloetings vrouwen laarsje, ca. 1300. TEKENING B. OELE Theo Giele Brussel WOENSDAG 26 APRIL 2023 GO Project One, zoals de fabriek beroep aangetekend tegen de vergunning voor Project One

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 36