L IW 1 1 MT jlf c Succes bij mannen beperkt tot sprints en keienklassiekers 25 -fc- I Robert Gesink Nadal kan naar Roland Garros een paar jaar zo. Nederland was gezegend met een sterke generatie klimmers, maar de aanwas stokt. Bauke Mollema: ,,Wij zijn oude rotten. Er is niet veel vers bloed.’’ Kromowldjojo helpt talenten Pidcock stapt op mountainbike Natuurlijk, er zijn ook andere Nederlandse blikvangers. Dylan van Baarle en sprinters als Fabio Jakobsen en Dylan Groenewegen. En anders wel de Nederlandse vrouwen die overal uitblinken. Maar het succes bij de mannen be perkt zich vooral tot sprints en kasseienklassiekers. Klimmers zijn in de minderheid en de aanwas lijkt de laatste jaren tanende. Niet onbelangrijk: klimmen en het rij den van een klassement gaan hand in hand. Dus wanneer het ont breekt aan klimmers, dan automa tisch ook aan ronderenners. Nederland had een generatie klimmers - inmiddels allemaal de 30 ruimschoots gepasseerd - die op hun beste dagen met de we reldtop meekon. Mollema dus, maar ook Robert Gesink, Steven Kruijswijk, Wilco Kelderman, Poels (in 2016 winnaar van Luik-Bastenaken-Luik) en Tom Dumoulin. Allemaal op basis van aangeboren talent, denkt Mollema. Want je wordt als klimmer gebo ren, is zijn overtuiging. Arensman komt er wel, hij werd al zesde in de Vuelta. En Gijs Leem- reize reed vorig jaar sterk in de Giro. Al zit hij misschien wat meer gevangen in zijn ploeg. Het is maar de vraag of hij dit jaar bij Jumbo een grote ronde kan rijden.’’ Adriaan Helmantel, bondscoach junioren en beloften, heeft goed zicht op de aanwas van talent. Hij ziet ‘golfbewegingen’, maar dat de aanwas van klimmers stokt, is in zijn ogen geen toeval. Veeg teken Een veeg teken, in meerdere op zichten. Mathieu van der Poel is de absolute hoofdrolspeler van het Nederlandse wielrennen, maar zijn talent en palmares werken wat verblindend. Als Van der Poel zich erop toelegt, kan hij ook in de Ardennen meedoen voor de zege. In 2020 werd hij al eens zesde in Luik-Bastenaken-Luik. Een dag eerder had hij de BinckBanck Tour naar zich toegetrokken. Twee we ken na Luik-Bastenaken-Luik won hij de Ronde van Vlaanderen na een millimetersprint met Wout van Aert. Zoals gezegd: zijn talent is te groot en zijn succes is zo doende geen graadmeter voor het Nederlandse wielrennen. Structuur De generatie Gesink-Kelderman profiteerde van de structuur van de Rabobank-wielerploeg en het bijbehorende beloftenteam. Rabo stopte in 2012 met de sponsoring, de gevolgen daarvan laten zich nog jaren daarna voelen. Adriaan Helmantel: ,,Er is best wel kritiek te leveren, maar het Rabo-project is wel een grote impuls voor het Nederlandse wielrennen geweest. Zoals Jumbo daar nu weer een nieuwe impuls aan geeft.’’ Met de opleidingsploegen van DSM (sinds 2017) en Jumbo-Visma (sinds 2020) hoopt Helmantel dat weer meer Nederlandse klimmers ontdekt worden. Ook Cycling- ClassNL, een samenwerking van KNWU, NOC*NSF en Jumbo, is twee jaar geleden opgezet om nieuw talent te ontdekken. ,,Daar- mee willen we nieuwe toppers op leiden. Zo hoop ik dat de beloften teams van DSM en Jumbo in de toekomst niet meer om de junio ren van Nederland heen kunnen.’’ I letsnat en asgrauw van het vieze regen water komt Bauke Mollema binnen. Deze jubileumeditie van Luik-Bastenaken-Luik besluit hij als nummer 29. Een anonieme uitslag, toch is Mollema een con stante factor in deze Ardennen- klassieker. Twee keer in de top 10, nog vaker beste Nederlander. In verschillende tijdperken. Mollema reed de Redoute op in de jaren dat Johnny Hoogerland dat deed, maar ook met Tom Dumoulin, Tom- Jelte Slagter of Pieter Weening. Anno 2023 is Mollema van al die namen de enige die nog met een rugnummer op rijdt. Het is een teken van zwakte, of beter gezegd: schaarste. Mollema is 36 jaar en de laatste Nederlander die in de Waalse Pijl (zesde in 2019) en Luik-Bastenaken-Luik (achtste in 2021) in de top 10 reed. Dat hij zondag in Luik als eerste Nederlander over de streep kwam, wekt dan ook weinig verbazing. Mollema: ,,En Wout Poels was woensdag de beste Nederlander in Waalse Pijl. Twee oude rotten. Er is niet veel vers bloed, zeker niet in heuvelklassiekers.’’ In de Ardennenklassiekers speelden Nederlanders geen enkele rol van betekenis. En dat is al Al op vroege leeftijd ontdekte Mollema dat hij beter was dan anderen als de weg om hoog liep. ,,Toen ik in het begin met mijn club NWV Groningen naar de Posbank ging, klopte ik de jongens die al jaren bij de club fietsten.’’ Koen Bouwman won een jaar geleden in de Giro nog een voor Nederland unieke bergtrui, maar hij pakt in mei zijn rol als knecht van Primoz Roglic weer op. Van een nieuwe klimtopper is geen sprake, ook omdat Bouwman al 29 is. Waarom er momenteel minder Nederlandse klimmers zijn dan bijvoorbeeld tien jaar geleden? Een speling van het lot, denkt Mollema, die al vroeg in zijn loop baan naar Spanje verhuisde om zo bergop te kunnen trainen. ,,We hebben meer sprinters op dit mo ment, maar dat is toeval. Thymen Arensman komt er wel, hij werd al zesde in de Vuelta. En Leemreize reed vorig jaar sterk in de Giro Deze klimmers konden TENNIS ZWEMMEN Voormalig topzwemster Ranomi Kromowidjojo gaat namens zwembond KNZB talenten begeleiden. De olympisch kampioene sloot haar actieve loopbaan in december 2021 af op de WK kortebaan in Abu Dhabi en dacht daarna na over haar toekomst. Na gesprekken met de KNZB gaat ze zich inzetten als mentor van elite-talenten. „Ik vind het leuk om met jonge sporters te praten over hun leven, ambities en de obstakels waar ze tegenaan lopen. Ik kan ze als ‘ervaringsdeskundige’ goed helpen. Per slot van rekening heb ik ooit dezelfde route afgelegd.” Tennisser Rafael Nadal is zo goed als hersteld van een heupblessure. Volgens zijn voormalig coach Toni Nadal is de kans groot dat hij eind volgende maand voor zijn 15de titel op Roland Garros kan strijden. „Maar Rafael heeft al sinds 18 januari geen wedstrijd gespeeld”, zei de oom van gravelspecialist Nadal. „Zijn voorbereiding is dus niet ideaal. Rafael kan echter snel weer in vorm komen. Hij moet wel een beetje ge luk hebben met de loting. Dan kan hij in het toernooi groeien.” Rafael Nadal liep zijn heupblessure begin dit jaar op tijdens de Australian Open. MOUNTAINBIKEN De Brit Tom Pidcock is de komende weken op de mountainbike actief. Nadat hij zondag nog tweede werd in Luik-Bastenaken- Luik, komt hij vrijdag al als mountainbiker in actie in het Franse Guéret. De Brit van Ineos Grenadiers is olympisch kampioen moun- tainbiken. Hij wil punten verzamelen in de strijd om kwalificatie voor de Spelen van Parijs 2024. Hij rijdt ook nog in Chur en Nove Mesto. Mathieu van der Poel komt voorlopig niet in actie op de mountainbike. Hij kiest ervoor zich de komende maanden op de weg te richten. Daan Hakkenberg Luik/Rotterdam 3 1 3ï' Arensman werd vorig jaar zesde in de Vuelta. foto getty - Bauke Mollema Gezocht: nieuwe generatie van Nederlandse klimmers GO WOENSDAG 26 APRIL 2023 0 o op hun beste dagen met de wereldtop mee. nB i F I" PjM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 25