Nieuwe chef moet zich eerst bewijzen’ 5 L Verdachte van zuuraanval: ‘Ik werd bedreigd’ Zeven jongeren krijgen jeugddetentie en taakstraffen voor geweld op Schouwen 2 MICHELINSTERREN PZC.NL Verward persoon op dak In Cadzand-Bad zijn ze de schok nauwelijks te boven, maar bij Michelin kunnen ze de Zeeuwse topzaken geruststellen: volgens een nieuwe regel worden de sterren even in de koelkast gezet, als een restaurant een nieuwe chef krijgt. was het ook die in januari van dit jaar brand stichtte in het hoekhuis waar op WAT VINDT U? ‘Fellere aanpak hoornaar’ ‘In het oog van de storm maar we zijn er nog’, zo begon Sergio Her man maandagavond zijn bericht op Instagram. Wat volgde was een uit leg voor het verlies van twee sterren voor restaurant Pure C in Cad- zand-Bad, gelardeerd met een ode aan zijn team en een reeks flashy filmpjes van schilderachtige ge rechten. Sergio Herman was een dag eer der door Michelin op de hoogte ge steld van het voor hem schokkende nieuws. ,,Dat doe ik altijd bij geval len sterren”, vertelt Werner Loens, directeur van de gids in Nederland Vijf van de zeven waren minderja rig toen ze een spoor van geweld achterlieten in Renesse, Scharen- dijke en Burgh-Haamstede. Ze maakten zich schuldig aan mishan delingen en bedreigingen. „Zinloos uitgaansgeweld waarbij veel alco hol in het spel was”, zei de rechter. ,,Bij een aantal feiten was er sprake van een overmacht van verdachten en België. ,,Ik heb Sergio uitgelegd dat wanneer een zaak een nieuwe chef krijgt, zeker met iemand als Syrco Bakker in de keuken, wij het hele bedrijf even uit de selectie ha len. Dat is een nieuwe procedure bij Michelin.” De nieuwe chef zal zich eerst moeten bewijzen, voordat er weer verse sterren aan de gevel hangen. ,,We kennen Jeffrey Laarberg na tuurlijk, maar hij zal toch moeten laten zien wat hij met zijn team kan neerzetten. We zullen ze een paar weken de tijd geven om in te wer ken en dan gaan we er eten. En daarna nog minimaal een, twee misschien wel drie keer. Daarna schrijven we Pure C weer in voor de nieuwe gids in 2024.” Zo zal het ook gaan met Inter Scaldes, dat in oktober van eigenaar tegen twee slachtoffers. Ze hebben letsel opgelopen en voelden zich onveilig, net als anderen uit de sa menleving. Dat nemen we de ver dachten zeer kwalijk.” Een 16-jarige jongen uit Schie dam kreeg 150 dagen jeugddetentie (waarvan 49 voorwaardelijk) opge legd met een proeftijd van 2 jaar. Onderzoek wees uit dat hij vermin derd toerekeningsvatbaar was toen hij de feiten pleegde. Aan een 19-ja- rige Rotterdammer legde de rechter 120 dagen jeugddetentie op, waar van 75 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Een 19-jarige Vlaardinger werd wisselt. Jannis Brevet, die nu nog de keuken leidt, heeft begrip voor de procedure. ,,Dat heeft gewoon met een bepaalde continuïteit te maken. Wij hebben nu drie sterren, Jeroen (Achtien, de nieuwe eigenaar, red.) heeft er in Zwitserland twee. Het is aan hem om deze vast te houden bij Inter Scaldes.” Brevet kan zich voorstellen dat de klap in Cadzand-Bad groot was. ,,Pure pech dat ze daar net van chef wisselen rond de tijd dat de nieuwe Michelin-gids uitkomt. De jongens in Katseveer moeten ook helemaal onderaan beginnen en zich bewij zen. Maar als je goed bent, komen die sterren vanzelf. Des te mooier als je ze zelf hebt verdiend.” Zeeland staat er nog altijd goed op, benadrukt Michelin-directeur Loens. ,,Codium is een heel mooie aanwinst, en niet te vergeten de groene sterren. We hebben ook nog andere zaken in het oog, die wij vol gen. En aan de reputatie van Pure C verandert niets. Het is gewoon dat wij even tijd nodig hebben.” Zoals Sergio Herman zijn bericht eindigde: ‘Morgen weer een nieuwe dag.’ veroordeeld tot 100 dagen jeugdde tentie, waarvan 36 voorwaardelijk met een proeftijd van 1 j aar. Een één jaar oudere plaatsgenoot kwam weg met 30 dagen