Waterschap maait weer volop M c Andere aanpak moet de natuur een handje helpen zoen op pad gaan. Ook vinden Hoe kan het Zeeuwse waterschap zo maaien dat de natuur erop vooruitgaat? Een proef in drie gebieden, verspreid over de provincie, moet dat de komende jaren duidelijk maken. Antwan Tolhoek moet volledige rust houden het complete maaibeleid over een andere boeg, maar kiest bewust reus wordt gemaaid, waardoor er weleens bijzondere flora over het hoofd wordt gezien. We moeten daarom tijdig met maaien beginnen om de verkeers veiligheid te kunnen waarborgen. Iedereen heeft wel een mening over het maaien, maar de veilig heid staat bij ons altijd voorop.” Als de maaiers niet nu al op pad zouden gaan, wordt de begroeiing in de berm te hoog, waardoor au to’s te weinig ruimte hebben om uit te wijken. Wel zegt het water schap zo veel mogelijk rekening te houden met de natuur, onder meer door in deze periode niet de hele berm te maaien, maar een strook van twee meter (en in de proefgebieden dus één meter). ,,Het is gebleken dat in die strook weinig vogels broeden en weinig beschermde en waardevolle plan tensoorten voorkomen. Daarom is het haalbaar om het maaien in dit seizoen toch zorgvuldig te doen”, benadrukt Michielsen. Bij kruis punten wordt er wel breder ge maaid, om ervoor te zorgen dat weggebruikers voldoende zicht hebben. Ook dijken moeten we tijdig maaien, aldus het waterschap. De grasmat geeft een dijk stevigheid, maar die wordt minder als het gras te lang is. Dan kan de veiligheid in gevaar komen. In principe worden dijken twee keer per jaar gemaaid. Waar veel recreanten komen, ge beurt dat vaker. Slootkanten wor den pas vanaf augustus gekort wiekt. Smallere strook maaien Normaal wordt in het voorjaar bij wegbermen een strook van twee meter gemaaid. In de proefgebie den beperkt het waterschap dat nu Iedereen heeft wel Broedseizoen Volgende week begint het maaien boven de Westerschelde. Een week later volgt ook Zeeuws-Vlaanderen. Voor het wa terschap is het ondoenlijk om te wachten tot na het broedseizoen, aldus Michielsen. ,,Wij zijn een van de weinige waterschappen met heel veel wegen in het pakket. Volgende week begint het maaiseizoen voor waterschap Scheldestromen. Grotendeels is dat een routineklus, maar in drie gebieden wordt het deze keer an ders aangepakt. Dat gebeurt in de Hoofdplaatpolder bij Hoofdplaat, het gebied tussen Colijnsplaat en Kats en de omgeving ten zuiden van Burgh-Haamstede. ,,We willen kijken hoe we een meerwaarde kunnen bereiken als het gaat om biodiversiteit”, zegt Carla Michielsen, dagelijks be stuurder van waterschap Schel destromen. Eenvoudiger gezegd: door bermen, sloten en dijken an ders te maaien, moeten planten en dieren zich er beter thuis voelen. ,,Daarom willen we eerst goed be kijken wat de effecten zijn van het anders maaien, zowel voor de bio diversiteit als financieel. Vervol gens kunnen we bepalen of het verantwoord is om het beleid in heel Zeeland toe te passen.” Het experiment gebeurt zo veel mogelijk in overleg met de inwo ners en betrokken partijen in de gebieden. Om te weten hoe de biodiversiteit zich ontwikkelt, heeft het waterschap bovendien een app ontwikkeld. Organisaties, vrijwilligers en andere geïnteres seerden kunnen die gebruiken om door te geven hoeveel bloemen er te zien zijn, zonder dat daarvoor specialistische kennis nodig is. Het maaibeleid van het water schap oogstte de afgelopen jaren stevige kritiek, onder meer omdat tot één meter. Dat gebeurt wel nog Zeeland in één keer anders gaan de machines al in het broedsei- steeds met de klepelmaaier. In het beheren, zou dat veel risico’s met najaar wordt in de drie gebieden zich meebrengen, ook in financi- sommigen dat er wat al te rigou- een zogeheten cyclomaaier op pad eel opzicht”, zegt Michielsen. gestuurd. Dat maakt het mogelijk om na enkele dagen het maaisel af te voeren. Een ander verschil is dat dan maar één kant van de weg wordt gemaaid. In het jaar erop volgt de andere zijde. Michielsen: een mening over ,,Zo houden bijvoorbeeld insecten altijd ruimte om te overwinteren.” het maaien, maar de Het waterschap gooit nog niet veiligheid staat bij ons altijd voorop voor een proef die drie tot vijf jaar - Carla Michielsen, in beslag gaat nemen. ,,Als we heel ®f»r. j - - pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl woensdag 26 april 2023 Zeeland waterschap Scheldestromen De Oosterscheldedijk bij De Heerenkeet op Schouwen-Duiveland voordat de klepelmaaier er overheen gaat. FOTO PAUL BEGIJN C SPORT 11 Rolf Bosboom Middelburg Het tijdig maaien van de wegbermen is volgens het waterschap noodzakelijk vanwege de verkeersveiligheid. foto caspar huurdeman J v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33