jeugddetentie, waarvan 28 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar. De rechter legde een jongen (17) uit Abbenbroek 30 dagen jeugdde tentie (waarvan 26 dagen voor waardelijk) op met een proeftijd van 1 jaar. Daarbovenop kreeg hij een taakstraf van 80 uur. Een man (18) uit Gouda kreeg 40 uur werk straf opgelegd, een leeftijdsgenoot uit Vlaardingen 30 uur taakstraf. Als je goed bent, komen die sterren vanzelf het slachtoffer. De rechter wees dat verzoek af. ,,U bent pas gaan verklaren over de bedreigin- normaal en saai le ven. Ik schaam me en heb spijt”, zei hijverklaringen over de tijdens een voorbe- bedreigingen nogal reidende zitting. vaag.’’ Volgens de in Lahr woonachtige Duit ser komen de drei gementen uit de hoek van de voor malige partner van het slachtoffer uit Burgh-Haamstede. Die man, een fana tieke vlogger, heeft nu een relatie met A.’s ex. Via haar tele foon kreeg A. telefo nisch te horen wat hij moest doen. De officier van justitie omschreef A.’s ex- vrouw en haar Het was volgens het nieuwe vriend als Openbaar Ministe- ‘knettergek’ en zei rie A. die vorig jaar dat ze zich bezig- mei in Burgh-Haam- hielden met ‘rare stede een bijtende, filmpjes’ en dat ze chemische vloeistof bij een sekte horen. over de bewoonster Advocaat Roeland van een huis aan het Aerts vroeg de rech- Sluispad goot. En A. ter of hij drie getui gen mocht horen, zodat duidelijk wordt waarom A. overging tot een dat moment nie- misdrijf. Hij doelde mand thuis was. op A.’s ex, haar vlog- Nog dezelfde nacht gende partner en werd A. samen met zijn 15-jarige doch ter opgepakt. A. kende het slachtoffer niet en houdt vol dat hij on- gen nadat u dochter der druk is gezet. had verteld dat u be- ,,Tot wat er ge- taald zou worden beurde, leidde ik een voor wat u hebt ge daan”, zei ze tegen A. ,,Daarbij zijn uw WOENSDAG 26 APriL 2023 PC MIDDELBURG Oneens ZIERIKZEE De moeder van een klein kind aan vallen, dat zou de 34-jarige Ilyas A. normaal gespro ken nooit hebben gedaan. Maar onder druk van an deren kwam het toch zover, zei de Duitser gisteren tegen de rechter in Middelburg. ,,Ik werd bedreigd.” Gisteren: Afschaffen die lintjes (2035 reacties) De woning aan het Sluispad in Burgh-Haamstede. foto valeska nastaly Nieuwe stelling: Terecht dat Michelin bij wisseling chef-koks sterren afpakt Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Om te voorko men dat de Azia tische hoornaar tot een onbe heersbare plaag uitgroeit in Zee land willen Pro vinciale Staten de insectensoort feller bestrijden. Een voorstel hiervoor van BBB-Statenlid Jody Vermeulen kreeg brede steun. in 2017 werd voor het eerst een nest in Zeeland aange troffen. Het bleef er dat jaar bij één. De aan tallen lopen de laatste jaren op. in 2020 werden er 7 geteld, in 2021 10 en vorig jaar 64. Op 2 maart werd in Kloetinge de eerste hoornaar van dit jaar ge zien. in april volgden nieuwe meldingen. Hulpdiensten zijn gisterochtend even na kwart voor elf uitgerukt omdat een ver ward persoon op het dak van een huizenblok aan de Volkerak- straat in Zierik- zee was geklom men. Uren later, rond 15.00 uur, is de man van het dak gehaald. De straat werd afgezet. De broer van de man probeerde hem naar bene den te praten. Hulpdiensten, waaronder de Dienst Speciale interventies en handhavers van de gemeente Schouwen-Dui- veland, werden ingezet. De brandweer stond klaar met een hoogwerker en reddingskussen. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren jeugddetentie op gelegd aan vijf jongeren, die in de zomer van 2021 huishielden op Schouwen-Duiveland. Twee anderen kregen een taakstraf. - Eldridge Pentury Syrco Bak ker van Pure C. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE - Jannis Brevet, Inter Scaldes 72% 28% Eens Wendy Wagenmakers Cadzand-Bad Eldridge Pentury Middelburg -i'RATtONAl.]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34